İçeriğe atla

Super Mario World 2: Yoshi's Island

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Super Mario World 2: Yoshi's Island
GeliştiriciNintendo
YayımcıNintendo
Yönetmen
YapımcıShigeru Miyamoto
SanatçıYoshiaki Koizumi
BesteciKoji Kondo
SeriSuper Mario
Yoshi
PlatformSuper Nintendo Entertainment System Game Boy Advance Nintendo DS Nintendo 3DS
Çıkış
  • JP: Ağustos 1995
  • : Ekim 1995
TürPlatform
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Super Mario World 2: Yoshi's Island (Japoncaスーパーマリオ ヨッシーアイランド Sūpā Mario: Yosshī Airando), 1995 yılında Nintendo tarafından geliştirilen platform video oyunudur. Oyun, Super Mario serisinin sekizinci oyunu olup Ağustos 1995 tarihinde Japonya ve aynı yılın Ekim ayında diğer ülkelerde Super Nintendo Entertainment System için piyasaya sürüldü.[1]

Oyun, bebek Mario'yu Kamek tarafından kaçırılan kardeşi Luigi ile tekrar bir araya getirmek için taşıyan 48 seviyeye kadar dost bir dinozor olan Yoshi'yi takip etmektedir.[1] Super Mario serisi bir platform karakteri olan Yoshi, bulmaca çözerken ve eşya toplarken seviyenin sonuna ulaşmak için koşar ve atlar. Serinin yeni tarzında, oyun elle çizilmiş bir estetiğe sahiptir ve ana karakterin Yoshi olduğu ilk oyundur. Oyun, sıçramak gibi çırpınmak ve yutulmuş düşmanlardan yumurta üretmek için kayda değer yetenekleri tanıtmaktadır. Oyunun eşsiz görünümü, yapımcı ve Mario'nun yaratıcısı Shigeru Miyamoto'nun, oyunun Donkey Kong Country oyununun bilgisayarında önceden oluşturulmuş grafikleri konusundaki hoşnutsuzluğundan kaynaklanmaktaydı.[2] Oyunun geliştirilmesi dört yıl sürdü ve özel efektlerinden bazıları yeni bir Super FX2 mikroçipiyle güçlendirildi.[3]

Super Mario World 2: Yoshi's Island, IGN ve Metacritic'e göre anlık ve evrensel beğeni topladı ve dört milyondan fazla kopya sattı.[1] Eleştirmenler, oyunun sanat, ses, seviye tasarımı ve oynanışı övdü ve oyunu bir şaheser ve tüm zamanların en iyi video oyunlarından biri olarak seçtiler. Oyun, hem Yoshi'ye hem de karakter olarak Miyamoto'nun sanat ve yönetmenlik kariyeri olarak ün kazandırdı. Oyunda kurulan farklı sanat tarzı ve Yoshi'nin ana özellikleri, Yoshi's Story (1997), Yoshi's Island DS (2006), Yoshi's New Island (2014) ve Yoshi's Crafted World (2019) da dahil olmak üzere bir dizi görünüm, yan ve devam oyununun sunulmasını sağladı. Super Mario World 2: Yoshi's Island, Super Mario serisinde New Super Mario Bros. Wii oyununa kadar ev konsolunda yayımlanan son 2B oyundu. Oyun, 2002'de birkaç değişiklikle Game Boy Advance için yeniden yayınlandı. Bu sürüm 2011'de Nintendo 3DS, 2014'te Wii U Virtual Console ve 2019'da Nintendo Switch'e sunuldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Delgrego, Kaes (23 Temmuz 2009). "Super Mario World 2: Yoshi's Island (Super Nintendo) Review". Nintendo Life. Gamer Network. 13 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2019. 
  2. ^ Kent, Stephen L. (2001). The Ultimate History of Video Games. New York: Three Rivers Press. s. 518. ISBN 0-7615-3643-4. 
  3. ^ "Yoshi's Island: Super Mario World 2". Next Generation. Imagine Media. Eylül 1995. ss. 78-79. 13 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]