Moğolistan-Türkiye ilişkileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Moğolistan-Türkiye ilişkileri
Haritada gösterilen yerlerde Mongolia ve Turkey

Moğolistan

Türkiye

Moğolistan-Türkiye ilişkileri, Moğolistan ile Türkiye Cumhuriyeti'nin 1969 yılından bu yana sürdürdüğü diplomatik ilişkileri ve uluslararası politikaları içerir.

Türkiye ile Moğolistan arasındaki diplomatik ilişkiler 24 Haziran 1969 tarihinde kurulmuştur. 1990’lı yıllardan itibaren gelişmeye başlayan ilişkiler, 1996 yılında Türkiye Ulanbator’da Büyükelçilik açmasıyla ve 1997’de Moğolistan’ın Ankara’da Büyükelçilik açmasıyla ivme kazanmıştır. Bugüne kadar imzalanan 100 civarında ikili anlaşmayla ahdi zemin güçlenmiştir.

Türkiye-Moğolistan ilişkileri ortak tarihi ve kültürel bağlar temelinde sorunsuz seyretmekte; her iki tarafta da siyasi, ekonomik-ticari, askeri, kültürel vb. tüm alanlarda iş birliğinin daha da gelişmesi isteği ve kararlılığı mevcut bulunmaktadır. Türkiye, Moğolistan'ın dış politika ve ulusal güvenlik konseptinde “Üçüncü Komşu” olarak yer almıştır. Bu kavrama göre, Moğolistan sınır komşuları dışındaki önemli ülkelerle de ilişkilerini sağlamlaştırmayı ve güvenlik gibi alanlarda iş birliğini güçlendirmeyi amaçlamaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]