Erwin von Witzleben

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Erwin von Witzleben
Bundesarchiv Bild 146-1978-043-13, Erwin v. Witzleben.jpg
Doğum 4 Aralık 1881
Breslau, Schlesien
Ölüm 8 Ağustos 1944 (62 yaşında)
Plötzensee hapishanesi, Berlin
Bağlılığı
Hizmet yılları 1901-1944
Rütbesi Generalfeldmarschall
Komuta ettiği 3. Piyade Tümeni
3. Kolordu
1. Ordu
OB West
Savaşları/Çatışmaları I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Madalyaları Demir Haç

Erwin von Witzleben (Tam adı: Job-Wilhelm Georg Erwin von Witzleben, d. 4 Aralık 1881; Breslau, Schlesien - ö. 8 Ağustos 1944; Plötzensee hapishanesi, Berlin), Almanya'nın piyade subayı ve Nazi Almanyası'nın mareşal'i.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Berlin yakınındaki Wahlstatt, Silezya ve Lichterfelde Prusya Harbiyeli kolordu programını tamamladı ve 22 Haziran 1901'de Grenadier Alayı'nda (König Wilhelm I) teğmen olarak Liegnitz No 7'ye katıldı. 1910 yılında üstteğmenliğe terfi etti. Else Kleeberg ile evlendi. Çiftin bir oğlu ve bir kızı vardı.

I. Dünya Savaşı'nda[değiştir | kaynağı değiştir]

Erwin von Witzleben Birinci Dünya Savaşı'nın başında 19. Yedek Piyade Tugayı'nda Tugay emir subayı olarak çalıştı. 6 Ekim 1914'te Yedek Piyade Alayı'nda Yüzbaşı rütbesine yükseldi. Daha sonra aynı alayda tabur komutanı oldu. Von Witzleben'in birimi diğer yerler arasında Champagne bölgesinde, Flanders'da Verdun Savaşı'nda savaştı. Erwin von Witzleben bu muhareberlerde ciddi şekilde yaralanmıştı ve birinci ve ikinci sınıf Demir Haç madalyası ile ödüllendirildi. Yaralandıktan sonra Genelkurmay Eğitimine gitti. 121. Tümenin İlk Genel Kurmay Subayı olarak görev yaptı.

İki savaş arasında[değiştir | kaynağı değiştir]

1923 yılında binbaşı olarak Dresden Dördüncü Şubede bulundu. 1928 yılında Piyade Alayı No 6 tabur komutanı oldu ve ertesi yıl yarbay olarak bu konumunu korudu. 1931 yılında Albaylığa terfi edildikten sonra, Frankfurt Piyade Alayı No 8'e (Oder) komutan olarak atandı. 1933 yılı başlarında Hannover'de Piyade Lideri VI'ya transfer oldu.

Wehrmacht'da von Witzleben 1 Şubat 1934 tarihinde Tümgeneralliğe terfi ve Üçüncü Piyade Tümeni'nin yeni komutanı olarak Potsdam'a taşındı. Korgeneralliğe terfi ederek Eylül 1935 yılında, Berlin'de III. Kolordu Komutanı oldu.

1934'deki Uzun Bıçaklar Gecesi'nden sonra von Witzleben, Nazi rejimine karşı bir pozisyon almıştı. Bu ve aynı zamanda General Werner von Fritsch ve Adolf Hitler'in zulmünü eleştirisinin bir sonucu olarak, von Witzleben erken emekliliğe zorlandı. Onun "emekliliği" ancak Hitler daha sonra II. Dünya Savaşının patlak vermesi üzerine von Witzleben'in gerekliliğini düşündü.

1938'de von Witzleben, General Ludwig Beck, General Erich Hoepner ve Carl-Heinrich von Stülpnagel ve Abwehr Başkanı Wilhelm Canaris'in etrafında darbeci grubuna aitti. Bu generaller 1938 yılında Südet Krizi sırasında bir askeri darbe ile Hitler'i devirmek için plan yapmışlardı. Ancak daha sonra Münih Anlaşması ile Hitler'in başarısı sayesinde komplocuların planları engellenmişti.

Bu arada, Kasım 1938 yılında, von Witzleben Frankfurt (Oder) Ordu Grubu-2 başkomutan olarak atanmıştı.

İkinci Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eylül 1939'da, von Witzleben, Batı konuşlu Birinci Ordu'nun komutasını devraldı. Almanya 10 Mayıs 1940'ta Fransa'ya saldırdığı zaman, von Witzleben Ordular Grubu C'ye aitti. 14 Haziran'da Majino Hattı kırıldı ve üç gün içinde Fransa'daki birçok birliği teslim olmaya zorlamıştı. Bunun için, von Witzleben Şövalye Demir Haçı ile ödüllendirildi ve 19 Temmuz'da Generalfeldmarschall rütbesine terfi etti. 1941 yılında Batı Başkomutanı olarak atandı fakat sadece bir yıl sonra sağlık sorunları nedenleriyle bu görevinden ayrıldı. Bazı kaynaklar ise o sırada rejimi eleştirdiği için Barbarossa Harekatı sonrası zorla emekliliğe sevkedildiğini iddia etmektedirler.

Erwin von Witzleben 1944' deki 20 Temmuz suikast girişimi'ne karıştığı için yargılandı. Erwin von Witzleben, Berlin'de Plötzensee Hapishanesi'nde idam edildi. Erwin von Witzleben, bir et çengelinde asıldı ve infazı Hitler'in görmesi için filme çekildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Adolf Hitler, Erwin von Witzleben ve Sepp Dietrich 1936 Yaz Olimpiyatları sırasında Olimpiyat Yüzüme Stadından ayrılmak üzere (5 Ağustos 1936, Berlin)
Volksgerichtshof (Halk Mahkemesi)'ta (Ağustos 1944, Potsdamer Straße 186, Schöneberg, Berlin)

İlgili filmler[değiştir | kaynağı değiştir]