Bu madde yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.

YouTube

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
YouTube, LLC.
YouTube logo 2013.svg
Türü Google'a bağlı
Karargâh San Bruno, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri
Sahibi Google
Önemli kişiler Chad Hurley,
Steve Chen, Kurucu ve CTO
Jawed Karim, Kurucu ve Danışman Susan Wojcicki CEO
Hizmetleri 67 (2006)
Slogan(lar) Broadcast Yourself (Kendini Yayınla)
Website YouTube.com
Alexa oranı 3 (şubat 2011)
Başlangıç 15 Şubat 2005

YouTube, bir video barındırma web sitesidir. 15 Şubat 2005'te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuş ve Ekim 2006'da Google tarafından satın alınmıştır. En fazla izlenen video 15 Temmuz 2012 tarihinde eklenen ve 19 Eylül 2014 tarihinde 2.1 milyara yakın izlenme sayısına ulaşan PSY-"Gangnam Style" videosudur.

"Tube" kelimesi Cathode ray tube; Televizyon Tüpünden gelmiştir. Broadcast Yourself; Kendini Yayınla sloganı ile yola çıkmıştır.

Kuruluşu

Önceleri PayPal'da çalışan Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim videoların e-mail üzerinde yollanılamaması üzerine 15 Şubat 2005'te kurulmasına karşın parasal sorunlar nedeni ile ilk video 23 Nisan 2005'te Jawed Karim tarafından yüklenmiştir.

YouTube, 9 Ekim 2006 tarihinde Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır. Bu, Google tarihindeki en büyük satın alımlardan biridir. Google'ın ödediği 1.65 milyar dolar YouTube çalışanları arasında paylaşılmıştır.

Çalışma sistemi

YouTube video formatı olarak Flash Video Formatı (*.flv) kullanmaktadır. Web sitesinde istenen video klipler Flash Video olarak izlenebilmekte veya bilgisayara *.flv formatında dosya olarak indirilebilmektedir. Video klipleri izlemek için Adobe Flash plug-ini bilgisayarda kurulu olmalıdır. Eklenen video klipler YouTube tarafından otomatik olarak 320x240 pixele küçültülerek Flash Video Format'a (.flv) dönüştürülmektedir. Mart 2008'de yüksek kalite olarak 480x360 piksel seçeneği eklenmiştir.Şu anda 720p ve 1080p mevcuttur, ayrıca en son teknoloji piksel seçeneği olan 4K teknolojisi mevcuttur.

AVI, MPEG veya Quicktime gibi video formatına sahip videolar kullanıcı tarafından YouTube'a en fazla 1 GB kapasitesinde yüklenebilmektedir.

YouTube platformunda kullanıcılar var olan video klipleri izleyebilmekte ayrıca istenildiğinde kendi video klibini YouTube'a ekleyebilmektedir.

Bu platformda yer alan kullanıcının geliştirdiği içerikler, kişisel amatör klipler, video klipler film, TV programları parçacıkları ve müzik videoları'ndan oluşmaktadır. Kullanıcılar tarafından YouTube'a günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video klip eklenmekte ve 100 milyona yakın video klip izlenmektedir.

Kullanım koşullarına uymayan video klipler kullanıcıların bildirimleri ile YouTube yetkilileri tarafından incelenerek silinmektedir.

YouTube üyeleri izledikleri video klipleri değerlendirip not verebilmekte ve ayrıca izledikleri video klip hakkında yorum yazabilmektedir.

YouTube, videolara HTML 5 özelliğini ekleyerek Flash Player'a gerek duyulmuyor. Bu özellik sadece IE9, Firefox 4+, Chrome ve Opera güncel sürümünde mevcuttur. Not: IE9, Windows XP'yi desteklememektedir.

Kanal türleri

YouTube üyeleri'nin kanallarını daha uygun hale getirebilmesi için "kanal türleri" vardır.

 • YouTuber (YouTube'çu): Standart YouTube hesabıdır.
 • Director (Yönetmen): Deneyimli film yapımcıları için ayarlanmıştır. Bu hesaba sahip üyelerin yükledikleri video boyutunda avantaj getirilmiştir.
 • Musician (Müzisyen): Müzik eserleri bulunanlar içindir.
 • Comedian (Komedyen): Mizahi video yapımcıları içindir.
 • Guru (Uzman): İlgi alanına bağlı video yapanlar içindir.
 • Reporter (Bildirici): Uygunsuz videoları rapor edenler içindir.

Bildirici kanallar çoğunlukla mevcut olan haber kanallarından oluşup genel medya kanallarının sağladığı klipleri sunarlar. CNN, Fox, ve NBC bunlara birkaç örnek olarak sunulabilir. Bunların dışında siteden para kazanabilmek için "Partner Programı" mevcuttur. Mayıs 2007'de YouTube, tanınmış üyelerini YouTube Partnerliği'ne davet etmiş[1], sonradan üyelerin kullanımına açmıştır. Bu programa üye olabilmek videoların kendi eseri olması ve binlerce kez izlenmesi gerekmektedir. Program ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Avustralya, Almanya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti ve Brezilya'da yaşayan üyelere açıktır. İleride başka ülkelere olanak sağlanması düşünülmektedir.

Kullanım şartları

YouTube'un kullanım şartları gereği kullanıcılar telif hakkı izni alınmış videolar yükleyebilirler. Pornografi, şiddet, tehdit, reklam ve suç sayılan içerikler YouTube'a yüklenemez. Telif hakkını elinde bulunduran şirketler eklenen videoları sildirme hakkına sahiplerdir. Bu hak film ve müzik videolarında sık sık uygulanmaktadır.

Yasal sorunlar

Youtube video paylaşım sitesi, şu sıralar sitede yayınlanan ve telif hakkı ile korunan videolar nedeniyle yasal sorunlar yaşamaktadır. Yakın gelecekte yüklü tazminat davalarını kaybetme tehdidiyle karşı karşıyadır. Ancak birkaç firma ile yapılan anlaşmalar ile Youtube, bazı telif hakkı ile korunan videoları yayınlama hakkına sahip olmuştur.

Türkiye'den erişimin engellenmesi

YouTube'a sadece Türkiye'den erişim, mahkeme kararlarıyla 5 kez engellenmiştir.[3]

 • Engellemelerin ilki 6 Mart 2007'de,
 • İkincisi ise 16 Ocak 2008'de
 • T.C. Sivas 2.Sulh Ceza Mahkemesi 17 Ocak 2008 tarihli kararıyla YouTube'a 3. erişim engelini koymuştur.
 • En son Mayıs 2008'de YouTube'a erişim, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından engellenmiştir. Bu engelleme hakkında 23 Ağustos 2008'de kaldırıldığına dair basında haberler çıkmışsa da Telekomünikasyon Kurumu bu haberleri yalanlamıştır.[2] [3]
 • Haziran 2010'da YouTube'a getirilen yasak DNS yasağından, IP yasağına çevrildi. Böylece YouTube'a erişim tam anlamıyla engellenmiş oldu.
 • 30 Ekim 2010 Cumartesi günü, saat 16.30 itibariyle, aynı mahkeme tarafından engel kaldırılmıştır.[4]
 • 2 Kasım 2010 Salı günü mahkeme kararıyla Deniz Baykal videoları kaldırılmadığı sürece yeniden yasaklanmıştır.[5]
 • 27 Mart 2014 Perşembe günü Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bakanlık Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgenaral Yaşar Güler'e ait olduğu öne sürülen ses kayıtlarının internette yayınlanmasının ardından, TİB, video paylaşım sitesi Youtube'un idari kararla aşamalı olarak erişime kapattı.[6]
 • 13 Nisan 2014 tarihinde video paylaşım sitesi Youtube'a erişim yasağı Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi ve Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kaldırıldı. [7] Suriye görüşmesine ilişkin kayıtların yayınlandığı linklere erişimin engellenmesine, bu olmadığı takdirde siteye erişimin tamamen engellenmesine ilişkin kararın ise uygulanmasına son verilmesine hükmetti ve böylece Youtube'a erişim sadece 15 link bazında yasaklanmış hale geldi. Fakat TİB kararları yok sayarak Youtube'a erişim engelini kaldırmadı.

Suudi Arabistan'da engellenmesi

Suudiler ise sakıncalı bulduğu içeriği (erişkin içerikler gibi) otomatik olarak engellemektedir.

Çin'de engellenmesi

Altın Kalkan Projesi gereği çeşitli zamanlarda Çin Halk Cumhuriyeti'nde engellenmektedir. Tayvan YouTube'unun gelmesi ile birlikte Tayvan bayrağının ülkede sansürü 18 Eylül 2007'de engellemeye sebep vermiştir. Engelleme boyunca YouTube URL'leri Çin'in yerel arama motoru Baidu'ya yönlendirilmekteydi. Engelleme 31 Ekim'de kalkmıştır.[8]

Ödüller

Aday verilen videolar kulanıcılar tarafından hazırlanan orijinal videolardır.

2006 Ödülleri[9]

2007 Ödülleri

Sosyal etkisi

YouTube'un popülerliği birçok YouTube kullanıcısının İnternet'te ün kazanmasına neden olmuştur. Bu kullanıcılar kendi ülkelerindeki videoları ile farklı yollarla ünlenmişlerdir. YouTube'un en fazla takip edilen üyesi PewDiePie'dır. Bir başka YouTube kullanıcısı Massachusettsli eski resepsiyonist Brooke Brodack, NBC'nin bir programına 18 aylık sözleşme imzalamıştır. YouTube'un bir zamanlar en fazla takip edilen kullanıcısı lonelygirl15'in de gerçekte Yeni Zelandalı bir aktris olan Jessica Lee Rose olduğu ve videolarını birkaç film yönetmeni ile yaptığı açıklanmıştır. Chris Crocker, 11 Eylül 2007'de Britney Spears ile ilgili yayımladığı videosu ile kısa sürede dikkat çekmiştir.

Müzik etkinlikleri

YouTube başarılı müzisyenlerin yetişmesine olanak vermiştir. Terra Naomi, koşu bantı kullanarak klip çekmiş olan OK Go ve kendi yapmış olduğu videoları ile tanınan Tuana Mey bu müzisyenlerin arasındadır.

YouTube'da tanınma

YouTube'daki videoları sayesinde İnternet'te tanınmış olan kişiler de vardır. Bu kişilere "YouTube Ünlüleri" de denilebilir. Bunlardan bazıları;

Brooke Brodack Haziran 2006'da Carson Daly'nin yapımcısı olduğu programlar ile 18 aylık anlaşma imzalayarak YouTube'tan medyaya geçen ilk kişidir.[20] 31 Ocak 2007'de, Lisa Donovan'ın (LisaNova) Fox'un skeç komedi programı MADtv'nin 12. sezon bölümlerine katıldığı açıklanmıştır.[21]

YouTube buluşmaları

YouTube'da çektikleri videoları ile katkıda bulunmuş kişilerin YouTube üyelerine düzenlediği güncel ve uluslararası bir buluşmadır. İlk buluşma Ocak 2007'de Hollywood, Kaliforniya'da, ikinci buluşma, San Francisco, Kaliforniya'daki Pier 39'da düzenlenmiştir. Caitlin Hill, Ben Going, Smosh, Paul Robinett ve lonelygirl15'te Danielbeast rolünü oynamış Yousef Abu-Taleb Kaliforniya'daki bu buluşmaya katılanlar arasındadır. 7 Temmuz 2007'de New York'ta düzenlenmiş üçüncü buluşmada Christine Gambito (HappySlip) tarafından hazırlanan davet videosu 2,6 milyon'dan fazla kez izlenmiştir. YouTube'da tanınan Brooke Brodack (Brookers), Caitlin Hill (TheHill88), Charles Trippy ve Kevin Nalty (nalts) buluşmaya katılanlar arasındadır.[22]. 8 Ağustos 2008'de Toronto, Kanada'da başka bir önemli buluşma yapılmıştır.

Youtube Academy

YouTube, 20 Mart 2015’te başlayacak YouTube Academy projesi ile online içerik üreticilerine YouTube’da fenomen olmak için ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve ipucunu sunmaya başlayacak. Google yetkilileri "YouTube Academy eğitim programı kapsamında; içerik üreticilerini yoğun izleyici ve içerik trafiği arasında farklılaştırarak, hızla gelişen dijital video dünyasında başarılı olabilmelerini sağlayan pek çok bilgiyi bir araya getirdik" diyor.[23]

Yerelleştirme

19 Haziran 2007 tarihinde Paris'te yeni yerelleştirme sistemi tanıtılmıştır.

Ülke/Bölge URL Diller Çıkış Tarihi
 Avustralya http://au.youtube.com İngilizce 22 Ekim 2007
 Brezilya http://br.youtube.com Portekizce 19 Haziran 2007
 Kanada http://ca.youtube.com Kanada İngilizcesi 6 Kasım 2007
 Çek Cumhuriyeti http://cz.youtube.com Çekçe 9 Ekim 2008
 Fransa http://fr.youtube.com Fransızca 19 Haziran 2007
 Almanya http://de.youtube.com Almanca 8 Kasım 2007
 Hong Kong http://hk.youtube.com Geleneksel Çince 17 Ekim 2007
 Hindistan http://in.youtube.com/ İngilizce 7 Mayıs 2008
 İrlanda http://ie.youtube.com/ İngilizce 19 Haziran 2007
 İsrail http://il.youtube.com İngilizce 16 Eylül 2008
 İtalya http://it.youtube.com/ İtalyanca 19 Haziran 2007
 Japonya http://ja.youtube.com/ Japonca 19 Haziran 2007
 Güney Afrika http://za.youtube.com İngilizce 2010
 Güney Kore http://kr.youtube.com/ Korece 23 Ocak 2008
 Meksika http://mx.youtube.com/ İspanyolca 10 Ekim 2007
 Hollanda http://nl.youtube.com/ Felemenkçe 19 Haziran 2007
 Yeni Zelanda http://nz.youtube.com/ İngilizce 22 Ekim 2007
 Polonya http://pl.youtube.com/ Polca 19 Haziran 2007
 Rusya http://ru.youtube.com/ Rusça 13 Kasım 2007
 İspanya http://es.youtube.com/ İspanyolca 19 Haziran 2007
 İsveç http://se.youtube.com/ İsveççe 22 Ekim 2008
 Çin Cumhuriyeti http://tw.youtube.com/ Geleneksel Çince 18 Ekim 2007
 Birleşik Krallık http://uk.youtube.com/ İngilizce 19 Haziran 2007
 Türkiye http://youtube.com.tr/ Türkçe 1 Ekim 2012

YouTube API

YouTube geliştiriciler için API hizmeti de sunmaktadır. Kullanıcılar bu hizmet kapsamında YouTube videolarını kendi site veya bloglarından yayınlayabilirler.

Kaynakça

 1. ^ YouTube Partnerleri'nin listesi
 2. ^ [1]
 3. ^ [2]
 4. ^ http://www.cnnturk.com/2010/turkiye/10/30/youtube.yasagi.kalkti/594793.0/index.html
 5. ^ http://www2.yazete.com/O-site-yeniden--yasaklandi-_62629.html
 6. ^ Youtube Kapatıldı.
 7. ^ Youtube Yasağı kaldırıldı fakat erişime halen kapalı.
 8. ^ Reference
 9. ^ http://www.youtube.com/ytawards
 10. ^ Goldsmith, Belinda (2007-03-26). "YouTube presents awards to its first stars". Reuters.com. http://www.reuters.com/article/technologyNews/idUSN2636527320070326?sp=true. Erişim tarihi: 2008-03-21. 
 11. ^ "YouTube names best video winners". BBC news. 2007-03-27. http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/6498755.stm. Erişim tarihi: 2008-03-21. 
 12. ^ Popkin, Helen (2008-03-21). "Don't cry for Chris Crocker". MSNBC.com. http://www.msnbc.msn.com/id/23748983/. Erişim tarihi: 2008-03-21. 
 13. ^ Leonard, Tom (2008-03-21). "YouTube video award winners announced". The Daily Telegraph. http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml?xml=/news/2008/03/21/nawards121.xml. Erişim tarihi: 2008-03-21. 
 14. ^ "'Stop the Clash of Civilizations' wins YouTube Award". Eux.tv. 2008-03-21. http://www.eux.tv/article.aspx?articleId=19979. Erişim tarihi: 2008-03-21. 
 15. ^ "People: Angela Bassett, Tony Kushner, Obama Girl". International Herald Tribune. 2008-03-21. http://www.iht.com/articles/2008/03/21/travel/peepsat.php. Erişim tarihi: 2008-03-21. 
 16. ^ Keating, Gina (2008-03-21). ""Harry Potter", "Chocolate Rain" win YouTube awards". Reuters.com. http://www.reuters.com/article/technologyNews/idUSN2121511420080321?feedType=RSS&feedName=technologyNews&pageNumber=2&virtualBrandChannel=0&sp=true. Erişim tarihi: 2008-03-21. 
 17. ^ Schor, Elana (2008-03-21). "YouTube awards celebrate buffalo battles and bouncing baby". The Guardian. http://www.guardian.co.uk/world/2008/mar/21/usa.youtube. Erişim tarihi: 2008-03-21. 
 18. ^ "2007 YouTube Awards: Chocolate Rain & Harry Potter". ABC News. 2008-03-22. http://abcnews.go.com/GMA/story?id=4500854. Erişim tarihi: 2008-03-22. 
 19. ^ "YouTube Awards". The New York Times. 2008-03-22. http://www.nytimes.com/2008/03/22/arts/22arts-YOUTUBEAWARD_BRF.html?_r=1&ref=arts&oref=slogin. Erişim tarihi: 2008-03-22. 
 20. ^ Martin, Denise (2006-06-12). "Daly digs YouTube talent". Variety. http://www.variety.com/article/VR1117945151.html?categoryid=1009&cs=1. Erişim tarihi: 2007-05-09. 
 21. ^ "'MADtv' Uploads YouTube Star". Zap2it TV news. 2007-01-31. http://tv.zap2it.com/tveditorial/tve_main/1,1002,271%7C104322%7C1%7C,00.html. Erişim tarihi: 2007-03-03. 
 22. ^ Resmi "As One" web sayfası
 23. ^ Medya Akademi, YouTube Academy ile Fenomen Olun, http://www.medyaakademi.org/2015/03/11/youtube-academy-ile-fenomen-olun/

Dış bağlantılar