Kısa film

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Kısa film ya da kısa metrajlı film, uzun metrajlı filmler kadar uzun olmayan filmlerdir. Tanımı üzerinde bir uzlaşma ve kesin olarak çizilmiş sınırları yoktur. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin tanımına göre, jenerikleri dahil toplam süresi 40 dakika veya daha kısa olan filmlerdir.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

"Kısa film" terimi 1910'larda uzun metraj filmlerin daha uzun çekimlerinin ortaya çıkışı üzerine kullanılmaya başlandı. Bu dönemde en bilinen kısa filmler Charlie Chaplin, Buster Keaton, Laurel ve Hardy'nin filmleriydi.

Animasyon filmler de kısa film alanında önemli bir yere sahiptir.

1930'lardan sonra film şirketleri tiyatro salonlarında gösterilecek uzun filmler ve animasyon/çizgi filmler çekmeye başladılar. 1960'lardan bu yana ise kısa filmler daha çok bağımsız film yapımcılarınca ve özel büyük stüdyo projeleri için yapılmaktadır.

Kısa filmler uzun metrajlı ticari filmlerin genellikle bir kenara bıraktığı daha güç konular üzerine yoğunlaşır. Kısa film yapımcıları daha geniş özgürlüğe sahiplerdir ve filmleri için daha büyük risk alabilirler ancak kamu gösteriminde başarıya ulaşmak için festivaller ve sanat gösterilerine güvenmeleri gerekmektedir.

Kısa Film Yarışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]