Hugo Sperrle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hugo Sperrle
Bundesarchiv Bild 146-1977-054-26, Hugo Sperrle.jpg
Doğum 7 Şubat 1885(1885-02-07)
Ludwigsburg, Almanya
Ölüm 2 Nisan 1953 (68 yaşında)
Münih, Almanya
Bağlılığı
Branşı Luftwaffe roundel WW2.png Luftwaffe
Hizmet yılları 1903–1944
Rütbesi Generalfeldmarschall
Komutası Kondor Lejyonu
Luftflotte 3
OKL
Çatışma/savaşları I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Ödülleri Demir Haç (2. Sınıf) Demir Haç (1. Sınıf) Лента Медали за Испанскую компанию 1936-1939 гг..svg Şövalye Demir Haçı D-PRU Hohenzollern Order BAR.svg

Hugo Sperrle (7 Şubat 1885 - 2 Nisan 1953), II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'nda Luftwaffe Mareşaliydi. Hugo Sperrle 1935'teki İspanya iç savaşı'nda görev yapmıştı. Fransa'ya karşı savaşta 3. hava komutanlığını kontrol etmiş ve İngiltere'de geçen hava savaşlarında komutasındaki filo büyük rol oynamıştır. Savaştan sonra Müttefik Kuvvetler tarafından yakalanmış fakat çıkarıldığı mahkemede beraat etmiş, 1953 yılında ise ölmüştür.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1903 yılında Alman Ordusu'na katıldı ve daha sonra Oberleutnant (Teğmen) olarak görevlendirildi. I. Dünya Savaşı'nın patlak vermesinden sonra iki kişilik bir uçak ile gözlemci olarak görev Luftstreitkräfte'ye (Alman Ordusu Air Service) transfer oldu. Savaş sırasında aldığı rütbelerle yükseldi ve Alman 7. Ordu hava bileşenlerinin komutanı oldu.

Savaşlar arasında[değiştir | kaynağı değiştir]

Sperrle, Reichswehr'e dönmeden önce, Hava Gücünün dağıtılması sonrasında savaşın sonunda Freikorps'a katıldı. Müttefikler tarafından Almanya'ya hava birimleri oluşturması için izin verilmemesi yüzünden Lojistik ve ordu komutanlığı görevlerinde bulundu. Naziler iktidarı 1933'te devraldıktan sonra yeni bir hava kuvvetleri olan Luftwaffe kurulmuştur. Yakın zamanda Tuğgeneralliğe yükseltildi. Burada 1935 yılında yeni kurulan Luftwaffe'ye girdi. Daha sonra, Ekim 1937 yılından itibaren İspanya İç Savaşı sırasında Kondor Lejyonu'nun ilk komutanı oldu. Wolfram Freiherr von Richthofen ise onun Kurmay Başkanı olarak görev yaptı.

II. Dünya Savaşı'nda[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle Alman Luftflotte 3'ün (Hava Filosu 3) komutanı oldu. Bu birim, Polonya Seferi sırasında hiçbir görev yapmadı ama Fransa'da Mayıs ayından itibaren yapılan taktik bombardıman destek birimi olarak önemli bir rol oynadı. Temmuz 1940'ta Luftwaffe Generalfeldmarschall (Mareşal) yapıldı. Kuzey Fransa'da konuşlu Hava Filosu 3, Britanya Savaşı'nda önemli bir rol oynadı. Önümüzdeki 3 yıl boyunca Fransa'da kendi birimleri ile kaldı. Kuzey Afrika Seferi'nde Erwin Rommel'i destekleyen ve kısa bir süre Batı Avrupa'ya Müttefiklerin çıkarma yapmasından önce yani 1944 yılında Batı Avrupa'daki Alman hava kuvvetlerinin tam komutasını devraldı.

Normandiya Çıkarması'nda elinde bulunduğu sadece 319 operasyonel uçağa karşı Müttefiklerin 9.000 adet uçağı karşı karşıya kalmıştı. Kendi birimlerindeki yetersizlik yüzünden Müttefiklerin inişini engelleyemedi ve Ağustos 1944 yılında bu komutanlıktan kovuldu.[1]

Mareşal Sperrle Müttefikler tarafından yakalandı ve Nürnberg Mahkemelerinde Yüksek Komuta Yargılama savaş suçlarıyla suçlandı ancak beraat etti. Savaştan sonra sessizce yaşamış ve 1953 yılında Münih'te ölmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Williamson (2006), p. 46