Facebook Live

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Facebook Live
Geliştirici(ler)Facebook
İlk yayınlanma1 Ağustos 2015 (8 yıl önce) (2015-08-01)
ErişilebilirlikÇokdilli
Resmî sitesilive.fb.com Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Facebook Live, Meta, Inc. tarafından sunulan canlı yayın hizmetidir. Şu an Facebook Watch hizmetinin bir parçasıdır. Ağustos 2015'te Facebook, kullanıcıların canlı video yayınlamasına izin vermeye başladı. Akışlar, Haber Kaynağında görünür ve kullanıcılar bunlara gerçek zamanlı olarak yorum yapabilir. Canlı yayınlar, otomatik olarak yayıncının sayfasına bir video gönderisi olarak kaydedilir. Bu özellik, Meerkat ve Periscope (sonradan her ikisi Twitter tarafından alınmışdır) gibi hizmetlere rakip olarak konumlandırıldı.

Bu özellik başlangıçta yalnızca Facebook Mentions uygulaması aracılığıyla yalnızca doğrulanmış, kamuya mal olmuş kişiler için mevcuttu. Başlangıçta yalnızca bir iOS uygulaması olan Facebook Mentions, şirket tarafından 2014 yılında piyasaya sürüldü. Doğrulanmış bir hesaba sahip kamuya mal olmuş kişilerin, kendi hayran kitleleriyle etkileşim kurmasına olanak tanıyor.[1] Facebook Mentions Ocak 2016'da Android'de kullanıma sunuldu.

Canlı akış, Amerika Birleşik Devletleri'nde Facebook iOS uygulamasından başlayarak Ocak 2016'da kamuya açık kullanıma sunulmaya başladı. Nisan 2016'da Facebook, bir canlı akış API'sini açıkladı. Geliştiricilerin profesyonel video kameralar ve dronlar da dahil olmak üzere herhangi bir cihazı canlı video akış platformuyla entegre etmelerine izin vermeyi amaçladı.[2] Facebook ayrıca mevcut ve son canlı yayınları sergilemek ve özel bir bölüm sağlamak için mobil uygulamasını da güncelledi. Benimsenmesini artırmak için Facebook, yayıncılara ve ünlülere parasal ödüller de dahil olmak üzere canlı yayınlar yapmaları için teşvikler sağladı.

Mart 2017'de Facebook, canlı yayın desteğini bilgisayarlara genişletti. Mayıs ayında, Facebook Live, iki kullanıcının birlikte canlı yayın yapmasına izin verecek şekilde iOS'ta güncellendi ve sonraki ay, Facebook canlı videoya kapalı altyazı desteği ekledi. Bu, EIA-608 standardı ile sınırlı oldu.

2017'nin sonunda, Facebook Live, Facebook Messenger oyunlarının canlı akışını desteklemek için güncellendi.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2020. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]