Hartford, Connecticut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 41°45′57″N, 72°41′00″W

Hartford, Connecticut
—  Eyalet Başkenti, Şehir  —
Cıty of Hartford
Hartford Şehri
Hartford şehir merkezi Connecticut Nehri'nden
Hartford şehir merkezi Connecticut Nehri'nden
Hartford, Connecticut
Bayrak
Hartford, Connecticut
damga
Hartford'un eski Hartford County'deki konumu.
Hartford'un eski Hartford County'deki konumu.
Hartford, Connecticut
Hartford, Connecticut
Hartford'un ABD'deki konumu.
Koordinatlar: 41°45′57″K 72°41′00″B / 41.76583°K 72.6833333°B / 41.76583; -72.6833333
Ülke Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Eyâlet Flag of Connecticut.svg Connecticut
NECTA - New England şehir ve kasaba bölgesi {{{altbölüm_adı3}}}
Yüzölçümü
 - Kent 46,5 km2 (18 mi2)
Rakım 18 m (59 ft)
Nüfus
 - Yoğunluk 2.776/km² (7.189,8/sq mi)
 - Şehir 124.893
 - Metropol 1.212.381
  Nüfus Sayımı
Zaman dilimi EST (-5)
 - Yaz (YSU) EDT (-4)
Alan kodu 860
İnternet sitesi: www.hartford.gov


Hartford ABD'nin Connecticut eyaletinin başkentidir. Connecticut eyaleti ikontluk(county) yerel idare birimlerini 1960'da lahv etmeden önce tarihsel Hartford County'nin de idari merkezi idi; gunumuzde yeni kurumlanan "New England Şehir ve Kasaba Bölgesi (NECTA)" merkezidir. 2010 nüfus sayımına itibariyle 124,775kişilik nüfusu ile Connecticut eyalatinde bulunan Bridgeport, Connecticut, New Haven, Connecticut ve Stamford, Connecticut sahil kentleri ardından eyaletin en kalabalık dördüncü şehridir.

Hartford'da ABD'de büyük olan sigorta şirketlerinin idare merkezleri bulunmakta ve sigortacılık Hartford ve bölgesinden günümüzde de en önemli bir ekonomi sektörü olmaktadır..[1]. Bu nedenle Hartford, biraz abartılı olarak, "Dünya'nın sigortacılık başkenti" gayri-resmi ismini taşımaktadır.

Dosya:Hartford Conneticut.jpg
ISS uydusundan Hartford
Havadan Hartford merkezi

Hartfort'un kuruluşundan itibaren hemen hemen 400 yıl geçmesi dolayısıyla ABD'nin en eski şehirlerinden biridir. Amerikan İç Savaşı'ndan itibaren ve sonraki 20-30 yıllık dönemde Hartfort ABD'nin en zengin şehri niteliğini taşımıştır. [2] 1869'daABD'li ünlü yazar Mark Twain ölüm döşeğinde Hartfort'a atıfla "İçinde yaşama şansını taşıdığım en güzel kentlerin başında gelir" dediği belgelenmiştir. [3] Fakat 20. yüzyıl içinde şehrin daha yuksek gelirli genellikle beyaz irktan olan ahalisinin çoğu şehir içinde yaşamayı bırakıp şehrinin varoşlarına göçmüşlerdir. Bu nedenle günümüzde Hartfort'in şehir belediye sınırları içinde kalan kısmı ABD'nin en fakir kentlerinden biri olduğu kabul edilmektedir. Kent içinde yaşayan 10 aileden 3'nin gelir seviyesi ABD "ulusal fakirlik eşiği" altındadır. Buna karşılık varoşları ile birlikte Hartfort metropoliten bölgesi kişibaşına yörel hasıla ölçümüne göre San Francisco'dan sonra ikinci gelmektedir. Toplam gayrisafi yörel hasıla sıralanmasında Hartfort metropoliten bölgesi mevcut 318 ABD metropoliten bölgesi içinde 32'nci yeri alamaktdır.[4]

Hartfort şehrindeki "Wadworth Aheaneum Müzesi", ABD'de bullunan halka açık güzel sanatlar müzelerinin en eskidir. Şehirde ABD'nin en eski halka açık parkı olan "Bushenell Park" bulunmaktadır. Hartfort'da basılan günlük gazete olan "The Hartford Currant" ABD'de devamlı olarak basılan ikinci eski günlük gazetedir. Ünlü Amerikan yazarıMark Twain'in yaşadığı ve eserlerini yazmış olduğu ev "Mark Twain House" bu yazar için biir müze olarak halka açıktır ve çok sayıda ziyaretçi turist çekmektedir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hartfort'un şu kardeş kentleri vardır::[5]


Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]