Danimarka-Türkiye ilişkileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Danimarka-Türkiye ilişkileri
Haritada gösterilen yerlerde Denmark ve Turkey

Danimarka

Türkiye
Diplomatik Misyon
Danimarka'nın Ankara Büyükelçiliği Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği
Temsilcilik
Büyükelçi Svend Olling Büyükelçi Uğur Kenan İpek

Danimarka-Türkiye ilişkileri, Danimarka ve Türkiye arasındaki mevcut ve tarihi ilişkilere dayanır. Danimarka'nın Ankara'da ve Türkiye'nin de Kopenhag'da bir elçiliği vardır. İki ülke de NATO üyesidir. Danimarka ve Türkiye arasındaki ilişkiler Jyllands-Posten Muhammed karikatürleri tartışması ve Roj TV meselesinden dolayı gergin durumdadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ilişkiler 250 yıl evveline dayanır ve gerçekte ilişkiler 18. yüzyılda ticaret alanında başlamıştır. 14 Ekim 1756'da, Sultan III. Osman ve Kral V. Frederick tarafından Dostluk ve Ticaret Antlaşması imzalanmıştır. 1758'de Danimarka, Osmanlı İmparatorluğu'na olağanüstü bir temsilci atamıştır.

Otuz Yıl Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

1618'den 1648'e kadar Danimarka ve Osmanlı İmparatorluğu, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'na karşı 1618'den 1629'a kadar birlikte müttefik olarak savaştılar. 1643'te Danimarka, Osmanlı Devleti ve İsveç'e karşı Katolik güçleri ile dizilmiştir.

Büyük Kuzey Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Kuzey Savaşı'nda Danimarka ve Osmanlı İmparatorluğu birbirlerine karşı savaşmışlardır.

Napolyon Savaşları[değiştir | kaynağı değiştir]

1803'ten 1815'e kadar Napolyon Savaşları'nda Danimarka, Fransa ve Osmanlı İmparatorluğu; Birleşik Krallık, Avusturya, Rusya ve İsveç'e karşı müttefiklerdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]