Altera

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Altera
EndüstriTümleşik devreler
Genel merkeziSan Jose, Kaliforniya (ABD)
Önemli kişilerJohn P. Daane, CEO
ÜrünFPGAlar, CPLDler, Gömülü İşlemciler, Structured ASICs
Geliryılda ~1,28 milyar dolar
Çalışan sayısı~2,600
Web sitesiwww.altera.com
Altera'nın San Jose'deki ana merkez binası
Altera'nın ürettiği Stratix II GX FPGA.
Altera'nın ürettiği 'Flex EPF10K20' FPGA

Altera Corporation (NASDAQ: ALTR) programlanabilir mantık devrelerinin önde gelen üreticilerinden biridir. Altera hisseleri NASDAQ-100 ve S&P 500 endekslerinde işlem görmektedir.

Altera, geçmişte yarı iletken üretiminde pazar payına sahip olan Signetics ve MMI şirketlerinin ardından programlanabilir mantık devrelerinin yaratılmasına öncülük etmiştir. Altera bugün ürünlerinde programlanabilir devrelerin üzerinde bir sistem yaratmaya olanak sağlayan pek çok yetenek sunmaktadır. Bu ürünlerin arasında gömülü bellekler, gömülü işlemciler ve yüksek hızlı alıcı/verici devreleri sayılabilir. Altera yakın geçmişte 130 nm ve 90 nm teknolojilerini kullanarak oldukça başarılı ürünleri piyasaya sürmüştür. Pazardaki başlıca rakipleri Xilinx, Lattice Semiconductor, Actel, Quicklogic ve Atmel firmalarıdır.

Altera aynı zamanda mantık devrelerinin tasarlanması ve benzetilmesi amacıyla kullanılan Quartus II adlı yazılım araçlarını geliştirmektedir. Altera'nın yazılım araçları güncel donanım tanımlama dilleri olan VHDL ve Verilog'u desteklemesine karşın, Altera, AHDL olarak bilinen kendi donanım tanımlama dilini geliştirmiştir.

Altera 01/06/2015 tarihinde Intel tarafından satın alınmıştır. Intel’in duyurusuna göre şirket, mikro işlemci devi rakibi Altera’yı 16,7 milyar dolar ödeyerek satın almıştır.212.133.164.110 10:29, 2 Haziran 2015 (UTC)