Wario Land: Super Mario Land 3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wario Land: Super Mario Land 3
GeliştiriciJaponya Nintendo
YayımcıJaponya Nintendo
YönetmenHiroji Kiyotake,
Takehiko Hosokawa
YapımcıGunpei Yokoi
BestecilerRyoji Yoshitomi,
Kozue Ishikawa
PlatformGame Boy
Çıkış21 Ocak 1994
TürPlatform
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Wario Land: Super Mario Land 3, oyun konsolu Game Boy için Nintendo tarafından geliştirilmiş, platform türünde bir video oyunudur.[1]

Oyun ilk yayımlandığı 1994'ün ardından 2011 yılında da Nintendo 3DS Virtual Console için çıktı.

Wario Land: Super Mario Land 3 sadece Japonya'da 1.59 milyon,[2] dünya genelinde ise 5.19 milyon satış rakamına ulaşmıştır.[3]

Super Mario Land serisinin üçüncü oyunu olan Wario Land: Super Mario Land 3, Wario Land serisinin ise ilk oyunudur.[4]

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Wario, işgal ettiği kaleyi, kalenin gerçek sahibi "Mario"ya kaptırınca, kendisine yeni bir hedef belirler. Yine kolay yoldan zengin olma arzusuyla hareket etmektedir. Bu defa korsanların hazinelerine göz dikmiştir. "Brown Sugar Korsanları"nın, "Prenses Toadstool"un dev altın heykelini ele geçirdiği duyumunu alan Wario, kayıp hazineler diyarına doğru yola koyulur. Düşman edindiği korsan üyelerini alt ettiğinde, onu korsanların başı "Kaptan Syrup" ve sürpriz yardımcısı karşılar. Onu alt eder, prensesin heykelini bulur ancak oradan geçen Mario, heykeli alıp götürür. Hikâyenin sonu, aynı zamanda Wario'nun aradığı zenginliğe ulaşıp ulaşamadığının da cevabını verecektir.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu, oyun süresince Wario'yu kontrol etmektedir. Oyun başladığında Wario'nun 5 canı vardır. Düşman karakterlerden aldığı ilk darbe ya da zarar verici nesnelerle ilk teması, onu "küçük Wario"ya dönüştürür. Benzer hasarın ikinci defa alınmasıyla da, canlardan biri kaybedilir. Aynı şekilde, bazı bölümlerde Wario tehlikeli bir şekilde düştüğünde; dalgalara yakalandığında ya da geri sayım halindeki süre dolduğunda, canlar birer birer azalır. Tüm canlar kaybedildiğindeyse oyun biter. Buna rağmen oyunda canları yükseltmenin çeşitli yöntemleri vardır.

Wario'nun oyundaki temel kabiliyetleri; yürüme, koşarak omuz atma, zıplama, nesneleri havaya kaldırma gibi şeylerdir. Hasar aldığında küçük Wario'ya dönüşen Wario, bu formdayken koşarak hasar verme yetisini yitirir. Oyun içerisinde Wario'nun başka dönüşümleri de söz konusudur ve bu dönüşümler farklı kabiliyetleri de beraberinde getirir. Bunlar etrafta bulunabilecek sarımsak, boğa başlığı, jet başlığı veya ejderha başlığı ile gerçekleşir. Wario sarımsağı küçük formda aldığında normal forma; normal formda veya diğer başlıklar takılıyken aldığındaysa "boğa Wario"ya dönüşür. Wario bu formdayken düşmanları ve blokları daha kolay tahrip eder. Aynı zamanda boynuzlarını kullanarak tavana asılı kalabilir ve de ağırlığını vererek zeminde şok dalgası yayabilir. Başlıkla gelen diğer dönüşümdeyse "jet Wario" kısa aralıklarla uçma yetisi kazanır. Yükselmeden önce ne kadar ivmelenirse, o kadar hızlı uçar. "Ejderha Wario"nunsa -yine kısa aralıklarla- ateş püskürtme yetisi vardır. Wario bu formdayken koşamaz ancak su altında dahi olsa ateş püskürtebilir.

Wario düşmanlarıyla farklı formlarda, farklı şekillerde başa çıkabilir. Örneğin küçük veya normalken düşmanların üzerine zıplayarak; boğayken zemine şok dalgası uygulayarak önce onları sersemletir, sonra havaya kaldırıp fırlatabilir. Normal ve boğa formlarında omuz darbesiyle; jet formunda hızla çarparak, ejderha formunda ateş püskürterek; yine boğa formunda zemine uyguladığı şoku düşmanın üzerine uygulayarak onları alt edebilir.

Wario'nun oyundaki yegane amacı, korsanları son kuruşuna kadar soyup zengin olmaktır. Wario düşmanları omuzla, hızla, ateşle yendiğinde, düşmanların üzerlerinden paralar dökülür. Bu şekilde -istisnalar dışında- Wario her bir düşmandan 1 para kazanır. Yine kırdığı bazı bloklardan da paralar çıkabilir. Bölüm sonlarında oyunu ilerletebilmek için kapıların açılması ve bunun için de minimum 10 para gerekir. Wario kapıdan geçtiğinde bölüm tamamlanmış ve yeni bir tanesi açılmış olur. Wario'nun topladığı paralar kasada birikir. Bölüm sonlarında, Wario'un topladığı paraları katlayabilmesi ya da fazladan can kazanabilmesi için küçük oyun odaları mevcuttur. Oyuncu isterse bu odalarda şansını deneyebilir. Oyunda can kazandırabilecek diğer bir sistem ise kalp biriktirmektir. Bloklardan çıkan kalpler 10 kalp değerindeyken, Wario düşmanları omuzla, hızla ve ateşle yendiğinde birer kalp kazanabilir. Biriken kalpler 100'e ulaştığındaysa bir can kazanılır. Böylelikle oyuncu oyuna kaybetme korkusu yaşamadan rahatça devam edebilir.

Oyunda çok çeşitli düşmanlar mevcuttur. Yürüyen, uçan, yüzen bu düşmanların; çivi, mızrak, topuz, yıldırım, bumerang gibi farklı hasar veren ekipmanları vardır. Wario bölümlerin tümünde bu düşmanlara karşı mücadele verir. Oyun bir adada farklı lokasyonlarda geçer. Her bir lokasyonda birden çok bölüm ve her bir lokasyonun kendine has final bölümü mevcuttur. Final bölümlerinde "büyük patron"lara karşı mücadele verilir. Patronlar Wario tarafından alt edildiğinde, üzerlerinden diğer düşmanlara oranla çok daha fazla para düşer. Düşen tüm paraları toplamak beceri ve çabukluk gerektirir.

Oyunda birçok gizli bölüm, bu gizli bölümlere açılan gizli kapılar; hazine odalarına açılan ve özel anahtar gerektiren kilitli kapılar mevcuttur. Oyun bir defa bitirildiğinde, bu hazine odalarının yerleri harita üzerinde beliriverir. Böylelikle oyuncu daha önce rastlamadığı gizleri keşfedebilmek için o bölümleri tekrar oynar. Bu da oyunun oynanabilirliğini büyük oranda artırır.

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğunlukla olumlu tepkiler alan oyun; incelemeleri derleyip, istatistik veren GameRankings sitesinde 100 üzerinden 83'lük bir ortalama tutturdu.[5]

Game Informer 'dan Ben Reeves, Wario Land: Super Mario Land 3 oyununa "Tüm zamanların en iyi 25 Game Boy oyunu" listesinde 13. sırada yer verdi.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dillard, Corbie (17 Şubat 2012). "Review: Wario Land: Super Mario Land 3 (Game Boy)" (İngilizce). Nintendo Life. 20 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2015. 
  2. ^ "Japan Platinum Game Chart" (İngilizce). The-Magicbox. 18 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2015. 
  3. ^ Lemaire, Oscar (8 Mayıs 2014). "Rétrospective mondiale : Super Mario" (Fransızca). Gamescharts.fr. 5 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2015. 
  4. ^ a b Fahs, Travis (25 Temmuz 2008). "Wario Land: Super Mario Land 3 Retro Review" (İngilizce). IGN. 24 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2015. 
  5. ^ a b "Wario Land: Super Mario Land 3 for Game Boy" (İngilizce). Game Rankings.com. 9 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2015. 
  6. ^ Reeves, Ben (21 Nisan 2014). "The 25 Best Game Boy Games Of All Time" (İngilizce). Game Informer. 19 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]