New Super Mario Bros. 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
New Super Mario Bros. 2
New Super Mario Bros. 2 logosu
GeliştiriciNintendo
YayımcıNintendo
YönetmenYusuke Amano
Yapımcılar
BesteciKenta Nagata
SeriSuper Mario
PlatformNintendo 3DS
Çıkış
  • JP: 28 Temmuz 2012
  • AVR: 17 Ağustos 2012
  • AU: 18 Ağustos 2012
  • KA: 19 Ağustos 2012
TürPlatform
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenleyin

New Super Mario Bros. 2 (JaponcaNew スーパーマリオブラザーズ2 Nyū Sūpā Mario Burazāzu Tsū), 2012 yılında Nintendo tarafından geliştirilen platform video oyunudur. Oyun, Super Mario serisinin yan oyunu olup 28 Temmuz 2012 tarihinde Japonya ve aynı yılın Ağustos ayında diğer ülkelerde Nintendo 3DS için piyasaya sürüldü.

Oyun, New Super Mario Bros. oyununun devamı olup diğer Mario oyunlarına benzer şekilde Mario ve Luigi'nin Prenses Peach'i Bowser ve Koopalings'ten kurtarmaya çalışmalarına odaklanmaktadır. New Super Mario Bros. 2, altı ana dünya ve üç özel dünyadan oluşan dokuz dünyayı kapsamaktadır. Bu dünyalar, oyunun ve keşfedilecek daha fazla alanın kilidini açmak için birçoğunun birden fazla çıkışına sahip toplam 85 tam seviyeden oluşmaktadır. Oyun, çok sayıda jeton üretmeye adanmış çok sayıda benzersiz eşya ile, diğer Super Mario oyunlarından daha fazla para toplama üzerinde durmaktadır ve Coin Rush adı verilen ve mümkün olduğunca çok sayıda para toplarken hızlıca bir dizi aşamayı tamamlamaya odaklanan özel bir moda sahiptir. Oyunun piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra ilave Coin Rush aşamaları indirilebilir içerik olarak satın alınabilir hale getirildi.

New Super Mario Bros. 2 genel olarak olumlu eleştiriler aldı. Eleştirmenler, genellikle oyunun seviye tasarımını övmekle birlikte oyunu önceki New Super Mario Bros. oyununa çok benzer olması nedeniyle eleştirdi. New Super Mario Bros. 2, 30 Eylül 2019 itibarıyla dünya genelinde 13,27 milyon kopya ile dünya çapında en çok satan beşinci Nintendo 3DS oyunudur.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Top Selling Software Sales Units - Nintendo 3DS Software". Nintendo. 31 Mart 2019. 23 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]