Prenses Peach

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Prenses Peach, Shigeru Miyamoto tarafından yaratılan, Nintendo'nun Mario serisindeki bir kurgusal karakterdir.

Nintendo'nun Mario serisinin yaratıcısı Shigeru Miyamoto tarafından yaratılmıştır. Sürekli olarak Bowser tarafından saldırıya uğrayan kurgusal Mantar Krallığı'nın prensesidir. Oyunda sık sık sıkıntılı genç kız rolünü oynar ve baş kadın karakterdir.

Konsept ve yaratılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Prenses Peach'in ilk görünüşü Shigeru Miyamoto tarafından çizildi. Miyamoto daha sonra Yōichi Kotabe'den talimatlarıyla Peach'i yeniden çizmesini istedi. Kotabe'den gözlerini "küçük bir kedi gibi" çizmesini istemişti. Kotabe'nin etkisiyle Princess Peach, oyun sistemi boyunca önemli ölçüde değişti.[1] Peach, New Super Mario Bros. Wii'de oynanabilir bir karakter değildi çünkü elbisesini kullanmak için tatmin edici bir mekanizma bulunamadı.[2] Ancak, Super Mario 3D World'de oynanabilir bir karakter olarak göründü ve aynı zamanda Super Princess Peach'in ana kahramanı ve Mario Party gibi çoğu Mario'da oynanabilir bir karakter., Mario Kart, Mario Tennis ve Mario Golf diğerleri arasında.

Dizayn ve karakter[değiştir | kaynağı değiştir]

Prenses Peach'in uzun, sarı saçları var (Super Mario Bros., Super Mario Bros .: The Lost Levels, Super Mario Bros. 2 ve Super Mario Bros. 3 hariç, oyunda kahverengi saçla tasvir ediliyor), mavi gözler, uzun çerçeve, bir kum saati figürü ve pembe bir ten. Genellikle etek ucu fırfırlı pembe bir elbise, kısa kabarık kollu, fırfır yakalı ve pannier tarzı bir üst etek giyer. Aksesuarları kırmızı topuklu ayakkabılar, opera boyu beyaz gece eldivenleri, safir broş, safir küpeler ve altın taçtır.safir ve yakutlarla süslenmiştir. Saçları bazen önce Super Mario Sunshine'da ve daha sonra Mario Kart: Double Dash ile başlayan Mario Kart ve Mario Sports oyunlarında at kuyruğuna geri çekilir !! ve Mario Golf: Mantar Turu . Spor oyunlarında, çoğunlukla kısa şort ve kolsuz tişört veya kısa kolsuz elbise olmak üzere pembe atletik kıyafetler giyer . O da açık pembe giyer SunDress içinde Süper Mario Sunshine .[3] Safir yüzük ve altın bileklik ile takılır.

Japonya'da, Prenses Peach'in adı 1985'teki orijinal Super Mario Bros.'daki ilk çıkışından bu yana her zaman Peach (ピ ー チ 姫, Pīchi-Hime, Princess Peach) olmuştur, ancak İngilizce kılavuzunda Toadstool olarak yeniden adlandırılacaktır. Yoshi's Safari'nin 1993'te piyasaya sürülen İngilizce versiyonu, Batı dünyasında "Peach" adının ilk kullanımına işaret ediyordu, ancak Wario Land: Super Mario Land 3'te bahsedildiğinde tekrar "Toadstool" olarak adlandırıldı . 1994. 1996'da çıkan Super Mario 64'te, imzasında "Peach" ile Mario'ya gönderilen bir mektupta her iki ismi de kullanıyor. 1996 oyunundan Mario Kart 64 ve ileride, Peach adı franchise'daki oyunların İngilizce versiyonu için değiştirilmeden bırakıldı.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

Peach'in kişiliği genellikle tatlı ve terbiyelidir. Çoğu oyunda özverili, şımarık ve cömert olarak tasvir edilir. Tipik olarak, savaşırken veya düşmanlarıyla yüzleşirken bile saldırgan bir yapı göstermez. Ancak bu, oyundan oyuna biraz değişir.

Peach'in oynanabilir görünümleri sırasında en yaygın özelliklerinden biri, büyük eteği ile havada geçici olarak ve daha sonra şemsiyesiyle havada süzülme yeteneğidir. Bu ilk olarak Peach'in Super Mario Bros. 2'deki ilk oynanabilir görünümünde yer aldı . Bu yetenek ayrıca Super Paper Mario'da, Super Smash Bros. serisindeki tüm oynanabilir görünümleri ve Super Mario 3D World'de de yer aldı .

In Süper Prenses Şeftali, Şeftali ona özel bir yeteneği verir, her biri sevinç, hüzün, sakin ve öfke, yabani ruh hali gösterir. Duygudaki bu değişiklikler büyük olasılıkla oyunun kitapçığında bahsedilen Vibe Island'ın "garip güçlerine" atfedilir. In Süper Prenses Şeftali, o kendini koruyabilecek olduğunu Bowser gösterir.

Sık sık Bowser tarafından kaçırılsa da Peach, Mantar Krallığı'nı daha büyük bir kötülük tehdit ettiğinde kendisiyle ve Mario Kardeşler'le ekip kurmasını istiyor. Kağıt Mario serisi o bazen hangi dağılır kısa bir süre sonra bir daha bratty davranışı gösterebilir ortaya koymaktadır. En çok ilgilendiği aşk olan Mario dışında, zaman zaman Luigi'ye karşı çok arkadaşça bir tavır sergiledi .

Şeftali, doğduğu ve şu anda yaşadığı Mantar Krallığı'nın prensesi olarak tasvir edilmiştir. Kalesinde mantar tutucular olarak bilinen Kraliyet Muhafızları var . In Süper Mario RPG ve Kağıt Mario, bir kabine bakan veya rektör Mantar Krallık hükûmetinin bir parçasıdır. Babası Mantar Kralı, Super Mario Bros.'un kullanım kılavuzunda belirtilmesine rağmen, ana akım oyunlarda hiç görünmedi. Peach'in büyükannesi olduğu önerilen bir Toad karakteri Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars'da Peach'in part-Toad olabileceğini ima ediyor.

Peach ilk olarak Super Mario Bros.'da ortaya çıktı ve o zamandan beri birçok kez serinin ana düşmanı Bowser tarafından kaçırıldı. In Super Mario Bros 2, o oynanabilir karakter oldu. Mario, Luigi ve Toad ile birlikte, Subcon sakinleri tarafından hayal dünyasını kötü siğilden kurtarmak için çağrıldı. Peach'in ana yeteneği, sola veya sağa zıpladıktan sonra sınırlı bir süre havada asılı kalabilmesiydi. Bu beceri, diğer karakterlerin yapabileceğinden daha büyük alanlarda kolayca atlamalar yapmasını sağlar. In Süper Mario Bros 3Koopalingler, Mantar Krallarını çeşitli hayvanlara dönüştürmek için sihirli değneklerini kullanırlar. Bunu duyan Prenses Peach, Mario ve Luigi'den Mantar Krallarının gerçek formlarına geri dönmeleri için asaları geri almalarını ister; görevlerini tamamladıkları sırada onlara eşyalar gönderir ve tamamladıktan sonra güçlendirmeler sağlar. her seviyede. Sonunda kendisi yakalandı ve daha sonra Mario tarafından kurtarıldı. In Süper Mario Dünyası Bowser bir kez daha onu kaçırdı, o, Mario ve Luigi Dinosaur Land bir tatil yapıyorduk.

In Süper Mario RPG, Şeftali, Prenses zehirli mantar gibi Ebegümeci, Geno ve Bowser ile birlikte Mario'nun parti üyelerinden biri oldu. Princess Peach'in yetenekleri, beceri kullanımına büyük ölçüde güvendiği Ebegümeci'nin yetenekleri ile benzerdir, ancak becerileri Ebegümeci'nin becerilerinden daha fazla destek tabanlıdır. Oyundaki ana silahları, düşmanları tokatlamak için kullandığı eldivenler veya düşmanları tokatlamak için kullandığı bir şemsiye veya tava gibi ev eşyaları. Yine de bu oyunda Mario'dan biraz daha hızlı. In Super Mario 64, Şeftali bir pasta için onu kaleye Mario davet etti, ama Mario saraya geldi önce, Bowser geldi ve Güç Yıldızları kontrol altına aldı. Şeftali'yi kalenin girişindeki vitray pencereye sıkıştırdı. In Kağıt MarioPeach, Mario'yu kalesine davet eder, ancak onunla tanışır tanışmaz Bowser, kalesini gökyüzüne kaldırır ve Mario'yu bir pencereden dışarı atar. Mario, yedi Yıldız Ruhunun her birini kurtardıktan sonra sahnelerde oynanabilir bir karakter. In Süper Mario Sunshine, Mario, Şeftali, Toadsworth ve Toads bir maiyeti Şeftali özel uçakla Isle Delfino'ya gitti. Ancak, Shadow Mario kılığındaki Bowser Jr. adayı grafitilerle doldurmuştu. Daha sonra annesi olduğunu iddia ederek Peach'i kaçırdı. Princess Peach, New Super Mario Bros'da bir kez daha çekildi . Mario & Luigi: Partners in Time ve Yoshi's Island DS'de Baby Peach (bebek hali) görünüşe geçiyor.

In Süper Prenses Şeftali, Şeftali Kral Bowser gelen Mario, Luigi ve Toad kurtarmak zorunda kaldı. Gerçek bir çocuktan dönüşen ve silahı olarak kullanılabilen Perry adında konuşan bir şemsiyesi var. In Süper Kağıt Mario, Şeftali yıkıcı Kaos Kalp salmak amacıyla, Bowser evlenerek içine Nastasia hipnotize edilir. Peach ve Bowser ile evlenen Kont Bleck'tü, ancak evlilik eylemini gerçekleştirme yetkisi olmadığı için, evliliğin kendisi resmi değildi (ancak, Bowser, Peach ile evliliğine inanmaya devam etti). Peach daha sonra Mario tarafından kurtarılır ve Bowser'ı Bleck'i durdurma davasına katılmaya ikna etmeyi başarır. In Süper Mario GalaxyPeach'in kalesi, Peach'in evreni kendi yanında yönetmesini isteyen Bowser tarafından uzaya kaldırıldı. O, Toads ile birlikte Outer Space'e getirildi ve Mario onu kurtarmak için farklı galaksilerden geçmek zorunda kaldı. In New Super Mario Bros Wii, Şeftali Bowser Jr ve tarafından onun doğum gününde kaçırılır Koopalings . Daha sonra Mario, Luigi, Mavi Kurbağa ve Sarı Kurbağa tarafından kurtarıldı. Bowser onu kaçırıp evrenin merkezine koyduğunda o da Super Mario Galaxy 2'de . Mario ve Peach, ilk Super Mario Galaxy'den Comet Observatory ortaya çıkmadan önce son Grand Star'ı alır ve RosalinaMario'ya bulduğu Luma'yı izlediği için teşekkür ettiği duyulur. Luma, Comet Gözlemevi bir yıldız gemisine dönüşüp ayrılmadan önce yanına Mario'nun şapkasını alarak Comet Gözlemevi'ne geri döner. Sonunda Mario ve arkadaşları, Peach's Castle'ın önünde büyük bir pastanın durduğu ve Starship Mario'nun yukarıdaki gökyüzünde oturduğu Mantar Krallığı'na geri döner. Prenses Şeftali da görünüşe sahiptir New Super Mario Bros 2 yanı sıra New Super Mario Bros U . Super Mario 3D World'de havada geçici olarak yüzebilen oynanabilir bir karakter olarak görünür ; ancak, oynanabilir beş karakterden ikinci en yavaş olanı, sadece Rosalina daha yavaş bir koşu hızına sahip.

Diğer oyunlardaki görünüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Princess Peach, neredeyse tüm Mario spin-off oyunlarında yer aldı. İlk Mario Partisinden beri Peach her taksitle karşımıza çıkıyor.

In Mario Kart serisi, o ışık kategorisinde Süper Mario Kart, Mario Kart 64 ve Mario Kart: Super Circuit ; Mario Kart'tan beri : Double Dash !!, en hızlı ivmeye, en düşük en yüksek hıza ve her parkurda kısayolları kullanabilecek en iyi off-road yeteneğine sahip orta karakter kategorisinde yer almaktadır. Mario Kart'taki özel eşyası : Double Dash !! İki kalbin kartının etrafında geçici olarak dönmesini ve çarpıştıkları her şeyi ona vermesini içerir. Spesiyalini en yakın arkadaşı Daisy ile paylaşıyor . Mario Kart 8, Peach'in Metal Mario'ya benzer metalik bir versiyonu olan Pink Gold Peach'i tanıttı.

In Mario Tenis ve Mario Golf serisi, o bir "Tekniği" karakteri olarak etiketlenmiş ve en hafif hitlerinden biri vardır. Mario Superstar Baseball ve Mario Super Sluggers oyunlarında kaptandır ve atış konusunda uzmanlaşmıştır. Super Mario Strikers'da oynanabilir bir karakter ve devamı, Mario Strikers Charged . Şeftali hızlı, çevik ve iyi geçiş becerilerine sahip. Son olarak, Nintendo DS için ilk Mario basketbol oyunu Mario Hoops 3'e 3'te göründü ve teknik bir tiptir (atış yapmakta iyidir). Crossover spor maçında görünüyor,Mario & Sonic, yetenek türü bir karakter olduğu Olimpiyat Oyunlarında . Ayrıca 2011 yılında oynanabilir bir karakter olduğu Mario Sports Mix'te yer aldı.

Peach ayrıca Super Mario Maker'da da boy gösteriyor . Bir Şeftali kostümü, Gizemli Mantar ile açılıp giyilebilir ve Şeftali, 10-Mario mücadelesinde ve 100-Mario mücadelesinde iki Goombas tarafından kaçırılan minyatürler yapar. Normal veya daha yüksek zorluklarda 100-Mario mücadelesinin tamamlanmasından sonra, Mario sonunda Peach'i kurtarır.

In Super Smash Bros serisi, Şeftali ilk görünür Super Smash Bros Melee, serinin ikinci maçında. Super Mario Bros. 2'de olduğu gibi saniyeler boyunca benzersiz bir şekilde süzülme yeteneğine sahip, bu avantaj, daha hafif dövüşçülerden biri olması ve Super Smash Bros. Brawl'da öldürme yeteneği azaldı. Super Smash Bros. Melee'den berive Brawl'da öldürme yapmak oldukça zor olabilir. Bununla birlikte, Peach'in şamandırası, oyuncuları yukarıdan kombo yapmasına ve yatay saldırıları atlatmasına izin verdiği için oyunun ana unsurlarından biridir. İnanılmaz bir yatay kurtarma görevi görür. Saldırıları arasında Şeftali Bombacısı (ileri atladığı, döndüğü ve arkasını rakibine çarparak patlamaya neden olduğu yer); ileri atışı (oyuncuları daha yüksek yüzdelerde öldüren büyük bir tokat); şemsiyesi; Kurbağa insan kalkanı olarak kullanmak; golf sopalarını, tenis raketlerini ve tavaları yakın dövüş silahları olarak kullanmak ve yerden şalgam çekmek . Brawl'daki Son Smash'ırakiplerini doğrudan öldürmemesi bakımından benzersizdir. Bunun yerine, onları uyutur ve savaş alanında Peach'in sağlığını geri kazandıran şeftaliler üretir. Ek olarak, Subspace Emissary hikâye modunda, Princess Peach, hikâyenin çoğunda mevcut olan çok önemli bir karakterdir. Peach, Nintendo 3DS ve Wii U ve Super Smash Bros. Ultimate için yayınlanan son taksitlerde geri döndü.

Diğer medyadaki görünümler[değiştir | kaynağı değiştir]

DiC'nin çizgi film serisinde, 1993'te Yoshi'nin Safari'sine kadar batı dünyasında Şeftali adı kullanılmadığı ve sarı yerine kızıl saçları olduğu için ona hep Prenses Mantarı deniyordu . (Bu, teknik sınırlamalar nedeniyle onu kızıl saçlı tasvir eden ilk NES oyunlarından kaynaklanıyor olabilir). Video oyunlarından farklı olarak, zaman zaman Tanooki Leaf gibi güçlendiricileri kullanırken görülüyor. O tarafından seslendirildi Jeannie Elias içinde Süper Mario Bros Süper göster! ve iki takip serisi olan The Adventures of Super Mario Bros. 3 ve Super Mario World'de Tracey Moore.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Volume 8". Nintendo. 25 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2016. 
  2. ^ Craig Harris (15 Ekim 2009). "Miyamoto on the New Mario – Wii Feature at IGN". IGN. 13 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2011. 
  3. ^ Davis, Ryan (24 Şubat 2006). "Super Princess Peach Review". gamespot.com. 12 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2020. 
  4. ^ "Princess Peach", Wikipedia (İngilizce), 20 Eylül 2020, erişim tarihi: 4 Ekim 2020