Walther von Brauchitsch

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Walther von Brauchitsch
Bundesarchiv Bild 183-E00780, Walther von Brauchitsch.jpg
1938
Doğum 4 Ekim 1881(1881-10-04)
Berlin, Alman İmparatorluğu
Ölüm 18 Ekim 1948 (67 yaşında)
Hamburg, İşgal Almanyası
Bağlılığı
Hizmet yılları 1900-1942
Rütbesi Generalfeldmarschall
Komutası Topçu müfettişi
1. Piyade Tümeni
10. Kolordu
4. Kolordu
OKH
Çatışma/savaşları I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Ödülleri Şövalye Demir Haçı Honor Cross WW 1914 rb.png Memel Medal Bar.PNG Saint Maurice ve Lazarus Nişanı (Büyük Haç) Finlandiya Beyaz Gül Nişanı (Büyük Haç) Yükselen Güneş Nişanı 1. Sınıf Order Michała Walecznego.png Order Michała Walecznego.png Order Michała Walecznego.png Demir Haç (2. Sınıf) Demir Haç (1. Sınıf) Планка Золотой партийный знак НСДАП.svg D-PRU Hohenzollern Order BAR.svg
İmza
Walther von Brauchitsch signature.svg

Walther von Brauchitsch (Tam adı: Walther Heinrich Alfred Hermann von Brauchitschd; 4 Ekim 1881, Berlin - 18 Ekim 1948, Hamburg), Alman İmparatorluğu'nun topçu subayı ve Nazi Almanyası'nın mareşali. 1938'den 19 Aralık 1941'e değin Alman Kara Kuvvetleri Genelkomutanlığı'nın (OKH) Başkomutanlık makamında bulunan Brauchitsch, Mareşal Helmuth von Moltke'nin güçlü bir hayranıydı.

Erken yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Brauchitsch, bir süvari generalinin beşinci çocuğu olarak Berlin'de doğdu. Berlin Französisches Gymnasium'a katıldı. 1900 yılında Prusya korumasına görevlendirildi. I. Dünya Savaşı'nda Genelkurmay'a atandı. 1910 yılında, Elizabeth von Karstedt ile evlendi.

Wehrmacht[değiştir | kaynağı değiştir]

1933 yılında, Adolf Hitler ve Nazi Partisi iktidara geldi ve askeri genişleme başladı. Brauchitsch, Doğu Prusya Askeri İlçe Başkanı seçildi. Hitler'in özel topçusu idi. 1937 yılında Dördüncü Ordu Grubu komutanı oldu. Brauchitsch, sevmediği Nazi sistemine karşıydı ama aynı zamanda Nazilerin silahlanma politikasını memnuniyetle karşıladı ve Hitler'in kişiliğine hayran oldu. 1938 yılında Münih Krizi ortasında 28 yıl sonra eşi Elizabeth'i boşadı ve Nazilerin ateşli hayranı Silezyalı bir hakimin kızı olan Charlotte Rueffer adlı bayanla evlenmek istedi.

Brauchitsch, Alman resmi silahlı kuvvetleri Wehrmacht'a inanarak, SS'in artan gücüne karşı tavır aldı. Kasım ayı başlarında 1939 yılında, Brauchitsch ve Franz Halder Hitler'i devirmek için düşünmeye başladı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Walther von Brauchitsch ve Adolf Hitler, Ekim 1939

Alman Ordularının Rusya bozgunundan sonra Hitler tarafından 19 Aralık 1942 tarihinde Alman Ordusu Başkomutanı olarak görevinden alınmış ve savaşın sonuna kadar görevsiz kalan Führerreserve'ye (subaylar rezervi) devredilmiştir; Hitler'i bir daha görmedi.[1] Savaşın son üç yılını Prag'ın güneyindeki Brdy dağlarında geçirdi. Emeklilikten sonra yaptığı birkaç kamuya açıklama mesajlarından biri, birkaç eski meslektaşını kınadığı Hitler'e karşı yapılan 20 Temmuz'daki darbe girişimini kınayan bir bildiriydi. Daha sonra kendisini bir akrabasının hayatını kurtarmak için zorladığını iddia ederek Halder'e başvurdu.[2][1]

Ağustos 1945'te, II. Dünya Savaşı'nın bitiminden sonra malikanesinde tutuklandı ve Güney Galler'deki Camp 198'e (çiftlik adası) götürüldü. savaş suçlarıyla suçlandı ama hakkında dava açılamadan, bir İngiliz askeri hastanesinde Zatürre nedeniyle 18 Ekim 1948 tarihinde öldü.[2] Almanya'da Aşağı Saksonya'da, Salzgitter'de toprağa verildi.

Değerlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihçi Helmut Krausnick, Brauchitsch'i "mesleğinin geleneklerine uygun yaşayan, ancak özellikle Hitler'le başa çıkacak kişilik gücünden yoksun seçkin bir profesyonel" olarak nitelendiriyor.[2] Tarihçi Ian Kershaw onu daha az sempatik bir şekilde "Hitler'den korkan omurgasız bir birey" olarak tanımlıyor. Brauchitsch, herhangi bir cepheye veya isyana önderlik edecek biri değildi.[3]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]