Part İmparatorluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Part İmparatorluğu
—  İmparatorluk  —

MÖ 247-MS 224
Part İmparatorluğunun MÖ 60'da ki sınırları
Başkent Asaak, Hecatompylos, Ekbatana, Ktesifon, Mithridatkird-Nisa
Dil(ler) Aramice, Partça
Din Antik Yunan Çok Tanrılı Dini
Zerdüştlük
Yönetim Monarşi
İran tarihi
Persepolis Apadana noerdliche Treppe Detail.jpg

Partlar, Part Krallığı, Part İmparatorluğu, Parthia ya da Arşaklılar[1] (Orta Farsça'da: اشکانیان Aşkâniân), günümüz İran'ının kuzeydoğusunda yer alan bir medeniyetti. Zirve zamanında yönettiği bölgeler arasında, İran'ın tamamı, modern ülkelerden Ermenistan, Irak, Gürcistan, Türkmenistan, Afganistan, Azerbaycan, Tacikistan, Pakistan, Kuveyt, ayrıca Suudi Arabistan'ın, Bahreyn'in, Katar'ın ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Basra Körfezi'ndeki kıyılarını kapsıyordu.

Partlar, MÖ 230'larda Selevkoslar'dan ayrılarak devlet kurdular. Part Krallığı, İran platosunu birleştiren ve oraya hükmeden Arşaklı hanedanı tarafından idare edilirdi. Hellenik Yunanistan'a bağlı Selevkoslar tarafından hakimiyet altında bulunan bölgeyi, MÖ 3. yüzyılın sonlarına doğru ele geçirmeye başladılar. MÖ 150 ve MS 224 yılları arasında Mezopotamya'yı aralıklarla yönettiler. Eski İran'da Medler'den ve Akamenidler'den sonra gelen üçüncü yerel hanedanlıktırlar. Ağır süvariyi icat eden Partlar bundan dolayı Roma İmparatorluğu'nun doğudaki en büyük düşmanıydı. Sasaniler tarafından yıkıldı.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Parthia Latince'deki Parthia kelimesinden, o da Eski Farsça'daki Parthava- kelimesinden gelir. Başkenti Türkmenistan sınırlarında bulunan Nisa (Türkmence: Nusay) şehridir. Fars kelimesinin (İngilizce'de Persia) türediği Parsa kökünün bir farklı dialektik çeşidir. Aşkanian, Sasani kroniklerinden geliyor gibi gözükmektedir. Bu şekilde Firdevsi'nin epik şiiri Şehname'sinde geçmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]