Vikiproje tartışma:Siyaset

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje Siyaset (Proje-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Proje  Bu madde Proje-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Hello! My project is it.wiki, sorry but I don't speak turkish :( I would like to ask you if Mehmet Kamil Ocak (en:Kamil Ocak on en.wiki) is the very same person of Kamil Ocak, basketball player? The basketball player was born 1914 and died in 1969, same as the politician... He was selected for the 1936 Olympic games in Berlin with Türkiye Millî Basketbol Takımı. I wrote it:Kamil Ocak on it.wiki, and I would like to know if I can write he was a politician and minister of state, too. Thank you very much :-) --Delfort (mesaj) 20:47, 18 Ocak 2013 (UTC)

@Delfort According to unreliable sources that is correct, but confirmation by reliable sources needed. It is hard to find an internet source because of a stadium called Kamil Ocak. --evolutionoftheuniverse mesaj 18:31, 28 Ağustos 2016 (UTC)

VikiProje Siyaset ve Signpost[kaynağı değiştir]

Signpost bir haber bülteniyle ilgili olarak VikiProje Siyaset'e odaklanmak istiyor. Bu, gösterdiğiniz çabaya dikkat çekmek ve projeye yeni üyeler kazandırmak adına müthiş bir fırsat. Bu konuda bize yardımcı olmak ve birkaç soru yanıtlamak ister misiniz? Öyleyse, yanıtlamaktan hoşnut kalacağınız soruların altına giriş yapabilirsiniz. Sözkonusu sorular birden çok kullanıcı tarafından yanıtlanacağından girişlerinizi imzalamayı unutmayın. Sürece katkıda bulunacağını düşündüğünüz kişilere de lütfen gerekli bilgilendirmeyi yapın. İyi günler. Mabeenot (mesaj) 17:46, 10 Nisan 2013 (UTC)

Projeyi yeniden canlandırma[kaynağı değiştir]

Epeydir aktif olmayan bu projeyi yeniden canlandırmak istiyorum. Öncelikle projeyle ilgilenebilecek kişileri aşağıdaki listeye ekleyip "pinglemek" suretiyle bu tartışmaya çağırmalıyız. Ardından gelen ve gelecek kişiler ile neler yapabileceğimiz ve nereden başlamamız konusunda konuşulması gerektiği inancındayım. Projenin tekrar hayata geçirilmesi şart, çünkü fazlasıyla ilgisiz kalmış. Konuyla ilgili olduğunu düşündüğümüz kişileri projeye dahil etmek de dahil olmak üzere, ne yapabileceğimizi konuşmalı ve plan/program yapmalıyız.

Bununla birlikte proje kapsamında, ilgisizlik kaynaklı bir ton güncel olmayan bilgi mevcut, yüzlerce madde proje kapsamında değerlendirilmeyi beklemekte ve projenin planlanması açısından birçok yenilik konmayı beklemekte. Projeyi yeniden canlandırmak için girişim olarak ne yapabiliriz, birlikte çalışmaya var mısınız? --Ahmet Turhan (mesaj) 21:45, 3 Mart 2016 (UTC)

İş bölümü[kaynağı değiştir]

VikiProje Siyaset Kullanıcı iş bölümü sayfasında kullanıcıların yapacağı veya yapmayı düşündüğü katkılar yer almaktadır. Siz de katkı yapmayı planladığınız konu alanını aşağıdaki listeye ekleyin, benzer ilgi alanına sahip kişilerle birlikte hareket edin.

Yorumlar[kaynağı değiştir]

 1. Yorum Yorum Katılımcılara haber verdikten sonra proje kapsamında son derece geri kalan yerlerin düzenlenmesi adına birtakım "işbirliği projeleri" hazırlamalıyız. Bununla birlikte Vikipedi:İş birliği projesindeki gibi sorumlular belirleyip, puanlama/ödül mantığından sorumlu kişilerle iş birliği yapıp teşvik konusunda bir şeyler yapalım. Ben bu konuda elimden geleni yapmaya hazırım. İlgili sayfada bu projeye yönelik adımlar da atabiliriz. Ben VikiProje Siyaset'deki "taslak" ve "başlangıç" seviyesindeki maddeleri geliştirmek adında bir işbirliği projesi önermiştim ve buna benzer geliştiriciler bence dikkatleri buraya çekebilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:45, 3 Mart 2016 (UTC)
 2. Yorum Yorum Robert F. Kennedy Suikastı seçkin madde çalışması. Alexandre M. 16:38, 5 Mart 2016 (UTC)
 3. Yorum Yorum Ben bazı yerli/yabancı Maoistlerin biyografilerini Vikipedi'ye ekleyip, önemli örgütleri ekleyebilirim.
  Beyaz Deriili (mesaj) 09:49, 6 Mart 2016 (UTC)
 4. Yorum Yorum Ben Weimar Cumhuriyeti ve Nazi Almanyası'na ilişkin konularda katkı sağlayabilirim. - Ullierlich 22:06, 7 Mart 2016 (UTC)
 5. Yorum Yorum Bence bu projeye pek katkımız olmayacak başta Kullanıcı: Superyetkin ve Kullanıcı:Maurice Flesier olmak üzere dün yaptığım Kobanê eylemleri maddesindeki değişikliklerimi ısrarla geri aldılar. Yani burada yapacağımız şeylerde bence engelleyecek. • Mehk63 Mesaj 15:18, 7 Mart 2016 (UTC)
Öneri Katkılarınız Viki kuralları ölçüsünde olmalı. Yani kişisel ve VP:ÖAY kapsamında olmamalı ve VP:VKG kapsamında kaynaklara dayandırılmalı. Bahsettiğiniz kişilerin de, benim de ve birçok kullanıcının da katkıları bu ölçüde değerlendirilip zaman zaman geri alınabiliyor. Bu bazen kişisel olarak anlık can sıkıntılarına neden olabilse de genel anlamda zaman zaman daha olumlu katkılar yapabilmemizi sağlayabiliyor. Pes etmemek gerekli, Vikipedi de birçok proje çok güzel yerlere geldi çünkü. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:23, 7 Mart 2016 (UTC)
 1. Yorum Yorum Belli bir madde üzerinde bölüm bölüm paylaşarak maddeleri genişletirsek daha zevkli ve kolay olacağını düşünüyorum.--Altair5555 (mesaj) 13:07, 9 Mart 2016 (UTC)

Çağrı listesi[kaynağı değiştir]

Herkesin "pingleme" yoluyla çağrı yapabileceği liste şurada kalsın, aklınıza gelen kişileri listeye ekleyin. Görenler kendi yanına {{tamam}} Görüldü. / Katkı sağlayacak veya sağlamayacak kodunu eklesin, ardından yukarıda ne yapabileceğimizi konuşalım. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:45, 3 Mart 2016 (UTC)

Milletvekili maddelerindeki yabancı dil bilgisi[kaynağı değiştir]

Milletvekili maddelerinde yer alan "Orta derecede İngilizce bilmektedir" gibi ifadeler ansiklopedik midir? Ansiklopedik olmadığını düşünerek bu kısımları zaman zaman kaldırıyorum, diğer Vikipedistlerin de görüşlerini bilmek isterim. --Dijkstra·ileti 16.23, 31 Ekim 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Vikipedi Genel Seçim Sayfaları Adlandırma Önergesi[kaynağı değiştir]

Türkiye'deki siyasi sistemin değişikliklerini dikkate alarak Vikipedi'deki genel seçim sayfalarının adlandırılması konusunda bir güncelleme yapılmasını topluluğa tartışmaya açıyorum. Türkiye'nin 2018 yılından bu yana başkanlık sistemini benimsemesiyle birlikte, bu tarihten sonraki seçim sayfalarının adlandırılması da yeniden gözden geçirilmelidir:
 • Parlamento seçimleri, eski adlandırma ölçütü olan "2018 Türkiye genel seçimleri" gibi bir biçim yerine, mevcut ayrıma ve resmi adlandırmaya daha uygun bir biçimde "2018 Türkiye milletvekilliği seçimleri" gibi bir biçimde değiştirilmelidir. Aynı günde düzenlenen iki seçimi kapsayan bu ifade, anlam karmaşasına neden olabilir.
 • "2018 Türkiye genel seçimleri" adında yeniden düzenlenecek olan sayfalar üzerinde 2018 yılından bu yana aynı günde düzenlenen, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin özet olarak bir bileşimi yansıtılarak, okuyuculara bir bütünlük sağlamalı, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri sayfalarına bağlantılar verilmelidir.

Tartışmaya görüş bildirmeleri için aktif gördüğüm proje üyesi vikipedistleri etiketliyorum: @Bedmento @Zemxer @Adulors @Kurmanbek @Senior Nora @Veritas.vos.Liberabit.58 @KadıCartsterta Merhaba! 07.19, 7 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Bu teklif üzerine YSK'da bu ayrım nasıl yapılmış diye baktım. Seçimler sayfasında 2018 ve sonrasında Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimi şeklinde ayrım var. Wikipedia 2018 ve 2023 seçimlerine bakıldığında da aynı ayrım başlıkta belirtilmiş. 2018 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2018 Türkiye genel seçimleri şeklinde görünüyor. sizin teklifinize göre genel seçim altında ayrıca buna da bakınız gibi bir ek oluşturulabilir. Ana sayfada da basit özet olabilir. Bedmento (mesaj) 07.28, 7 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Merhaba, önergemdeki amaç, Vikipedi'deki genel seçim sayfalarının adlandırılmasının, YSK'nın ve resmi sürecin benimsediği terminolojiye daha uygun hale getirilmesiydi. "Genel seçim" süreci artık bildiğiniz üzere hükümeti belirlemiyor, bir gün içerisinde tek bir seçim yapılmıyor. Türkiye, artık parlamenter sisteme sahip bir ülke değil. Bunun için önerimde bahsettiğim gibi, sistem değişikliğinin ardından yapılan seçimlerde, genel seçimler adlı sayfaların, her iki seçimi de içerecek şekilde bir özet işlevi görmesi oldukça anlamlı olacaktır. Ayrıca, milletvekilliği seçimleriyle ilgili sayfanın başlığının "2018 Türkiye milletvekilliği seçimleri" gibi bir formatta olması bu kapsamda amaçlanacaktır. Yani, iki ayrı madde değil üç ayrı madde olacaktır:
Örneğin:
2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi, 2023 Türkiye milletvekilliği seçimleri ve 2023 Türkiye genel seçimleri (2023 yılında Türkiye genelinde yapılan seçimlerin bileşim halindeki özet sayfası)
Bu kapsamda genel seçimler sayfası, İngilizce Vikipedi'de bulunan "2023 Argentine general election" adlı sayfa gibi düzenlenebilir. — Cartsterta Merhaba! 15.34, 7 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Bence de sistem değişikliğini daha iyi yansıtması açısından "2018 Türkiye genel seçimleri" şeklinde adlandırma yerine "'2018 Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimleri" gibi bir adlandırma daha uygun olur. Ben de İngilizce Wikipediada durum nedir diye bakınca "genel seçimler" ((general elections) ifadesinin Avrupa'daki parlamenter sistemlerde kullanıldığını fakat, örneğin, cumhurbaşkanlığı sistemi (presidential system of government) olan ABD için "2022 Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi" ve "2022 Birleşik Devletler Senato seçimleri" şeklinde adlandırma kullanıldığını görüyorum. Veritas.vos.Liberabit.58 (mesaj) 10.33, 7 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Amerika Birleşik Devletleri'nde resmi uygulamada belirtilen isimlendirmeye göre isimlendirilirken, Türkiye'de parlamento üyesi durumu resmi uygulamada 'milletvekilliği' olarak nitelendirilmiş. Düzenlenen seçimlerde TBMM üyesi olarak değil, milletvekili tanımı olarak geçiyor. Aynı şekilde bakacak olursak, Türkiye'de milletvekilliği parlamenter veya parlamento üyesi olarak adlandırılsaydı "2018 Türkiye yasama seçimleri", "2018 Türkiye parlamento seçimleri" gibi bir adlandırma yapılırdı. Bu nedenlerden ötürü, kişisel fikrim "2018 Türkiye milletvekilliği seçimleri" tipinde bir adlandırmanın uygun olacağı yönündedir. — Cartsterta Merhaba! 15.39, 7 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Selamlar. Önceki maddelerin mevcut adları korunarak bundan sonraki seçimlerde dediğiniz gibi YSK de referans alınarak adlandırma yapılabileceği görüşündeyim. Kurmanbek💬 12.15, 7 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • YSK, milletvekili seçimleri için "milletvekili genel seçimi" isimlendirmesi yapar. 2018 yılında milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimi aynı gün yapılmaya başlandığında bile adlandırması değişmedi. Dergipark genel seçimleri sonuçları çok fazla gözüküyor. " Dergipark milletvekili seçimi sonuçlarında bile milletvekili genel seçimleri olarak birleşik halde kullanılıyor. Tek başına "milletvekili seçimi" kullanımı azınlıkta. Halen bile akademik ve siyaset dünyasında "genel seçim" denilince milletvekilliği seçimi ilk akla gelmektedir. TBMM seçimleri için YSK kanuna göre mevzuatlarında ve kararlarında "milletvekili genel seçimi" adlandırmasına devam etmekte, cumhurbaşkanlığı için "cumhurbaşkanı seçimi" adlandırması yapmakta. Akademik ve siyaset dünyasında halen milletvekilliği için "genel seçimler" adlandırması özellikle yazılı kaynaklarda daha çok tercih edilmekle beraber, sözel olarak siyasetçiler ve akademisyenler tarafından TV programlarında, basın açıklamalarında "milletvekili seçimleri" de denmektedir. Genel seçimler kullanımı cumhurbaşkanlığı seçimlerini kapsamamaktadır. Dergipark cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçları ve Dergipark cumhurbaşkanı seçimleri sonuçlarında kullanımı bulunmakta. Yani genel seçimler, cumhurbaşkanlığı seçimlerini kapsamamaktadır. Yerel seçimler için ise ayrı ayrı olarak "belediye başkanlığı seçimi, belediye meclis üyeliği seçimi, muhtarlık seçimi" isimleri demekte. Medyada, siyaset ve akademik dünyada ise bunlar bütün olarak yerel seçimler olarak daha çok tercih edilmektedir. 2018'den beri bile medyada, akademi ve siyaset dünyasında "genel seçimler" ve "milletvekili genel seçimi" tabiri kullanımı çoğunlukla gözüküyor. --Uncitoyenmesaj 16.12, 7 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Merhaba, yüksek seçim kurulu ve güvenilir kaynaklar baz alınarak seçim maddelerinin yeniden adlandırma yapılmasının doğru olacağı görüşündeyim örneğin resmi adıyla 2018 Türkiye Milletvekili genel seçimleri veya 2019 Türkiye Mahalli İdareler Genel Seçimleri şeklinde adlandırma yapılabilir karar topluluğundur. adulors 19.24, 7 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Mahalli idareler yerine zaten halk dilinde yerel seçim kullanılıyor. Bence yerel seçim tabiri daha doğru olacaktır. Kurmanbek💬 17.36, 9 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]