Facebook Messenger Rooms

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Facebook Messenger Rooms
Dosya:Messenger rooms logo (modified).png
Geliştirici(ler)Facebook
İlk yayınlanma14 Nisan 2020 (3 yıl önce) (2020-04-14)
İşletim sistemiWeb, Microsoft Windows
ErişilebilirlikÇokdilli
Türsanal asistan
Resmî sitesiSitesi

Facebook Messenger Rooms, Facebook Messenger'ın, kullanıcıların video konferansa gitmesine izin veren yeni bir özelliğidir. Bu özellik ile, Facebook şirketinin Microsoft şirketinin Skype ve Microsoft Teams hizmetleri, Zoom Görüntülü İletişim'e ait olan Zoom yazılım'ına rakip olduğu iddia edildi. Kullanıcıların bir seferde 50 kişiye kadar eklemesine olanak tanır. Kişiler, toplantı sırasında istedikleri zaman diğer bir toplantıya katılabilir.[1]

2014 yılında Facebook, kullanıcılara izin vermek için ilk olarak "Odalar" adlı bağımsız bir uygulamayı tanıttı. Bu, kullanıcılar için yerler oluşturur ve bunlarla ilgilenen diğerlerini davet edirdi.[2] Bu, ilk kez Facebook kullanıcıların adlarıyla anonim olmalarına izin veriyordu. Nisan 2020'de Facebook, COVID-19 salgını sırasında yeni video konferans özelliklerini açıkladı.[3] İnsanlar COVID-19 pandemisi nedeniyle evde kaldıklarında, video konferans sadece iş amaçlı değil, kişisel kullanım için de artmaya başladı. İnsanlar sosyal medyada gerçek vakit geçirdikleri yerde sohbete başladılar. Yaygın olarak kullanılan video konferans çoğunlukla Zoom ile sınırlıydı. Facebook bunu sadece Messenger için değil, WhatsApp, Instagram Direct ve diğer portallar için de kolaylaştırmak istedi. Giriş yapmadan da herkes bu portallardan herhangi birine katılabilir. Facebook onlardan yalnızca bazı temel bilgileri sağlamalarını isteyecek, böylece diğer kullanıcılar birini tanımlayabilecektir.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Chaudhry, Aliya (19 Mayıs 2020). "How to use Facebook's Messenger Rooms". The Verge (İngilizce). 25 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2020. 
  2. ^ "Facebook, yeni grup görüntülü sohbet özelliği Messenger Rooms'u yayına aldı". Webrazzi. 25 Nisan 2020. 25 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2020. 
  3. ^ "Introducing Messenger Rooms and More Ways to Connect When You're Apart". About Facebook (İngilizce). 24 Nisan 2020. 24 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2020. 
  4. ^ Rayome, Alison DeNisco. "Messenger Rooms: How to use Facebook's free new video chat feature now". CNET (İngilizce). 26 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]