Super Mario Bros.

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Super Mario Bros.
Cover art
Geliştirici Nintendo Entertainment Analysis & Development Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Nintendo
Yönetmen Shigeru Miyamoto Bunu Vikiveri'de düzenle
Yapımcı Nintendo
Tasarımcı Shigeru Miyamoto
Besteci Koji Kondo Bunu Vikiveri'de düzenle
Seri Super Mario serisi Bunu Vikiveri'de düzenle
Platformlar Famicom/NES, Famicom Disk System, GBA, Virtual Console Super Nintendo Entertainment System
Çıkış Nintendo Entertainment System
Japonya 13 Eylül, 1985
ABD 18 Ekim, 1985
Avrupa 15 Mayıs, 1987
Famicom Disk System
Japonya 21 Şubat, 1986
GameBoy Advance
Japonya 14 Şubat, 2004
ABD 2 Haziran, 2004
Avrupa 9 Temmuz, 2004
Virtual Console
Japonya 2 Aralık, 2006
ABD 25 Aralık, 2006
Mod Tek oyunculu oyun
two-player video game Bunu Vikiveri'de düzenle

Super Mario Bros. Nintendo tarafından 1985'te piyasaya sürülen bir video oyunudur. Oyun, baş kahramanı Mario'nun yarattığı popülerlik sayesinde halk arasında kısaca Süper Mario olarak bilinir.

Super Mario Bros oyundaki kurgusal yaşadığı ülkenin prensesi olan Prenses Peach'i kurtarmaya çalışmaktadır. İlk gerçek sağa ilerlemeli platform oyunu olan Super Mario Brothers (Süper Mario Kardeşler), kendisinden sonra gelen pek çok bilgisayar ve video oyunu için örnek teşkil etmiştir ve aynı zamanda dünyanın en çok satılan oyun serisi olmayı da başarmıştır.

Oyun, ünlü Japon oyun geliştiricisi Shigeru Miyamato tarafından geliştirilmiştir. Miyamato, Legend of Zelda ve Donkey Kong gibi serilerin de geliştiricisi olarak tanınmaktadır.

Süper Mario 1985 yılında piyasaya sürülmüş olmasına rağmen popülerliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Özellikle çocuklar arasında yarattığı fanatiklik dalgası sebebiyle Nintendo'ya ait olmayan yüzlerce Mario oyunu çıkmıştır. Bu oyunların çoğu flash formatında olup arcade oyun sitelerinde yerini almıştır. Çoğu sadece mario adının popülerliğini kullanmak üzere piyasaya sürülsede orijinal Mario oyununa çok yakın olan oyunlar da çıkmıştır.

Ayrıca bundan başka en önce çıkan oyun Donkey Kong'dan sonra Mario Bros. sonra da bu oyun çıkmıştır. Bu seriye ait konsol oyunları da oldukça fazladır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]