Uzman erbaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
TSK rütbeleri
Kara ve Hava Deniz
General ve Amiraller
Mareşal Büyükamiral
Orgeneral Oramiral
Korgeneral Koramiral
Tümgeneral Tümamiral
Tuğgeneral Tuğamiral
Subaylar
Albay
Yarbay
Binbaşı
Yüzbaşı
Üsteğmen
Teğmen
Asteğmen
Astsubaylar
Astsubay kıdemli başçavuş
Astsubay başçavuş
Astsubay kıdemli üstçavuş
Astsubay üstçavuş
Astsubay kıdemli çavuş
Astsubay çavuş
Uzman jandarmalar
Uzman jandarma
(Yalnızca Jandarma Gn.K.lığında)
Erbaş ve Erler
Uzman çavuş
Çavuş
Uzman onbaşı
Onbaşı
Er (rütbe)

Uzman Çavuşlar , Türk Silahlı Kuvvetlerinde Uzman Çavuş ve Uzman Onbaşı rütbesine sahip asker kişilerdir.

Uzman Çavuş[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Uzman Çavuş

En az lise veya dengi okul okulu mezunu olup muvazzaflık hizmetini çavuş rütbesi ile tamamlayanlardan, muvazzaflık hizmetini müteakip Türk Silahlı Kuvvetlerinin devamlılık arz eden teknik ve kritik görev yerlerinde görev yapan, bu kanun esaslarına göre istihdam edilenlerle, yönetmelikte belirtilen esaslara göre uzman onbaşılıktan uzman çavuşluğa geçirilenlerdir.[1]

Uzman Onbaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Uzman Onbaşı

En az ilköğretim okulu veya dengi okul mezunu olup muvazzaflık hizmetini müteakip, Türk Silahlı Kuvvetlerinin devamlılık arzeden teknik ve kritik uzmanlık görev yerlerinde istihdam edilenlerdir.[1]

Uzman erbaşlar Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile ilgilendirilirler. Türk silahlı kuvvetlerinin teknik ve kritik sınıfların da görev yapan personeldir.

Astlık üstlük münasebetleri; uzman çavuş, sözleşmeli çavuş, çavuş, uzman onbaşı, sözleşmeli onbaşı, onbaşı, sözleşmeli er, er şeklinde sıralanmaktadır. Disiplin ve cezai müeyyideler ile yargılama usulü bakımından, erbaşların tabi oldukları hükümlere tabi olurlar.

Uzman erbaşlar ilk sözleşmelerini müteakip bedeli karşılığında zatî tabanca edinebilirler ve görevli olmadıkları zamanlarda da resmî veya sivil elbise ile zatî tabancalarını göze görünmeyecek bir şekilde taşıyabilirler. En az on yıl görev yapıp Türk Silâhlı Kuvvetlerinden ayrılanlara, istifa veya istifa etmiş sayılmak suretiyle Türk Silâhlı Kuvvetlerinden ayrılan subay ve astsubaylar gibi; emeklilik durumunda ise, emekli subay, astsubay ve uzman jandarmalar gibi silah taşıma ruhsatı verilir.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Uzman Erbaş Kanunu". hvkk.tsk.tr. 18.03.1986. 21 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20130921054049/http://www.hvkk.tsk.tr/UserFiles/File/UzmanErbasKanunu.pdf. Erişim tarihi: 20 Eylül 2013.