Gmail

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Gmail
Gmail logo.png
Gmail "gelenler" kısmının bir ekrangörüntüsü
Geliştiren(ler) Google
Güncel sürüm Beta
(4 Aralık 2008)
İşletim sistemi Tüm işletim sistemleri
Yazılım türü POP3, IMAP, E-mail, webmail
Platform Google Web Toolkit
Resmî sitesi mail.google.com

Gmail Google şirketi tarafından sunulan genel ağ (internet) tabanlı e-posta hizmetidir.

Gmail'in veri saklama kapasitesi sürekli artmaktadır (10 gigabaytın üzerinde). Ücretsiz POP3 iletişim olanağı vermektedir. Gmail hesabına sahip olmak isteyenlerin daha önceden, halihazırdaki bir kullanıcıdan davet alması gerekirken 7 Şubat 2007 tarihi itibariyle herkes üye olabiliyor.

Gmail'in içine anında mesajlaşma sistemi de (Google Talk) yerleştirilmiştir. Bu sistemle başka bir program yüklemeye gerek kalmadan anında mesajlaşılabilir, ayrıca bu mesajlaşma kayıtları içinde arama yapılabilir.

Öte yandan, 2004 yılında Gmail o anda gösterilmekte olan e-posta ile ilgili reklam gösterme kabiliyetinden dolayı özel hayatın gizliliğine saygısızlıktan dolayı ABD'de dava edilmiştir. Google yetkilileri, sistemin otomatik çalıştığını ve gösterilen reklamların kaydının veya analizinin yapılmadığını savunmuşlar ve yargılama sonunda beraat etmişlerdir.Gmail ayrıca gizlilik dolayısıyla çin hükümetiyle de davalık olmuştur.Gmail daha doğrusu Google şirketi Çin hükümetini dava etmiş ve gizlilik ihlalleri devam ederse Çin'den çekileceğini bildirmiştir.

Gmail Mobile[değiştir | kaynağı değiştir]

Gmail Mobile Mobil cihazlar için Gmail uygulamasını ve e-postaları istenilen yerden alınmasını sağlayan Google Hizmetidir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]