JavaScript

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
JavaScript
Unofficial JavaScript logo 2.svg
Paradigması çok paradigmalı: betik, prototip tabanlı, zorunlu, fonksiyonel
İlk çıkışı 1995
Tasarımcı Brendan Eich
Geliştirici Netscape Communications Corporation, Mozilla Foundation
Kararlı sürüm 1.8.2 (22 Haziran 2009)
Önizleme sürümü 1.8.5 (27 Temmuz 2010)
Tip sistemi dinamik, zayıf, ördek
Önemli uygulamaları KJS, Rhino, SpiderMonkey, V8, WebKit
Etkilendikleri C, Scheme, Java, Perl, Python, Self
Etkiledikleri JScript, JScript .NET, Objective-J, TIScript
Olağan dosya uzantıları .js

JavaScript Netscape Navigator 2.0 ile birlikte Brendan Eich tarafından geliştirilen ve önceleri Mocha daha sonra LiveScript olarak adlandırılan ve en sonunda şu anki adını alan JavaScript dili başlangıçta sadece istemci taraflı (client-side) yorumlanan bir betik dilidir.

Günümüzde NodeJS teknolojisi ile server taraflı da (server-side) yorumlanan betik dili haline geldi.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 1995 tarihinde, C dilinin tarayıcılara uyarlanmış hâli diyebileceğimiz JavaScript piyasaya sürüldü. Web sayfalarında dinamik içerik sağlamak ya da kullanıcıyla iletişim kurmak için kullanılmaktadır. Ad benzerliğine karşın Java ile ilişkili değildir. Yaygın yanlışlardan biri JavaScript'in basitleştirilmiş Java olarak tanımlanmasıdır. Başlangıçta yalnız Netscape tarayıcıları üstünde çalışan JavaScript artık tüm yaygın ağ taraycıları tarafından desteklenmektedir. Microsoft, JavaScript'e benzer bir dil olan JScript'i geliştirdi. Internet Explorer her iki dili de desteklerken standart olmayan JScript eklentileri diğer tarayıcılar üstünde çalışmamaktadır.

JavaScript, bilinen Java (Sun) ile pek bağlantısı olmayan fakat çoğu kişinin Java ile karıştırdığı, web tasarımcıların bir çoğunun kullandığı dildir.

NodeJS[değiştir | kaynağı değiştir]

Node.js kolay hızlı, ölçeklenebilir ağ uygulamaları oluşturmak için Chrome'un JavaScript Runtime teknolojisi üzerine kurulu bir platformdur. Node.js dağıtılmış cihazlar üzerinden çalışabilen gerçek zamanlı uygulamalar için mükemmel hafif ve verimli hale getiren olay odaklı, engellenmeyen I/O modeli kullanır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]