"Cemil Meriç" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
1954 yılının bahar aylarında bir kaza sonucu gözlerini tamamen yitirince birkaç başarısız göz ameliyatının ardından 1955’te vapurla tek başına [[Marsilya]]’ya, oradan [[Paris]]’e gitti. Altı aylık tedavi başarılı sonuç vermeyince yurda döndü. Görme yetisini tamamen yitirdiğinden dolayı bir süre bunalıma girdi ancak çevresindekilerin yardımıyla yeniden okuyup yazmaya başladı.<ref name=arge/>
 
=== Üretken yazarlıkYazarlık dönemiDönemi ===
Görme yetisini yitirdikten sonra yazarlık hayatının en üretken çağı başladı. Çevresindekilere okuttuğu Fransızca ve İngilizce metinleri sözlü olarak çevirdi ve yardımcılarına yazdırdı. Basılmamış olan bir Fransızca grameri hazırladı. Dikte etmek suretiyle makaleler yazmaya devam etti. 1963’dan1963’ten itibaren Edebiyat Fakültesi’nin Sosyoloji bölümünde sosyoloji ve kültür tarihi dersleri verdi; bu dersleri emekliliğine kadar sürdürdü. Aralıklarla yirmi yıl sürdürdüğü günlüklere 1963 yılında başladı.<ref name=islaman/> İlk telif kitabı “''Hint Edebiyatı''” 1964’te yayımlandı. Bir dünya edebiyatı yazma düşüncesiyle yola çıkan Meriç, İran edebiyatı ile işe başlamış ama sonra Hint edebiyatına yönelmişti.<ref name=eserlerine>[http://hatayarge.com/Cemil_Meric/index.php?okod=11 '''Eserlerine Genel Bakış''', ''2012-2013 Cemil Meriç Yılı web sitesi, Erişim tarihi:25.12.2014'']</ref> Doğu medeniyetlerine karşı olan önyargıları yıkmayı amaçlayan ve dört yıllık bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkan eser, “''Bir Dünya'nın Eşiğinde''” başlığıyla iki kez daha basıldı. Hint Edebiyatı’ndan sonra Batı düşüncesinin önemli bir yönünü aydınlatmayı amaçladı. Bu düşünceyle sosyalizmin temelini atan ve sosyolojinin kurucusu olan [[Saint Simon]] hakkında bir eser kaleme aldı ancak basacak yayınevi bulmakta zorlandı. Eser, 1967’de Can Yayınları tarafından basıldı.
 
1965-1973 yılları arasında çeşitli dergilerde yazıları ve çevirileri yayımlandı. [[Hisar (dergi)|Hisar]] dergisinde “''Fildişi Kuleden''” başlığı ile sürekli denemeler yazdı. İstanbul Üniversitesi Fransızca okutmanlığından emekli oldu ve yılların birikimini kitaplaştırmaya girişti. O yıl, Türkiye Millî Kültür Vakfı’ndan fikir dalında ödül aldı. "''Bana öyle geliyor ki, hayat denen mülâkata bu kitabı yazmak için geldim.''” dediği “''Bu Ülke''” adlı kitabını 1976’da yayımladı. Kitap, onun çeşitli fikir, kültür ve edebiyat meselelerine dair aforizmalarından oluşur.<ref name=eserlerine/> Aynı yıl, medeniyet kavramını tartıştığı “''Umran’dan Uygarlığa''” adlı eseri yayımlandı.
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü