Eduardo Saverin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eduardo Saverin
Doğum19 Mart 1982 (42 yaşında)
São Paulo, Brezilya
EğitimHarvard Üniversitesi
Tanınma nedeniFacebook'un eş kurucusu

Eduardo Saverin (d. 19 Mart 1982) Brezilya asıllı Amerikalı girişimci. Facebook'un kurucularındandır. Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ile Harvard Üniversitesindeki ilk yılında tanışmışlardır ve okulun ikinci yılında thefacebook.com şirketini Chris Hughes ve Dustin Moskovitz birlikte kurmuşlardır.

Kişisel yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eduardo Saverin São Paulo, Brezilya'da doğmuş ve Miami, Florida'da büyümüştür. Eduardo'nun babası ihracat, giyim, emlak ve nakliye ile uğraşan bir sanayiciydi. Eduardo eğitim hayatına Miami'deki Gulliver Preparatory School'da başladı ve daha sonra Phoenix S.K. Kulübü'nün üyesi ve Harvard Yatırım Derneği'nin başkanı olduğu Harvard Üniversitesi'nde devam etti. Harvard yatırımcılar birliğinin başkanlığını yapmıştır. Harvard'da lisans öğrencisiyken Saverin, petrol endüstrisine 300,000$lık stratejik bir yatırım yaptı. 2006'da Harvard Üniversitesi Ekonomi Fakültesinden takdirle 1 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. mezun oldu. Şu anda Singapur'da yaşadığı düşünülmektedir.

2012'de 53 milyon Facebook hissesine[1] (tüm hisselerin kabaca% 2'si) sahipti ve o zamanlar yaklaşık 2 milyar dolar değerinde.[2][3]

Facebook[değiştir | kaynağı değiştir]

Harvard Üniversitesindeki ikinci yılında, bir başka ikinci sınıf öğrencisi olan Mark Zuckerberg ile tanıştı. Harvard öğrencilerine özel bir sosyal ağın yokluğunu fark edip Thefacebook adlı siteyi kurmak için beraber çalıştılar. Ortak kurucu olarak, Saverin finans direktörü(CFO) 1 Nisan 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ve işletme yöneticisi rolünü üstlendi. Facebook Amerika'daki üniversitelerde hızla yayılırken, Saverin ve Zuckerberg arasında anlaşmazlıklar ve fikir ayrılıkları baş gösterdi. Ertesi yaz, Saverin New York'ta Lehman Kardeşler'in yanında stajyer olarak çalışırken Thefacebook yönetimini Kaliforniya'ya, hızla büyüyen Silikon Vadisi'nin olduğu yere taşıdı.

PayPal'ın kurucu ortağı Peter Thiel 9 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ve Napster 1 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.'ın kurucusu Sean Parker 9 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.'ın Zuckerberg'ı CEO olarak desteklemesi ve işleri yoluna koymak için gereken maddi desteğin kontrolü ele almasıyla Saverin'in katılımı ve etkisi azaldı. Nisan 2005'te, Zuckerberg Saverin'in Facebook'ta sahip olduğu payını %34'ten %0.03'e düşürdü.

Saverin tarafından Facebook'a açılan dava mahkeme dışında çözüldü. Bu anlaşmanın şartları gizli de olsa, şirket Saverin'in Facebook'un "kurucu ortak" unvanını onayladı.

Sean Parker'ın Mark Zuckerberg ile dostluğunu ilerletmesinin ardından Parker, Eduardo Saverin'in Facebook'tan gitmesini isterken The Social Network ve Kazara Milyarder kitabında Parker yaşananlara göre daha iyimserlikle davranmıştır.

Bazı kaynaklarda Sean Parker'ın Saverin'e düşmanlığı olduğu belirtilmiştir ancak bu sadece Mark Zuckerberg tarafından onaylanmıştır. Eduardo Saverin ile Zuckerberg'ün dostluğunu uzun zaman önce bitirdiği düşünülmektedir.

Medyadaki yansımaları[değiştir | kaynağı değiştir]

"Sosyal Medya"(The Social Network) 9 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. adlı filmde Eduardo Saverin, Andrew Garfield 9 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. adlı aktör tarafından canlandırılmıştır. Film, Facebook'un kuruluşundan Zuckerberg'e açtığı davaya kadar Zuckerberg ve kendisi arasındaki ilişkiyi ele almıştır. Film, The Accidental Billionaires 9 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. adlı kitaptan esinlenmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "SEC FORM 3". www.sec.gov. 23 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2020. 
  2. ^ "Forbes Billionaires 2020". Forbes. 8 Mayıs 1999 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2020. 
  3. ^ "Eduardo Saverin'in Kamuya Açıkladığı Net Değeri: Tek Başına Facebook'ta 2 Milyar Dolardan Fazla". 31 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.