Dünya Artistik Patinaj Şampiyonaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
2009 yılındaki şampiyona için bakınız: 2009 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası

Dünya Artistik Patinaj Şampiyonaları 1989 yılından beri düzenlenen şampiyona. Yarışmalara Uluslararasi Buz Pateni Birligi'ne (International Skating Union, kısaca ISU) üye ülkelerden patenciler katılmakta; erkekler, kadınlar, çiftler ve buz dansı dallarında yarışmalar düzenlenmektedir.

Şampiyonaya katılan patencilerin bir önceki yılın 1 Temmuz tarihinde 15 yaşını tamamlamış patenciler katılabilmektedir. Yaşları uygun olmayan patenciler için Dünya Gençler Artistik Patinaj Şampiyonaları düzenlenmektedir.

Her ülkenin şampiyonaya bir patenci gönderme hakkı vardır ancak bazı ülkeler bir önce yılda aldıkları başarılara göre daha fazla sporcu gönderme hakkı kazanabilirler. Ülkeler en fazla 3 takım/sporcu ile temsil edilebilir. 1 takım/sporcu gönderme hakkı bulunan ülkelerden sporcular ilk ona girerlerse ülke bir sonraki şampiyonada o kategoride 2 takım/sporcu ile temsil edilir. 2 takım/sporcu gönderme hakkını elinde tutan ülkelerden saporcuların aldıkları derecelerin toplamı 13 veya daha küçükse ülke 3. sporcuyu göndermeye hak kazanır. (Örneğin ilk sporcu 2. ikinci sporcu 7. sıra gibi) Eğer toplamları 28 veya daha küçük bir sayıda kalmışsa yine 2 sporcu gönderirler. Eğer bunları başaramazlar ise takip eden yılda tek sporcu ile katılırlar.


sporcu/takım sayısı 3 sporcu/takım ile katılabilmek için 2 sporcu/takım ile katılabilmek için
1 Şampiyonayı ilk 2 içinde bitirmeleri gerekli. Şampiyonayı ilk 10 içinde bitirmeleri gerekli.
2 Elde edilen derecelerin toplamı 13 ya da daha küçük ise Elde edilen derecelerin toplamı 28 ya da daha küçük ise
3 İlk 2 takımın sıralamaları 13 ya da daha küçük ise İlk 2 takımın sıralamaları 28 ya da daha küçük ise


Madalya kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]


Erkekler Madalya Listesi
Yıl Yer Altın Gümüş Bronz
1896 St. Petersburg (RUS) Alman İmparatorluğu Gilbert Fuchs Avusturya Gustav Hügel Rusya Georg Sanders
1897 Stockholm, (SWE) Avusturya Gustav Hügel İsveç Ulrich Salchow Norveç Johan Lefstad
1898 London, (GBR) İsveç Henning Grenander Avusturya Gustav Hügel Alman İmparatorluğu Gilbert Fuchs
1899 Davos, (SUI) Avusturya Gustav Hügel İsveç Ulrich Salchow Birleşik Krallık Edgar Syers
1900 Davos, (SUI) Avusturya Gustav Hügel İsveç Ulrich Salchow
1901 Stockholm, (SWE) İsveç Ulrich Salchow Alman İmparatorluğu Gilbert Fuchs
1902 London, (GBR) İsveç Ulrich Salchow Birleşik Krallık Madge Syers-Cave Alman İmparatorluğu Martin Gordan
1903 St. Petersburg, (RUS) İsveç Ulrich Salchow Rusya Nicolai Panin Kolomenkin Avusturya Max Bohatsch
1904 Berlin, (GER) İsveç Ulrich Salchow Alman İmparatorluğu Heinrich Burger Alman İmparatorluğu Martin Gordan
1905 Stockholm, (SWE) İsveç Ulrich Salchow Avusturya Max Bohatsch İsveç Per Thoren
1906 Munich, (GER) Alman İmparatorluğu Gilbert Fuchs Alman İmparatorluğu Heinrich Burger İsveç Bror Meyer
1907 Vienna, (AUT) İsveç Ulrich Salchow Avusturya Max Bohatsch Alman İmparatorluğu Gilbert Fuchs
1908 Troppau, (TCH) İsveç Ulrich Salchow Alman İmparatorluğu Gilbert Fuchs Alman İmparatorluğu Heinrich Burger
1909 Stockholm, (SWE) İsveç Ulrich Salchow İsveç Per Thoren Avusturya Ernest Herz
1910 Davos, (SUI) İsveç Ulrich Salchow Alman İmparatorluğu Werner Rittberger Macaristan Andor Szende
1911 Troppau, (TCH) İsveç Ulrich Salchow Alman İmparatorluğu Werner Rittberger Avusturya Fritz Kachler
1912 Manchester, (GBR) Avusturya Fritz Kachler Alman İmparatorluğu Werner Rittberger Macaristan Andor Szende
1913 Vienna, (AUT) Avusturya Fritz Kachler Avusturya Willi Böckel Macaristan Andor Szende
1914 Helsinki, (FIN) İsveç Gosta Sandahl Avusturya Fritz Kachler Avusturya Willi Böckel
1915 - 1921 I. Dünya Savaşı nedeniyle müsabaka yapılmamıştır.
1922 Stockholm, (SWE) İsveç Gillis Grafström Avusturya Fritz Kachler Avusturya Willi Böckel
1923 Stockholm, (SWE) Avusturya Fritz Kachler Avusturya Willi Böckel İsveç Gosta Sandahl
1924 Stockholm, (SWE) İsveç Gillis Grafström Avusturya Willi Böckel Avusturya Ernst Oppacher
1925 Vienna, (AUT) Avusturya Willi Böckel Avusturya Fritz Kachler Avusturya Otto Preissecker
1926 Berlin, (GER) Avusturya Willi Böckel Avusturya Otto Preissecker Birleşik Krallık John Page
1927 Davos, (SUI) Avusturya Willi Böckel Avusturya Otto Preissecker Avusturya Karl Schäfer
1928 Berlin, (GER) Avusturya Willi Böckel Avusturya Karl Schäfer Avusturya Hug Distler
1929 London, (GBR) İsveç Gillis Grafström Avusturya Karl Schäfer Avusturya Ludwig Wrede
1930 New York City (USA) Avusturya Karl Schäfer Amerika Birleşik Devletleri Roger Turner İsviçre Georg Gautschi
1931 Berlin, (GER) Avusturya Karl Schäfer Amerika Birleşik Devletleri Roger Turner Almanya Ernst Baier
1932 Montreal, (CAN) Avusturya Karl Schäfer Kanada Montgomery Wilson Almanya Ernst Baier
1933 Zurich, (SUI) Avusturya Karl Schäfer Almanya Ernst Baier Finlandiya Markus Nikkanen
1934 Stockholm, (SWE) Avusturya Karl Schäfer Almanya Ernst Baier Avusturya Erich Erdos
1935 Budapest, (HUN) Avusturya Karl Schäfer Birleşik Krallık Jack Dunn Macaristan Denes Pataky
1936 Paris, (FRA) Avusturya Karl Schäfer Birleşik Krallık Graham Sharp Avusturya Felix Kaspar
1937 London, (GBR) Avusturya Felix Kaspar Birleşik Krallık Graham Sharp Macaristan Elmer Tertak
1938 Berlin, (GER) Avusturya Felix Kaspar Birleşik Krallık Graham Sharp Avusturya Herbert Alward
1939 Berlin, (GER) Birleşik Krallık Graham Sharp Birleşik Krallık Freddie Tomlins Almanya Horst Faber
1940 - 1946 II. Dünya Savaşı nedeniyle müsabaka yapılmamıştır.
1947 Stockholm, (SWE) İsviçre Hans Gerschwiler Amerika Birleşik Devletleri Richard Button Birleşik Krallık Arthur Apfel
1948 Davos, (SUI) Amerika Birleşik Devletleri Richard Button İsviçre Hans Gerschwiler Macaristan Ede Király
1949 türkiye, (tr) Amerika Birleşik Devletleri Richard Button Macaristan Ede Király Avusturya adıyamanlı dertli ilayda
1950 London, (GBR) Amerika Birleşik Devletleri Richard Button Macaristan Ede Király Amerika Birleşik Devletleri Hayes Alan Jenkins
1951 Milan, (ITA) Amerika Birleşik Devletleri Richard Button Amerika Birleşik Devletleri James Grogan Avusturya Helmut Seibt
1952 Paris, (FRA) Amerika Birleşik Devletleri Richard Button Amerika Birleşik Devletleri James Grogan Amerika Birleşik Devletleri Hayes Alan Jenkins
1953 Davos, (SUI) Amerika Birleşik Devletleri Hayes Alan Jenkins Amerika Birleşik Devletleri James Grogan İtalya Carlo Fassi
1954 Oslo, (NOR) Amerika Birleşik Devletleri Hayes Alan Jenkins Amerika Birleşik Devletleri James Grogan Fransa Alain Giletti
1955 Vienna, (AUT) Amerika Birleşik Devletleri Hayes Alan Jenkins Amerika Birleşik Devletleri Ronald Robertson Amerika Birleşik Devletleri David Jenkins
1956 Garmisch-Partenkirchen, (FRG) Amerika Birleşik Devletleri Hayes Alan Jenkins Amerika Birleşik Devletleri Ronald Robertson Amerika Birleşik Devletleri David Jenkins
1957 Colorado Springs, (USA) Amerika Birleşik Devletleri David Jenkins Amerika Birleşik Devletleri Tim Brown Kanada Charles Snelling
1958 Paris, (FRA) Amerika Birleşik Devletleri David Jenkins Amerika Birleşik Devletleri Tim Brown Fransa Alain Giletti
1959 Colorado Springs, (USA) Amerika Birleşik Devletleri David Jenkins Kanada Donald Jackson Amerika Birleşik Devletleri Tim Brown
1960 Vancouver, (CAN) Fransa Alain Giletti Kanada Donald Jackson Fransa Alain Calmat
1961 Sabena Flight 548 uçak kazası nedeniyle iptal edilmiştir.
1962 Prague, (TCH) Kanada Donald Jackson Çek Cumhuriyeti Karol Divín Fransa Alain Calmat
1963 Cortina d'Ampezzo, (ITA) Kanada Donald McPherson Fransa Alain Calmat Almanya Manfred Schnelldorfer
1964 Dortmund, (FRG) Almanya Manfred Schnelldorfer Fransa Alain Calmat Çek Cumhuriyeti Karol Divín
1965 Colorado Springs, (USA) Fransa Alain Calmat Amerika Birleşik Devletleri Scott Allen Kanada Donald Knight
1966 Davos, (SUI) Avusturya Emmerich Danzer Avusturya Wolfgang Schwarz Amerika Birleşik Devletleri Gary Visconti
1967 Vienna, (AUT) Avusturya Emmerich Danzer Avusturya Wolfgang Schwarz Amerika Birleşik Devletleri Gary Visconti
1968 Geneva, (SUI) Avusturya Emmerich Danzer Amerika Birleşik Devletleri Tim Wood Fransa Patrick Pera
1969 Colorado Springs, (USA) Amerika Birleşik Devletleri Tim Wood Çek Cumhuriyeti Ondrej Nepela Fransa Patrick Pera
1970 Ljubljana, (YUG) Amerika Birleşik Devletleri Tim Wood Çek Cumhuriyeti Ondrej Nepela Doğu Almanya Günter Zöller
1971 Lyon, (FRA) Çek Cumhuriyeti Ondrej Nepela Fransa Patrick Pera Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sergei Chetverukhin
1972 Calgary, (CAN) Çek Cumhuriyeti Ondrej Nepela Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sergei Chetverukhin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Vladimir Kovalev
1973 Bratislava, (TCH) Çek Cumhuriyeti Ondrej Nepela Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sergei Chetverukhin Doğu Almanya Jan Hoffmann
1974 Munich, (FRG) Doğu Almanya Jan Hoffmann Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sergei Volkov Kanada Toller Cranston
1975 Colorado Springs, (USA) Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sergei Volkov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Vladimir Kovalev Birleşik Krallık John Curry
1976 Göteborg, (SWE) Birleşik Krallık John Curry Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Vladimir Kovalev Doğu Almanya Jan Hoffmann
1977 Tokyo, (JPN) Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Vladimir Kovalev Doğu Almanya Jan Hoffmann Japonya Minoru Sano
1978 Ottawa, (CAN) Amerika Birleşik Devletleri Charles Tickner Doğu Almanya Jan Hoffmann Birleşik Krallık Robin Cousins
1979 Vienna, (AUT) Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Vladimir Kovalev Birleşik Krallık Robin Cousins Doğu Almanya Jan Hoffmann
1980 Dortmund, (FRG) Doğu Almanya Jan Hoffmann Birleşik Krallık Robin Cousins Amerika Birleşik Devletleri Charles Tickner
1981 Hartford, (USA) Amerika Birleşik Devletleri Scott Hamilton Amerika Birleşik Devletleri David Santee Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Igor Bobrin
1982 Copenhagen, (DEN) Amerika Birleşik Devletleri Scott Hamilton Almanya Norbert Schramm Kanada Brian Pockar
1983 Helsinki, (FIN) Amerika Birleşik Devletleri Scott Hamilton Almanya Norbert Schramm Kanada Brian Orser
1984 Ottawa, (CAN) Amerika Birleşik Devletleri Scott Hamilton Kanada Brian Orser Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Alexander Fadeev
1985 Tokyo, (JPN) Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Alexander Fadeev Kanada Brian Orser Amerika Birleşik Devletleri Brian Boitano
1986 Geneva, (SUI) Amerika Birleşik Devletleri Brian Boitano Kanada Brian Orser Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Alexander Fadeev
1987 Cincinnati, (USA) Kanada Brian Orser Amerika Birleşik Devletleri Brian Boitano Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Alexander Fadeev
1988 Budapest, (HUN) Amerika Birleşik Devletleri Brian Boitano Kanada Brian Orser Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Viktor Petrenko
1989 Paris, (FRA) Kanada Kurt Browning Amerika Birleşik Devletleri Christopher Bowman Polonya Grzegorz Filipowski
1990 Halifax, (CAN) Kanada Kurt Browning Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Viktor Petrenko Amerika Birleşik Devletleri Christopher Bowman
1991 Munich, (GER) Kanada Kurt Browning Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Viktor Petrenko Amerika Birleşik Devletleri Todd Eldredge
1992 Oakland, (USA) Bağımsız Devletler Topluluğu Viktor Petrenko Kanada Kurt Browning Kanada Elvis Stojko
1993 Prague, (CZE) Kanada Kurt Browning Kanada Elvis Stojko Rusya Alexei Urmanov
1994 Chiba, (JPN) Kanada Elvis Stojko Fransa Philippe Candeloro Ukrayna Viacheslav Zagorodniuk
1995 Birmingham, (GBR) Kanada Elvis Stojko Amerika Birleşik Devletleri Todd Eldredge Fransa Philippe Candeloro
1996 Edmonton, (CAN) Amerika Birleşik Devletleri Todd Eldredge Rusya Ilia Kulik Amerika Birleşik Devletleri Rudy Galindo
1997 Lausanne, (SUI) Kanada Elvis Stojko Amerika Birleşik Devletleri Todd Eldredge Rusya Alexei Yagudin
1998 Minneapolis, (USA) Rusya Alexei Yagudin Amerika Birleşik Devletleri Todd Eldredge Rusya Evgeny Plushenko
1999 Helsinki, (FIN) Rusya Alexei Yagudin Rusya Evgeny Plushenko Amerika Birleşik Devletleri Michael Weiss
2000 Nice, (FRA) Rusya Alexei Yagudin Kanada Elvis Stojko Amerika Birleşik Devletleri Michael Weiss
2001 Vancouver, (CAN) Rusya Evgeny Plushenko Rusya Alexei Yagudin Amerika Birleşik Devletleri Todd Eldredge
2002 Nagano, (JPN) Rusya Alexei Yagudin Amerika Birleşik Devletleri Timothy Goebel Japonya Takeshi Honda
2003 Washington D.C., (USA) Rusya Evgeny Plushenko Amerika Birleşik Devletleri Timothy Goebel Japonya Takeshi Honda
2004 Dortmund, (GER) Rusya Evgeny Plushenko Fransa Brian Joubert Almanya Stefan Lindemann
2005 Moscow, (RUS) İsviçre Stéphane Lambiel Kanada Jeffrey Buttle Amerika Birleşik Devletleri Evan Lysacek
2006 Calgary, (CAN) İsviçre Stéphane Lambiel Fransa Brian Joubert Amerika Birleşik Devletleri Evan Lysacek
2007 Tokyo, (JPN) Fransa Brian Joubert Japonya Daisuke Takahashi İsviçre Stéphane Lambiel
2008 Göteborg, (SWE) Kanada Jeffrey Buttle Fransa Brian Joubert Amerika Birleşik Devletleri Johnny Weir
2009 Los Angeles, (USA) Amerika Birleşik Devletleri Evan Lysacek Kanada Patrick Chan Fransa Brian Joubert
2010 Turin, (ITA) Japonya Daisuke Takahashi Kanada Patrick Chan Fransa Brian Joubert
2011 Rusya Moskova Kanada Patrick Chan Japonya Takahiko Kozuka Rusya Artur Gachinski
2012 Fransa Nice Kanada Patrick Chan Japonya Daisuke Takahashi Japonya Yuzuru Hanyu
2013 Kanada London Kanada Patrick Chan Kazakistan Denis Ten İspanya Javier Fernández
2014 Japonya Saitama Japonya Yuzuru Hanyu Japonya Tatsuki Machida İspanya Javier Fernández
2015 Çin Halk Cumhuriyeti Shanghai


Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadınlar Madalya Listesi
Yıl Yer Altın Gümüş Bronz
1906 İsviçre Davos Birleşik Krallık Madge Syers-Cave Avusturya Jenny Herz Macaristan Lily Kronberger
1907 Şablon:Ülke veri Austria-Hungary 1869-1918 Vienna Birleşik Krallık Madge Syers-Cave Avusturya Jenny Herz Macaristan Lily Kronberger
1908 Şablon:Ülke veri Austria-Hungary 1869-1918 Troppau Macaristan Lily Kronberger Alman İmparatorluğu Elsa Rendschmidt
1909 Şablon:Ülke veri Austria-Hungary 1869-1918 Budapest Macaristan Lily Kronberger
1910 İsviçre Davos Macaristan Lily Kronberger Alman İmparatorluğu Elsa Rendschmidt
1911 Şablon:Ülke veri Austria-Hungary 1869-1918 Vienna Macaristan Lily Kronberger Macaristan Opika von Méray Horváth Alman İmparatorluğu Ludowika Jakobsson-Eilers
1912 İsviçre Davos Macaristan Opika von Méray Horváth Birleşik Krallık Dorothy Greenhough-Smith Birleşik Krallık Phyllis Johnson
1913 İsveç Stockholm Macaristan Opika von Méray Horváth Birleşik Krallık Phyllis Johnson İsveç Svea Norén
1914 İsviçre St. Moritz Macaristan Opika von Méray Horváth Avusturya Angela Hanka Birleşik Krallık Phyllis Johnson
1915 - 1921 I. Dünya Savaşı nedeniyle müsabaka yapılmamıştır.
1922 İsviçre Davos Avusturya Herma Szabo İsveç Svea Norén Norveç Margot Moe
1923 Avusturya Vienna Avusturya Herma Szabo Avusturya Gisela Reichmann İsveç Svea Norén
1924 Norveç Oslo Avusturya Herma Szabo Almanya Ellen Brockhöft Amerika Birleşik Devletleri Beatrix Loughran
1925 İsviçre Davos Avusturya Herma Szabo Almanya Ellen Brockhöft Almanya Elisabeth Bockel
1926 İsveç Stockholm Avusturya Herma Szabo Norveç Sonja Henie Birleşik Krallık Kathleen Shaw
1927 Norveç Oslo Norveç Sonja Henie Avusturya Herma Szabo Norveç Karen Simensen
1928 Birleşik Krallık London Norveç Sonja Henie Amerika Birleşik Devletleri Maribel Vinson Avusturya Fritzi Burger
1929 Macaristan Budapest Norveç Sonja Henie Avusturya Fritzi Burger Avusturya Melitta Brunner
1930 Amerika Birleşik Devletleri New York City Norveç Sonja Henie Kanada Cecil Smith Amerika Birleşik Devletleri Maribel Vinson
1931 Almanya Berlin Norveç Sonja Henie Avusturya Hilde Holovsky Avusturya Fritzi Burger
1932 Kanada Montreal Norveç Sonja Henie Avusturya Fritzi Burger Kanada Constance Wilson-Samuel
1933 İsveç Stockholm Norveç Sonja Henie İsveç Vivi-Anne Hulten Avusturya Hilde Holovsky
1934 Norveç Oslo Norveç Sonja Henie Birleşik Krallık Megan Taylor Avusturya Liselotte Landbeck
1935 Avusturya Vienna Norveç Sonja Henie Birleşik Krallık Cecilia Colledge İsveç Vivi-Anne Hulten
1936 Fransa Paris Norveç Sonja Henie Birleşik Krallık Megan Taylor İsveç Vivi-Anne Hulten
1937 Birleşik Krallık London Birleşik Krallık Cecilia Colledge Birleşik Krallık Megan Taylor İsveç Vivi-Anne Hulten
1938 İsveç Stockholm Birleşik Krallık Megan Taylor Birleşik Krallık Cecilia Colledge Amerika Birleşik Devletleri Hedy Stenuf
1939 Çek Cumhuriyeti Prague Birleşik Krallık Megan Taylor Amerika Birleşik Devletleri Hedy Stenuf Birleşik Krallık Daphne Walker
1940 - 1946 II. Dünya Savaşı nedeniyle müsabaka yapılmamıştır.
1947 İsveç Stockholm Kanada Barbara Ann Scott Birleşik Krallık Daphne Walker Amerika Birleşik Devletleri Gretchen Merrill
1948 İsviçre Davos Kanada Barbara Ann Scott Avusturya Eva Pawlik Çek Cumhuriyeti Jiřina Nekolová
1949 Fransa Paris Çek Cumhuriyeti Alena Vrzáňová Amerika Birleşik Devletleri Yvonne Sherman Birleşik Krallık Jeannette Altwegg
1950 Birleşik Krallık London Çek Cumhuriyeti Alena Vrzáňová Birleşik Krallık Jeannette Altwegg Amerika Birleşik Devletleri Yvonne Sherman
1951 İtalya Milan Birleşik Krallık Jeannette Altwegg Fransa Jaqueline du Bief Amerika Birleşik Devletleri Sonya Klopfer
1952 Fransa Paris Fransa Jaqueline du Bief Amerika Birleşik Devletleri Sonya Klopfer Amerika Birleşik Devletleri Virginia Baxter
1953 İsviçre Davos Amerika Birleşik Devletleri Tenley Albright Almanya Gundi Busch Birleşik Krallık Valda Osborn
1954 Norveç Oslo Almanya Gundi Busch Amerika Birleşik Devletleri Tenley Albright Birleşik Krallık Erica Batchelor
1955 Avusturya Vienna Amerika Birleşik Devletleri Tenley Albright Amerika Birleşik Devletleri Carol Heiss Avusturya Hanna Eigel
1956 Almanya Garmisch-Partenkirchen Amerika Birleşik Devletleri Carol Heiss Amerika Birleşik Devletleri Tenley Albright Avusturya Ingrid Wendl
1957 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs Amerika Birleşik Devletleri Carol Heiss Avusturya Hanna Eigel Avusturya Ingrid Wendl
1958 Fransa Paris Amerika Birleşik Devletleri Carol Heiss Avusturya Ingrid Wendl Avusturya Hanna Walter
1959 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs Amerika Birleşik Devletleri Carol Heiss Avusturya Hanna Walter Hollanda Sjoukje Dijkstra
1960 Kanada Vancouver Amerika Birleşik Devletleri Carol Heiss Hollanda Sjoukje Dijkstra Amerika Birleşik Devletleri Barbara Ann Roles
1961 Sabena Flight 548 uçak kazası nedeniyle iptal edilmiştir.
1962 Çek Cumhuriyeti Prague Hollanda Sjoukje Dijkstra Kanada Wendy Griner Avusturya Regine Heitzer
1963 İtalya Cortina d'Ampezzo Hollanda Sjoukje Dijkstra Avusturya Regine Heitzer Fransa Nicole Hassler
1964 Almanya Dortmund Hollanda Sjoukje Dijkstra Avusturya Regine Heitzer Kanada Petra Burka
1965 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs Kanada Petra Burka Avusturya Regine Heitzer Amerika Birleşik Devletleri Peggy Fleming
1966 İsviçre Davos Amerika Birleşik Devletleri Peggy Fleming Doğu Almanya Gabriele Seyfert Kanada Petra Burka
1967 Avusturya Vienna Amerika Birleşik Devletleri Peggy Fleming Doğu Almanya Gabriele Seyfert Çek Cumhuriyeti Hana Mašková
1968 İsviçre Geneva Amerika Birleşik Devletleri Peggy Fleming Doğu Almanya Gabriele Seyfert Çek Cumhuriyeti Hana Mašková
1969 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs Doğu Almanya Gabriele Seyfert Avusturya Beatrix Schuba Macaristan Zsuzsa Almassy
1970 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Ljubljana Doğu Almanya Gabriele Seyfert Avusturya Beatrix Schuba Amerika Birleşik Devletleri Julie Lynn Holmes
1971 Fransa Lyon Avusturya Beatrix Schuba Amerika Birleşik Devletleri Julie Lynn Holmes Kanada Karen Magnussen
1972 Kanada Calgary Avusturya Beatrix Schuba Kanada Karen Magnussen Amerika Birleşik Devletleri Janet Lynn
1973 Çek Cumhuriyeti Bratislava Kanada Karen Magnussen Amerika Birleşik Devletleri Janet Lynn Doğu Almanya Christine Errath
1974 Almanya Munich Doğu Almanya Christine Errath Amerika Birleşik Devletleri Dorothy Hamill Hollanda Dianne de Leeuw
1975 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs Hollanda Dianne de Leeuw Amerika Birleşik Devletleri Dorothy Hamill Doğu Almanya Christine Errath
1976 İsveç Gothenburg Amerika Birleşik Devletleri Dorothy Hamill Doğu Almanya Christine Errath Hollanda Dianne de Leeuw
1977 Japonya Tokyo Amerika Birleşik Devletleri Linda Fratianne Doğu Almanya Anett Pötzsch Almanya Dagmar Lurz
1978 Kanada Ottawa Doğu Almanya Anett Pötzsch Amerika Birleşik Devletleri Linda Fratianne İtalya Susanna Driano
1979 Avusturya Vienna Amerika Birleşik Devletleri Linda Fratianne Doğu Almanya Anett Pötzsch Japonya Emi Watanabe
1980 Almanya Dortmund Doğu Almanya Anett Pötzsch Almanya Dagmar Lurz Amerika Birleşik Devletleri Linda Fratianne
1981 Amerika Birleşik Devletleri Hartford İsviçre Denise Biellmann Amerika Birleşik Devletleri Elaine Zayak Avusturya Claudia Kristofics-Binder
1982 Danimarka Copenhagen Amerika Birleşik Devletleri Elaine Zayak Doğu Almanya Katarina Witt Avusturya Claudia Kristofics-Binder
1983 Finlandiya Helsinki Amerika Birleşik Devletleri Rosalynn Sumners Almanya Claudia Leistner Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Elena Vodorezova
1984 Kanada Ottawa Doğu Almanya Katarina Witt Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Anna Kondrashova Amerika Birleşik Devletleri Elaine Zayak
1985 Japonya Tokyo Doğu Almanya Katarina Witt Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Kira Ivanova Amerika Birleşik Devletleri Tiffany Chin
1986 İsviçre Geneva Amerika Birleşik Devletleri Debi Thomas Doğu Almanya Katarina Witt Amerika Birleşik Devletleri Tiffany Chin
1987 Amerika Birleşik Devletleri Cincinnati Doğu Almanya Katarina Witt Amerika Birleşik Devletleri Debi Thomas Amerika Birleşik Devletleri Caryn Kadavy
1988 Macaristan Budapest Doğu Almanya Katarina Witt Kanada Elizabeth Manley Amerika Birleşik Devletleri Debi Thomas
1989 Fransa Paris Japonya Midori Ito Almanya Claudia Leistner Amerika Birleşik Devletleri Jill Trenary
1990 Kanada Halifax Amerika Birleşik Devletleri Jill Trenary Japonya Midori Ito Amerika Birleşik Devletleri Holly Cook
1991 Almanya Munich Amerika Birleşik Devletleri Kristi Yamaguchi Amerika Birleşik Devletleri Tonya Harding Amerika Birleşik Devletleri Nancy Kerrigan
1992 Amerika Birleşik Devletleri Oakland Amerika Birleşik Devletleri Kristi Yamaguchi Amerika Birleşik Devletleri Nancy Kerrigan Çin Halk Cumhuriyeti Chen Lu
1993 Çek Cumhuriyeti Prague Ukrayna Oksana Baiul Fransa Surya Bonaly Çin Halk Cumhuriyeti Chen Lu
1994 Japonya Chiba Japonya Yuka Sato Fransa Surya Bonaly Almanya Tanja Szewczenko
1995 Birleşik Krallık Birmingham Çin Halk Cumhuriyeti Chen Lu Fransa Surya Bonaly Amerika Birleşik Devletleri Nicole Bobek
1996 Kanada Edmonton Amerika Birleşik Devletleri Michelle Kwan Çin Halk Cumhuriyeti Chen Lu Rusya Irina Slutskaya
1997 İsviçre Lausanne Amerika Birleşik Devletleri Tara Lipinski Amerika Birleşik Devletleri Michelle Kwan Fransa Vanessa Gusmeroli
1998 Amerika Birleşik Devletleri Minneapolis Amerika Birleşik Devletleri Michelle Kwan Rusya Irina Slutskaya Rusya Maria Butyrskaya
1999 Finlandiya Helsinki Rusya Maria Butyrskaya Amerika Birleşik Devletleri Michelle Kwan Rusya Julia Soldatova
2000 Fransa Nice, France Amerika Birleşik Devletleri Michelle Kwan Rusya Irina Slutskaya Rusya Maria Butyrskaya
2001 Kanada Vancouver Amerika Birleşik Devletleri Michelle Kwan Rusya Irina Slutskaya Amerika Birleşik Devletleri Sarah Hughes
2002 Japonya Nagano Rusya Irina Slutskaya Amerika Birleşik Devletleri Michelle Kwan Japonya Fumie Suguri
2003 Amerika Birleşik Devletleri Washington, D.C. Amerika Birleşik Devletleri Michelle Kwan Rusya Elena Sokolova Japonya Fumie Suguri
2004 Almanya Dortmund Japonya Shizuka Arakawa Amerika Birleşik Devletleri Sasha Cohen Amerika Birleşik Devletleri Michelle Kwan
2005 Rusya Moscow Rusya Irina Slutskaya Amerika Birleşik Devletleri Sasha Cohen İtalya Carolina Kostner
2006 Kanada Calgary Amerika Birleşik Devletleri Kimmie Meissner Japonya Fumie Suguri Amerika Birleşik Devletleri Sasha Cohen
2007 Japonya Tokyo Japonya Miki Ando Japonya Mao Asada Güney Kore Kim Yu-Na
2008 İsveç Gothenburg Japonya Mao Asada İtalya Carolina Kostner Güney Kore Kim Yu-Na
2009 Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles Güney Kore Kim Yu-Na Kanada Joannie Rochette Japonya Miki Ando
2010 İtalya Turin Japonya Mao Asada Güney Kore Kim Yu-Na Finlandiya Laura Lepistö
2011 Japonya Nagano Japonya Miki Ando Güney Kore Kim Yu-Na İtalya Carolina Kostner
2012 Fransa Nice İtalya Carolina Kostner Rusya Alena Leonova Japonya Akiko Suzuki
2013 Kanada London Güney Kore Kim Yuna İtalya Carolina Kostner Japonya Mao Asada
2014 Japonya Saitama Japonya Mao Asada Rusya Yulia Lipnitskaya İtalya Carolina Kostner
2015 Çin Halk Cumhuriyeti Shanghai

Çiftler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çiftlerde madalya alanlar
Yıl Yer Altın Gümüş Bronz
1908 Rusya St. Petersburg Alman İmparatorluğu Anna Hübler / Heinrich Burger Birleşik Krallık Phyllis Johnson / James H. Johnson Rusya A. L. Fischer / L. P. Popova
1909 İsveç Stockholm Birleşik Krallık Phyllis Johnson / James H. Johnson İsveç Valborg Lindahl / Nils Rosenius İsveç Gertrud Strom / Richard Johanson
1910 Alman İmparatorluğu Berlin Alman İmparatorluğu Anna Hübler / Heinrich Burger Alman İmparatorluğu Ludowika Eilers / Finlandiya Walter Jakobsson Birleşik Krallık Phyllis Johnson / James H. Johnson
1911 Avusturya-Macaristan Vienna Finlandiya Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson no other competitors
1912 Birleşik Krallık Manchester Birleşik Krallık Phyllis Johnson / James H. Johnson Finlandiya Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson Norveç Alexia Schøien / Yngvar Bryn
1913 İsveç Stockholm Avusturya Helene Engelmann / Karl Mejstrik Finlandiya Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson Avusturya Christa von Szabó / Leo Horwitz
1914 İsviçre St. Moritz Finlandiya Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson Avusturya Helene Engelmann / Karl Mejstrik Avusturya Christa von Szabó / Leo Horwitz
1915 - 1921 I. Dünya Savaşı nedeniyle müsabaka yapılmamıştır.
1922 İsviçre Davos Avusturya Helene Engelmann / Alfred Berger Finlandiya Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson Almanya Margaret Metzner / Paul Metzner
1923 Norveç Oslo Finlandiya Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson Norveç Alexia Bryn-Schøien / Yngvar Bryn İsveç Elna Henrikson / Kaj af Ekström
1924 Birleşik Krallık Manchester Avusturya Helene Engelmann / Alfred Berger Birleşik Krallık Ethel Muckelt / John F. Page İsveç Elna Henrikson / Kaj af Ekström
1925 Avusturya Vienna Avusturya Herma Szabo / Ludwig Wrede Fransa Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet Avusturya Lilly Scholz / Otto Kaiser
1926 Almanya Berlin Fransa Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet Avusturya Lilly Scholz / Otto Kaiser Avusturya Herma Szabo / Ludwig Wrede
1927 Avusturya Vienna Avusturya Herma Szabo / Ludwig Wrede Avusturya Lilly Scholz / Otto Kaiser Çekoslovakya Else Hoppe / Oscar Hoppe
1928 Birleşik Krallık London Fransa Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet Avusturya Lilly Scholz / Otto Kaiser Avusturya Melitta Brunner / Ludwig Wrede
1929 Macaristan Budapest Avusturya Lilly Scholz / Otto Kaiser Avusturya Melitta Brunner / Ludwig Wrede Macaristan Olga Orgonista / Sandor Szalay
1930 Amerika Birleşik Devletleri New York City Fransa Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet Avusturya Melitta Brunner / Ludwig Wrede Amerika Birleşik Devletleri Beatrix Loughran / Sherwin Badger
1931 Almanya Berlin Macaristan Emelie Rotter / Laszlo Szolas Macaristan Olga Orgonista / Sandor Szalay Avusturya Idi Papez / Karl Zwack
1932 Kanada Montreal Fransa Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet Macaristan Emelie Rotter / Laszlo Szolas Amerika Birleşik Devletleri Beatrix Loughran / Sherwin Badger
1933 İsveç Stockholm Macaristan Emelie Rotter / Laszlo Szolas Avusturya Idi Papez / Karl Zwack Norveç Randi Bakke-Gjertsen / Christen Christensen
1934 Finlandiya Helsinki Macaristan Emelie Rotter / Laszlo Szolas Avusturya Idi Papez / Karl Zwack Almanya Maxi Herber / Ernst Baier
1935 Macaristan Budapest Macaristan Emelie Rotter / Laszlo Szolas Avusturya Ilse Pausin / Erich Pausin Macaristan Lucy Gallo / Rezso Dillinger
1936 Fransa Paris Almanya Maxi Herber / Ernst Baier Avusturya Ilse Pausin / Erich Pausin Birleşik Krallık Violet Cliff / Leslie Cliff
1937 Avusturya Vienna Nazi Almanyası Maxi Herber / Ernst Baier Avusturya Ilse Pausin / Erich Pausin Birleşik Krallık Violet Cliff / Leslie Cliff
1938 Almanya Berlin, Germany Almanya Maxi Herber / Ernst Baier Avusturya Ilse Pausin / Erich Pausin Almanya Ilse Koch / Gunther Noack
1939 Macaristan Budapest Almanya Maxi Herber / Ernst Baier Almanya Ilse Pausin / Erich Pausin Almanya Ilse Koch / Gunther Noack
1940 - 1946 II. Dünya Savaşı nedeniyle müsabaka yapılmamıştır.
1947 İsveç Stockholm Belçika Micheline Lannoy / Pierre Baugniet Amerika Birleşik Devletleri Karol Kennedy / Peter Kennedy Belçika Suzanne Diskeuve / Edmond Verbustel
1948 İsviçre Davos Belçika Micheline Lannoy / Pierre Baugniet Macaristan Andrea Kékesy / Ede Király Kanada Suzanne Morrow / Wallace Diestelmeyer
1949 Fransa Paris Macaristan Andrea Kékesy / Ede Király Amerika Birleşik Devletleri Karol E. Kennedy / Peter Kennedy Amerika Birleşik Devletleri Ann Davies / Carleton Hoffner
1950 Birleşik Krallık London Amerika Birleşik Devletleri Karol Kennedy / Peter Kennedy Birleşik Krallık Jennifer Nicks / John Nicks Macaristan Marianne Nagy / László Nagy
1951 İtalya Milan Almanya Ria Baran / Paul Falk Amerika Birleşik Devletleri Karol Kennedy / Peter Kennedy Birleşik Krallık Jennifer Nicks / John Nicks
1952 Fransa Paris Almanya Ria Baran / Paul Falk Amerika Birleşik Devletleri Karol Kennedy / Peter Kennedy Birleşik Krallık Jennifer Nicks / John Nicks
1953 İsviçre Davos Birleşik Krallık Jennifer Nicks / John Nicks Kanada Frances Dafoe / Norris Bowden Macaristan Marianne Nagy / László Nagy
1954 Norveç Oslo Kanada Frances Dafoe / Norris Bowden İsviçre Silvia Grandjean / Michel Grandjean Avusturya Elisabeth Schwartz / Kurt Oppelt
1955 Avusturya Vienna Kanada Frances Dafoe / Norris Bowden Avusturya Elisabeth Schwartz / Kurt Oppelt Macaristan Marianne Nagy / László Nagy
1956 Almanya Garmisch-Partenkirchen Avusturya Elisabeth Schwartz / Kurt Oppelt Kanada Frances Dafoe / Norris Bowden Almanya Marika Kilius / Franz Ningel
1957 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs Kanada Barbara Wagner / Robert Paul Almanya Marika Kilius / Franz Ningel Kanada Maria Jelinek / Otto Jelinek
1958 Fransa Paris Kanada Barbara Wagner / Robert Paul Çekoslovakya Věra Suchánková / Zdeněk Doležal Kanada Maria Jelinek / Otto Jelinek
1959 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs Kanada Barbara Wagner / Robert Paul Almanya Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler Amerika Birleşik Devletleri Nancy Ludington / Ronald Ludington
1960 Kanada Vancouver Kanada Barbara Wagner / Robert Paul Kanada Maria Jelinek / Otto Jelinek Almanya Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler
1961 Sabena Flight 548 uçak kazası nedeniyle iptal edilmiştir.
1962 Çekoslovakya Prague Kanada Maria Jelinek / Otto Jelinek Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Ludmila Belousova / Oleg Protopopov Almanya Margret Göbel / Franz Ningel
1963 İtalya Cortina d'Ampezzo Almanya Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Ludmila Belousova / Oleg Protopopov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Tatiana Zhuk / Aleksandr Gavrilov
1964 Almanya Dortmund Almanya Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Ludmila Belousova / Oleg Protopopov Kanada Debbi Wilkes / Guy Revell
1965 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Ludmila Belousova / Oleg Protopopov Amerika Birleşik Devletleri Vivian Joseph / Ronald Joseph Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Tatiana Zhuk / Aleksandr Gorelik
1966 İsviçre Davos Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Ludmila Belousova / Oleg Protopopov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Tatiana Zhuk / Aleksandr Gorelik Amerika Birleşik Devletleri Cynthia Kauffmann / Ronald Kauffmann
1967 Avusturya Vienna Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Ludmila Belousova / Oleg Protopopov Almanya Margot Glockshuber / Wolfgang Danne Amerika Birleşik Devletleri Cynthia Kauffmann / Ronald Kauffmann
1968 İsviçre Geneva Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Ludmila Belousova / Oleg Protopopov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Tatiana Zhuk / Aleksandr Gorelik Amerika Birleşik Devletleri Cynthia Kauffmann / Ronald Kauffmann
1969 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Rodnina / Alexei Ulanov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Tamara Moskvina / Alexei Mishin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Ludmila Belousova / Oleg Protopopov
1970 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Ljubljana Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Rodnina / Alexei Ulanov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Liudmila Smirnova / Andrei Suraikin Doğu Almanya Heidemarie Steiner / Heinz-Ulrich Walther
1971 Fransa Lyon Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Rodnina / Alexei Ulanov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Liudmila Smirnova / Andrei Suraikin Amerika Birleşik Devletleri Alicia Jo Starbuck / Kenneth Shelley
1972 Kanada Calgary Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Rodnina / Alexei Ulanov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Liudmila Smirnova / Andrei Suraikin Amerika Birleşik Devletleri Alicia Jo Starbuck / Kenneth Shelley
1973 Çekoslovakya Bratislava Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Rodnina / Alexander Zaitsev Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Liudmila Smirnova / Alexei Ulanov Doğu Almanya Manuela Groß / Uwe Kagelmann
1974 Almanya Munich Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Rodnina / Alexander Zaitsev Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Liudmila Smirnova / Alexei Ulanov Doğu Almanya Romy Kermer / Rolf Österreich
1975 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Rodnina / Alexander Zaitsev Doğu Almanya Romy Kermer / Rolf Österreich Doğu Almanya Manuela Groß / Uwe Kagelmann
1976 İsveç Gothenburg Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Rodnina / Alexander Zaitsev Doğu Almanya Romy Kermer / Rolf Österreich Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Vorobieva / Alexandr Vlasov
1977 Japonya Tokyo Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Rodnina / Alexander Zaitsev Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Vorobieva / Alexandr Vlasov Amerika Birleşik Devletleri Tai Babilonia / Randy Gardner
1978 Kanada Ottawa Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Rodnina / Alexander Zaitsev Doğu Almanya Manuela Mager / Uwe Bewersdorf Amerika Birleşik Devletleri Tai Babilonia / Randy Gardner
1979 Avusturya Vienna Amerika Birleşik Devletleri Tai Babilonia / Randy Gardner Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Marina Cherkasova / Sergej Schachrai Doğu Almanya Sabine Baeß / Tassilo Thierbach
1980 Batı Almanya Dortmund Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Marina Cherkasova / Sergej Schachrai Doğu Almanya Manuela Mager / Uwe Bewersdorf Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Marina Pestova / Stanislav Leonovich
1981 Amerika Birleşik Devletleri Hartford Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Vorobieva / Igor Lisovski Doğu Almanya Sabine Baeß / Tassilo Thierbach Almanya Christina Riegel / Andreas Nischwitz
1982 Danimarka Copenhagen Doğu Almanya Sabine Baeß / Tassilo Thierbach Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Marina Pestova / Stanislav Leonovich Amerika Birleşik Devletleri Caitlin Carruthers / Peter Carruthers
1983 Finlandiya Helsinki Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Elena Valova / Oleg Vasiliev Doğu Almanya Sabine Baeß / Tassilo Thierbach Kanada Barbara Underhill / Paul Martini
1984 Kanada Ottawa Kanada Barbara Underhill / Paul Martini Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Elena Valova / Oleg Vasiliev Doğu Almanya Sabine Baeß / Tassilo Thierbach
1985 Japonya Tokyo Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Elena Valova / Oleg Vasiliev Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Larisa Selezneva / Oleg Makarov Kanada Katherina Matousek / Lloyd Eisler
1986 İsviçre Geneva Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Ekaterina Gordeeva / Sergei Grinkov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Elena Valova / Oleg Vasiliev Kanada Cynthia Coull / Mark Rowsom
1987 Amerika Birleşik Devletleri Cincinnati Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Ekaterina Gordeeva / Sergei Grinkov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Elena Valova / Oleg Vasiliev Amerika Birleşik Devletleri Jill Watson / Peter Oppegard
1988 Macaristan Budapest Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Elena Valova / Oleg Vasiliev Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Ekaterina Gordeeva / Sergei Grinkov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Larisa Selezneva / Oleg Makarov
1989 Fransa Paris Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Ekaterina Gordeeva / Sergei Grinkov Kanada Cindy Landry / Lyndon Johnston Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Elena Bechke / Denis Petrov
1990 Kanada Halifax Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Ekaterina Gordeeva / Sergei Grinkov Kanada Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Natalia Mishkutenok / Artur Dmitriev
1991 Almanya Munich Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Natalia Mishkutenok / Artur Dmitriev Kanada Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler Amerika Birleşik Devletleri Natasha Kuchiki / Todd Sand
1992 Amerika Birleşik Devletleri Oakland Bağımsız Devletler Topluluğu Natalia Mishkutenok / Artur Dmitriev Çekoslovakya Radka Kovaříková / René Novotný Kanada Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler
1993 Çek Cumhuriyeti Prague Kanada Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler Almanya Mandy Wötzel / Ingo Steuer Rusya Yevgenya Shishkova / Vadim Naumov
1994 Japonya Chiba Rusya Yevgenya Shishkova / Vadim Naumov Kanada Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler Rusya Marina Eltsova / Andrei Bushkov
1995 Birleşik Krallık Birmingham Çek Cumhuriyeti Radka Kovaříková / René Novotný Rusya Yevgenya Shishkova / Vadim Naumov Amerika Birleşik Devletleri Jenni Meno / Todd Sand
1996 Kanada Edmonton Rusya Marina Eltsova / Andrei Bushkov Almanya Mandy Wötzel / Ingo Steuer Amerika Birleşik Devletleri Jenni Meno / Todd Sand
1997 İsviçre Lausanne Almanya Mandy Wötzel / Ingo Steuer Rusya Marina Eltsova / Andrei Bushkov Rusya Oksana Kazakova / Artur Dmitriev
1998 Amerika Birleşik Devletleri Minneapolis Rusya Yelena Berezhnaya / Anton Sikharulidze Amerika Birleşik Devletleri Jenni Meno / Todd Sand Almanya Peggy Schwartz / Mirko Müller
1999 Finlandiya Helsinki Rusya Yelena Berezhnaya / Anton Sikharulidze Çin Halk Cumhuriyeti Shen Xue / Zhao Hongbo Polonya Darota Zagorska / Mariusz Siudek
2000 Fransa Nice Rusya Maria Petrova / Alexei Tikhonov Çin Halk Cumhuriyeti Shen Xue / Zhao Hongbo Fransa Sarah Abitbol / Stephane Bernadis
2001 Kanada Vancouver Kanada Jamie Salé / David Pelletier Rusya Yelena Berezhnaya / Anton Sikharulidze Çin Halk Cumhuriyeti Shen Xue / Zhao Hongbo
2002 Japonya Nagano Çin Halk Cumhuriyeti Shen Xue / Zhao Hongbo Rusya Tatiana Totmianina / Maxim Marinin Amerika Birleşik Devletleri Kyoko Ina / John Zimmerman
2003 Amerika Birleşik Devletleri Washington D.C Çin Halk Cumhuriyeti Shen Xue / Zhao Hongbo Rusya Tatiana Totmianina / Maxim Marinin Rusya Maria Petrova / Alexei Tikhonov
2004 Almanya Dortmund Rusya Tatiana Totmianina / Maxim Marinin Çin Halk Cumhuriyeti Shen Xue / Zhao Hongbo Çin Halk Cumhuriyeti Pang Qing / Tong Jian
2005 Rusya Moscow Rusya Tatiana Totmianina / Maxim Marinin Rusya Maria Petrova / Alexei Tikhonov Çin Halk Cumhuriyeti Zhang Dan / Zhang Hao
2006 Kanada Calgary Çin Halk Cumhuriyeti Pang Qing / Tong Jian Çin Halk Cumhuriyeti Zhang Dan / Zhang Hao Rusya Maria Petrova / Alexei Tikhonov
2007 Japonya Tokyo Çin Halk Cumhuriyeti Shen Xue / Zhao Hongbo Çin Halk Cumhuriyeti Pang Qing / Tong Jian Almanya Aliona Savchenko / Robin Szolkowy
2008 İsveç Gothenburg Almanya Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Çin Halk Cumhuriyeti Zhang Dan / Zhang Hao Kanada Jessica Dubé / Bryce Davison
2009 Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles Almanya Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Çin Halk Cumhuriyeti Zhang Dan / Zhang Hao Rusya Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov
2010 İtalya Turin Çin Halk Cumhuriyeti Pang Qing / Tong Jian Almanya Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Rusya Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov
2011 Japonya Tokyo Rusya Moscow Almanya Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Rusya Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov Çin Halk Cumhuriyeti Pang Qing / Tong Jian
2012 Fransa Nice Almanya Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Rusya Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov Japonya Narumi Takahashi / Mervin Tran
2013 Kanada London Rusya Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov Almanya Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Kanada Meagan Duhamel / Eric Radford
2014 Japonya Saitama Almanya Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Rusya Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Kanada Meagan Duhamel / Eric Radford
2015 Çin Halk Cumhuriyeti Shanghai
2016 Amerika Birleşik Devletleri Boston

Buz dansı[değiştir | kaynağı değiştir]

Buz Dansı Madalya listesi Medalists
Yıl Yer Altın Gümüş Bronz
1952 Fransa Paris Birleşik Krallık Jean Westwood / Lawrence Demmy Birleşik Krallık Joan Dewhirst / John Slater Amerika Birleşik Devletleri Carol Peters / Daniel Ryan
1953 İsviçre Davos Birleşik Krallık Jean Westwood / Lawrence Demmy Birleşik Krallık Joan Dewhirst / John Slater Amerika Birleşik Devletleri Carol Peters / Daniel Ryan
1954 Norveç Oslo Birleşik Krallık Jean Westwood / Lawrence Demmy Birleşik Krallık Nesta Dawies / Paul Thomas Amerika Birleşik Devletleri Carmel Bodel / Edward Bodel
1955 Avusturya Vienna Birleşik Krallık Jean Westwood / Lawrence Demmy Birleşik Krallık Pamela Weight / Paul Thomas Birleşik Krallık Barbara Radford / Raymond Lockwood
1956 Batı Almanya Garmisch-Partenkirchen Birleşik Krallık Pamela Weight / Paul Thomas Birleşik Krallık June Markham / Courtney Jones Birleşik Krallık Barbara Thompson / Gerard Rigby
1957 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs Birleşik Krallık June Markham / Courtney Jones Kanada Geraldine Fenton / William McLachlan Amerika Birleşik Devletleri Sharon McKenzie / Bert Wright
1958 Fransa Paris Birleşik Krallık June Markham / Courtney Jones Kanada Geraldine Fenton / William McLachlan Amerika Birleşik Devletleri Andree Anderson / Donald Jacoby
1959 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs Birleşik Krallık Doreen Denny / Courtney Jones Amerika Birleşik Devletleri Andree Anderson / Donald Jacoby Kanada Geraldine Fenton / William McLachlan
1960 Kanada Vancouver Birleşik Krallık Doreen Denny / Courtney Jones Kanada Virginia Thompson / William McLachlan Fransa Christiane Guhel / Jean Paul Guhel
1961 Sabena Flight 548 uçak kazası nedeniyle iptal edilmiştir.
1962 Çekoslovakya Prague Çekoslovakya Eva Romanová / Pavel Roman Fransa Christiane Guhel / Jean Paul Guhel Kanada Virginia Thompson / William McLachlan
1963 İtalya Cortina d'Ampezzo Çekoslovakya Eva Romanová / Pavel Roman Birleşik Krallık Linda Shearman / Michael Phillips Kanada Paulette Doan / Kenneth Ormsby
1964 Batı Almanya Dortmund Çekoslovakya Eva Romanová / Pavel Roman Kanada Paulette Doan / Kenneth Ormsby Birleşik Krallık Janet Sawbridge / David Hickinbottom
1965 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs Çekoslovakya Eva Romanová / Pavel Roman Birleşik Krallık Janet Sawbridge / David Hickinbottom Amerika Birleşik Devletleri Lorna Dyer / John Carrell
1966 İsviçre Davos Birleşik Krallık Diane Towler / Bernard Ford Amerika Birleşik Devletleri Kristin Fortune / Dennis Sveum Amerika Birleşik Devletleri Lorna Dyer / John Carrell
1967 Avusturya Vienna Birleşik Krallık Diane Towler / Bernard Ford Amerika Birleşik Devletleri Lorna Dyer / John Carrell Birleşik Krallık Yvonne Suddick / Malcolm Cannon
1968 İsviçre Geneva Birleşik Krallık Diane Towler / Bernard Ford Birleşik Krallık Yvonne Suddick / Malcolm Cannon Birleşik Krallık Janet Sawbridge / Jon Lane
1969 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs Birleşik Krallık Diane Towler / Bernard Ford Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Lyudmila Pakhomova / Alexandr Gorshkov Amerika Birleşik Devletleri Judy Schwomeyer / James Sladky
1970 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Ljubljana Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Lyudmila Pakhomova / Alexandr Gorshkov Amerika Birleşik Devletleri Judy Schwomeyer / James Sladky Batı Almanya Angelika Buck / Erich Buck
1971 Fransa Lyon Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Lyudmila Pakhomova / Alexandr Gorshkov Batı Almanya Angelika Buck / Erich Buck Amerika Birleşik Devletleri Judy Schwomeyer / James Sladky
1972 Kanada Calgary Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Lyudmila Pakhomova / Alexandr Gorshkov Batı Almanya Angelika Buck / Erich Buck Amerika Birleşik Devletleri Judy Schwomeyer / James Sladky
1973 Çekoslovakya Bratislava Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Lyudmila Pakhomova / Alexandr Gorshkov Batı Almanya Angelika Buck / Erich Buck Birleşik Krallık Hilary Green / Glyn Watts
1974 Batı Almanya Munich Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Lyudmila Pakhomova / Alexandr Gorshkov Birleşik Krallık Hilary Green / Glyn Watts Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Natalia Linichuk / Gennadi Karponossov
1975 Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Moiseyeva / Andrei Minenkov Amerika Birleşik Devletleri Colleen O'Connor / James Millns Birleşik Krallık Hilary Green / Glyn Watts
1976 İsveç Göteborg Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Lyudmila Pakhomova / Alexandr Gorshkov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Moiseyeva / Andrei Minenkov Amerika Birleşik Devletleri Colleen O'Connor / James Millns
1977 Japonya Tokyo Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Moiseyeva / Andrei Minenkov Birleşik Krallık Janet Thompson / Warren Maxwell Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Natalia Linichuk / Gennadi Karponossov
1978 Kanada Ottawa Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Natalia Linichuk / Gennadi Karponossov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Moiseyeva / Andrei Minenkov Macaristan Krisztina Regöczy / Andras Sallay
1979 Avusturya Vienna Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Natalia Linichuk / Gennadi Karponossov Macaristan Krisztina Regöczy / Andras Sallay Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Moiseyeva / Andrei Minenkov
1980 Batı Almanya Dortmund Macaristan Krisztina Regöczy / Andras Sallay Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Natalia Linichuk / Gennadi Karponossov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Moiseyeva / Andrei Minenkov
1981 Amerika Birleşik Devletleri Hartford Birleşik Krallık Jayne Torvill / Christopher Dean Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Moiseyeva / Andrei Minenkov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Natalia Bestemianova / Andrei Bukin
1982 Danimarka Copenhagen Birleşik Krallık Jayne Torvill / Christopher Dean Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Natalia Bestemianova / Andrei Bukin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Irina Moiseyeva / Andrei Minenkov
1983 Finlandiya Helsinki Birleşik Krallık Jayne Torvill / Christopher Dean Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Natalia Bestemianova / Andrei Bukin Amerika Birleşik Devletleri Judy Blumberg / Michael Seibert
1984 Kanada Ottawa Birleşik Krallık Jayne Torvill / Christopher Dean Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Natalia Bestemianova / Andrei Bukin Amerika Birleşik Devletleri Judy Blumberg / Michael Seibert
1985 Japonya Tokyo Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Natalia Bestemianova / Andrei Bukin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Amerika Birleşik Devletleri Judy Blumberg / Michael Seibert
1986 İsviçre Geneva Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Natalia Bestemianova / Andrei Bukin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Kanada Tracy Wilson / Robert McCall
1987 Amerika Birleşik Devletleri Cincinnati Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Natalia Bestemianova / Andrei Bukin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Kanada Tracy Wilson / Robert McCall
1988 Macaristan Budapest Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Natalia Bestemianova / Andrei Bukin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Kanada Tracy Wilson / Robert McCall
1989 Fransa Paris Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Maya Usova / Alexander Zhulin Fransa Isabelle Duchesnay / Paul Duchesnay
1990 Kanada Halifax Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Fransa Isabelle Duchesnay / Paul Duchesnay Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Maya Usova / Alexander Zhulin
1991 Almanya Munich Fransa Isabelle Duchesnay / Paul Duchesnay Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Maya Usova / Alexander Zhulin
1992 Amerika Birleşik Devletleri Oakland Bağımsız Devletler Topluluğu Marina Klimova / Sergei Ponomarenko Bağımsız Devletler Topluluğu Maya Usova / Alexander Zhulin Bağımsız Devletler Topluluğu Oksana Grishuk / Evgeny Platov
1993 Çek Cumhuriyeti Prague Rusya Maya Usova / Alexander Zhulin Rusya Oksana Grishuk / Evgeny Platov Rusya Anjelika Krylova / Vladimir Fedorov
1994 Japonya Chiba Rusya Oksana Grishuk / Evgeny Platov Fransa Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy Finlandiya Susanna Rahkamo / Petri Kokko
1995 Birleşik Krallık Birmingham Rusya Oksana Grishuk / Evgeny Platov Finlandiya Susanna Rahkamo / Petri Kokko Fransa Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy
1996 Kanada Edmonton Rusya Oksana Grishuk / Evgeny Platov Rusya Anjelika Krylova / Oleg Ovsyannikov Kanada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz
1997 İsviçre Lausanne Rusya Oksana Grishuk / Evgeny Platov Rusya Anjelika Krylova / Oleg Ovsyannikov Kanada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz
1998 Amerika Birleşik Devletleri Minneapolis Rusya Anjelika Krylova / Oleg Ovsyannikov Fransa Marina Anissina / Gwendal Peizerat Kanada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz
1999 Finlandiya Helsinki Rusya Anjelika Krylova / Oleg Ovsyannikov Fransa Marina Anissina / Gwendal Peizerat Kanada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz
2000 Fransa Nice Fransa Marina Anissina / Gwendal Peizerat İtalya Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio Litvanya Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas
2001 Kanada Vancouver İtalya Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio Fransa Marina Anissina / Gwendal Peizerat Rusya Irina Lobacheva / Ilia Averbukh
2002 Japonya Nagano Rusya Irina Lobacheva / Ilia Averbukh Kanada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz İsrail Galit Chait / Sergei Sakhnovski
2003 Amerika Birleşik Devletleri Washington D.C. Kanada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz Rusya Irina Lobacheva / Ilia Averbukh Bulgaristan Albena Denkova / Maxim Staviski
2004 Almanya Dortmund Rusya Tatiana Navka / Roman Kostomarov Bulgaristan Albena Denkova / Maxim Staviski Almanya Kati Winkler / René Lohse
2005 Rusya Moscow Rusya Tatiana Navka / Roman Kostomarov Amerika Birleşik Devletleri Tanith Belbin / Benjamin Agosto Ukrayna Elena Grushina / Ruslan Goncharov
2006 Kanada Calgary Bulgaristan Albena Denkova / Maxim Staviski Kanada Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon Amerika Birleşik Devletleri Tanith Belbin / Benjamin Agosto
2007 Japonya Tokyo Bulgaristan Albena Denkova / Maxim Staviski Kanada Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon Amerika Birleşik Devletleri Tanith Belbin / Benjamin Agosto
2008 İsveç Goteborg Fransa Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder Kanada Tessa Virtue / Scott Moir Rusya Jana Khokhlova / Sergei Novitski
2009 Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles Rusya Oksana Domnina / Maxim Shabalin Amerika Birleşik Devletleri Tanith Belbin / Benjamin Agosto Kanada Tessa Virtue / Scott Moir
2010 İtalya Turin Kanada Tessa Virtue / Scott Moir Amerika Birleşik Devletleri Meryl Davis / Charlie White İtalya Federica Faiella / Massimo Scali
2011 Rusya Moscow Amerika Birleşik Devletleri Meryl Davis / Charlie White Kanada Tessa Virtue / Scott Moir Amerika Birleşik Devletleri Maia Shibutani / Alex Shibutani
2012 Fransa Nice Kanada Tessa Virtue / Scott Moir Amerika Birleşik Devletleri Meryl Davis / Charlie White Fransa Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat