Erhard Milch

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Erhard Milch
Bundesarchiv Bild 183-1997-0923-500, Albert Speer und Erhard Milch.jpg
Erhard Milch (Arkadaki, Mayıs 1944)
Doğum 30 Mart 1892(1892-03-30)
Wilhelmshaven, Hanover
Ölüm 25 Ocak 1972 (79 yaşında)
Wuppertal, Düsseldorf
Bağlılığı
Hizmet dalı Luftwaffe roundel WW2.png Luftwaffe
Hizmet yılları 1911-1945
Rütbesi Generalfeldmarschall
Komuta ettiği Luftwaffe
Savaşları/Çatışmaları I. Dünya Savaşı, II. Dünya Savaşı
Madalyaları


Demir Haç (2. sınıf) Demir Haç (1. sınıf) Şövalye Demir Haçı
Altın NSDAP Rozeti 13 Mart 1938 Anschluß Madalyası 1 Ekim 1938 Südet Bölgesi'nin İlhakı Madalyası
22 Mart 1939 Memel Bölgesi'nin İlhakı Madalyası Santi Maurizio e Lazzaro Nişanı, Yüksek görevli
Dünya Savaşı Onur Haçı Finlandiya Beyaz Gül Nişanı, Büyük Haç İtalya Taç Nişanı, Yüksek görevli

Erhard Milch (d. 30 Mart 1892; Wilhelmshaven, Hanover - ö. 25 Ocak 1972; Wuppertal, Düsseldorf), I. Dünya Savaşı'nda savaş pilotu ve II. Dünya Savaşı'nda Luftwaffe'nin Generalfeldmarschalli.

I. Dünya Savaşı'nda[değiştir | kaynağı değiştir]

Milch, 1910 yılında Alman Ordusuna katıldı. Topçu Teğmen rütbesine yükseldi. Daha sonra Luftstreitkräfte'ye aktarıldı ve bir hava gözlemci olarak eğitildi. I. Dünya savaşının son dönemlerinde bir Yüzbaşı olarak Jagdgruppe 6 komutasına atandı.

Savaşlar arası[değiştir | kaynağı değiştir]

Milch sivil havacılık alanında kariyer için 1920 yılında ordudan istifa etti ve filo arkadaşı Gotthard Sachsenberg ile, Lloyd Luftdienst, bölgesel Alman havayollarının Norddeutscher Lloyd sendikası bayrağı altında Danzig'de küçük bir havayolu kurdu. Baltık Devletleri - Danzig bağlantılı havayolu, sadece Lloyd Ostflug denilebilirdi.

1933 yılında, Milch yeni kurulan Reichsluftfahrtministerium (RLM "Reich Havacılık Bakanlığı") Devlet Bakanı olarak göreve başladı. Bu sıfatla, Luftwaffe'nin kurulmasında etkili oldu. Ernst Udet ise yakında askeri uçakların sözleşmeleri ile ilgili kararların çoğunu alma rağmen silah üretimi için başlangıçta sorumludur.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla, artık general rütbesiyle, Norveç seferi sırasında Luftflotte 5'e komuta etti. Fransa'nın yenilgisinden sonra Milch, mareşal (Generalfeldmarschall) rütbesine terfi etti ve Hava Müfettişi oldu. Milch, bu süre içinde uçakların üretiminden yetkili kılındı ve savaş ilerledikçe onun birçok hatası Alman hava üstünlüğünün kaybının anahtarı oldu. 1944 yılında Sovyetler Birliği]]'nin başarısız işgalinin ardından Luftwaffe'nin komutasının Hermann Goring'den kaldırılması için Adolf Hitler'i ikna etmeye çalışırken Joseph Göbels ve Heinrich Himmler'de onun yanında yer aldı. Savaşın geri kalanında Albert Speer'in altında çalıştı. Speer'in reformları, uçak üretimi de dahil olmak üzere büyük ölçüde Alman askerinin çıkışını arttırmayı başardı ama her şey için artık çok geç olmuştu.

Nurnberg'de Yargılanması ve mahkumiyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Erhard Milch II. Dünya Savaşı'nda Almanya'nın ağır yenilgisinden sonra Almanya'dan kaçmayı denemiş fakat Baltık kıyılarında müttefikler tarafından yakalanmış ve tutuklanmıştı. Nürnberg mahkemeleri'nde ikinci derece yargılananlardan biridir. Erhard Milch köle işçi çalıştırmak ve insan üzerinde deneyden yargılanmış, ömür boyu hapse mahkûm olmuş, 1951'de cezası 15 yıla indirilmiş 1954'te ise aftan yararlanmıştır. Düsseldorf'ta hayatının geri kalanını yaşamış ve 1972 yılında ölmüştür.

Erhard Milch (solda) 1934'de
Kardeşi Werner Milch ile görüşürken, Nürnberg