National Geographic Society

Vikipedi, özgür ansiklopedi
National Geographic Society
National Geographic Society logo.svg
National Geographic Society'nin logosu.
Kısaltma NGS
Slogan İng. "Inspire, illuminate, teach"[1]
Kuruluş Gardiner Greene Hubbard, Ocak 1881 (141 yıl önce) (1881-01)
Konum
Üyeler 6.8 milyon
Lider John M. Fahey, Jr.
Gary Knell
Ana organ Mütevelli heyeti
Resmî site NationalGeographic.com
National Geographic Explorer in fast ice, Antarctica.jpg

National Geographic Society (Türkçe: Millî Coğrafya Cemiyeti), merkezi Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Washington'da bulunan; dünyanın en büyük kâr amacı gütmeyen eğitim ve bilim organizasyonlarından biridir. Hayvanlar alemine ağırlık vermiştir. Araştırmaları coğrafya ve doğal bilimler üzerinedir. Dünya kültürünü ve tarihini inceler.

13 Ocak 1888 tarihinde otuz üç kişi tarafından; "Coğrafi bilgiyi arttırmak amaçlı bir cemiyet kurmak" amacıyla kurulan National Geographic Cemiyeti; Gardiner Greene Hubbard tarafından kurulmuş ve damadı Alexander Graham Bell da ikinci başkanı olarak görevine devam etmiştir.

National Geographic günümüzde birçok yayımı ile dünyanın dört bir yanına ulaşmaktadır. Otuz bir dilde yayımlanan National Geographic dergisinin yanı sıra çocuklar, turistler, maceraperestler ve keşifler için de dergiler sunmaktadır.

Bunun yanı sıra; televizyondaki başlangıcı Amerika Birleşik Devletleri'nde CBS kanalında 1964 yılında olmuştur. Programları, 1973 yılında ABC'ye geçmiş, 1975 yılında da PBS kanalına geçmiştir. 1997 yılında da özerk televizyonuna sahip olmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "National Geographic Press Room: Fact Sheet". National Geographic Society. 17 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2009.  Also note that, as of August 28, 2009 (and likely before), the official website title is "National Geographic – Inspiring People to Care About the Planet".