Walther von Brauchitsch

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Walther von Brauchitsch
1938
1938
Doğum 4 Ekim 1881(1881-10-04)
Berlin
Ölüm 18 Ekim 1948 (67 yaşında)
Hamburg
Bağlılığı
Hizmet yılları 1900-1942
Rütbesi Generalfeldmarschall
Komuta ettiği Topçu müfettişi
1. Piyade Tümeni
10. Kolordu
4. Kolordu
OKH
Savaşları/Çatışmaları I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Madalyaları


Şövalye Demir Haçı Dünya Savaşı Onur Haçı 22 Mart 1939 Memel Bölgesi'nin İlhakı Madalyası
Santi Maurizio e Lazzaro Nişanı, Büyük Taç Finlandiya Beyaz Gül Nişanı, Büyük Haç Kun Ittō Kyokujitsu daijushō
Cesur Mihai Nişanı Cesur Mihai Nişanı Cesur Mihai Nişanı
Demir Haç (2. sınıf) Demir Haç (1. sınıf) Altın NSDAP Rozeti
Hohenzollern Krallık Ailesi Nişanı

Walther von Brauchitsch (Tam adı: Walther Heinrich Alfred Hermann von Brauchitschd; d. 4 Ekim 1881; Berlin - ö. 18 Ekim 1948; Hamburg), Almanya'nın topçu subayı ve Nazi Almanyası'nın mareşal'i. Walther von Brauchitsch Alman Kara Kuvvetleri OKH Başkomutanıydı. Brauchitsch, Mareşal Helmuth von Moltke'nin güçlü bir hayranıydı.

Erken yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Brauchitsch, bir süvari generalinin beşinci çocuğu olarak Berlin'de doğdu. Berlin Französisches Gymnasium'a katıldı. 1900 yılında Prusya korumasına görevlendirildi. I. Dünya Savaşı'nda Genelkurmay'a atandı. 1910 yılında, Elizabeth von Karstedt ile evlendi.

Wehrmacht[değiştir | kaynağı değiştir]

1933 yılında, Adolf Hitler ve Nazi Partisi iktidara geldi ve askeri genişleme başladı. Brauchitsch, Doğu Prusya Askeri İlçe Başkanı seçildi. Hitler'in özel topçusu idi. 1937 yılında Dördüncü Ordu Grubu komutanı oldu. Brauchitsch, sevmediği Nazi sistemine karşıydı ama aynı zamanda Nazilerin silahlanma politikasını memnuniyetle karşıladı ve Hitler'in kişiliğine hayran oldu. 1938 yılında Münih Krizi ortasında 28 yıl sonra eşi Elizabeth'i boşadı ve Nazilerin ateşli hayranı Silesian hakimin kızı olan Charlotte Rueffer adlı bayanla evlenmek istedi.

Brauchitsch, Alman resmi silahlı kuvvetleri Wehrmacht'a inanarak, SS'in artan gücüne karşı tavır aldı. Kasım ayı başlarında 1939 yılında, Brauchitsch ve Franz Halder Hitler'i devirmek için düşünmeye başladı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman Ordularının Rusya bozgunundan sonra Hitler tarafından görevinden istifa ettirildi. Ağustos 1945'te, II. Dünya Savaşının bitiminden sonra malikanesinde tutuklandı ve savaş suçlarıyla suçlandı ama hakkında dava açılamadan, bir İngiliz askeri hastanesinde kalp krizi sonucu 18 Ekim 1948 tarihinde öldü. Almanya'da Aşağı Saksonya'da, Salzgitter'de mezarlığa gömüldü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Walther von Brauchitsch ve Adolf Hitler, Ekim 1939