Yücel (dergi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yücel
Editör Muhtar Fehmi Enata
Kemalettin Birsen
Kategoriler Kültür & Sanat, Politika
Sıklık Aylık
İlk sayı 1935
Son sayı 1956
Ülke Türkiye
Dil Türkçe

Yücel, 1935-1956 yıllarında Muhtar Fehmi Enata ve Kemalettin Birsen yönetiminde çıkarılmış aylık edebiyat dergisidir.

Dergi, gençliğe Kemalist düşünce doğrultusunda yol göstermeyi hedeflemiş[1]; ilk sayıda derginin “bilgi ve kültür cönkü” olduğu belirtilmişti[1]. Daha çok yükseköğrenim gençliğine yöneldi.

1950’ye kadar düzenli olarak yayınlandı. 1955-1956 arasında 10 sayı daha yayınlandıktan sonra yayın hayatına son verdi[2]. 1940 yılından itibaren derginin kadrosuna dahil olan Orhan Burian ve Vedat Günyol’un etkisi ile dergide hümanizm düşüncesi etkin oldu.[2] Bu düşüncenin yanı sıra özellikle Behçet Kemal Çağlar tarafından yazılmış Atatürkçülük düşüncesini temel alan yazılar dergide yayınlandı. Dönemin en çok aranan ve okunan dergilerinden birisi oldu[2].

Ceyhun Atuf Kansu, Cahit Sıtkı Tarancı, Celal Sılay, Necati Cumalı, Mehmet Başaran, Sabahattin Kudret Aksal, Talip Apaydın, Fakir Baykurt, İlhan Tarus, Haldun Taner, Cevdet Kudret Solok, Yaşar Nabi Nayır, Sabahattin Ali, Halit Ziya Uşaklıgil, Samet Ağaoğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu dergide yazıları bulunan bazı önemli isimlerdir[2].

Derginin sahibi Muhtar Önata’nın dergiyi kapatma kararı üzerine Orhan Burian ve Vedat Günyol tarafından Yeni Ufuklar adlı dergi çıkarılmıştır[3].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]