Tartışma:Beyaz Rusya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikiproje Sovyetler Birliği (Başlangıç-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Sovyetler Birliği maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Sovyetler Birliği kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Ayın İşbirliği Projesi ile katkıda bulunabilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir
 
Vikiproje 10K (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir
 

Bayrak falan ekleyelim şablon yapalım buna.--F.Mehmet Kaya 11:25, 20 Mayıs 2007 (UTC)

Beyaz Rusya[kaynağı değiştir]

LaTeaSiaN, bence haklısın. Ülkerin ismi Türkçe olmalı. Yunanistan'a Greece veya İngiltere'ye England demediğimiz gibi Beyaz Rusya'ya da Belarus demememiz lazım. --Tchouky 10:10, 18 Haziran 2010 (UTC)

Belarus[kaynağı değiştir]

Bu ülkenin adı Beyaz Rusya değil, belarus olmalı. --Orijinnal 07:27, 7 Haziran 2007 (UTC) Sana katılıyorum.--Wikibigin

Beyaz Rusya[kaynağı değiştir]

bu ülkenin adı beyaz rusyadır belarus ülkenin ingilizcesidir.

   - Hayır, ülke resmî olarak adının Belarus olduğunu, Beyaz Rusya olmadığını duyurmuştur. Bize de saygı duyup Belarus demek düşer.

Belarus[kaynağı değiştir]

Bende orjinnal' e katılıyorum. Ülkenin ismi belarus olmalı --Cd96 11:53, 17 Ağustos 2007 (UTC)

arkadaşlar iddia etmeyelim ülkenin adı beyaz rusya'dır.Belarus ülkenin İNGİLİZCESİDİR!! BAŞKENTİ MİNSK.RESMİ DİLİ RUSÇA.

Beyaz Rusya[kaynağı değiştir]

TDK'nın yazım kılavuzunda "Beyaz Rus" ibaresi geçiyor. Beyaz Rus için: "özel, isim. Beyaz Rusya halkından olan kimse." açıklaması yapılıyor. Yani dil kurumuna göre doğrusu Beyaz Rusya. Keza bu alanda bir o kadar önemli olan "Dil Derneği"nin kılavuzunda da "Beyaz Rusya" adı kullanılıyor.

Son dönemde Beyaz Rusya konsolosluğu ülkelerine "Belarus" denmesi için çalışmalar yapıyor ama Türkiye'nin geçmişinde "Beyaz Rus" ve "Beyaz Rusya" isimlerinin önemi vardır. Bolşevik devrimi sırasında buradan önemli sayıda insan İstanbul'a kaçmıştır. O dönemle birlikte "Beyaz Rus" ifadesi Türkçede kullanılmaya başlamıştır.

Türkçe yer isimleri üzerine çok dikkatli olunmalı. Yeni isimlerin bilgisi sağlanmalı fakat tarihi değeri olan ve özellikle geçmiş metinleri anlamkta önemli bir yeri olan Türkçe yer isimlerinin korunmasına çalışılmalı ("Bunları keşke konuya ilşkin politikanın tartışıldığı yerde etseydim" diyesim var.)--LaTeaSiaN 14:20, 28 Nisan 2008 (UTC)


Berarus[kaynağı değiştir]

Selamlar. Eskiden hep Beyaz Rusya ve bunun kendi dillerindeki karşılığı kullanılıyordu. Ve günümüzde çok sayıda dilde Berarus ve bunun karşılığı (benzeri) ile değiştirdi. Fakat Türkçede ise henüz değiştirildiği söylenemez. TDK dışındaki bir örnek, T.C. Dışişleri Bakanlığı. Teşekkür ederim. Takabeg ileti 10:07, 29 Haziran 2009 (UTC)

Ancak o sayfanın(T.C. Dışişleri Bakanlığı) Beyaz Rusya linkine tıklayınca açılan görüntüsünde de
MİNSK BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: ULITSA VOLADARSKOVA, 6 220050 MINSK, BELARUS
Telefon: 00 375 17 227 13 83 - 227 14 08
Faks: 00 375 17 227 27 46 - 222 27 22 trembassy@forenet.by
Görev Bölgesi: Tüm Belarus

yazıyor. Neden o zaman tüm Belarus diye geçiyor da Tüm Beyaz Rusya değil. --isocan32 10:18, 29 Haziran 2009 (UTC)

Bu turarsızlık, Türkçede tam olarak Berarus'a geçmediğini gösteriyor. Takabeg ileti 10:45, 29 Haziran 2009 (UTC)

Belarus[kaynağı değiştir]

TC. Dışişleri Bakanlığı bile kullanım amacıyla (Tüm Belarus diyerek) Belarus ifadesini kullanıyorsa biz de kullanabiliriz. Hem zaten Vikipedi Beyaz Rusya sayfasındaki bilgilerde resmî ismi Belarus diye geçiyor bu nedenle bizim resmî ismini kullanmamız gerekir.--isocan32 10:29, 29 Haziran 2009 (UTC)

Öncelik TDK'dadır. Ve Dışişleri Bakanlığı'ndaki durum ise henüz tam olarak Berarus'a geçmediğini göstermektedir. Yani hem Beyaz Rusya hem de Berarus kullanıyor. Takabeg ileti 10:47, 29 Haziran 2009--

Peki resmî adı ne olacak? o zaman resmî adı daha Belarus olduğu da geçerli değil(Türkiye için). Çünkü resmî dili(Türkiye için) TDK onaylamıyor mu? Eğer öyle ise "resmî adıyla da Belarus" denilmesi yanlış olur. --isocan32 11:02, 29 Haziran 2009 (UTC)

Tatar azınlık bayrağı?[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar bir resimde Belarus bayrağına ülkedeki Tatar azınlığın bayrağı denmiş. Resmi kaldırıyorum.Soğuk 13:25, 9 Kasım 2009 (UTC)

Bela ( Rusca- Beyaz )[kaynağı değiştir]

Belarus rusca bela( beyaz ) ve rus kelimelerinin birlesiminden olusur.Dolayısıyla Turkce karsiligi olan Beyazrusya kullanımı dogrudur ama kısa ve tum dillerdeki kullanimi gibi olsun istenirse Belarus olarak da kullanilmasina kizacaklarini sanmiyorum Bu imzasız yazı 178.122.53.233 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 4 Ağustos 2010

Belirttiğiniz gibi "bela" rusça bir kelime.Ama burası Türk Vikipedi'si..Kullanıcı:KazekageTR

Türk Vikipedi'sinde Türkçe İsimler[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar Belarus İngilizce'de Beyaz Rusya'yı belirtmek için kullanılır.Yani Türkçe'si Beyaz Rusya'dır

Belarus değil Beyaz Rusya ayrıca Liman[kaynağı değiştir]

Bende ülke isminin Trükçe kullanılmasından yanayım yani Belarus değil Beyaz Rusya.Diğer bir sorunda bu ülkenin limanı nerededir,bilgilerde var olduğu söyleniyor ama nerede? çünkü ülkenin denize kıyısı yok.

Beyaz Rusya[kaynağı değiştir]

Anlamadığım bir şey var neden Belarus diyerek dilimizi kirletmeye çalışıyorsunuz doğru resmi adı Belarus ama bizimde resmi adımız Türkiye neden onlar bize Türkiye demiyor o zaman bence ilk önce ben gerçekten Türkçe'nin dnya dili olmasını,bilim dili olmasını,yayılmasını sağlıyor muyum yoksa dilimizi yok etmeye mi çalışıyorum diye düşünmelisiniz bence Beyaz Rusya olmalıdır adı ve dilimizi düzenleyen dış işleri değil TDK'dır (Dış işleri bakanlığı ayriyetten resmi dillerini kullanmak zorundadırlar.Ama yaptıkları hata Beyaz Rusya (Belarus) yapabilirlerdi buda bir hataları). Emperyan»»ileti 11:24, 26 Ağustos 2010 (UTC)

İsim tartışması[kaynağı değiştir]

Beyaz Rusya Türkçe, Belarus İngilizce isimdir fakat kaynaklarda Belarus diye geçer. Bana Belarus demek düşer fakat vandalizme sebep olmak istemiyorum, bu yüzden bana değişiklikleri "Beyaz Rusya" adı altında yapmak düşer.--Wikibilgin 20:29, 4 Haziran 2011 (UTC)


İsim karıştışması[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar Devletin adı Beyaz Rusya değil Belarus olacaktır lütfen değiştirin.--Karadenizlim25 18:13, 2 Mayıs 2012 (UTC)

İsim karıştırması[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar İsmini Adı: Belarus yada Belarusya eski isim: Beyaz Rusya'dır. Lütfen ismini değiştirin

Belarus[kaynağı değiştir]

Belarus'un isminin "Beyaz Rusya" olarak değiştirilmesine şiddetle karşı çıkıyorum. Sayfanın adı değiştirilmeli. — Handsome128mesaj 20:05, 7 Şubat 2013 (UTC)

Ülke adları kişilerin tercihine göre değişmez --Kmoksy (mesaj) 22:36, 2 Mart 2013 (UTC)
Kmoksy, size katılıyorum. Ancak siz de kendi tercihinize göre değiştirip, buraya bu görüşü yazamazsınız. Flechas Verdes.gif Handsome128mesaj 22:50, 2 Mart 2013 (UTC)

Madde adı (2017)[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: "Belarus"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler Kaynak ara: "Beyaz Rusya"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler

Madde adı yukarıda görüleceği gibi birçok kez konuşulmuş fakat bir düzenleme yapılmamış. Belarus'un daha yaygın olduğu kanısındayım. Ülkenin isim tarihçesi konusunda bilgili değilim fakat bilinirliği konusunda Belarus'un ön planda olduğu kanısındayım. Eğer Beyaz Rusya resmi adı ise bu noktada Çek Cumhuriyeti'nin resmi ismini Çekya olarak değiştirmesine rağmen yaygınlığında bir değişim görünmüyor. Tartışıldıktan sonra bir güncelleme yapılmalıdır bence. --Maurice Flesier message 13:39, 13 Mart 2017 (UTC)

Benim de oyum Belarus olarak değiştirilmesi yönünde. Bilgi olsun diye dışişleri bakanlığı sayfasını da buraya bırakayım.--Teacher0691 (mesaj) 00:06, 13 Ağustos 2017 (UTC)