Cisco Systems

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bu madde "Cisco Systems" şirketi ile ilgilidir. Eğer kastınız Cisco olarak anılan Cisco, Teksas ise lütfen bağlantısı verilen maddeye gidiniz. Diğer anlamları için Cisco (anlam ayrımı) maddesine gidiniz.
Cisco Systems, Inc.
Endüstri Telekomünikasyon
Kurucu Leonard Bosack Bunu Vikiveri'de düzenle
Genel merkezi San Jose, Kaliforniya, ABD
Kilit kişiler CEO: John Chambers
Başkan: John Morgridge
Gelir artış$43,72 milyar USD (2011)
Çalışan sayısı 71,825 (2022)
Website www.cisco.com

Cisco Systems, merkezi San Jose, Kaliforniya'da olan Amerikalı çok uluslu bir ağ teknolojileri şirketidir. 1984 yılında Stanford Üniversitesi'nden Len Bosack ve Sandy Lerner tarafından kurulmuştur. Şirketin ismi San Francisco şehrinin son iki hecesinden oluşturulmuştur. Ağ donanımı ve bilgisayar ağı üzre uzmanlaşmışdır.

Cisco Systems'in sunduğu sertifikasyon sistemi yine tüm dünyada geçerli olan ve Cisco sertifikalı elemanların iş bulmasında kolaylık sağlayan bir içeriğe sahiptir. Bu sertifikasyon sistemi CCNA (Cisco Certified Networking Associate), CCNP (Cisco Certified Networking Professional) ve CCIE (Cisco Certified Internetworking Expert) seviyelerinden oluşmaktadır. Akademik eğitim için Cisco NetAcad sayfasına bakınız. Bu eğitim Türkiye'de kısıtlı sayıda okulda verilmektedir ve lisede başlamaktadır.

Sertifikalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Cisco Systems 'e ait sertifikasyon programları şunlardır:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe ana sayfa

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]