Erwin von Witzleben

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Erwin von Witzleben
Doğum4 Aralık 1881
Breslau, Schlesien
Ölüm8 Ağustos 1944 (62 yaşında)
Plötzensee hapishanesi, Berlin
Bağlılığı
Hizmet yılları1901-1944
RütbesiGeneralfeldmarschall
Komutası3. Piyade Tümeni
3. Kolordu
1. Ordu
OB West
Çatışma/savaşlarıI. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
ÖdülleriDemir Haç (1. Sınıf) Demir Haç (2. Sınıf) Şövalye Demir Haçı Siyah Yaralı Rozeti

Job-Wilhelm Georg Erwin von Witzleben (4 Aralık 1881; Breslau, Schlesien - 8 Ağustos 1944; Plötzensee hapishanesi, Berlin), Almanya'nın piyade subayı ve Nazi Almanyası'nın mareşali.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Berlin yakınındaki Wahlstatt, Silezya ve Lichterfelde Prusya Harbiyeli kolordu programını tamamladı ve 22 Haziran 1901'de Grenadier Alayı'nda (König Wilhelm I) teğmen olarak Liegnitz No 7'ye katıldı. 1910 yılında üsteğmenliğe terfi etti. Else Kleeberg ile evlendi. Çiftin bir oğlu ve bir kızı vardı.

I. Dünya Savaşı'nda[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı'nın başında 19. Yedek Piyade Tugayı'nda Tugay emir subayı olarak görev yaptı. 6 Ekim 1914'te Yedek Piyade Alayı'nda Yüzbaşı rütbesine yükseldi. Daha sonra aynı alayda tabur komutanı oldu. Von Witzleben'in birimi diğer yerler arasında Champagne bölgesinde, Flanders'da Verdun Savaşı'nda savaştı. Bu muharebelerde ciddi şekilde yaralanmıştı ve birinci ve ikinci sınıf Demir Haç madalyası ile ödüllendirildi. Yaralandıktan sonra Genelkurmay eğitimine gitti. 121. Tümenin İlk Genelkurmay Subayı olarak görev yaptı.

İki savaş arasında[değiştir | kaynağı değiştir]

1923 yılında binbaşı olarak Dresden Dördüncü Şubede bulundu. 1928 yılında Piyade Alayı No 6 tabur komutanı oldu ve ertesi yıl yarbay olarak bu konumunu korudu. 1931 yılında Albaylığa terfi ettikten sonra, Frankfurt Piyade Alayı No 8'e (Oder) komutan olarak atandı. 1933 yılı başlarında Hannover'de Piyade Lideri VI'ya transfer oldu.

Wehrmacht'ta von Witzleben 1 Şubat 1934 tarihinde Tümgeneralliğe terfi ve Üçüncü Piyade Tümeni'nin yeni komutanı olarak Potsdam'a taşındı. Korgeneralliğe terfi ederek Eylül 1935 yılında, Berlin'de III. Kolordu Komutanı oldu.

1934'teki Uzun Bıçaklar Gecesi'nden sonra Nazi rejimine karşı bir pozisyon almıştı. Bu ve aynı zamanda General Werner von Fritsch ve Adolf Hitler'in zulmünü eleştirisinin bir sonucu olarak, erken emekliliğe zorlandı. II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi üzerine Adolf Hitler tarafından tekrar göreve çağrıldı.

1938'de General Ludwig Beck, General Erich Hoepner ve Carl-Heinrich von Stülpnagel ve Abwehr Başkanı Wilhelm Canaris'in etrafında darbeci grubuna aitti. Bu generaller 1938 yılında Südet Krizi sırasında bir askerî darbe ile Hitler'i devirmek için plan yapmışlardı. Ancak daha sonra Münih Anlaşması ile Hitler'in başarısı sayesinde komplocuların planları engellenmişti.

Bu arada, Kasım 1938 yılında, Frankfurt (Oder) Ordu Grubu-2 başkomutan olarak atanmıştı.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eylül 1939'da, Batı'daki 1. Ordu'nun komutasını devraldı. Almanya 10 Mayıs 1940'ta Fransa'ya saldırdığı zaman Ordular Grubu C'nin emrindeydi. 14 Haziran'da Majino Hattı kırıldı ve üç gün içinde Fransa'daki birçok birliği teslim olmaya zorlamıştı. Bundan dolayı Şövalye Demir Haçı ile ödüllendirildi ve 19 Temmuz'da Generalfeldmarschall rütbesine terfi etti. 1941 yılında Batı Ordular Grubu Komutanı olarak atandı fakat sadece bir yıl sonra sağlık sorunları nedenleriyle bu görevinden ayrıldı. Bazı kaynaklar ise o sırada rejimi eleştirdiği için Barbarossa Harekâtı sonrası zorla emekliliğe sevk edildiğini iddia etmektedirler.

Erwin von Witzleben 1944'teki 20 Temmuz suikast girişimi'ne karıştığı için yargılandı. Erwin von Witzleben, Berlin'de Plötzensee Hapishanesi'nde idam edildi. Erwin von Witzleben, bir et çengelinde asıldı ve infazı Hitler'in görmesi için filme çekildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Adolf Hitler, Erwin von Witzleben ve Sepp Dietrich 1936 Yaz Olimpiyatları sırasında Olimpiyat Yüzme Stadı'ndan ayrılmak üzere (5 Ağustos 1936, Berlin)
Volksgerichtshof (Halk Mahkemesi)'ta (Ağustos 1944, Potsdamer Straße 186, Schöneberg, Berlin)

İlgili filmler[değiştir | kaynağı değiştir]