Kürdistan Demokratik Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kürdistan Demokrat Partisi
Partiya Demokrata Kurdistanê
پارتی دیموکراتی کوردستان
الحزب الديمقراطي الكردستاني
Kısaltma KDP
PDK
Genel başkan Mesut Barzani
Kurucu Mustafa Barzani
Kuruluş tarihi 16 Ağustos 1946
İdeoloji Kürt milliyetçiliği
Halkçılık
Uluslararası üyelik Demokratlar İttifakı
Irak Temsilciler Konseyi
31 / 329
Kürdistan Parlamentosu
45 / 111
İnternet sitesi
Parti bayrağı
Flag of KDP.png

Kürdistan Demokrat Partisi kısaca KDP veya PDK (KürtçePartiya Demokrat a Kurdistanê; پارتی دیموکراتی کوردستان), 16 Ağustos 1946'da Molla Mustafa Barzani liderliğinde kurulan Kürt milliyetçi siyasi partidir. Mustafa Barzani'nin 1979'daki vefatından günümüze partiyi, oğlu Mesud Barzani yönetmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1939'da Mahmut Berzenci'nin yardımcısı Refik Hilmi, Süleymaniye'de Hêwî örgütünü kurmuştur. 1943'te Barzaniler Irak yönetimine karşı isyan etmiştir. Ancak İngilizlerin desteğini alan Irak ordusunun saldırıya geçip Barzan aşiretini bastırmıştır. Kasım 1945'te Mustafa Barzani 10 bin Barzani Aşireti mensuplarıyla birlikte İran'a sığınmıştır. İran'da KOMELA (Komelayî Jîyanaweyê Kurdistan)'nın Irak Kürdistan'ındaki kolu Rizgarî örgütünü kurmuşlardır. Hêwî de kendini feshederek Rizgarî'ye katılmıştır.

22 Ocak 1946'da İran'da Mahabad Cumhuriyeti kurulunca Başûr (Irak) - Rojhelat (İran) Kürtlerinin birlik düşüncesi güçlendirilmiş ve Rizgarî ve diğer milliyetçi gruplarının da katılmasıyla 16 Ağustos 1946'da Kürdistan Demokrat Partisi-Irak kurulmuş ve genel sekreterliğine Mustafa Barzani seçilmiştir.

Günümüzde KDP Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin önemli partisidir. Ağırlıklı olarak Duhok ve Erbil kentlerinde etkilidir. 2005 Irak meclis seçimlerine Kürdistan Yurtseverler Birliği ile birlikte girmiş ve mecliste 53 milletvekili çıkarmışlardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]