Walther von Brauchitsch

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Walther von Brauchitsch
Bundesarchiv Bild 183-E00780, Walther von Brauchitsch.jpg
1939
Doğum 4 Ekim 1881(1881-10-04)
Berlin, Alman İmparatorluğu
Ölüm 18 Ekim 1948 (67 yaşında)
Hamburg, İşgal Almanyası
Bağlılığı
Hizmet yılları 1900-1942
Rütbesi Generalfeldmarschall
Komutası Topçu müfettişi
1. Piyade Tümeni
10. Kolordu
4. Kolordu
OKH
Çatışma/savaşları I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Ödülleri Şövalye Demir Haçı Honor Cross WW 1914 rb.png Memel Medal Bar.PNG Saint Maurice ve Lazarus Nişanı (Büyük Haç) Finlandiya Beyaz Gül Nişanı (Büyük Haç) Yükselen Güneş Nişanı 1. Sınıf Order Michała Walecznego.png Order Michała Walecznego.png Order Michała Walecznego.png Demir Haç (2. Sınıf) Demir Haç (1. Sınıf) Планка Золотой партийный знак НСДАП.svg D-PRU Hohenzollern Order BAR.svg
İmza
Walther von Brauchitsch signature.svg

Walther Heinrich Alfred Hermann von Brauchitsch (4 Ekim 1881 – 18 Ekim 1948), II. Dünya Savaşı'nda belli bir süre Alman Ordusu'nda başkumandanlık görevi üstlenmiş Alman mareşal. Asil bir subay ailesinde doğdu, 1900'de Prusya muhafızlarına atandı. I. Dünya Savaşı esnasında Batı Cephesi'nde tümen ve kolordu kademesindeki görevlerde üstün başarı gösterdi.

1933 yılında Nazilerin yönetimi ele geçirmesinden sonra Doğu Prusya Askerî Bölgesi komutanlığına atandı. Adolf Hitler'den yüklü miktarda rüşvet aldı ve sonuç olarak Hitler'in malî yardımlarına bağımlı hale geldi. Brauchitsch, Şubat 1938'den Aralık 1941'e kadar Alman Ordusu Başkomutanı olarak görev yaptı. Fransa Savaşı'nda kilit rol oynadı, Yugoslavya ve Yunanistan'ı işgal operasyonlarını denetledi. Fransa Savaşı'nda üstlendiği görevlerden ötürü mareşalliğe terfi edilen on iki general arasında yer aldı.

Kasım 1941'de geçirdiği kalp krizi ve Hitler tarafından Moskova Muharebesi'ndeki mağlubiyetten sorumlu tutulmasının ardından başkomutanlık görevinden alındı. Hayatının geri kalanını zorunlu emeklilikte geçirdi.

Savaştan sonra Brauchitsch savaş suçlarından hükûm giydi ancak 1948 yılında henüz yargılanamadan zatürre nedeniyle hayatını kaybetti.

Erken hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Brauchitsch 4 Ekim 1881 tarihinde, bir süvari subayı olan Eduard von Brauchitsch ve eşi Charloette Bertha von Gordon çiftinin altıncı çocuğu olarak dünyaya geldi. Brauchitsch ailesinin köklü bir askeri geçmişi vardı, tıpkı ataları gibi Brauchitsch de Prusya subay törelerine göre yetiştirildi. Ailesi Berlin sosyetesinde üst kademelere yükselmişti, neticede bu durum onu herhangi bir hükûmet görevlisi yahut subayla aynı kefeye koyuyordu. Gençlik yıllarında Brauchitsch siyaset ve sanatla yakından ilgileniyordu. Oğlunun bu heveslerinin peşinden gitmesini isteyen babası, onu harp akademisi yerine Französisches Gymnasium Berlin okuluna yazdırdı.

Brauchitsch 1895 yılında Potsdam'da harp akademisine katıldı. Akabinde son yıllarında üstün yetenekli ve özenle seçilen öğrencilerin yer aldığı sınıfta okuyacağı ve beş yıl önce kardeşinin olduğu gibi, İmparatoriçe Augusta Victoria tarafından seçilen bir hizmetli olarak görev alacağı Hauptkadettenanstalt Groß Lichterfelde okuluna nakil oldu. İmparatoriçenin sarayında görev aldığı süre içinde, hayatı boyunca kendisinde görülen görgü ve adabını edindi.

1900 yılında mezun olduktan sonra bir piyade alayında teğmen olarak görevlendirildi. Sağlık durumu sebebiyle piyade alayı yerine bir topçu alayına transfer edildi. Askerlere at biniciliği ve sürücülüğü konusunda eğitim vermekle görevlendirildi. Daha sonra Berlin'deki Genelkurmay Başkanlığı'na katıldı ve 1909'da üsteğmenliğe terfi etti.

Birinci Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Dünya Savaşı Ağustos 1914'te patlak verdiği esnada Brauchitsch yüzbaşı rütbesine ulaşmıştı. Metz yakınlarındaki XVI. Kolordu'ya kurmay subay olarak atandı. Savaşın sürdüğü günlerde 34. Piyade Tümeni ve Muhafızlar Rezerv Kolordusu'nda görev aldı. 1914-1916 yılları arasında Verdun ve Meuse-Argonne muharebelerinde yer aldı. Geriye kalan yıllarda İkinci Aisne Muharebesi, Üçüncü Aisne Muharebesi, Aisne-Marne Taarruzu ve Flanders Muharebesi'nde görev aldı. Brauchitsch savaş esnasında Birinci Sınıf Demir Haç ve Hohenzollern Hanedan Nişanı ile ödüllendirildi ve binbaşı rütbesine terfi etti.

Wehrmacht[değiştir | kaynağı değiştir]

1933 yılında, Adolf Hitler ve Nazi Partisi iktidara geldi ve askeri genişleme başladı. Brauchitsch, Doğu Prusya Askeri İlçe Başkanı seçildi. Hitler'in özel topçusu idi. 1937 yılında Dördüncü Ordu Grubu komutanı oldu. Brauchitsch, sevmediği Nazi sistemine karşıydı ama aynı zamanda Nazilerin silahlanma politikasını memnuniyetle karşıladı ve Hitler'in kişiliğine hayran oldu. 1938 yılında Münih Krizi ortasında 28 yıl sonra eşi Elizabeth'i boşadı ve Nazilerin ateşli hayranı Silezyalı bir hakimin kızı olan Charlotte Rueffer adlı bayanla evlenmek istedi.

Brauchitsch, Alman resmi silahlı kuvvetleri Wehrmacht'a inanarak, SS'in artan gücüne karşı tavır aldı. Kasım ayı başlarında 1939 yılında, Brauchitsch ve Franz Halder Hitler'i devirmek için düşünmeye başladı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Walther von Brauchitsch ve Adolf Hitler, Ekim 1939

Alman Ordularının Rusya bozgunundan sonra Hitler tarafından 19 Aralık 1942 tarihinde Alman Ordusu Başkomutanı olarak görevinden alınmış ve savaşın sonuna kadar görevsiz kalan Führerreserve'ye (subaylar rezervi) devredilmiştir; Hitler'i bir daha görmedi.[1] Savaşın son üç yılını Prag'ın güneyindeki Brdy dağlarında geçirdi. Emeklilikten sonra yaptığı birkaç kamuya açıklama mesajlarından biri, birkaç eski meslektaşını kınadığı Hitler'e karşı yapılan 20 Temmuz'daki darbe girişimini kınayan bir bildiriydi. Daha sonra kendisini bir akrabasının hayatını kurtarmak için zorladığını iddia ederek Halder'e başvurdu.[2][1]

Ağustos 1945'te, II. Dünya Savaşı'nın bitiminden sonra malikanesinde tutuklandı ve Güney Galler'deki Camp 198'e (çiftlik adası) götürüldü. savaş suçlarıyla suçlandı ama hakkında dava açılamadan, bir İngiliz askeri hastanesinde Zatürre nedeniyle 18 Ekim 1948 tarihinde öldü.[2] Almanya'da Aşağı Saksonya'da, Salzgitter'de toprağa verildi.

Değerlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihçi Helmut Krausnick, Brauchitsch'i "mesleğinin geleneklerine uygun yaşayan, ancak özellikle Hitler'le başa çıkacak kişilik gücünden yoksun seçkin bir profesyonel" olarak nitelendiriyor.[2] Tarihçi Ian Kershaw onu daha az sempatik bir şekilde "Hitler'den korkan omurgasız bir birey" olarak tanımlıyor. Brauchitsch, herhangi bir cepheye veya isyana önderlik edecek biri değildi.[3]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]