İçeriğe atla

George Hotz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
George Hotz

George Francis Hotz (d. 2 Ekim 1989), Amerikalı bir hacker olup iPhone telefonun sim kilidini kırarak, AT&T dışındaki şebekelerde de telefonun kullanılmasını sağladı. George, ayrıca PlayStation 3'ü de kırdı ve belli bir süre sonra Sony ona dava açtı.

Kırdığı Apple cihazları[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran 2007'de, Hotz iPhone'u kıran ilk kişi oldu. Hotz'un bloguna göre, Certicell'in kurucusu Terry Daidone'ye kırılmış bir İphone karşılığında ona 3 adet İPhone 8 GB ve Nissan 350Z verdi. Ayrıca 11 Ekim 2010'a kadar Apple çalışmalarına blackra1n ve limera1n ile yaptığı jailbreak'lere devam etmiştir. Ancak etrafından aldığı tepkiler nedeniyle bu işi bıraktığını açıklamıştır.

Playstation 3 geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

22 Ocak 2010 tarihinde yaptığı exploit ile PS3'ü kırmıştır. Etrafında çıkan bazı söylentilerde, onun aslında PS3'ü kırmadığı, işe yaramaz bir açık bulduğu sözlere karşılık 7 Nisan 2010 tarihinde kırdığına dair bir video yayınlamıştır.

Facebook geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

27 Haziran 2011 tarihinde Hotz Facebook tarafından işe alınmıştır. Ancak Hotz, Ocak 2012 tarihinde bu işten de ayrılmıştır.

Sürücüsüz Otomobil[değiştir | kaynağı değiştir]

Hotz, 2015 yılının ikinci yarısında, Silikon vadisinde Comma.ai isimli kendi şirketini kurmuştur. Yapay zeka algoritmaları kullanarak sürücüsüz otomobil üretmeye çalışmaktadır. Kendi deyimiyle bu fikre Elon Musk ile yaptığı bir görüşmeden sonra kapılmıştır. Elon Musk, Hotz'dan Tesla Otomotiv için sürücüsüz otomobil algoritması geliştirmesini istemiş fakat ikili ücret konusunda anlaşmazlığa düşünce iş olmamıştı. Bunun üzerine George Hotz kendi şirketini kurarak sürücüsüz otomobil geliştirmeye başlamıştır.