Toad (Nintendo)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Japonya'da Kinopio olarak bilinen Toad, Nintendo'nun Mario serisinde bulunan kurgusal bir mantar görünümlü insansıdır. Japon video oyunu tasarımcısı Shigeru Miyamoto tarafından tasarlanmıştır. Mantar Krallığı'nda yaşayan vatandaşlar olarak tasvir edilir. Oyunlarda genellikle oyuncu olmayan karakter konumundadırlar.[1] İlk defa Super Mario Bros. isimli oyunda görünmüştür.[2] Kafalarında şapkaya benzer bir cisim bulunur.[3] Nintendo'nun çıkardığı Mario oyunlarında, Mario ve Prenses Peach'e sadık yan karakter olarak gördüğümüz Toad, Super Mario Bros. 2, Wario's Woods, Super Mario 3D World oyunlarında oynanabilir karakter olarak karşımıza çıkmıştır.

Kaptan Toad[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaptan Toad, Toad kaşifleri isimli bir grubun içindeki Toad Tugayı adı verdikleri yapının lideri olarak hizmet veren bir Toad'dur. Captain Toad: Treasure Tracker oyununun yönetmeni Shinya Hiratake Polygon'a verdiği röportajda Kaptan Toad'un karakteri hakkında şu sözleri söyledi, "Dürüst olmak gerekirse, Kaptan Toad'ın neler olup bittiğini pek umursamayan biri olduğunu düşünüyorum, ancak hazineyi gördüğünde 'İstiyorum!' diyor". Kaptan Toad, oyun değerlendirme platformu IGN tarafından "ağır bir sırt çantası ve hazine arzusuyla ezilen beklenmedik bir kahraman" olarak tanımlanıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "web.archive.org". 7 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Shigeru Miyamto interview: Iwata asks Mario History Cilt 1: Sayfa 4". Nintendo. 28 Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2009. 
  3. ^ "Eurogamer". Eurogamer. 6 Şubat 2018. 14 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.