Magellan Navigation

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Magellan Navigation
EndüstriTeknoloji
Genel merkezi471 El Camino Real, Santa Clara, Kaliforniya 95050-4300
ÜrünGPS alıcıları, haritalama yazılımları
SahibiMiTAC Uluslararası Ortaklığı
Web sitesiMagellanGPS.com

Magellan Navigation, Inc. tüketici ve profesyonel sınıf küresel konumlandırma sistemi alıcıları yapan bir Amerikan üreticisidir. Nantes, Fransa ve Rusya Moskova'da Avrupa satış ve mühendislik merkezleri ile, Santa Clara, Kaliforniya merkezli, Magellan Hertz kiralık arabalarda bulunan Hertz NeverLost sistemi dahil satış sonrası otomotiv GPS birimlerini üretir. Maestro, RoadMate, Triton ve eXplorist çizgisinde Magellan'ın mevcut tüketici ürünleri vardır. Şirket ayrıca özel yol haritaları (DirectRoute), topoğrafik haritalar (Topo) ve tüketici GPS alıcıları ile kullanım için deniz haritalarını (BlueNav) üretir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Magellan bağımsız bir şirket olarak başladı. 1994 yılında satın aldıktan sonra Orbital Sciences Corporation, sahibi oldu. 2001 yılında, Thales Grubu 70 milyon dolar ile Orbital Sciences Magellan bölümünü satın aldı ve Şirket Thales Navigasyon olarak tanındı. Beş yıl sonra, özel sermaye şirketi Shah Capital Partners ve diğer yatırımcılar 170 milyon $ ile Thales Navigasyon'u satın aldı ve şirket resmen Magellan Navigation olarak değiştirildi.

Magellan 1989 yılında Magellan NAV 1000 ile dünyanın ilk ticari el GPS alıcısı üreticileri arasına girmiştir. 1997 yılında Magellan'da ilk el tipi küresel uydu iletişimcisi GSC 100 tanıtıldı. Daha sonra tüketici el ürünleri Magellan GPS 2000, GPS 315, Meridian, SPORTRAK ve Magellan RoadMate modelleri üretime girdi. MobileMapper CE ve ProMark3 haritacıları CBS (coğrafi bilgi sistemleri) kullanıcılarına ve profesyonellere pazarlanmaktadır.

Magellan tüketici bölümü "MiTAC Digital Corporation" adıyla değiştirdi, 15 Aralık 2008 tarihinde Mitac, Mio Technology iştiraki tarafından satın alındı​​.[1]

Tüketici ürünleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Magellan eXplorist 100 GPS

Araç navigasyonu, çaprazlama GPS, açık ve el navigasyon ürünlerini Magellan geliştirir ve dağıtmaktadır. Şirket ayrıca topoğrafik, deniz, ve sokak navigasyonu için özelleştirilmiş haritalama yazılımı üretir.

Geçerli GPS ürünleri şunlardır:

  • Taşınabilir araç navigasyon sistemleri Magellan RoadMate ve Magellan Maestro serisi
  • Otomobil ve el konumlandırma için Magellan CrossoverGPS
  • Açık el konumlandırma cihazları Magellan eXplorist ve Magellan Triton serisi
  • Hertz NeverLost araç konumlandırma sistemi

Haritalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Magellan ürünleri şu anda Navteq tabanlı haritalar kullanır. Harita hataları Navteq Map Reporter tarafından işlenir.[2] Hatalar Navteq Map Reporter haritası bildirim sayfası kullanılarak rapor edilebilir.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mio completes purchase of Magellan". 22 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2014. 
  2. ^ "About Navteq Map Reporter". Navteq. 22 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2010. 
  3. ^ "Navteq Map Reporter". Navteq. 29 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]