Minecraft

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Minecraft
Minecraft.jpg
Minecraft Logosu
Yayımcı(lar) Microsoft
Yapımcı(lar) Markus Alexej "Notch" Persson
Jens "Jeb" Bergensten
Sürüm 1.8.6 (PC)[1]
0.11.0 build 12 (RC1) (Mobil)
TU23 (Xbox 360)
CU11 (Xbox One)
1.15 (PS3)
1.15 (PS4)
1.15 (PS Vita)
Platform(lar) Java (Windows, Solaris, Linux, OS X), Android, Windows Phone, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, iOS, Raspberry Pi, PlayStation 4
Tür(ler)i Açık Dünya
Sınıf(lar)ı E+8 (sekiz yaş üstü)

Minecraft, küplerle çeşitli tasarımlar yapmanızı sağlayan 2 ve 3 boyutlu oynanabilen bir oyundur. Programın ilk sürümleri Markus "Notch" Persson tarafından yazılmıştır ve Notch'un kurduğu Mojang şirketi çatısı altında geliştirilmektedir. Oyun; Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon, Dungeon Keeper ve Infiniminer oyunlarından ilham alınarak geliştirilmiştir. Minecraft, 16 Mayıs 2009'da halka açık sürümden önce toplam 1 haftada yazılmış ve TIGSource forumlarında yayınlanmıştır. Ve oyun popülerliğini, dikkate değer ölçüde bu forumdan kazanmıştır. Oyun ilk sürümden beri güncellenmeye devam etmektedir. Oyun ile birlikte Mojang, daha sonra 2,5 milyar $'a Microsoft'a satılmıştır. Minecraft'ın 3 platformu vardır: Pocket Edition (mobil sürümü), Computer Edition (bilgisayar sürümü) ve Console Edition (konsol sürümü). Son olarak oyunun 1.8.6 sürümü çıkmıştır.

Oynanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft'ın iki tane oyun biçimi vardır. Bunlardan biri 18.11.2011 tarihinde çıkan tam sürüm (Minecraft 1.0.0) ve internet üzerinden oynanabilen Klasik (Classic)'dir. Her ikisinin de tek ve çoklu oyunculu oynanma seçeneği vardır. Bütün oyun tipleri online oyunda kullanılabilir.

1. Klasik (Classic), size oyunun sadece inşa için gerekli olan bloklarından sınırsız sayıda sunar. (Tarayıcı ortamında oynanır ve güncelleme desteği kesilmiştir.).

2. Tam Sürümde ise beş adet oyun tipi bulunur;

 • Hayatta Kalma (Survival): Bu modda iken hayatta kalmak için yaratıklarla savaşabilir, birçok çeşit el yapımı eşya yapabilir, yaptığınız silahları veya aletleri büyüleyebilirsiniz. Hayatta Kalmada bloklar sınırlı sayılabilir, ancak dünya sonsuz (aslında 64000x64000) olduğu için hiçbir blok sınırlı sayıda değildir. /gamemode 0 veya /gamemode survival komutlarıyla bu moda geçilir.
 • Zorlayıcı (Hardcore): Normal Hayatta Kalma kuralları geçerlidir fakat bu modda herhangi bir şekilde öldüğünüz takdirde dünyanız yok olur ve baştan başlarsınız. Ayrıca oyun zorluğunu değiştiremez hep zor modla eşdeğer olan zorlayıcı zorluk derecesinde oynarsınız. Hile kullanarak bu moda geçilemez.
 • Yaratıcı (Creative): Oyundaki her tür malzemeyi kullanarak Klasik gibi can veya açlık gibi sınırları ve tecrübe seviyesi olmadan kendi tasarımlarınızı oluşturabilmenizi sağlar. Yaratıcı modda uçabilir ve her tür bloğu anında kırabilirsiniz (Katman kayası dahil). /gamemode 1 veya /gamemode creative komutlarıyla bu moda geçilir ve canavarlara karşı görünmez olursunuz.
 • Macera (Adventure): Bloklar yalnızca doğru aletlerle kazılabilir (Eski sürümlerde hiç kazılamaz). Bunun sebebi Adventure Türkçe karşılığı olan macera olmasıdır yani bu modla macera yaşarsınız. İnternette birçok Adventure Map bulabilirsiniz. Adventure'da Hayatta Kalma Modunda olduğu gibi can ve açlık barları vardır. Bir oyuna Macera modunda başlayamazsınız. /gamemode 2 veya /gamemode adventure komutları ile bu moda geçilir.
 • İzleyici (Spectator): 1.8 güncellemesi ile eklenen bir oyun modudur. Oyuncu dünya ile etkileşimde bulunamaz ve sürekli uçarak olayları izler. Oyuncunun varlığı spawn mekaniklerini etkileyecektir. Mobların üstüne tıklanıldığında mobun dünyayı nasıl gördüğüne bakabiliriz. /gamemode 3 veya /gamemode spectator komutu ile geçilir.

Oyunun görüntü kalitesi aynı dönemde yapılmış diğer oyunlara göre çok düşüktür fakat Doku Paketleri (Texture Pack) adı verilen dosyalar ile biraz daha iyi ve şekilli olabilir. 1.7 sürümü ile Doku Paketi karıştırabilmekteyiz. Ayrıca 1.6 sürümünde gelen bir yenilik olan Resource Pack (Kaynak Paketi) ile görüntü ile birlikte ses de değiştirilebiliyor. Ayrıca kendi Doku Paketi'nizi yapmak hiç zor değildir. Tek ihtiyacınız saydamlık özelliği olan bir resim düzenleme programıdır.(GIMP, Pix Builder, Photoshop vb.) Yani Windows'un Paint'i burada işinize yaramayacaktır.

Olta

Oyuna 1.7.2 ile eklenen bir özellikle oltamıza balık dışında; başka oltalar (büyülü olabilir), İsim Etiketleri, Nilüferler, Eyer, Yay (büyülü), büyülü kitap (1 den fazla büyü olunca büyüler alakasız olabiliyor.), deri bot, kemik, çubuk, deri, su şişesi, ip, kase, tuzak kancası, mürekkep kesesi ve çürük et çıkabilir.[2]

Oyunun sitesi www.minecraft.net'dir. Oyunun yapımcısı olan şirket Mojang'ın sitesi ise www.mojang.com'dur. Minecraft 19.95 €'dur Minecraft'ı satın almak için bir e-mail'inizin ve Mojang hesabınızın olması gerekmektedir. Kredi kartı geçerlidir.

 • Sunucular: Sunucular Minecraft'ı çok oyunculu oynayabilmemizi sağlar. Oyunu arkadaşlarınızla oynamak için minecraftserver.jar veya minecraftserver.exe'ye ihtiyacınız var. Daha sonra ise minecraftserver.jar veya minecraftserver.exe'yi çalıştırmalısınız. Sonra ise Hamachi IPv4 adresinizi server.properties dosyasındaki (Not defteri ile açılabilir) "server ip" kısmına yazıp serveri çalıştırın. Sonrasında da IPv4 adresinizi Multiplayer (Çok Oyunculu) bölümündeki Direct Connect (Doğrudan Bağlan) bölümüne yazıp kendi açtığınız Minecraft Sunucunuzda oynamaya başlayabilirsiniz. (Add Server (Sunucu Ekle) bölümündeki Server Adress kısmına IPv4 adresinizi yazıp, üst tarafa da (Server Name) sunucunuzun adını yazıp tamam da diyebilirsiniz. Server Name bölümüne sunucunuzun adını yazdığınızda, başkalarının sizin sunucunuza bağlanırken göreceği ismi değil, sizin Çok Oyunculu bölümünü açtığınızda karşınızda göreceğiniz sunucularda kendi sunucunuzun ismini belirlemiş olursunuz.Ayrıca isterseniz CraftBukkit ile pluginleri ekleyebilirsiniz.Pluginler oyunu farklılaştırır mesela HerobrineAI plugini herobrine modu gibidir.Yada Essentials Factions temelini oluşturur.Plugin kurmak için 2 yol vardır ilki MCreator'u indirebilirsiniz veya Java kodlayabilirsiniz,Skriptler ise çakışmamalıdır mesela bir sistemi sunucuya oturtursanız diğerleri de bundan etkilenir bunun için de Plugin vardır Vault adında ve Skriptler kendine aittir paylaşılmadığı sürece çalınamaz.Skript Plugin yapan bir kişide ZindevCraft adlı Sunucunun sahibi Burak Alagözoğlu'dur.Skripti hiç çakışmamıştır bir örnek verelim mesela Bir yerlerde Ruh Altarları denilen npc benzeri şeyler var bunlara tıklayınca 5 Ana yetenek var Xp ile bunları harcıyabiliyorsunuz fakat hepsinin farklı özelliği var mesela Kuvvet -2 Alev Savunuşu Kudret de +2 Alev Savunuşu gibidir.

Moblar[değiştir | kaynağı değiştir]

Moblar, Minecraft'ta bizim ve diğer oyuncuların haricindeki tüm hareket edebilen varlıklardır. Moblar, Saldırgan Moblar, Yarı Saldırgan Moblar ve Pasif Moblar olmak üzere üçe ayrılır. Oyundaki mobların listesi aşağıdaki gibidir:

Saldırgan Moblar

Creeper, Zombi, İskelet, Örümcek Jokeyi, Wither İskeleti, Blaze, Ghast, Cadı, Gümüşbalığı, Balçık, Magma Küpü, Dev, Zombi Köylü, Ender Ejderhası, Wither Boss, Gardiyan, Endermite, Katil Tavşan'dır.

Yarı Saldırgan Moblar

Örümcek ve Mağara Örümceği gündüz, Enderman'in yüzüne bakılmadığında, Vahşi Kurt, Leopar, Demir Golem, Kar Golem ve Zombi Domuzadama vurulmadığı sürece pasifdirler, aksi takdirde saldırgan olurlar.

Pasif Moblar

Tavuk, İnek, Koyun, Domuz, Kedi(Evcil Leopar), Mööntar, At, Eşek, Katır, Ahtapot, Yarasa, Evcil Kurt, Köylü ve Tavşan'lardır.

Not: Steve ve Alex mob değildir çünkü insanlar hareket ettirmektedir.

Yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pasta: Pasta blok olarak konduktan sonra sağ tıklanarak yenir. Tek yenilebilir bloktur. 6 dilimden oluşur her sağ tıkladığınızda bir dilim yersiniz bir dilim 2 açlık barını (1 but) doldurur. Stoklanamaz.
 • Kurabiye: Kurabiye 2 buğday ortasına 1 kakao çekirdeği koyarak elde edilir. Bir üretimde 8 adet kurabiye elde edilir. Her kurabiye 2 açlık barını doldurur.
 • Çürük et: Zombilerden düşer. Yerseniz mideniz bulanır ve açlık barınız daha hızlı boşalmaya başlar. %20 ihtimalle midenizin bulanmama olasılığı vardır.
 • Mantar Güveç : Mantarlar ve kase ile yapılır. Mantarlar farklı olmalıdır. Yenildiğinde kase geri gelir. Stoklanamaz. Kase ile Mööntar'a tıklayınca da çıkar.
 • Mantar: İki çeşidi vardır. Bataklıklarda, mantar biomesinde, madenlerde ve nether'da bulunur.
 • Elma: Meşe ağacı yapraklarından düşer. 4 açlık barını doldurur.
 • Çiğ inek eti: İnekleri öldürdüğümüzde düşer. Genelde 3 açlık barını doldurur. Pişirdiğimizde biftek olur.
 • Çiğ domuz eti: Domuzları öldürdüğümüzde genelde 2 tane düşer. Pişirdiğimizde Pişmiş Domuz Eti olur. 3 açlık barı doldurur.
 • Çiğ balık: Çiğ balığın tek farkı denizden elde etmemizdir. Herhangi bir mobu öldürdüğümüzde düşmez. Oltayı denize attığımızda bir süre bekledikten sonra olta sallanır ve çektiğimizde çiğ balık gelir. 2 açlık barı doldurur.
 • Çiğ tavuk: Tavukları öldürdüğümüzde çiğ tavuk eti düşer. Pişirdiğimiz takdirde Pişmiş Tavuk Eti olur.Bazen de midenizi bulandırır.
 • Karpuz: Karpuzu tarım yaparak elde edebiliriz. 1 karpuzdan 3-7 karpuz dilimi düşer. 1 Çiftçi köylü 1 zümrüte 7 karpuz verir. Terk edilmiş madenlerdeki bulunan sandıklarda karpuz tohumları mevcuttur. Ayrıca 1.7.2 sürümünden itibaren yağmur ormanlarında bulunabilir hale gelmiştir.
  Altın Elma
 • Altın elma: Altın elma genelde savaşlarda yardımcıdır. 30 saniyeliğine rejenerasyon ve 1 buçuk dakikalığına fazladan 2 kalp verir. Çok eski ve yeni sürümlerde altın külçesi ve elma ile yapılırken 1.2.5-1.5.2 versiyonları arasında altın parçası ve elma ile yapılır.1
 • Büyülü altın elma: Yediğinizde size 30 saniyeliğine rejenerasyon 6, bir buçuk dakikalığına 2 fazla kalp ve 5 dakikalığına direnç ve ateş direnci verir. Yapmak ise zordur. 1 elma ve 8 altın bloğu gereklidir.1
 • Ekmek: Oyunda üç tane buğday yan yana koyularak ekmek elde edilebilir. Bir ekmek 5 açlık barı doldurur .
 • Havuç: Köylerde ekili halde bulunur ya da zombilerden düşer 4 açlık barı doldurur .
 • Patates: Köylerde bulunur veya zombilerden düşer. 1 açlık barı (yarım but) doldurur.
 • Haşlanmış Patates: Patatesi pişirerek elde edilir. 4 açlık barı doldurur.
 • Zehirli Patates: 1 açlık barı doldurur. Yenmesi halinde 4 saniye zehir etkisi gösterir. Patates ekinlerinden %2 oranla çıkma ihtimali vardır.
 • Pişmiş Tavuk: Çiğ Tavuğun Pişirilmiş halidir. 6 Açlık Barı doldurur.
 • Pişmiş Balık: Balığın pişmiş halidir. 4 Açlık barı doldurur.
 • Biftek: İnek etinin pişmiş halidir. 8 açlık barı doldurur.
 • Pirzola: Çiğ domuz etinin pişmiş halidir 8 açlık barı doldurur.
 • Örümcek Gözü: Örümceklerden düşer yedikten sonra 4 saniye süreyle zehirlenirsiniz artı olarak 2 açlık barı doldurur.
 • Balkabağı Turtası: Balkabağı, şeker ve yumurta ile yapılır. 2 açlık barı doldurur.
 • Balkabağı: Balkabağı çimlikte bulunur. Tarım yaparak çoğaltılabilir. Bir bloktan 4 balkabağı tohumu çıkar.
 • Kirpi Balığı:1.7 versiyonunda eklenmiştir. Balıkçılıkla yakalanır.Yemek için değil (yerseniz sadece zehir,açlık ve bulantı verir) iksir için kullanılır. Su altında nefes alma iksirinde kullanılır. Böylece suyun altında nefes alabilirsiniz.
 • Somon Balığı: 1.7 versiyonunda eklenmiştir. Balıkçılıkla yakalanır. 2 açlık barı doldurur.
 • Pişmiş Somon Balığı: Somon balığının pişmiş halidir. 6 açlık barı doldurur.
 • Palyaço Balığı: Pişirilmez. 1 açlık barı doldurur.
 • Tavşan eti:Pişirilebilir, 1.8 de eklenmiştir.
 • Koyun eti:Pişirilebilir yarım açlık barı doldurur.
 • Tavşan Güveci:10 Açlık barı (5 But) doldurur.
 1. Yemek için aç olmak gerekmemektedir.

Büyü ve İksir[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyü masası ile zırhlara, aletlere ve silahlara (1.4.5'den itibaren kitaplara,1.7 den itibaren oltalara) xp karşılığında büyü basılır.Etrafa kitaplık blokları yerleştirilerek Büyü Masasının gücü arttırılabilinir. 4 alet, 2 olta, 8 (1.8 ile denizde kara hızıla birlikte 9) zırh, 4 kılıç ve 4 yay büyüsü vardır. Minecraft'a 1.3 sürümünde dahil edilmiştir. Ayrıca 1.8 de aletleri büyülemek için Lapis Lazuli gerekir.

Minecraft'ta birçok iksir bulunur. İksir yapmak için iksir standı, iksir standı için de Blaze Çubuğu gerekir. İksirin olması için önce iksir standına su şişesi ve nether wart koymamız gerekir. Bunun sonunda Garip İksir olur. Alta garip iksirleri üste diğer malzemelerden birini koyarak iksir yaparız. Aşağıda iksirlerin formülleri vardır.

 • Rejenerasyon İksiri ------> Ghast Gözyaşı
 • Hız İksiri ------> Şeker
 • Ateş Direnci İksiri ------> Magma Kremi
 • İyileştirme İksiri ------> Parlayan Karpuz
 • Güç İksiri ------> Blaze Tozu
 • Zehir İksiri ------> Örümcek Gözü
 • Zayıflık İksiri ------> Mayalı Örümcek Gözü + Su Şişesi1
 • Yavaşlık İksiri ------> Mayalı Örümcek Gözü + Hız İksiri1
 • Hasar İksiri ------> Mayalı Örümcek Gözü + Zehir İksiri1
 • Gece Görüş İksiri ------> Altın Havuç
 • Görünmezlik İksiri ------> Mayalı Örümcek Gözü + Gece Görüş İksiri1
 • Su Altında Nefes Alma İksiri ------> Kirpi Balığı
 • Sıçrama iksiri -------> Tavşan ayağı
 1. Bu iksirler için Garip iksir yerine orada yazanlar kullanılmalıdır.

Boyutlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Dünya (Overworld) : Çoğu hayvanın, yaratığın ve sizin doğduğunuz yerdir. Hayatınızı burada kurmalısınız çünkü madenler vb. sadece burada çıkmakdadır.
 • Son (The End) :Endermanlar ve Ender Ejderhası buradadır .Burada end taşı ve obsidyenler bulunur.Ender Ejderhası öldüğü zaman End'in dünyaya geçiş portalı çıkar.Ender gözü sizi End portalının yanına götürür. End Portal bloklarının üstüne ender gözlerini koyun ve End'e gidin. Giderken balkabağını kafanıza takın.O zaman Enderman'ler size saldırmaz.Ayrıca End'de yatmaya çalışırsanız yatak patlar.
Nether Portal
 • Cehennem (Nether) : Burası cehennem taşı ve lavlarla kaplıdır. Zombi Domuzadam, Ghast, Blaze, Magma Küpü ve Wither Skeleton burdadır. Ghast havada uçar ve ateş topu atar. Blaze ise alev topu fırlatır. Obsidyen ile kapı oluşturarak Nether'a gidebilirsiniz. End de de olduğu gibi Nether'da da uyursanız yatak patlar.
 • Hiçlik (Void) : Her ne kadar tam olarak boyut sayılmasa da Overworld'den farklı bir yer olduğu için boyut kabul edilir. Oraya ancak Creative modda gidilebilir. Dünyada 1-3'üncü katmanlarda bulunun Bedrock (Katman Kayası) adlı bloğu kazarak oraya ulaşabilirsiniz. Orada sadece boşluk vardır ve aşağıya düşerseniz ölürsünüz.
 • Not: Aether(Cennet) Aether ve Aether 2: Genesis Of The Void modu tarafından eklenen bir boyuttur. Normal Minecraft(Vanilla)'da bulunmaz.

Boyutlara geçiş[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Cehennem (Nether): Portalı yapmak için;
 • Dikey olarak. o = obsidyen b = boşluk
 • boob
 • obbo
 • obbo
 • obbo
 • boob

Ve ortası çakmaktaşı ve çelik ya da alev topu ile yakılarak kapı açılır. Orada belirli yerde portal açılır. Cehennemdeyken geldiniz yerde geri dönüş portalı olur.

1.7 versiyonlarında gelen özellikle maksimum 23x23 boyutlarında portallar yapılabilir.

 • Son(End):Portalı yapmak için;
 • Yatay olarak. Üsten s = son portalı çevresi B = boşluk ama boşluk olan yerde ayrıca 1 blokluk çukur olmalı b= normal boşluk

Son portalı çevresinin içine ender gözleri koyun ve portal açılır.(Son portalı çerçevesi yalnızca yaratıcı modda bulunmaz ender gözünü takip ederek bulabilirsiniz .)

 • bsssb
 • sBBBs
 • sBBBs
 • sBBBs
 • bsssb

Burada yer altında boşlukta biomenin ortasında yani nerede doğacağınızı bilmezsiniz ama burada 3x3 lük obsidyen alanda çıkarsınız. O yüzden yanınıza kazma ve 60 tane blok almanız tercih edilir. Buradan çıkmak için Ender Dragon'u öldürmeniz ya da ölmeniz gerekir. Ender Dragon'u öldürdüğünüzde 90 XP verir. Sonra katman kayalarının ortasında Ender Yumurtası ve geri dönüş portalı bulunur.

Not: Son portalı çevresi sadece creative modda elde edilebilir ve kırılabilir.

Minecraft'ın Geliştirme Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft PC versiyonunda Java dilini kullanır ve bu yüzden oyunu düzenlemek görece daha kolaydır, XBox 360, Raspberry Pi ve Android versiyonları ise C++ ile, IOS versiyonu ise Objective C ile geliştirilmiştir PS4 ve PS3 versiyonlarının kodlama dilleri bilinmemektedir.

Minecraft modları Android ve PC versyonlarında bulunmaktadır ancak PS3, PS4 ve XBox 360'ın görece kapalı yapısı nedeniyle bu platformlarda modlar yoktur, ancak bazı geliştiriciler bunun üzerinde çalışmaktadır.

Minecraft modları kendine özgü bazı kodlar kullanır bu kodları çalıştıran uygulamalar ise Forge Mod Loader ve Modloader'dır.

Bazı Modlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Modlar Minecraft'a yeni özellikler ekleyen dosyalardır"[.jar, .zip(PE modları .js, .mod)]". Bu Modları Yükleyebilmek için üç farklı Modifikasyon yükleyicisinden birini kurmak gerekmektedir. Bunlar Modloader, Forge ve ForgeModLoader'dir(PE modlarını yüklemek için PocketTool veya BlockLauncher uygulamaları kullanılır.). Modloader mod yapımcılarına daha az class ve imkan sunduğu için genelde Forge kullanılmaktadır. Forge ise hertürlü yaratık , yeryüzü şekli , ağaç , maden ekleyebilmek için kullanılan mod yükleyicisidir. ForgeModLoader ise ikisinin karışımıdır ve iki tür modları da çalıştırabilir.

 • Too Many Items : Bu mod ile envantere girildiğinde sağ tarafta tüm blokların alınabileneceği bir pencere açar. Yeni sürümlerinde büyü veya iksir yapmak gibi değişik amaçları da eklenmiştir.
 • Thermal Expansion: Oyuna yeni, az ama çok kullanılı ve güncellenebilen makineler ekler.
 • Thermal Foundation: Thermal Expansion bu olmadan çalışmaz. Ama bu mod thermal expansionsuz çalışır. Bu modun ore dictionary'si çok geniştir ve IC2'den Ars Magica 2'ye her türlü büyük modda işe yarar.
 • Not Enough Items : Too Many Items moduna kıyasla daha kullanışlıdır.Envantere girildiginde sağda bloklar oluşturur . Blokların üzerlerine gelerek U ile o madde ile ne yapıldığını ve R tuşuna basararak eşyaların yapımını gösterir . Hile modu , yardımcı modu , üretim modu olarak 3 adet modu vardır .
 • Timber : Bu mod sayesinde bir ağacı en altından balta ile keserseniz tüm odunlar gelecektir.
 • Tree Capitator : Timber'a benzer fakat sadece ağaçlarda çalışır ve yaprakları da alır. Ayrıca balta kesilen odun sayısı kadar hasar alır.
 • Witchery: Cadılık yapmanızı sağlar.
 • Applied Energistics(AE): AE2'nin 1.6.4 ve daha eskisindeki versiyonudur. Microblock özelliği yoktur.
 • Applied Energistics 2(AE2): Oyuna sistemsel ve her türlü elektrikle çalışan microblock özellikli veri tabanları ekler. Neredeyse sonsuz item depolayabilirsiniz.
 • More Furnances : Oyuna Demir, Altın, Elmas ve Gelişmiş fırınlar ve bu fırınlara koyulan geliştirmeler ekler. Geliştirmeler sayesinde fırındaki madenleri katlayabilir ya da lavları depolayabilirsiniz.
 • Rotten Flesh to Leather : Adından da anlaşılabileceği gibi çürük et'i pişirerek deri yapılmasını sağlar.
 • Backcraft: Bazı eşyaların malzemelerine geri çevrilmesini sağlar.
 • Backpack: Adını çevirebilen anlar. Oyuna büyüğü ve küçüğü olan ve renklendirilebilen çantalar ekler.
 • Thaumcraft 4: Oyuna asalar ve büyüyü ekler. Aynı zamanda dünyadaki bütün büyüleri çalmaya çalışan crimson askerlerini ekler.
 • E & Q,T & A : Açılımı Emerald and Quartz Tools and Armors'dur. Zümrüt ve kuvars eşyalar ve zırhlar ekler.
 • Bluestone: Redstonu boyayarak elde edilen, redstondan hiçbir farkı olmayan fakat birbirleriyle ve redstonla birleşmeyen bluestone ve greenstone ekler.
 • Industrial Craft(IC): IC2'nin eski versiyonudur.
 • Industrial Craft 2(IC2): Oyunun büyük modlarından biridir. Değişik makinalar ekler. Ayrıca uranyum, kurşun, bakır ve kalay ekler, bunlarla alet yapılmaz, değişik kullanımları vardır. 3 Bakır tozu (Macerator ile elde edilir.) ile 1 Kalay tozu birleştirilerek, 4 Bronz tozu elde edilir. Bunlar pişirilip bronz yapılır. Bronz ile alet ve zırh yapılabilir ve bunlar elmas kadar güçlüdür. Modun eklediği başka bir item olan UU-Matter'ın 9 tanesiyle elmas 5 tanesiyle miselyum 7 tanesiyle iridyum gibi şeyler elde edilebilir. Voltajları vardır ve fazla voltaj makine patlatabilir. LV = 32 EU, MV = 128 EU, HV = 512 EU, EV ise her makineyi patlatan 2048 EU'luk voltajdır ve sadece nükleer reaktörlerde üretilir. Üç tane transformer (dönüştürücü) vardır. HV t. - EV'yi HV, MV t. - HV'yi MV, LV t. ise MV'yi LV yapar. Her kablo farklıdır ve çeşitlidir. Kalay kablo LV'dir ve 40 blokta bir 1 EU kaybeder. Bakır kablo MV'dir ve 5 blokta bir 1 EU kaybeder. Altın kablo HV'dir ve 3 blokta bir 1 EU kaybeder. Cam fibre kablo çok pahalıdır. (elmas gerektirir) HV'dir ve 40 blokta bir 1 EU kaybeder. Demir (HV ağırlaştırılmış) kablo ise EV'dir, 1 blokta bir 1 EU kaybeder. Aynı zamanda ışın kılıcı, maden lazeri, nano set ve quantum set yapılabilir. IC2 1.5.2'den sonra durmuştur. Şu anda ise IC2 Experimental (1.6.4 - 1.7.2 - 1.7.10) kullanılır.
 • Advanched Solar Panels : IC alt modudur. Advanched, Hybrid ve Ultimate Hybrit solar paneller ekler. Güçleri birbirlerinin 8'er katıdır.(Normalx8=Adv.,Adv.x8=Hybrid,Hybridx8=Ult. Hybrid)
 • Compact Solars: IC2'nin bir addonu yani alt modudur. Voltajlara göre enerji üretmenizi sağlar. (LV - MV - HV)
 • Gravitation Suite: Quantum setinden göğüslük parçayı uçabilmek için güncellemeyi ve onu giyip uçmayı sağlar.
 • GregTech: IC2'yi ve oyunu tamamen değiştirir. Neredeyse alt modluktan çıkabilecek ama IC2'ye bağlı olan bir moddur. Oyunu ve makine yapmayı çok zor yapar ve ULV'den MaxV'ye yepyeni voltaj çeşitleri ekler.
 • Animated Player : Oyuncu animasyonlarını geliştiren bir moddur. Hareketli gözler, kaşlar, ağız , diz ve dirsek ekler. Bu mod texture pack'inizin char.png dosyasıyla çalışmaz. Yani texture pack'inizi bozabilir. Fakat bunun ayarı vardır, modun config dosyasındaki 4. Maddeyi false yaparsanız ve texturepack'in char.png dosyasını moda göre düzenlerseniz texturepack çalışacaktır.
 • Herobrine Mod : Bu modda Herobrine totem yaparsanız birkaç dakikada bir Herobrine çıkar .
 • Slenderman Mod: Slender Man'in oyunda yer aldığı moddur.
 • Gravity Gun: Yerçekimi tabancası ekler, bu tabanca ile mobları ve blokları kaldırıp fırlatabilirsiniz.
 • Iron Chests : Bakır, Demir, Altın, Elmas, Kristal ve Obsidyen sandık ekler. Bu sandıklarda boyut farkı vardır.
 • Ender IO: Thermal Expansion 1.7.10'da şimdilik kalkmış olan pipeları(boru), ductları(yine boru) ve conduitleri(kablo) ekler. Aynı zamanda 2 tane çok kullanışlı makine ekler.(TE 1.7.10 yeni güncelleme ile kablolar geri döndü, lakin çok daha zorlu).
 • Ender Zoo: Oyuna 7 tane ölümcül mob ekler.
 • Mo' Zombies : Kral, Şövalye, Korsan, Madenci, Herobrine, Notch, Nether vb. zombiler ekler.
 • Blood Magic: Çok tehlikeli bir moddur. Kandan büyü yaparsınız ve büyünüz sizi öldürebilir.
 • Steve's Carts: Özelleştirilebileceğiniz vagonlar yapmanızı sağlar. Normal rayda çalışmaz, özel rayları vardır.
 • Railcraft: Oyuna yeni raylar ekler.
 • Lucky Block: Dropper ve 8 altın külçesi ile yapılan bir blok ekler. Bu bloğu kazdığınızda Minecraft'taki tüm eşyalardan çıkabilir fakat dev veya başka canavarlar (mesala akşam olup aniden bir sürü saldırgan mobların çıkması) da çıkabilir.
Mutant Enderman
 • Mutant Creatures: Mutant zombi ,creeper ,endermen ,iskelet ,kardan adam ve Creeper minyonu gibi yaratıklar ekler. Mutant zombi size güçlü saldırır hatta size saldırdığında açlık barınız tamamen yok olur. Çok acıkırsınız hatta saldırınca sizi nadiren zehirleyebilirler. Ve bu yaratıklar normal zombiden daha şişman,daha büyük ve daha kaslıdır.Mutant creeper ise size saldırır. Eğer size yetişemezse size güçlü bir şekilde creeper minyonları fırlatır ve bu creeperlar normal creeperdan daha küçük ve daha az patlar.Eğer mutant creeper'ı öldürürseniz tüm canlıları çekerek çok güçlü bir şekilde patlar.Mutant enderman ise normal enderman'dan daha zayıf fakat elleri parmakları vardır.Eğer kendisine saldırıldığını hissederse 2 kolu daha çıkar ve 4 kollu mutant enderman olur ellerine 4 tane blok alabilir size 4 blokla vurabilir veya fırlatabilirler. Eğer ölürse tüm canlıları içine çekerek yok olur ve içine çekerken can kaybedersiniz.Mutant iskeletler ise spawnlanır spawnlanmaz ellerine büyülü yay alır. Normal iskeletlerden daha büyüktür ve daha güçlüdür.Mutant kardan adam ise mutant zombiyle en büyük düşmanlardır.Ellerine buz bloğu alıp mutant zombilere fırlatırlar.Creeper minyonu ise normal creeperlardan daha küçük ve daha az patlar. Elinize TNT alırsanız sizi takip eder TNT ile sağ tıklarsanız size yardımcı olur.Ve sağ tıklayıp oturtabilir ve kaldırabilirsiniz. Ayrıca bu canavarların normallerine bu modda gelen "Chemical X" adlı iksiri fırlatırsanız o yaratıklar mutant'a dönüşür.
 • Lava Boat: Bu mod sayesinde lav üzerinde gidebilen bir tekneniz olur.
 • Archimedes Ships: Bu modla beraber bloklardan yaptığınız taşıtları hareket ettirebilirsiniz. Örneğin gemi yapıp Ship Marker adlı bloğu koyup sağ tıkladığınızda taşıt hareket eder. Fakat blokların belli bir sınırı vardır. Bu sınır yaklaşık 2140'dır.
 • Ars Magica 2: Oyuna türlü türlü spell yani parşömenler tarafından yapılan büyüleri ekler.
 • Adventure Time: Bu mod size minecraft'ta Fin,Jack,Marselin,Gunter,Buz Kralı (Buz Kralı oyundaki görünümü Buz Kraliçesi'dir) gibi yaratıklar ekler.
 • Tinker's Construct: Bu mod sayesinde kendinize değişik parçalardan oluşan, daha dayanıklı ve daha güçlü eşyalar üretebilirsiniz.
 • Twilight Forest: Oyuna kapkara bir orman ve yeni portal ekler. 1.7.10'dan sonra klasik bir mod olmaktan çıkmış, sistemsel bir mod olmuştur. (mesela naga öldürmeden buz kraliçesini haklamanız neredeyse imkansız)
 • Crafting Guide: Bu mod oyuna yeni bir kitap ekler. Bu kitapta eşyaların yapılışı görünür.
 • Comes Alive: Bu mod sayesinde köylülerle arkadaş olabilir evlenebilir onları çalıştırabilir hatta çocuk bile yapabilirsiniz.
 • Aether: Oyuna cenneti ekleyen bir moddur. Aynı zamanda oyuna boss ve accerossies sistemini ekler. SSP olduğu için serveri azdır. 1.2.5'ten sonra güncellenmesi durdurulmuştur. 1.5.1 versiyonunda Aether 2 olarak geri dönmüştür.
 • Aether 2: Genesis Of The Void: Bu mod Aether'in devamıdır. Aether'dan farklı olarak SMP özelliği vardır, bu yüzden çok oyunculu oynanabilmektedir. Party ve dungeon sistemi vardır, bu sistem sayesinde oyuncuların pluginsiz birbirine zarar vermesi engellenir ve bronze dungeonu birlikte bitirebilmelerini sağlar. 1.7.10 forge gerektiren bu mod özel launcheri ile birlikte de oynanabilir. Orijinal serveri ve özel bulut server sistemi vardır. Hala alpha sürümündedir ve 1.8 Mutation güncellemesi ile beta olacaktır. Mutation güncellemesinde silver dungeon yıkıntıları (kendisi değil) eklenecektir ama gold dungeon hala bir sır.
 • Flans: Bu mod sayesinde dünyanıza tanklar,uçaklar ve çeşitli silahlar gelir ölümcül bir orduya sahip olursunuz.
 • Erebus: Böceklerin dünyası, türlü türlü ölümcül böcek ve yeni portal ekler.
 • TooMuchTNT: Oyuna X5, X20, NucleerTNT... gibi TNTler ekler. Bazı TNTlerin dinamitleride vardır. (Uranyum dinamitide vardır.)
 • Metallurgy: Minecraft'ı cidden "Mine"craft yapar. Oyuna 33 tür yeni maden ekler. Ve IC2'de kullanılan bazı makinelerin kömürlü versiyonunu ekler.

İklimler (Biyomlar)[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzlükler iklimi
 • Düzlükler (Plains): Düz ve ağaçsız arazilerdir. Kabak,göl,çimen ve çiçek bulunur.Domuz, at, inek, koyun gibi hayvanlara rastlanabilir.Burada ağaçlar olmadığı için rahatlıkla köy bulabilirsiniz.
 • Çöl (Desert): Kum ve kumtaşından oluşur. Kaktüs,ölü bitki,göl bulunur. Köyleri kumtaşından yapılmadır. Arada çeşme vardır. Ortasında su olduğu için anlayabilirsiniz. Ayrıca piramitler de(Desert Temple) bulunabilir ve burada gizli ve tuzaklı 4 sandık bulunur. Bazen piramitler bir yere gömülü olabilir.
 • Tayga (Taiga):Karlıdır (1.7'den önceki sürümlerde) ve ladin ağaçlıdır, yeni sürümde eğrelti otları içerir.
 • Büyük Tayga(Mega Taiga):1.7 versiyonunda eklenmiştir. Büyük ladin ağaçları ve uzun eğreltiler içerir. Çim yerine podzol adı verilen çimen türü gelmiştir.
 • Huş Ormanı(Birch Forest):Normal ormana benzer. Sadece huş ağacı içerir.
 • Orman(Forest): Meşe ve huş ağaçları vardır. Kabak, çimen ve çiçekler bulunur.
 • Yağmur Ormanları (Jungle): Meşe ve orman ağacı içerir. Orman ağaçlarında kakao bulunabilir. Ayrıca sarmaşık, karpuz bloğu ve eğrelti otu içerir. Burada leopar ve pembe koyunlar da vardır. Buradada Jungle Temple'lar bulunur. Burada 2 Sandık vardır. 2 tane de içinde ok olan fırlatıcılar vardır.
 • Yükseklikler (Extreme Hills): Çok yüksek dağlar içerir. Bu dağlarda kömür bulunabilir. Tüm iklimlerin özel Yüksek Bölgeleri vardır. Buralarda zümrüt bulunma ihtimali yüksektir.
 • Okyanus (Ocean): Sulardan oluşur. Zemininde kum, toprak ve kil bulunur.
 • Kumsal (Beach): Küçük alanlardır. Kumdan oluşur. Kaktüs ve ölü bitki içermez. Şeker kamışı bulunabilir.
 • Soğuk Kumsal (Cold Beach) : Kumsala benzer ancak kumlar karla kaplıdır ve buzlar vardır.
 • Taşlı Kumsal (Stone Beach) : Kumsala benzer fakat Extreme Hills'in denizle temaslı taraflarında bulunur.
 • Bataklık (Swampland) : Sarmaşıklı meşe ağaçları içerir. Suları derin değildir. Nilüfer içerir. Cadı Evleri burada bulunabilir. Genellikle Slime'lar burada spawn olur.
 • Nehir (River): Uzun su dolu nehirlerdir. Genelde diğer iklimlerin sınırlarında bulunur fakat bir iklimin ortasında da olabilir.
 • Cehennem (Hell):Nether Boyutu'nun Biomesidir. Sadece belli canavarlar oyun tarafından yaratılır.
 • Ayçiçeği Düzlükleri (Sunflower Plains): Normal düzlüklere benzer, ay çiçekleri de içerir.
 • Mantar Adası (Mushroom Island): Mantar ağaçları,mantarlar ve mööntarlar bulunur. Genelde düzlük sonlarında nadir bulunur. Milselyum bulunur.
 • Son (Sky):End'in biyomudur. Obsidyen kuleleri vardır. Enderman'ların yaratıldığı yerdir. Oyundaki ilk Boss olan End Dragon'da burada bulunur.
 • Redwood Ormanı (Redwood Forest): Yerler Podzol ve Toprak blokları ile kaplıdır ve bazı yerlerde Yosunlu Taş (1.7'den önce sadece zindanlarda bulunabiliyordu) bulmak mümkündür. Burada Ladin Ağaçları, mantarlar, ölü bitkiler bulabilirsiniz.
 • Mesa: Bu biyomda renk renk kil'ler vardır. Yerde ise kızıl kum bulunur.
 • Derin Okyanus (Deep Ocean): Bu biyom da sudan oluşur ancak bu okyanusun derinliği çok fazladır. Burada su altı anıtları vardır.
 • Çatılı Orman(Roofed Forest): Kara meşe ağaçları ve mantar ağaçları ile dolu olan bir biyomdur.
 • Savan(Savanna): Bu biyomda akasya ağaçları bulunur ve köyler burada bulunabilirler.
 • Çiçek Ormanı (Flower Forest): Bu biyomda etraf türlü türlü çiçeklerle ve ağaçlarla doludur.
 • Farlands (Uzak Diyarlar): X ve Z ekseninde ±12,550,821 ve ±12,550,825 blok arasında oyun fiziğinin bozulmasıyla meydana gelir. PC'de 1.8 beta sürümünden sonra kaldırılmıştır. PE'de hala bulunmaktadır.
 • Haritalar (Maps):Minecraft için bilinen bir biyom ve iklim çeşidi değildir ancak internet yoluyla edinilebilinen dosyalar bütünüdür ve bu dosyalar "maps" olarak kabul edilir.

Görevler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda Hayatta Kalma modu oynanırken oyuncudan yapılması istene bir takım görevler vardır. Oyunda son sürüm itibari ile 33 görev bulunmaktadır. Bu görevler;

 • Envanter Alma: Envanterini açmak için "E" tuşuna bas.
 • Odun Bulmak: Bir odun bloğu çıkana kadar bir ağaca vur.
 • Kıyaslama: 4 kereste bloğu ile çalışma masası yap.
 • Madencilik Zamanı: Bir kazma yapmak için keresteleri ve çubukları kullan.
 • Saldırı Zamanı: Kılıç yapmak için kereste ve çubukları kullan.
 • Tarım Zamanı: Kereste ve çubukları kullanarak bir çapa yap.
 • Ekmek Pişir: Buğdaydan ekmek yap
 • Yalan: Buğday, süt, şeker ve yumurta kullanarak pasta yap.
 • Avcı: Deri topla.
 • Nüfus Artışı İki ineği buğday ile çiftleştir.
 • Domuzlar Uçtuğunda: Bir yamaçtan aşağı domuz sür.
 • Canavar Avcısı: Bir canavara saldır ve yok et.
 • Keskin Nişancı Düellosu: En az 50 m mesafeden bir iskeleti ok ile öldür.
 • Geliştirme: Daha iyi bir kazma yap.
 • Aşırı Güç: Bir büyülü altın elma yap.
 • Sıcak Mesele: Sekiz taş bloktan bir fırın yap.
 • Lezzetli Balık: Balık yakala ve pişir.
 • Donanım Edin: Bir demir külçesi yap.
 • Ray Üstünde: Başladığın yerden vagonla en az 1 km seyahat et.
 • Elmaslar: Demir aletlerinle elmas elde et.
 • Seni seçtim elmas: Başka bir oyuncuya elmas at.
 • Büyücü: Bir kitap, obsidyen ve elması bir büyüleme masası oluşturmak için kullan.
 • Vur Dedik Öldürdün: Tek vuruşla 8 kalplik hasar ver.
 • Kütüphaneci: Büyü masasını geliştirmek için birkaç kitaplık inşa et.
 • Daha Derine İnmemiz Gerek: Nether'a giden bir geçit inşa et.
 • Gönderene İade: Bir Ghast'ı alev topuyla öldür.
 • Alevlerin İçinde: Bir Blaze'in çubuğunu al.
 • Yerel İksirci: Bir iksir yap.
 • Son?: Son'u bul.
 • Macera Zamanı: Bütün iklimleri keşfet.
 • Son.: Enderdragon'u mağlup et.
 • Başlangıç?: Wither yarat.
 • Başlangıç.: Wither'ı öldür.
 • Beaconator: Tam bir fener inşa et.

Oyundaki Madenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm maden cevherleri İpeksi Dokunuş büyüsü olan kazmalarla cevher olarak çıkar ve fırında işlenmesi gerekir.

 • Kömür : Yüzeyde veya dağlarda bulabileceğiniz gibi çoğunlukla mağaralarda bulabilirsiniz. Çıkarabilmek için elinizde en azından tahta kazma olması gereklidir. Çubuk ile birleştirerek (Çalışma masasında çubuk alta kömür üste gelecek şekilde) meşale elde edebilirsiniz. Aynı zamanda yemek pişirmek ve madenleri eritmek içinde kullanılır. Deniz seviyesinin (64. kare) üstünde bulunabilen tek madendir. Çoğu zaman 5 - 10 arası blok kümeleri halinde bulunsa da derinlere inildikçe 30’un üstünde kömür bloğu bir arada bulunabilir. Bir minecraft haritasında toplam taş miktarının %1.25’i kömürdür. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 29. karedir.
 • Demir : Ne çok nadir nede çok fazla bulunan bir madendir. Haritanın sadece alt yarısında (0 - 64) görülebilir. Kırmak için en azından taş kazma gerektirir. Kırdığınız takdirde Demir Cevheri düşer. Kullanabilmek için Demir Cevheri'ni fırında eriterek Demir Külçesi elde etmeniz gerekir. Pek çok minecraft oyuncusu el aleti olarak demir aletleri kullanmayı tercih eder. Sebebi ise diğer madenlerle kıyaslandığında bulunabilirliğinin daha rahat olması , dayanıklı olması ve neredeyse her madeni kırabiliyor olmasıdır. Bir minecraft haritasında toplam taş miktarının %0.72’si demirdir. Demir eşya ve araç gereç yapımında en çok kullanılan madenlerden biridir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 35. karedir.
 • Lapis Lazuli : Çok işlevi olmayan bir madendir. 1.8 veriyonundan itibaren büyü masasında büyü yaparken çıkacak büyüyü görmemizi sağlar. Sadece 0 - 32. blok yükseklikleri arasında bulunur. Kırmak için en azından taş kazma gereklidir.Kırıldığı takdirde 4 - 8 arası Lapis Lazuli düşer. Fırında eritilmesine gerek kalmadan direk kullanılabilir. Lapis Lazuli 30. bloğun altında bulunup taş kazma ile çıkartılabilen tek madendir. Diğer bir kullanım alanı renkli yün üretimidir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 14. karedir.
 • Altın : Haritalarda 0 - 32 kare arasında , özellikle de en alttan 2-9 blok yükseklikte görülürler. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir. Kullanabilmek için fırında eritip Altın Külçesi'ne dönüştürmek gereklidir. Aynı zamanda Zombi Domuzadam’lardan düşen Altın Parçaları'ndan 9 tanesi birleştirilerek Altın Külçesi elde edebilmekte mümkündür. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 20. karedir.
 • Elmas : Genel olarak oyundaki en değerli madenlerden biridir. Sadece en alttan 16 kare içerisinde bulunur ama genellikle 0 - 10. bloklar arasında rastlanır. 0 - 16 arasında bir elmas bulma ihtimali %0.1276’dır. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir. Elmas avına giderken özellikle yanınıza “Servet” özelliği olan bir kazma ile (kendisi kırdığınız bloktan 1'den fazla eşya alabilmenizi sağlar. Örneğin Servet III özelliği olan bir kazma bir elmas cevheri kırdığında 4 elmas düşebilir.) gitmeniz önerilir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 10. karedir.Bulunma olasılığı düşüktür.
 • Kızıltaş : En alttan 0 - 16 kare arasında rastlanabilen bu maden pek çok işlev için kullanılabilir. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir. Bir Kızıltaş Cevheri'nden 4-5 Kızıltaş düşer. Kızıltaş olarak çok çeşitli eşyalar yapabilir ve elektrik ileten devreler kurabilirsiniz. Ayrıca kızıltaş iksir yapımında da kullanılabilir. 0 - 14 kare arasında kızıltaş bulunma ihtimali %1.025‘tir. Aynı zamanda kızıltaş cevheri üzerine sağ ya da sol fare tuşu ile tıklar ya da üzerinde zıplarsanız 30 sn boyunca ışık verir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 8. karedir. Birçok sistem ve devre yapımına yarar.
 • Zümrüt : Oyunun en nadir bulunan madenlerinden biridir. Kırmak için en azından Demir kazma gereklidir. Köylüler ile ticaret yapmak amacıyla kullanılabilir. Şimdilik bunun dışında bir kullanımı bulunmamaktadır. Genellikle yükseklik olarak 29. karenin altında bulunabilir ve istatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 20. karedir.
 • Kuvars :Oyuna 1.5(1.5.X Kızıltaş Güncellemesi) versionunda eklenmiştir. Nether'da bulunan tek madendir. Bloğunun 3 çeşidinin (Normal, Dik, Keskin) dışında basamak ve merdiveni bulunur. Bloğu 4 tanesiyle yapılır.

Versiyonlar ve Snapshotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Snapshot: Snapshot, Minecraft oyununda önemli bir yer tutmaktadır. Snapshot'un amacı hataları öğrenmek, yeni bir şeyler eklemek amacı olabilir. Snapshotlar ayrıca pre-release (ön-gösterim) için de olabilir. Genelde mod geliştiricileri bu sürümleri modlarının bu yeni sürümlere uyup uymayacağını denetlemek için de kullanırlar.

Snapshot'ların Kodlanması: Snapshot'lar YYwWWx formatında kodlanır.Y=Yıl W=Hafta x ise alfabeye göre o hafta çıkan kaçıncı Snapshot olduğudur. Örneğin 2014 yılının 12. haftasında çıkan 4. Snapshot 14w12d.

Versiyon:Versiyon, Minecraft oyununun sürümünü belirtir. Versiyonda yeni özellikler, bloklar,itemler eklenebilir, çıkartılabilir, hatalar giderilebilir, oyunun arayüzü değişebilir. Örneğin Kırmızıtaş Güncellemesi 1.5 Snapshot'unda(13w01a) gelmiş, 1.5.0 versiyonunda resmen kabul edilmiştir. Örneğin gül 1.7 Snapshot'unda kaldırılmıştır. Yerine Gelincik Çiçeği gelmiştir. Oyundaki bazı hatalar da giderilmiştir. Versiyonlar böyle örneklenebilir.

Aşağıda oyundaki versiyonları ve Snapshot'ları görüyorsunuz.

Versiyonlar;

1.0, 1.1, 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3, 1.2.4, 1.2.5, 1.3.1, 1.3.2, 1.4.2, 1.4.4, 1.4.5, 1.4.6, 1.4.7, 1.5.1, 1.5.2, 1.6.1, 1.6.2, 1.6.4, 1.7.2, 1.7.4, 1.7.5, 1.7.9, 1.7.10, 1.8, 1.8.1, 1.8.2, 1.8.3, 1.8.4, 1.8.5, 1.8.6 (Aynı zamanda 1.0 öncesi "Alpha" ile "Beta" sürümleri vardır.)

Bazı Snapshotlar;

1.3, 1.4, 1.4.1, 1.4.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.7.1, 14w08a, 13w47e, 13w48b, 13w49a, 1.7.3, 14w08a, 14w10c, 14w11a, 14w11b, 14w18a, 14w18b, 14w17a, 14w20b, 14w21b, 14w25a, 14w25b, 14w26a, 14w26b, 14w26c, 14w27a, 14w27b, 14w28a, 14w28b, 14w29a, 14w29b, 14w30a, 14w30b, 14w30c, 14w31a, 14w31b, 14w32a, 14w32b, 14w32c, 14w32d, 14w33b, 14w34d, 1.8-pre1, 1.8-pre2, 1.8-pre3, 1.8.1-pre1, 1.8.1-pre2, 1.8.1-pre3, 1.8.1-pre4, 1.8.1-pre5, 1.8.2-pre1, 1.8.2-pre2, 1.8.2-pre3, 1.8.2-pre4, 1.8.2-pre5, 1.8.2-pre7

Oyunun gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft'ın geliştiricisi, Markus Persson programlamaya beş yaşında başlamış. Babası Markus'a Commodore 128 ev bilgisayarı almış ve Markus, "type-in" programlarına odaklanmış bir bilgisayar dergisine abone olmuştur. Yaptığı deneyler sonucu sekiz yaşında ilk programını yazmıştır. Profesyonel olarak da, Wurm Online gibi oyunlarda ve King.com'da oyun programcısı olarak çalışmıştır.

Minecraft 10 Mayıs 2009 tarihinde geliştirilmeye başlanmıştır. Markus Persson, King.com'daki işinden çıktıktan sonra bağımsız(bir yerde çalışma zorunluluğu olmadan) program yazma ve geliştirmeye odaklanmıştır. Markus Persson, Minecraft'ı yazmak için Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon ve Dungeon Keeper gibi oyunlardan ilham almıştır. Oyunun temellerinin ne olması gerektiğini düşünen Markus, Infiniminer adlı bir oyunu keşfetmiştir ve TIGSource.com forumlarındaki kullanıcılarla oynamıştır. O zamanda Markus, izometrik 3-boyutlu inşa oyun fikirlerini kafasında canlandırırken, bu düşüncelerini test etmek için prototipler yazmıştır. Infiniminer adlı oyun, Minecraft'ın oynayış biçimini ağır şekilde etkilemiştir, 1. tekil kişi gözüyle oynanan bakış açısı ve blok şekilli görselleri dahil.

Microsoft, 17 Eylül 2014 sabahı gelmiş geçmiş en popüler oyunlardan biri olan Minecraft'ı ve oyunun yapan stüdyo Majong'u satın alacağı haberlerini onayladı. Tam 2.5 Milyar dolarlık bir fiyata devredilecek olan oyun ve stüdyo ile birlikte Microsoft telaşlı oyunseverleri sakinleştirdi. Minecraft bugün varolan tüm platformlardaki hayatını sürdürmeye devam edecek. Dolayısıyla PC, iOS, Android, Xbox ve PlayStation kullanan oyunseverlerin endişe edecekleri bir durum yok.

Satın alma işinde düşündürücü olan kısım ise oyunun var olmasını sağlayan Markus "Notch" Persson'un Microsoft ekibine katılmaması oldu. Mojang takımından gelen bir bildiriye göre Notch, eski CEO Carl ve kurucu üye Jakob ekibi terk ediyorlar ve geride kalanlar bu üç programcının yapacakları projeler konusunda bilgi sahibi değiller. Her ne kadar Minecraft ile alakalı olmasa da güzel işler yaratacaklarından emin olan üçlüye Mojang bol şans dilendi.[3]

Platformlar[değiştir | kaynağı değiştir]

PC Sürümü

Minecraft Windows, Mac OS X ve Linux işletim sistemlerinde oynanabilir. Ana versiyonu dışında Minecraft Classic ve Minecraft 4k gibi PC için farklı versiyonları da vardır.

Minecraft Classic, Minecraft'in daha eski versiyonudur. Diğer Minecraft versiyonlarının aksine bedavadır ancak artık güncellenmemektedir. Bu versiyonda oyuncular ister multiplayer bir serverda isterse de kendi başlarına oyunda istedikleri gibi blokları yok edebilir ve yerleştirebilirler. Bu versiyonda oyuncu dışında hiçbir canlı yoktur ve lav gibi tehlikeler oyunculara zarar veremez.

Minecraft 4K ise Minecraft'ın çok basitleştirilmiş bir versiyondur. Harita 64x64x64 bloklar ile sınırlı olup her seferinde aynı harita oluşturulacaktır. Oyuncular çim, toprak, taş, odun, yaprak ve tuğla blokları ile sınırlıdır.Java ile yazılmıştır

Minecraft: Pocket Edition

8 Ekim, 2011'de uyumlu tüm cihazlar için zamanında Android Market'de çıkmıştır, günümüzde Android Market'in yerine Google Play Store'da bulunmaktadır. iOS versiyonu ise 17 Kasım 2011'de çıkmıştır. Windows Phone 8 ve 8.1 içinse 10 Aralık 2014'te yayımlanmıştır. Bu versiyon oyunun yaratıcı bir şekilde blokları kırıp-inşa etmesine ve hayatta kalma özellikleri üzerine yoğunlaşmıştır ve PC versiyonunda özelliklerin tümünü içermemektedir ancak PC versiyonunda olmayan şeyler de vardır.Örneğin: İnşaat bloklarını yapmak için stonecutter gerekmektedir fakat bilgisayarda ise crafting table yeterlidir.Ve Minecraft Pocket Edition'da nether'e gitmek için nether reactor core gerekmektedir. Bu versiyon ayrıca kablosuz ağ üzerinden multiplayer oynama imkanı sağlar. Periyodik olarak çıkarılan güncellemeler ise bu versiyon ile PC versiyonu arasındaki fark kapatılmaya çalışılmaktadır. 0.9.0 versiyonu ile dünyaların yapısı pc sürümündeki gibi oluşacak şekilde geliştirilmiştir. Ardından 0.10.0 sürümü çıkmıştır ve bu sürümde az da olsa yeni şey gelmiştir.Geliştiriciler tarafından gelecekte çıkarılması planlanan 0.11.0 sürümüyle PC sürümüne gelişmişlik olarak iyice benzetilmesi amaçlanmaktadır.

Minecraft: Xbox 360 Edition

Oyunun Xbox 360 versiyonu 9 Mayıs, 2012'de çıkmıştır. Oyunun bu versiyonunda ise başka versiyonlarda olmayan bazı özellikler mevcuttur. Mesela, kontrol menüleri ya da Xbox Live üzerinden multiplayer gibi. Bu versiyonda haritalar 'sınırsız' değildir. Bu versiyon aslında eski PC versiyonlarına benzerdir ancak güncellemeler vasıtası ile güncel PC versiyonu ile arasındaki fark kapatılmaya çalışılmaktadır.

Minecraft: PS3 Edition

Minecraft'ın Sony Playstation 3 için yapılmış versyonudur Bilgisayar ile arasındaki farklar kapatılmaktadır

Minecraft: PS4 Edition

Minecraft'ın versiyonlarındandır ve Sony Playstation 4 içindir.Dünyalar Sony PlayStation 3'ün dünyalarından iki kat daha büyüktür.Bilgisayar ile arasındaki farklar kapatılmaktadır.

Minecraft: Xbox One Edition

Minecraft'ın versiyonlarındandır.

Minecraft: PS Vita Edition

Minecraft'ın Playstation Vita'daki versiyonudur.

Minecraft: Pi Edition

Minecraft'ın taşınabilir bilgisayar Raspberry Pi için yapılmış özel versiyonudur ve alpha seviyesindedir. Pocket Edition ile benzerlik gösterir.

Desteklediği Diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft'ın 73 dil desteği vardır. Oyunda birde bozuk bir İngilizce'yle Korsan (Pirate) Dili vardır.Bu dillerden bazıları:

Oyuna karşı tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Minecraft önemli oyun eleştirmenleri ve sitelerinden olumlu cevaplar almıştır ve yüksek oranda satış gerçekleştirmiştir. Minecraft, Ekim 2010 itibariyle 9,300,000 kullanıcıyı geçmiş ve 2,500,000 üstünde satış gerçekleştirmiştir. Eylül 2010'da Minecraft, "bedavaya oyna" hafta sonu etkinliğini bitirdikten sonra 24 saat içinde 25,000 satış yapmıştır.[4]

Oyuna 20 Şubat 2012 tarihi itibariyle, 32,278,000'den fazla kişi kaydolmuş, 18,722,000'den fazla kullanıcı da oyunu satın almıştır.[4] [5]

Minecraft’a bakanlık incelemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, şiddete özendirdiği gerekçesiyle ‘Minecraft’ adlı oyunu incelemeye aldı.

Şiddete özendirdiği kanaatine varılırsa oyun hakkında hukuki yollara başvurulacak. Minecraft, küplerle çeşitli tasarımlar yapılmasını sağlayan iki ve üç boyutlu oynanabilen bir bilgisayar oyunu. Minecraft’ın çeşitli bölümleri bulunuyor ve bu bölümlerde aynı zamanda hayatta kalmak gerekiyor. Oyunda saldırgan yaratıklar bulunuyor. İlerleyen bölümlerde oyuncular, tahta silahlarla müttefiklerini, hatta arkadaşlarını bile öldürebiliyor. Bakanlık da bu durumun şiddeti özendirebileceği yönünde şikâyet alınca oyunu gündemlerine aldı. Ve oyun 8+ oldu. Oyun aynı zamanda Türkiye sürümünde bulunan Google Play Store'da güncellemeleri durduruldu.[6] [7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]