İçeriğe atla

Georg von Küchler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Georg von Küchler
Doğum30 Mayıs 1881(1881-05-30)
Hanau, Hessen
Ölüm25 Mayıs 1968 (86 yaşında)
Garmisch-Partenkirchen, Oberbayern, Bavyera
Bağlılığı
Hizmet yılları1910-1945
RütbesiGeneralfeldmarschall
Komutası1. Kolordu
18. Ordu
Kuzey Ordular Grubu
Çatışma/savaşlarıI. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
ÖdülleriMeşe Yaprağı ilaveli Şövalye Demir Haçı Demir Haç (1. Sınıf) Demir Haç (2. Sınıf)
İmza

Georg Karl Friedrich Wilhelm von Küchler (30 Mayıs 1881, Hanau, Hessen - 25 Mayıs 1968, Garmisch-Partenkirchen, Oberbayern, Bavyera), Almanya'nın subayı ve Nazi Almanyası'nın Generalfeldmareşal'i.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Georg von Küchler, Harbiye okuluna devam ettikten sonra, 1900 yılında İmparatorluk Ordusuna girdi ve 25. Topçu Alayı olarak görev yaptı. Üsteğmenliğe terfi ettikten sonra Berlin'de Genelkurmay'a katılmadan önce, Prusya Askeri Akademisi'nde üç yılını (1910 ile 1913) geçirdi.

Birinci Dünya Savaşı ve savaş yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı sırasında Batı Cephesi'nde topçu batarya komutanı olarak görev yaptı ve Somme Muharebesi ve Verdun Muharebesi'ndeki büyük saldırılar da yer aldı. 1916'da 206. Piyade Tümeninin kurmayı subay oldu. 1919 yılında Kuchler, Freikorps'a katıldı ve Polonya'da Kızıl Ordu'ya karşı savaştı. Almanya'ya döndükten sonra Jüterbog Topçu Okuluna katıldı. Kuchler, 1937 yılında Wehrkreis I komutanı olarak Walther von Brauchitsch'in yerine atandı.

İkinci Dünya Savaşı: Polonya ve Batı Cephesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesi üzerine, Kuchler 3. Ordu komutanlığına verildi. Polonya'daki Kuchler'in birlikleri işgal sırasında Danzig'i ele geçirdi.

Batı Taarruzu sırasında General Fedor von Bock altında savaşmış ve Hollanda'yı işgal eden 18. Ordu'ya komuta etti. Hollanda Muharebesinde Moerdijk, Rotterdam ve Lahey'de Hollanda ordusunu mağlup etmeyi başardı. Daha sonra Kuchler'e bağlı güçler Mayıs 1940'ta Belçika'yı işgal edip Anvers'e taşındı. Sonra, Fransa'ya geçtiler. Dunkirk'te Manş Denizi'nden gelen İngiliz Seferi Kuvvetleri (BEF) kesmeye çalışırken sonunda başarısızlıkla sonuçlandı.

Georg von Küchler, Mareşal Wilhelm Ritter von Leeb'in yerine 17 Ocak 1942 tarihinde Kuzey Orduları Grubu komutanı oldu. Kuchler, selefi Leeb'in aksine, politik uyumlu olarak görülmüş ve von Leeb'in başarısız olduğunu düşünen Hitler'in Kuchler'in başarılı olacağını umarak onun beğenisi ile karşılanmıştır. Küchler 30 Haziran 1942'de Generalfeldmarschall rütbesine terfi etti.

Kuchler, komutasındaki Kuzey Orduları Grubu Aralık 1941 ile Ocak 1944 tarihleri arası teslim olmaları için Sovyet Kızıl Ordusunu sindirme çabası içinde büyük bombardıman başlatılarak Leningrad Kuşatmasına devam edilmesine rağmen Leningrad'da herhangi bir zafer elde edemedi.

Kuchler, Carl Goerdeler tarafından Hitler'e yapılan 20 Temmuz suikast girişimine katılması için ikna edilmeye çalışıldı. Suikast grubunun hedeflerine sempatik olmasına rağmen, Hitler'e suikast girişimine katılmayı reddetti. Hitler'e suikast yapmayı reddeden Georg von Küchler, II. Dünya Savaşı sonunda Amerikalı işgal otoriteleri tarafından tutuklandı ve yüksek emir duruşmasında 1948'de askeri bir mahkeme tarafından yargılandı. 27 Ekim 1948'de Sovyetler Birliği'nde yirmi yıl hapse mahkûm edildi fakat hastalık ve ileri yaş yüzünden 1953'te serbest bırakıldı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]