Paper Mario

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paper Mario logosu.

Paper Mario, Japonya'da Mario Story (マリオストーリー, Mario Sutōrī) olarak bilinen bir konsol rol yapma video oyunudur. Intelligent Systems tarafından yapılmış Nintendo tarafından Nintendo 64 için yayınlanmıştır. İlk önce Japonya'da 11 Ağustos 2000'de, sonra Kuzey Amerika'da 5 Şubat 2001'de ve en son Avrupa'da 5 Kasım 2001'de çıkmıştır.

Paper Marioyu Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars'ın (Super NES için çıkmıştır.) devam oyunu sayabiliriz. Ve bu oyun Paper Mario serisi ilk oyundur. İki tane devam oyunu çıkmıştır, ilki Nintendo GameCube için çıkan Paper Mario: The Thousand-Year Door, ikincisi ise Wii için çıkan Super Paper Mariodur, ki bu oyun rol yapma ögeleri içeren bir platform oyunudur.

Oyunun İngilizce adı oyunun farklı grafiksel tarzından geliyor, eski Mario oyunlarını anımsatan, 2-D kâğıtsı kesimler ve 3 boyutlu çevrelerle bezeli bir tarzdan.

Oyun, Wii'nin Sanal Konsol'unda da 13 Temmuz 2007 itibarı ile satılmaya başlandı.[1] Oyun Amerikan Sanal Konsol İndirilenler Top 20 listesinde çıkışından beri duruyor. Hatta 6 Ağustos 2007'ye kadar birinciliğini korumuştur, ki birinciliğini Super Mario Bros.'a kaptırmıştır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Paper Mario'yu farklı kılan,Super Mario 64 gibi 3 boyutlu çevre tasarımları içermesine karşın, karakterlerin düz 2 boyutlu tasarlannışlarıdır, ki bu karakterleri kâğıttan figürler gibi göstermektedir.

Oyunun "ilerleyişi" de diğer Mario oyunlarından ve RYOlardan ayrılır. Öykü sekiz bölüme ve bir giriş kısmına sahiptir. Yeni bir bölümün başlangıcı bir ara-sahne ve bir perde açılışı ile anlaşılır, tiyatral bir sunumla. Bölüm bittiğinde başka bir sahne gösterilir ve perde kapatılır. Bu bölümler arası öyküyle ilgili diyaloglar da yer alır. Bunlar ayrıca oyuncu Prenses Peach'le kaleyi keşfe çıkarken de olur.

Paper Mario bir sürü şehri, kalesi, ormanı ile kanlı canlı bir dünyada geçiyor. Oyun, çoğu Mario oyunu gibiMantar Krallığı'nda geçiyor. Krallık, Mario'nun keşfetmesi gereken farklı temalı bölgelere ayrılmış. Tropik bir ada, gizemli bir çöl, karlı bir dağ, hayalet dolu bir orman, çiçek cenneti, Bowser'ın kalesi, bir oyun kutusunun içi gibi.

Paper Mario iki kısımdan oluşmakta:Normal dünya ve savaş sahnesi. Normal dünya oyuncunun karakteri bir yerden başka bir yere götürdüğü karakterlerle konuştuğu, eşyalar aldığı ve konunun ilerlediği yerdir. Mario bu normal dünyada yürüme, koşma, zıplama gibi hareketler yapabilmektedir. Diğer hareketler ise;dönme(Mario'yu belirlenen yöne doğru hızlandırma), çekiç vurma(Mario'nun bazı platformları kırmasını sağlar) ve klasik "ground pound"(Mario'nun bazı platformları kırmasını sağlar). Normal dünyada genelde bulmaca çözmek, karakterlerin isteklerini yapmak veya platform oyunu tarzı zıplama vb. hareketler yapılır.

Savaşlar normal dünyada görünen düşmanlarla temas sağlandığında başlar. Super Mario RPG, gibi, savaşlar geleneksel sıra-bazlı RYO savaş tarzıyla ve tuşlara zamanında basma(ki bu düşmana verilen hasarı arttırır.) ile gerçekleşir. Oyunun Super Mario RPGden ayrılan yönü, savaşta kontrol ettiğimiz karakter sayısıdır. Paper Mario'da, savaş modunda, Mario'yu ve takım arkadaşını kontrol ederiz. Savaşa düşmanla temasla geçmek yerine, ona saldırı uygularsak, First Strike adlı olay gerçekleşir ve Mario sıra beklemeden düşmana ilk saldırısını yapar. Ancak düşmanlar da First Strike yapabilirler, "Chill Out" adlı rozetiniz yoksa. Bunun dışında ilk sıra hep Mario ve takımınındır.

Paper Mario'daki rozetler Mario'ya farklı güçler verir, başında diken olan düşmana zıplamak vb. Bazıları Mario'nun Can Puanını(HP) veya Çiçek Puanı(FP) arttırır.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

NOT: Oyunun sonuyla ilgili bilgi içerir.

Paper Mario Star Haven(Yıldız Limanı)'ın tanıtımıyla başlar. Bu yerde yedi Yıldız Ruhu yaşar ve Star Rod'u kullanarak(dilenen dileği gerçekleştiren bir asa) dilek dileyenlerin dileklerini gerçekleştirirler. Karmaşa da tam burada başlar.Bowser ve yardımcısı Kammy Koopa burayı işgale gelirler, Star Rod'u çalarlar ve yedi Yıldız Ruhu'nu kartlara hapsederler.

Bu esnadaMario ve Luigi, Princess Peach'ten kalesinde yapacağı parti için davet alırlar. Mario, Peach'le özel görüşmek için kalenin arka kısmına gider, Peach onu karşılar ve onunla birlikte balkona eşlik etmesini ister. Mario ve Peach oraya yetişmeden büyük bir sallantı olur. Prensesin kalesi, altında bir hisarla gökyüzüne çıkmıştır. Sonra Bowser ortaya çıkar ve Prenses'i yine kaçırmaya çalışır. Mario savaşır ancak Star Rod sayesinde Bowser yenilmez olmuştur. Bowser sonunda Mario'yu camdan dışarı atar.

Mario yaralı bir şekilde bir ormana düşer. Yedi Yıldız Ruhu, Mario'nun üstünde silik görüntüleriyle belirirler ve son güçlerini Mario'nun iyileşmesi için kullanırlar. Hemen sonra, bir Goomba kız, Goombaria, Mario'yu yerde bilinçsiz halde bulur. Goombaria, Mario'yu iyileştirmek için köyüne götürür. Mario köyde bilinçsiz halde yatarken, Eldstar'ı, yıldız ruhlarından birini, görür. Ve Eldstar ona Shooting Star Summit adlı yere en kısa sürede gelmesi gerektiğini, orada daha rahat iletişim kurabileceklerinden bahseder. Shooting Star Summit'e ulaştıktan sonra, Yedi Yıldız Ruhu Bowser'ın ne yaptığını Mario'ya anlatır ve Bowser'ı yenmenin tek yolunun kendilerini kurtarmak olduğunu bildirir, ki her biri Bowser'ın bir yardakçısındadır. Star Rod'un gücünü bozmanın tek yolu, bu ruhların birleşerek oluşturduğu güçtür.

Mario bu görevi esnasında bir sürü arkadaş edininr ve Yedi Yıldız ruhunu kurtarır, böylece Shooting Star Summit'ten Star Haven'a ulaşırlar. Burada Yıldız Ruhları Mario'ya Star Beam adlı gücü verirler, bu Star Rod'u etkisiz kılmaktadır. Ayrıca Yıldız Ruhları Mario'yu Bowser'ın hisarına ve Prenses'in kalesine ulaştıracak bir uçan makine verirler. Mario sonunda yine Bowser'la karşılaşır bu da Mario'nun Bowser ve Star Rod'una karşı savaşa hazır olduğunu gösterir. Ancak Bowser Mario ile, onun gücünü arttıran ve Star Beam'i etkisiz kılan bir yerde savaşmaktadır. Prenses Peach bu esnada umutsuzca bir dilek diler, Mario için. Yıldız Ruhları güçlerini dileklerden aldıkları için, bu dilek Star Beam'in gücünü yükseltir ve Star Beam Peach Beam'e dönüşür(biraz da Twink'in yardımı vardır.), bu sayede Bowser'ın Star Rod gücü etkisiz hale gelir. Sonuçta Mario Bowser'ı yener, Prenses kurtarılır ve Twink Peach'e hüzünlü bir elveda der ve Yıldız Limanı'na gider.

Mario eve döndüğünde olan biteni Luigi'ye anlatır ve bu esnada Parakarry elinde bir mektupla eve gelir. Prenses Peach, kurtarılışı adına büyük bir parti vermektedir ve Mario ve arkadaşları onur konuğudur.

Hazırlayan ekibin adları geçerken, Luigi tarafından yönetilen bir geçit töreni de gösterilir. Bundan sonra Mario Peach'i, havai fişek gösterisini izlemek için, eve çağırır, bu esnada giriş müziği ninnimsi bir tarzda çalmaktadır.

Yapım Aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Paper Mario Intelligent Systems tarafından yapılmıştır. Yönetmenler Toshitaka Muramatsu, Takahiro Ohgi ve Hironobu Suzuki'ydi. Kumiko Takeda ve Kaori Aoki oyunun senaryosunu yazdılar ve Naohiko Aoyama oyunun bu ilginç görsel tarzının ardındaki isimdi.[2] Aslında oyunSuper Mario RPG 2 olarak tanıtılmıştı, sonra Super Mario Adventure dendi, yapım esnasında. Aslında bu oyun Nintendo 64DD için çıkarılacaktı, ancak bunun olmayışı ve Square ile Nintendo'nun ayrılışı bunun gerçekleşmemesine neden oldu.

Oyun ilk olarak Nintendo tarafından yapılan SpaceWorld 97'de tanıtılmıştı. Daha iyi bir oyunun olamayışından, eleştirmenler oyuna Super Mario RPG II gözüyle baktılar ve 2 boyutlu karakter tasarımlarını PaRappa the Rapper'a benzettiler. Shigeru Miyamoto, projede danışılan kişi, amatör oyuncuların göze alınarak tasarlandığını belirtti.[3] Ayrıca Shigeru Miyamoto E3'te oyunla 20 civarı yapımcının ilgilendiğinden bahsetmişti.[4]

Yuka Tsujiyoko, oyunun müziklerini yaptı. Oyunun başlangıcındaki müzik ve Pop Diva'nın şarkısı en çok hafızaya kazınanlardan. Bu şarkılar oyunun sonunda da yer alıyor, Peach ve Mario havai fişekleri seyrederken. Yuka'nın amacı Koji Kondo'nun orijinal Mario müziğine komik ve absürd bir yön katmaktı.Tsujiyoko ayrıca kendisinin kişiliğinin ve Taishi Senda, müziklerde yardım eden ortağının etkilerinin müziklerde etkisi olduğunu belirtti.[5]

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Paper Mario çoğu eleştirmen tarafından çok beğenildi.[6] Oyun Nintendo 64'ün hayatının sonlarına doğru çıkmıştı, ancak Ocak'tan Haziran'a kadar en çok satılan 8. oyun oldu.(2001'de)[7] Oyun ayrıca çıktığı hafta en çok satan oyundu, ki yeni nesil olan PlayStation 2 ve Dreamcast oyunları çıkmıştı bile.EGM tarafından tüm zamanların en iyi 100 oyunundan biri seçildi. Gamespot'ta oyunun N64 notu 9.5, Wii notu ise 9'du.[8] Paper Mario ayrıca Nintendo konsollarındaki en iyi 63. oyun seçildi, Nintendo Power'ın en iyi 200 oyun listesinde.[9]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.vc-reviews.com/news/129/us-vc-releases-16th-july-paper-mario.php[ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "Game Credits for Paper Mario". Moby Games. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2006. 
  3. ^ IGN staff (November 21, 1997). "Mario RPG is for the Kids". ign.com. 5 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2006. 
  4. ^ Takao Imamura, Shigeru Miyamoto (1997). Nintendo Power August, 1997 - Pak Watch E3 Report "The Game Masters" (İngilizce). Nintendo. ss. 104-105. 
  5. ^ RocketBaby staff, tr. by Yuko Takahashi (2001). "RocketBaby's interview w/Yuka Tsujiyoko". Neo Cosmic/Hyper Solid Industries. Erişim tarihi: 18 Mart 2006. 
  6. ^ "Gamespot Paper Mario reviews average". CNET Networks, Inc. 2005. 29 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2006. 
  7. ^ "NPD REPORTS U.S. VIDEO GAME INDUSTRY CONTINUES TO SHOW SUBSTANTIAL GROWTH IN FIRST HALF 2001" (Basın açıklaması). The NPD Group, Inc. 26 Temmuz 2001. 27 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2008. 
  8. ^ "Nintendo Dominates Japanese Charts". IGN Entertainment, Inc. August 18, 2000. 20 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2006. 
  9. ^ "NP Top 200", Nintendo Power, 200, ss. 58-66, February 2006 .

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]