Mortal Kombat 11

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mortal Kombat 11
Mortal Kombat 11 kapak resmi.png
Kapak resmi
Geliştirici NetherRealm Studios
Yayımcı Warner Bros. Interactive Entertainment
Yönetmen Ed Boon
Tasarımcı John Edwards
Programcı Gavin Freyberg
Sanatçı Steve Beran
Besteciler Wilbert Roget, II
Seri Mortal Kombat
Motor Unreal Engine 3[1]
Platformlar
Çıkış Windows, PS4, Xbox One
 • : 23 Nisan 2019
Nintendo Switch
 • KA: 23 Nisan 2019
 • AVR: 10 Mayıs 2019
Stadia
 • : 19 Kasım 2019
PS5, Xbox Series X/S
 • : 17 Kasım 2020
Tür Dövüş
Modlar

Mortal Kombat 11, NetherRealm Studios tarafından geliştirilen ve Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından yayımlanan bir dövüş oyunudur. Serinin on birinci ana oyunudur ve Mortal Kombat X'in devamı niteliğindedir. Oyun, Unreal Engine 3 motorunun yoğun modifiye edilmiş versiyonunu kullanır. The Game Awards 2018'de duyurulan oyun, 23 Nisan 2019'da Microsoft Windows, Nintendo Switch, PlayStation 4 ve Xbox One konsolları için Kuzey Amerika ve Avrupa'da yayınlamdı. 19 Kasım 2019'da ise Stadia'da yayımlandı.[2]

Mortal Kombat 11'in konsol sürümleri piyasaya sürüldükten sonra oyunun hikâyesi, grafikleri ve geliştirilmiş ağ kodu övüldü ve genel olarak olumlu eleştiriler aldı. 26 Mayıs 2019'da oyunun Mortal Kombat 11: Aftermath adlı genişlemiş sürümü yayımlandı. Bu sürüm ek bir hikâye modu genişletmesi, üç yeni karakter, yeni haritalar, Stage Fatality'lerinin geri dönüşü ve "Friendship" bitirme hareketini içeriyordu.[3]

Oyunun bütün indirilebilir içerik paketlerini içeren ve daha da genişletilmiş bir sürüm olan Mortal Kombat 11: Ultimate Edition, 17 Kasım 2020'de PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarında yayımlandı.[4]

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Shirai Ryu Fire Garden haritasında Scorpion ve Sub-Zero'nun karşı karşıya olduğu bir oyun içi görüntü

Mortal Kombat Mobile da dahil serideki önceki üç oyun gibi, Mortal Kombat 11 de 2.5B bir dövüş oyunudur. Geri dönen Fatality'ler, Brutality'ler, Stage Fatality'leri, Friendship'ler ve Quitality'lerin yanı sıra, "Fatal Blow" ve "Krushing Blow" gibi yeni oyun özellikleri tanıtıldı. Fatal Blow'lar, Mortal Kombat X oyunundaki X-ışını hareketlerine benzer özel hareketlerdir. X-ışını hareketleri gibi Fatal Blow'lar da büyük miktarda hasar verir; ancak onlardan farklı olarak yalnızca oyuncunun maç başına bir kere olacak şekilde %30 candan az kaldığında kullanılabilir hâle gelirler. Krushing Blow'lar, önceki oyundaki çoğu Brutality'ler gibi belirli gereksinimler karşılandığında tetiklenen, belirli bir özel hareketin sinematik varyasyonudur.[5] Serideki bir diğer yenilik de bir saldırıyı kesin zamanlamayla engelledikten sonra geri dönüş penceresine izin veren "Flawless Block" mekaniğidir. Geri dönen bir diğer bitirici ise en son Ultimate Mortal Kombat 3'te görülen ve kazanan oyuncunun rakibini canlandırarak onlara küçük bir miktar can verebileceği "Mercy"dir.

Mortal Kombat 11, NetherRealm Studios'un önceki DC Comics dövüş oyunu Injustice 2'deki "Gear" sistemine benzer bir karakter özelleştirme sistemi ve Mortal Kombat X'te bulunan Varyasyon sistemine göre gelişen bir Özel Varyasyon özelliği sunar. Her karakterin oyuncu tarafından daha da özelleştirilebilen bir ilk seti, silahları ve hareketleri vardır. Bununla birlikte, Injustice 2 oyununun aksine Mortal Kombat 11'de karakterlerin görünümleri veya "Gear"ları yeteneklerini belirlemez ve oyuncuların karakterlerinin görünümünden bağımsız olarak özel hareket listeleri oluşturmasına izin verir.[6][7] Özelleştirmelerde bir diğer yenilik, her karakterin farklı farklı intro ve outro'larının olmasıdır. Intro, karakterlerin maç başı diyaloglara başlamadan önceki sinematik hareketlerdir. Outro ise oyuncu eğer maç sonu bir bitirme hareketi yapmazsa sonu ağır çekim olacak şekilde sinematik hareketlerdir. Çoğu karakterin intro ve outro sayıları 4'tür. Genelde ana karakterler olmak üzere bazı karakterlerin outro sayıları 5'tir. Premium Shop adı verilen günlük değişen oyun içi markette Time Crystals isminde para birimi kullanılarak karakter kostümleri, gear'ları ve intro ve outro'lar gibi kozmetik ürünler satın alınabilir.

1'e 1 dövüşün yanı sıra en son 2011'deki Mortal Kombat'da bulunan Tag Battle, Mortal Kombat 11'de tekrardan oynanabilir hale geldi. Bu oyun modu 2 kişilik takımlara karşı 1 boss karakterine karşı oynanır. Oyuncular takım arkadaşlarını maçın herhangi bir zamanında devreye sokabilir. Diğer oyuncu devreye girdikten sonra oynamayan oyuncunun bu sırada canı dolmaya başlar. Takım arkadaşlarından birinin canı biterse dövüşme diğer oyuncuya geçer. Bu moda üçüncü bir kişi eklendiğinde diğer takım arkadaşlarını maçın herhangi bir zamanında devreye sokma özelliği gider fakat takım arkadaşları maç sırasında oynayan kişiyi bazı özelliklerle destek görevi görebilirler. Bu özellikler arasında can desteği verme, boss'u yavaşlatma gibi birçok özellik vardır.[8]

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Shinnok'un yenilgisinin ardından Dark Raiden, tüm düşmanlarını yok ederek kafasını kesmek gibi Shinnok'tan bir örnek oluşturarak Earthrealm (Dünya)'i korumayı planlar. Bu ikinci hareket, Shinnok'un annesi ve zamanın koruyucusu olan Kronika'ya Raiden'ın müdahalesini engellemesi ve tarihi yeniden yazması için ilham verir. İki yıl sonra, Sonya Blade, Cassie Cage ve Jacqui Briggs liderliğindeki bir Özel Kuvvetler (Special Forces) saldırı ekibi Netherrealm'e saldırır. Raiden, Netherrealm'daki düşmanları oyalamaları ile bu saldırıya katkı sağlar. Ekip, Sonya'nın hayatı pahasına Netherrealm kalesini yok etmeyi başarır. Kronika hemen ardından şimdiki Netherrealm hükümdarları Liu Kang ve Kitana ile bir ittifak kurar.

Bu sırada, Outworld'ün şu anki imparatoru Kotal Kahn, Shao Kahn'a sadık Kollector'u infaz etmeye çalışır. Ama Shao Kahn, Skarlet, Baraka, Kano, Erron Black, Jade, Raiden, Kitana, Liu Kang, Johnny Cage, Sonya, Jax, Scorpion, Kabal ve Kung Lao'nun alternatif zaman çizelgeleriyle daha genç versiyonlarını bir zaman fırtınası tarafından kesintiye uğrar ve Dark Raiden'ı varoluştan siler. D'Vorah; Baraka, Skarlet, Shao Kahn, Erron Black ve Kano'yu kovanına taşıyıp Kronika'nın katına alana kadar Kotal'ın Kolezyumu'unda bir savaş patlak verir; Liu Kang, Kung Lao ve Raiden, Kotal Kahn ile bir ittifak kurduktan sonra Earthrealm'in Özel Kuvvetler Karargahında görünürken Jade ve Kitana, Outworld'ü Kronika'nın güçlerinden korumada Kotal'a yardım eder. Liu Kang ve Kung Lao, Wu Shi Akademisi'ni araştırır ve Kronika'nın yardımcısı Geras ile karşılaşır. Geras, dövüştükten sonra kaçmak için Earthrealm'in yaşam gücünü içeren güçlü enerji kapsülleriyle kronokinetik güçlerini kullanır.

Özel Kuvvetler, Noob Saibot ve siberleştirilmiş Frost tarafından desteklenen Sektor'un Kronika için bir siborg ordusu inşa ettiğini öğrenir. Sub-Zero ve Hanzo Hasashi onları durdurmak için fabrikaya gönderilir. Cyrax'ın yardımıyla Cyber ​​Lin Kuei'yi kapatırlar. Geras ve Kano'nun her iki versiyonunu Sektor'u canlandırmaya ve siber orduyu kendileri yeniden inşa etmeye zorlar. Raiden, Yaşlı Tanrı'lara danışmaya çalışır. Yaşlı Tanrı'lar yardım etmeyi reddederler; ancak Cetrion ona Kronika'yı yenmesi için bir ipucu verir. Daha sonraki bir girişimde Raiden, Yaşlı Tanrıların öldürüldüğünü ve Cetrion'un, annesi Kronika'ya hizmet etmek için onlara ihanet ettiğini keşfeder. Kotal Kahn ve Jade, onları Shao Kahn'dan uzaklaştırmak için bir Tarkatan Kampına giderler. Ama Kotal'ın Tarkatanlar'a olan nefreti, Shao Kahn ortaya çıkıp onları yakalamadan önce Jade ile Kotal'ın kapışmasına neden olur.

Özel Kuvvetler'in üssü Black Dragon ve Cyber Lin Kuei tarafından yok edilir. Bu süreçte genç Johnny Cage ve şimdiki Sonya yakalanır. Şimdiki Johnny yaralanır ve Sektor öldürülür. Sub-Zero'nun Lin Kuei Tapınağı, Wu Shi Akademisi, Gökyüzü Tapınağı ve Özel Kuvvetler üssünün yıkılması nedeniyle Shirai-Ryu'nun Ateş Bahçesi, Earthrealm'in kahramanlarına kalan tek güvenli sığınak olur. Cassie, ailesini kurtarmak için bir saldırı ekibine liderlik eder ve Sonya, Kano'nun genç hâlini, şimdiki halini varoluştan silmek için öldürür. Bu sırada Kitana, Liu Kang ve Kung Lao, Sheeva ile ittifak kurmak için Baraka ile savaşır. Onların yardımıyla Kitana, Outworld gruplarını birleştirerek ve tahtı Kotal'dan miras alarak Shao Kahn'ı başarılı bir şekilde yener.

Raiden, Jax ve Jacqui'yi Shang Tsung'un terk edilmiş adasından Ruhların Tacını almak için gönderir. Ancak ikili, Cetrion ve Kronika tarafından aldatılan şimdiki Jax tarafından engellenir. Hasashi, Netherrealm'in ruhlarının feribotunun sahibi olan Kharon'u Kronika'nın kalesine seyahat edebilmeleri için kendi taraflarına katmakla görevlendirilir. Hasashi genç haliyle savaşır ve onu kendi tarafına katılmaya ikna eder. Ancak D'Vorah tarafından ölümcül şekilde yaralanır. Scorpion onu uzaklaştırır ve Hasashi'nin ölmeye olan isteğini onurlandırmak için Shirai Ryu Ateş Bahçesi'ne döner. Bununla birlikte öfkeli Raiden, Shinnok'un muskasını kullanarak ona görünürde saldırır. Liu Kang müdahale eder, Raiden'in birden fazla zaman çizelgesinde savaştıklarını görmesine neden olur ve Kronika'nın hepsini birden yönettiğini fark eder; çünkü birleşik güçleri onu durdurabilecek tek şeydir. Bunu öngören Kronika, kahramanları zayıflatmak için Liu Kang'ı kaçırır. Kharon, içinde eski Jax'in de bulunduğu Earthrealm ve Outworld ortak ordusunu Kronika'nın kalesine saldırırmak için götürür. Geras, dipsiz Kan Denizi'ne düşer; Frost, Cyber ​​Lin-Kuei'yi devre dışı bırakarak kapatır.

Geçmiş benliğinin ruhunu emdikten sonra Kronika, revenant Liu Kang'ı Raiden'e saldırması için gönderir. Raiden, onu yendikten sonra onunla güçlerini birleşitirir ve Liu Kang, Ateş Tanrısı Liu Kang olur. Liu Kang'in arkasından gelen Kung Lao ve Kitana kaleyi aşarlar. Kronika onların geldiklerini görünce hemen zamanı geriye döndürür. Ancak Ateş Tanrısı Liu Kang, tanrı benzeri statüsü nedeniyle zamanın geri dönmesinden etkilenmez ve daha sonra Kronika ile savaşmadan önce kalan revenantları ve Cetrion'u yener.

Kronika ile olan dövüşün sonucuna bağlı olarak hikâye üç farklı şekilde sona erer:

 • Kanonik olmayan bir şekilde, Liu Kang Kronika tarafından yenilirse, onu öldürür ve Yeni Çağı başlatır.
 • Liu Kang, Kronika'yı başarılı bir şekilde mağlup eder ancak ona karşı bir raunt kaybederse, Kronika'nın geçmişi çok fazla tersine çevirmesi nedeniyle Kitana'yı geri getiremez. Bunun yerine artık ölümlü olan Raiden, ömrü boyunca Liu Kang'ın danışmanı olmayı teklif eder. Bu, Aftermath genişlemesine zemin hazırlayan kanon sonudur.
 • Liu Kang, Kronika'yı iki raunt bir kez bile kaybetmeden başarılı bir şekilde yenerse, Kitana ile yeniden bir araya gelmeyi başarır ve her ikisi de Kronika'nın hatalarını geri alırken yeni ve daha iyi bir zaman çizelgesi yaratmaya yemin eder. Ölümlülerin yine de kendi seçimlerini yapacaklarını ve sonunda yeni kötülüklerin ortaya çıkacağını fark etmelerine rağmen, birlikte olanlarla yüzleşmeye karar verirler.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun kadrosu, 25 temel karakter (2'si açılabilir) ve 12 DLC karakteri (5'i konuk karakter) içeren 37 oynanabilir karakterden oluşmaktadır.[9][10][11]

Kalın yazılmış karakterler seride yenidir, altı çizili olanlar ise konuk karakterlerdir.

Temel karakterler Kombat Pack Aftermath Kombat Pack 2
Kombat Pack'de bulunan Spawn karakteri henüz yayımlanmamışkenki karakter seçim ekranı

Geri dönen karakterler dışında üçü oynanabilir dört yeni karakter tanıtıldı. Bunlardan ilki Kronika'ydı.Oynanabilir karakterler arasında olmayan Kronika,[17] serinin zamanın akışı üzerinde güçleri olan ve Mortal Kombat serisindeki olayların en başından beri zaman çizelgelerinin olaylarını denetleyen bir karakterdir ve serinin ilk kadın boss karakteridir. Oynanabilir karakterler arasında kendisi gibi zamanın akışını kontrol etmesine ve kuma dayalı saldırılar yapmasına izin veren güçlere sahip olan Kronika'nın bir yapısı olan Geras;[18] Shinnok'un kız kardeşi ve Kronika'nın kızı olan, temel güçleri kontrol eden Yaşlı Tanrıça Cetrion[19] ve Outworld imparatorluğunun haraç toplayıcısı olarak hizmet veren altı silahlı Naknadan Kollector vardı.[20] Oyunda Kronika dışında bazı oynanamayan karakterler de mevcuttur. Bunlardan ilki Shinnok'tır. Hikâye modunun başlarında gözükür. İkincisi ve üçüncüsü Sektor ve Cyrax'tir. Bunlar hikâye modunun 4. bölümünde gözükür. Oyun, Shinnok'ın aksine Sektor ve Cyrax ile dövüşme olanağı sağlar. Ermac, Reptile, Smoke ve Kintaro karakterlerinin bazı hareketleri Shang Tsung karakterinin hareketlerinde kullanılabilir. Kintaro karakteri Shang Tsung'un ikinci Fatality'sinde görünür.

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Mortal Kombat 11, NetherRealm Studios tarafından geliştirildi ve Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından yayımlandı.[21] Oyun, serinin ortak yapımcısı Ed Boon tarafından Aralık 2018'de The Game Awards 2018'de Dark Raiden ve Scorpion'un birbirleriyle dövüşmesini gösteren bir fragmanla duyuruldu.[22][23] Fragmanının sonunda ön sipariş alıcılarının oynanabilir bir karakter olarak Shao Kahn'a sahip olacağı duyuruldu.[24] Fragmanda Amerikalı rapçi 21 Savage'ın Immortal adlı şarkısı yer aldı ancak serinin hayranları tarafından olumsuz karşılandı.[25] Bazı eleştirmenler 21 Savage'ın farklı müzik tarzının fragmanın şiddetini çok iyi vurguladığını düşünürken,[26] çoğu kişi şarkının fragmanın temasına uymadığını hissetti ve bunun yerine bir dizi alternatif video üretti.[27][28] 17 Ocak 2019'da Los Angeles ve Londra'da eş zamanlı olarak bir tanıtım etkinliği düzenlendi.[29] Tanıtım etkinliğinde, diğerlerinin yanı sıra Sonya Blade'in seslendirmeni Ronda Rousey ile filme alınmış bir röportaj yer aldı.[30] Oyunun çevrimiçi modunun halka açık bir stres testi 15 - 17 Mart tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi. Ayrıca 27 Mart ile 1 Nisan 2019 arasında PlayStation 4 ve Xbox One konsollarında oyuna ön sipariş verenler için kapalı bir beta sürüm mevcuttu.[31]

Yayımlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, 23 Nisan 2019'da Microsoft Windows, Nintendo Switch, PlayStation 4 ve Xbox One için yayımlandı.[32] Mortal Kombat 11, Nintendo Switch'te piyasaya sürüldükten sonra, Wii'deki 2007'de çıkmış Mortal Kombat: Armageddon'dan sonra Nintendo konsolunda yayımlanan ilk oyun oldu.

İndirilebilir içerik[değiştir | kaynağı değiştir]

22 Mart 2019'da C2E2'de, Shang Tsung karakteri 2011'deki Mortal Kombat'dan dönen ilk indirilebilir karakter olarak duyuruldu. Karakterin seslendirmeni, önceden 1995 Mortal Kombat filmi'nde de kendisini canlandırdığı Cary-Hiroyuki Tagawa'dır.[33] 31 Mayıs 2019'da, Shang Tsung ile ilk Kombat Pack kapsamında beş ek karakterin daha oyuna ekleneceği açıklandı. İlk ikisi 2011 Mortal Kombat oyunundan dönen Nightwolf ile Sindel'dir. Üçüncüsü ise Todd McFarlane tarafından yaratılan Image Comics'ten Spawn, seriye konuk karakter olarak vadedilen ilk çıkışını yaptı ve Keith David baş karakter olarak rolünü yeniden canlandırdı.[34] Şubat 2015'te McFarlane, Netherrealm'e Spawn'ı oyunda konuk karakter olarak kullanma izni verdi.[35] Bununla birlikte, Nisan 2015'te Ed Boon, Spawn'ın geliştirmenin başlarında potansiyel bir konuk karakter olarak tartışıldığını; ancak Todd McFarlane'nin Mortal Kombat X piyasaya sürülene kadar teklifte bulunduğunu bilmediğini açıkladı.[36] Aralık 2018'de McFarlane, Spawn'ın gerçekten Mortal Kombat 11'de olacağını bir Reddit AMA (soru-cevap etkileşimli röportaj)'sında söyledi.[37] San Diego Comic-Con 2019 sırasında McFarlane, Spawn'ın kendi adına dahil edilmesine olan coşkusunu ifade ederek NetherRealm Studios'taki geliştiricilere Spawn'ın oyunda nasıl tasvir edildiği konusunda yaratıcı özgürlük tanıdı.[38] Keith David, Spawn karakterini tekrar seslendirme heyecanını "Ev gibi hissettiriyor" olarak tanımladı.[39] Geriye kalan iki konuk karakter fragmanın yayınlandığı gün ortaya çıktı. Bunlar Terminatör serisinden Terminatör ve DC Comics'ten Joker'di. Injustice video oyunu serisinde Richard Epcar ile seslendirilen Joker, oynanabilir bir karakter olduktan sonra Mortal Kombat vs. DC Universe oyununun ardından seriye geri döndü ve yeniden Richard Epcar tarafından seslendirildi.[40] Terminatör: Kara Kader filmi ile bağlantılı olarak, Terminatör'ün yüz benzerliği ve yakalanması Arnold Schwarzenegger tarafından sağlandı. Terminatör karakterini seslendiren Chris Cox, Schwarzenegger'in kendisi tarafından atanmıştır.[41][42] Aralık 2015 röportajında ​​Ed Boon, Spawn gibi Terminatör'ün Mortal Kombat X için konuk karakter olarak düşünüldüğü açıkladı.[43] Joker'in tasarımının ortaya çıkışı Mortal Kombat hayranları tarafından olumsuz tepkilerle karşılandı ve kötü bir cosplay ile tasarlandığı düşünüldü.[44] 12 Aralık 2019'da daha sonra yayınlanan bir tanıtım fragmanı, Joker'in Ağustos'taki tepki nedeniyle yeniden tasarlandığını ortaya koydu.[45] Joker için yeniden tasarım, daha sonra iyi karşılandı ve ilk tasarımının aksine yüz özelliklerinde iyileşme sağlandı.[46] Arkada havai fişek patlamaları sırasında Arkham Asylum duvarlarında grafitiler ve Joker'in kahkahalarını içeren bir başka tanıtım 2020 Yeni Yıl Günü'nde yüklendi.[47] 2 hafta sonra Ed Boon, Twitter hesabından kanlı bir Joker görüntüsü paylaşarak Joker'in oynanış fragmanının yakında geleceğini söyledi.[48] Joker'in hareketlerini ve Fatality'sini içeren bir oynanış fragmanı iki gün sonra 16 Ocak 2020'de resmi olarak yayınlandı.[49]

Mortal Kombat X'deki gibi Mortal Kombat 11 de Kombat Pack'e dahil edilen, paket başına üç karakter kostümünden oluşan ve diğer alternatif renkleriyle toplamda 18 karakter kostümü veriliyor.[50] Cassie Cage karakteri için Harley Quinn'den ilham alınan bir kostüm[51] ve Dimitri Vegas tarafından seslendirilen "Dimitri Vegas as Sub-Zero" gibi az sayıda tekli kostüm ücretsiz olarak yayınlandı.[52] 2019 yazında adına "Klassic Femme Fatale Skin Pack" ve "Klassic Arcade Skin Pack" adında iki klasik kostüm paketi piyasaya sürüldü.[53][54] Ekim 2019'da bir Double Feature adında ücretli kostüm paketi yayınlamdı ve[55] Cadılar Bayramı'na özel bir kostüm paketi ücretsiz olarak yayınlandı.[56] Kasım 2019'da bir "Gothic Horror" kostüm paketi yayımlandı.[57] Ocak 2020'de, Joker ile birlikte Geras karakteri için bir Darkseid kostümünün yanı sıra Elseworlds temalı bir görünüm paketi piyasaya sürüldü.[58] Mart 2020'de, Jacqui Briggs için "Hellspawn" adında bir görünüm içeren bir Matinee kostüm paketi, Spawn ile piyasaya sürüldü.

5 Mayıs 2020'nin ertesi gününde resmî olarak duyurulan "Aftermath" adında yeni bir genişleme paketi yayımlandı. Bu pakette yeni bir ek hikâye modu ile birlikte en son Mortal Kombat: Armageddon'da oynanabilen Fujin, daha önce oyunun hikâye modunda oynanamayan bir karakter olarak görünen Sheeva ve ek bir konuk karakter RoboCop'ı içeriyor. Peter Weller, RoboCop 2 filminden bu yana ilk kez RoboCop rolünü yeniden canlandırdı.[59]

6 Ekim 2020'de, 8 Ekim'de daha fazla bilgi vadedilecek ek bir indirilebilir içerik paketi için bir tanıtım fragmanı yüklendi. Bunun, üç oynanabilir karakterden oluşan Kombat Pack 2 olduğu ortaya çıktı. Bu paket; en son Mortal Kombat X'de oynanabilen Mileena'yı, en son 2011'deki Mortal Kombat oyununda oynanabilen Rain'i ve orijinal aktörü Sylvester Stallone tarafından seslendirilen John Rambo'yu içeriyor. Mortal Kombat 11: Ultimate, Kombat Pack 2 de dahil önceki indirilebilir içeriklerin hepsini içeriyor. Sylvester Stallone, COVID-19 salgını nedeniyle diyaloglarını Netherrealm personeli ile Zoom konferans görüşmeleri aracılığıyla evinde kaydetti.[60] Mileena'nın Kombat Pack 2'ye dahil edilmesinin nedeni daha önce oyunda olmamasından dolayı hayranlardan sosyal medyadan gelen yüksek talepten kaynaklanıyordu.[61] 24 Kasım 2020'de "Klassic MK Movie" adında kostüm paketi yayınlandı. Bu paket; Johnny Cage, Sonya Blade ve Raiden karakterlerini serinin ilk filminde canlandıran Linden Ashby, Bridgette Wilson ve Christopher Lambert oyuncularının görünümlerini ve seslerini içeriyor.[62]

Değerlendirme
Derleme puanı
DerleyiciPuan
Metacritic82/100 (PS4)[63]
86/100 (XONE)[64]
82/100 (PC)[65]
78/100 (NS)[66]
87/100 (PS5)[67]
İnceleme puanları
YayımcıPuan
Destructoid7/10[68]
GameSpot9/10[69]
GamesRadar+4/5 yıldız[70]
IGN9/10[71]
PC Gamer (ABD)85/100[72]
Metro8/10[73]
Push Square7/10 yıldız[74]
PC World3.5/5 yıldız[75]

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştiriler ve incelemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

İnceleme derleyicisi Metacritic web sitesine göre Mortal Kombat 11, eleştirmenlerden "genel olarak olumlu" yorumlar aldı. IGN, serideki önceki oyuna kıyasla daha yavaş tempolu dövüşün yanı sıra genişletilmiş öğretici, hikâye modu ve geliştirilmiş ağ kodunu övdü. Bununla birlikte, oyunun "sinir bozucu bir şekilde" olarak tanımlanan uzun süren ilerlemesi, özelleştirmesi ve kilit açma sistemini eleştirdi. GameSpot, bu oyuna 10 üzerinden 9 verdi ve dövüş sistemini "erişilebilir, derin ve heyecan verici" olarak nitelendirdi ve hikâye modunu övdü. Bununla birlikte, Krypt'te kazanılabilen ödüllerin rastgele verilmesinin yanı sıra "ilerleme için her zaman çevrimiçi olma" gereksinimini eleştirdi.[76]

Oyunun Nintendo Switch versiyonu da iyi karşılandı. Pure Nintendo, oyunun hikâye modunu, özelleştirme sistemini ve oyunun öğreticilerini övdü ve 9 puan verdi; ancak çevrimiçi özelliklerin Nintendo Switch sürümününde yetersiz kaldığını belirtti.[77]

Satış[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Amerika'da Mortal Kombat 11, Nisan ayı için en çok satan video oyunuydu.[78] Bu, Fortnite'la birlikte Nisan ayında dijital oyun satışlarına 8,8 milyar doların üzerinde bir katkıda bulundu.[79] Haziran 2019'da Mortal Kombat 11, Kingdom Hearts III oyunun satışlarını aştı.[80][81] Mortal Kombat 11, Mayısdan sonraki aylarda Kuzey Amerika'da en çok satan video oyun olmaya devam etti. Oyunun, Xbox One ve Playstation 4 satışları serinin önceki oyunlarına kıyasla neredeyse iki katına çıktı.[82] Mayıs 2019'da oyun Avustralya'da 1 numaraya, Yeni Zelanda'da 2 numaraya ulaştı.[83] Nisan 2019'da Avrupa PlayStation Store listelerinde en çok indirilen 4. oyun oldu.[84]

Genel olarak, Mortal Kombat 11, 2019'un en çok satan beşinci oyunu ve 2019'un en çok satan dördüncü PlayStation 4 oyunuydu.[85] Ekim 2020'ye kadar oyun dünya çapında 8 milyondan fazla satılmıştı.[86]

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Sonuç Kaynak
2019 2019 Altın Joystick Ödülleri En İyi Hikâye Anlatımı Adaylık [87]
En İyi Çok Oyunculu Oyun Adaylık
The Game Awards 2019 En İyi Dövüş Oyunu Adaylık [88]
Steam Ödülleri 2019 En İyi "You Suck At" Oyunu Kazandı [89]
2020 23. D.I.C.E. Ödülleri Orijinal Müzik Kompozisyonunda Üstün Başarı Adaylık [90][91]
Ses Tasarımında Üstün Başarı Adaylık
Yılın Dövüş Oyunu Kazandı
NAVGTR Ödülleri Dövüş Oyunu Serisi Adaylık [92]
SXSW Oyun Ödülleri Animasyonda Mükemmellik Adaylık [93]
Çok Oyunculuda Mükemmellik Adaylık
Ses Efektlerinde Mükemmellik Adaylık
18. Annual G.A.N.G. Ödülleri Yılın Sesi Adaylık [94]
Yılın Ses Tasarımı Adaylık
En İyi Orijinal Enstrümantal Adaylık
The Game Awards 2020 En İyi Dövüş Oyunu Kazandı [95][a]

Tartışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mortal Kombat 11, kan ve şiddet içeren oynanışı nedeniyle Endonezya, Japonya, Çin ve Ukrayna'da yasaklandı.[96] Ukrayna'da oyunun yasaklı olmasının bir diğer nedeni ise Nazi ve Komünist sembolleri yasakları yüzündendi.[97] Bu sembollerden bazıları oyunda toplanılan karakter kostümleri ile çeşitli eşyaları gösteren "Kollection" kısmının görsellerinde ve MK11 Premium Edition'ın bir parçası olan Skarlet karakterinin bonus kostümünde mevcuttur.[98][99]

Ayrıca Mortal Kombat 11, erkek karakterlerin çoğunu üstsüz olarak tasarlarken kadın karakterlerin cinselleştirilmesini büyük ölçüde azalttıkları için Mortal Kombat hayran kitlesinden ağır tepki aldı. Geliştirici Ed Boon, Playboy ile yaptığı röportajda kadın karakterlerin açık giyimli olmasının gerçekçi olmadığını iddia etti ve 2011'deki Mortal Kombat oyununun cinselleştirmede çok ileri gittiğini düşündüğünü dile getirdi.[100]

Ocak 2021'de Mortal Kombat 11 Pro Kompetition finalisti Titaniumtigerzz, Sheeva karakterinde kullandığı 'WhyDidNRSdoThis' varyasyon adından dolayı diskalifiye edildi.[101][102]

İlgili medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Amerikan Oyuncak Fuarı 2019'da McFarlane Toys'un oyunu tanıtmak için bir dizi aksiyon figürü üreteceği açıklandı.[103]

Mobil oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

Şubat 2019'da, başlangıçta iOS ve Android için Mortal Kombat X adıyla piyasaya sürülen mobil oyun, 2.0 güncellemesini aldıktan sonra Mortal Kombat Mobile olarak yeniden adlandırıldı ve oyuna Mortal Kombat 11 haritası ve karakterlerleri eklendi.[104] Oyunun motoru Unreal Engine 3'ten Unreal Engine 4 motoruna geçiş yaptı. Uygulamanın, App Store ve Google Play'de toplam 50 milyon indirilmesi vardır.[105]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Prepare to Spill Blood, Dismember Foes in Mortal Kombat 11" (İngilizce). 18 Ocak 2019. 19 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2021. 
 2. ^ "Mortal Kombat 11's release on Stadia" (İngilizce). 13 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ "Mortal Kombat 11: Aftermath duyuruldu". Hürriyet. 7 Mayıs 2019. Erişim tarihi: 3 Aralık 2020. 
 4. ^ "Mortal Kombat 11 Ultimate satışa çıktı". Hürriyet. 18 Kasım 2020. 18 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2020. 
 5. ^ Donaldson, Alex (18 Ocak 2019). "Mortal Kombat 11 hands-on: smart, slick and gloriously sick spine-crushing brawling". VG 247 (İngilizce). 18 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2019. 
 6. ^ Brianna Reeves (1 Şubat 2019). "Unlike Injustice 2, Mortal Kombat 11 Gear System is Cosmetic-Only". Playstationlifestyle.net (İngilizce). 7 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ekim 2020. 
 7. ^ Fenlon, Wes (17 Ocak 2019). "Mortal Kombat 11 goes deep on character customization". PC Gamer (İngilizce). 18 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ekim 2020. 
 8. ^ Folares, Sky (26 Şubat 2019). "Mortal Kombat 11: Co-op Towers of Time EXPLAINED" (İngilizce). screenrant.com. 27 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2020. 
 9. ^ a b Tach, Dave. "Mortal Kombat 11: First details on character roster, story, gameplay". Polygon (İngilizce). 27 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2019. 
 10. ^ "Mortal Kombat 11 Characters Roster: All Fighters Confirmed So Far". GameSpot (İngilizce). 18 Ocak 2019. 19 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2020. 
 11. ^ "Mortal Kombat 11". Mortal Kombat 11 (İngilizce). 13 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2020. 
 12. ^ a b ComingSoon (21 Ağustos 2019). "Mortal Kombat 11 Kombat Pack | Release date and characters" (İngilizce). GameRevolution. 22 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 
 13. ^ a b c Mortal Kombat 11 – Official Nightwolf Gameplay Trailer (İngilizce), erişim tarihi: 2 Ağustos 2019 
 14. ^ a b "Mortal Kombat 11 Story DLC: Who Are Shang Tsung's Allies?". GameRant (İngilizce). 5 Mayıs 2020. 19 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 
 15. ^ Fillari, Alessandro (7 Mayıs 2020). "Mortal Kombat 11's Next DLC Character Is RoboCop, Reprised By Original Actor Peter Weller" (İngilizce). GameSpot. 7 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 
 16. ^ a b c [1] Erişim tarihi:5 Aralık 2020
 17. ^ Fischer, Tyler (2 Şubat 2019). "'Mortal Kombat 11': Kronika Confirmed As Not Playable". Comicbook.com (İngilizce). 4 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2021. 
 18. ^ Keane, Sean (19 Ocak 2019). "Mortal Kombat 11's first gameplay footage: new fatalities, characters revealed". CNET (İngilizce). CBS Interactive. 18 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2019. 
 19. ^ Knezevic, Kevin (10 Nisan 2019). "Mortal Kombat 11's Second New Fighter Is The Elder Goddess Cetrion". GameSpot (İngilizce). 6 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2019. 
 20. ^ Leri, Michael (5 Nisan 2019). "Mortal Kombat 11 Noob Saibot, Erron Black, and Kollector detailed gameplay finally shown". Game Revolution (İngilizce). 14 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2019. 
 21. ^ McWhertor, Michael (6 Aralık 2018). "Mortal Kombat 11 revealed, coming April 2019". Polygon (İngilizce). 7 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2020. 
 22. ^ https://www.youtube.com/watch?v=UoTams2yc0s&has_verified=1 Erişim tarihi: 12 Aralık 2020
 23. ^ Wilde, Tyler (7 Aralık 2018). "Mortal Kombat 11 launches in April, here's the first trailer". PC Gamer (İngilizce). 8 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 24. ^ Macy, Seth G. (13 Aralık 2018). "Complete Guide to Mortal Kombat's Preorder Bonuses". IGN (İngilizce). 13 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 25. ^ "Mortal Kombat 11: What Song Was Playing in the Trailer?". Game Rant (İngilizce). 8 Aralık 2020. 9 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2020. 
 26. ^ "New 21 Savage Music Soundtracks 'Mortal Kombat 11' Trailer". Complex (İngilizce). 7 Aralık 2018. 24 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2020. 
 27. ^ Fischer, Tyler (8 Aralık 2018). "'Mortal Kombat 11's Trailer With 21 Savage Music Is Bad, So Here Are Some Alternatives". ComicBook.com (İngilizce). 9 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 28. ^ "Mortal Kombat 11: You May Not Hate the Trailer's Music After Hearing it Dubbed to ELO's Mr. Blue Sky". DualShockers (İngilizce). 8 Aralık 2018. 9 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2020. 
 29. ^ Vazquez, Suriel (6 Aralık 2018). "Mortal Kombat 11 Announced, Gets April Release Date". Game Informer (İngilizce). 2 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2020. 
 30. ^ Gera, Emily; Gera, Emily (17 Ocak 2020). "Ronda Rousey to Voice Sonya Blade in 'Mortal Kombat 11'". Variety (İngilizce). 18 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2020. 
 31. ^ "Mortal Kombat 11 beta schedule: All times and dates" (İngilizce). Android Central. 26 Mart 2019. 26 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2020. 
 32. ^ Fahey, Mike (6 Aralık 2018). "Mortal Kombat 11 Announced, Launching Globally April 23". Kotaku. 7 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 33. ^ McWhertor, Michael (22 Mart 2019). "Shang Tsung's coming to Mortal Kombat 11, played by the original film actor" (İngilizce). Polygon. 22 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 34. ^ 31 May 2019 by rawmeatcowboy (31 Mayıs 2019). "Mortal Kombat 11 'Kombat Pack' - DLC character profiles, and info on what else the pack includes" (İngilizce). GoNintendo. 1 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 35. ^ Patches, Matt (19 Şubat 2015). "Spawn can join the cast of Mortal Kombat X, creator says" (İngilizce). Polygon. 21 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 36. ^ Jonathan 'Catalyst' Grey (17 Nisan 2019). "Boon doesn't recall discussion with McFarlane where Spawn was offered to NRS; MKX's variations were inspired by Street Fighter Alpha 3" (İngilizce). Eventhubs.com. 19 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 37. ^ "Mortal Kombat 11 Spawn: Is the Comic Book Character Coming to the Game?" (İngilizce). dbltap. 10 Ocak 2019. 1 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 38. ^ "Mortal Kombat 11: New Spawn Info Revealed by Todd McFarlane" (İngilizce). Gamerant.com. 21 Haziran 2019. 21 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 39. ^ KeithDavidVerified account. "KeithDavid on Twitter: "It feels like home! #Spawn is one of my favorite characters to have voiced. It's an honor to reprise the role. #TenQuestionsTuesday". Twitter.com. 13 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 40. ^ Dominic Cianciolo. "Dominic Cianciolo on Twitter: "Joker! #mk11 @RichardEpcar @ericalindbeck "" (İngilizce). Twitter.com. 13 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 41. ^ "Archived copy" (İngilizce). 27 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 42. ^ Dominic Cianciolo (1 Ekim 2019). "Dominic Cianciolo on Twitter: "@Terminator vs. #CassieQuinn. Ready to play! #mk11 @ericalindbeck @ChrisCoxVox "" (İngilizce). Twitter.com. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 43. ^ Tyrrel, Brandin. "Halloween Slasher Michael Myers Once Considered for Mortal Kombat X" (İngilizce). IGN'. 5 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 44. ^ "Mortal Kombat Fans Are Absolutely Savaging Joker's Design" (İngilizce). 24 Ağustos 2019. 22 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 45. ^ Mortal Kombat 11: AftermathVerified account. "Mortal Kombat 11: Aftermath on Twitter: "When the Bat's away, Joker's goin' to play. See you soon kiddos! The Joker makes his mark on #MK11 January 28!" (İngilizce). Twitter.com. 13 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 46. ^ Fischer, Tyler (13 Aralık 2019). "Mortal Kombat 11 Fans Divided Over Joker's New Design" (İngilizce). Comicbook.com. 13 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 47. ^ Mortal Kombat 11: AftermathVerified account (1 Ocak 2020). "Mortal Kombat 11: Aftermath on Twitter: "He's escaped and what a #HappyNewYear it is! ahahahahHAAHAHAHA!! #MK11 "" (İngilizce). Twitter.com. 7 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 48. ^ Ed BoonVerified account (14 Ocak 2020). "Ed Boon on Twitter: "Joker game-play trailer koming soon. #MortalKombat11 #BloodyGoodTime "" (İngilizce). Twitter.com. 15 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 49. ^ Published on Jan 16, 2020 (16 Ocak 2020). "Mortal Kombat 11 Kombat Pack - The Joker Official Gameplay Trailer" (İngilizce). YouTube. 19 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 50. ^ "What is included in the Mortal Kombat 11 Kombat Pack?". WBGames.com (İngilizce). 11 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 51. ^ "Mortal Kombat 11 Skin Turns Cassie Cage into Harley Quinn". cbr.com (İngilizce). 5 Ekim 2019. 6 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 52. ^ "Dimitri Vegas drops fire Mortal Kombat track to celebrate Sub-Zero skin". Dexerto (İngilizce). 12 Ağustos 2019. 13 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 53. ^ "Mortal Kombat 11 reveals Shang Tsung gameplay, confirms Sindel, Nightwolf and Spawn as DLC •" (İngilizce). Eurogamer.net. 1 Haziran 2019. 1 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 54. ^ Gerblick, Jordan (13 Ağustos 2019). "Mortal Kombat 11's Sonya is getting a throwback outfit today | GamesRadar" (İngilizce). Gamesradar.com. 13 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 55. ^ Sheehan, Gavin (1 Ekim 2019). "The Terminator Makes His Glorious Appearance In "Mortal Kombat 11"" (İngilizce). Bleedingcool.com. 16 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 56. ^ "MORTAL KOMBAT 11 Adds Free Halloween Event, Spooky Skins". Nerdist (İngilizce). 17 Ekim 2019. 19 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 57. ^ "Mortal Kombat 11 Gothic Horror Skin Pack Revealed". gamerant.com (İngilizce). 14 Kasım 2019. 17 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
 58. ^ https://www.criticalhit.net/gaming/new-joker-gameplay-trailer-for-mortal-kombat-11-gives-you-what-you-freakin-deserve Erişim tarihi: 4 Aralık 2020
 59. ^ https://comicbook.com/gaming/news/mortal-kombat-11-aftermath-reveals-summer-heat-skins/ Erişim tarihi: 4 Aralık 2020
 60. ^ "NYCC: Ed Boon Talks Mortal Kombat 11 Ultimate, Mileena & Movies". Mortal Kombat Online (İngilizce). 14 Ekim 2020. Erişim tarihi: 20 Aralık 2020. 
 61. ^ "MK11 Mileena Was Delayed in Order to 'Create an Appreciation'". PlayStation LifeStyle. 16 Aralık 2020. 19 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2020. 
 62. ^ McWhertor, Michael (24 Kasım 2020). "Mortal Kombat 11 gets new skins based on the 1995 MK movie" (İngilizce). Polygon. 24 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 
 63. ^ "Mortal Kombat 11 for PlayStation 4 Reviews". Metacritic (İngilizce). CBS Interactive. 19 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2019. 
 64. ^ "Mortal Kombat 11 for Xbox One Reviews". Metacritic (İngilizce). CBS Interactive. 19 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2020. 
 65. ^ "Mortal Kombat 11 for PC Reviews". Metacritic (İngilizce). CBS Interactive. 11 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2020. 
 66. ^ "Mortal Kombat 11 for Switch Reviews". Metacritic (İngilizce). CBS Interactive. 26 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2020. 
 67. ^ "Mortal Kombat 11 for PS5 Reviews". Metacritic (İngilizce). CBS Interactive. 25 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2020. 
 68. ^ Moyse, Chris (23 Nisan 2019). "Review: Mortal Kombat 11". Destructoid. 24 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2020. 
 69. ^ Tran, Edmond (22 Nisan 2019). "Mortal Kombat 11 Review In Progress". GameSpot. 22 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2020. 
 70. ^ Garst, Aron (22 Nisan 2019). "Mortal Kombat 11 review: "Newcomers and fans alike will have a lot to love."". GamesRadar. 22 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2020. 
 71. ^ Saltzman, Mitchell (22 Nisan 2019). "Mortal Kombat 11 Review". IGN (İngilizce). 22 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2020. 
 72. ^ Elliott, Matt. "Mortal Kombat 11 Review" (İngilizce). PC Gamer. 26 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2020. 
 73. ^ GameCentral (23 Nisan 2019). "Game review: Mortal Kombat 11 is bloody terrific". Metro (İngilizce). 23 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2020. 
 74. ^ Coombes, Lloyd (22 Nisan 2019). "Mortal Kombat 11 Review (PS4)". Push Square (İngilizce). 22 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2020. 
 75. ^ "Mortal Kombat 11 review: Great fighting, bad port, ugly monetization" (İngilizce). PC World. 26 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2020. 
 76. ^ Tran, Edmond (22 Nisan 2019). "Mortal Kombat 11 Review In Progress". GameSpot (İngilizce). 22 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2020. 
 77. ^ Cano, Seth (22 Mayıs 2019). "REVIEW: MORTAL KOMBAT 11 (NINTENDO SWITCH". Pure Nintendo (İngilizce). 27 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 
 78. ^ Piscatella, Mat (21 Mayıs 2019). "The NPD Group - Apr '19 US Video Game Market Highlights". YouTube (İngilizce). 5 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 
 79. ^ Valdes, Giancarlo (22 Mayıs 2019). "SuperData: Mortal Kombat 11 and Fortnite help digital game sales hit $8.8 billion in April". VentureBeat (İngilizce). 1 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 
 80. ^ "'Mortal Kombat 11,' 'Days Gone' Top May Video Game Sales". HollywoodReporter (İngilizce). 19 Haziran 2019. 24 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 
 81. ^ "Mortal Kombat 11 Overtakes Kingdom Hearts III as 2019's Best-Selling Game". PlayStationLifestyle (İngilizce). 19 Haziran 2019. 20 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 
 82. ^ Piscatella, Mat (18 Haziran 2019). "The NPD Group - May'19 US Video Game Market Highlights". YouTube (İngilizce). 5 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 
 83. ^ Shea, Cam (20 Mayıs 2019). "Top 10 Game Charts: Mortal Kombat performs fatality on Days Gone". Mediaweek (İngilizce). 30 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 
 84. ^ Dutton, Fred (10 Mayıs 2019). "Days Gone was the best-selling game on PlayStation Store in April". PlayStation Blog Europe. 13 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 
 85. ^ "PS4 Exclusive Days Gone Makes the List of 2019's Best-Selling Games". Push Square (İngilizce). 17 Ocak 2020. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 
 86. ^ Kerr, Chris (6 Ekim 2020). "Mortal Kombat 11 has topped 8 million sales in under two years". Gamasutra (İngilizce). 11 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 
 87. ^ Tailby, Stephen (20 Eylül 2019). "Days Gone Rides Off with Three Nominations in This Year's Golden Joystick Awards". Push Square (İngilizce). 20 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2020. 
 88. ^ Winslow, Jeremy (19 Kasım 2019). "The Game Awards 2019 Nominees Full List". GameSpot (İngilizce). 23 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2020. 
 89. ^ Watts, Steve (31 Aralık 2019). "Steam Awards 2019 Winners Announced". Gamespot (İngilizce). 31 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2020. 
 90. ^ Chalk, Andy (13 Ocak 2020). "Control and Death Stranding get 8 nominations each for the 2020 DICE Awards". PC Gamer. 24 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2020. 
 91. ^ Van Allen, Eric (14 Şubat 2020). "Untitled Goose Game Wins Top Bill at the 2020 D.I.C.E. Awards". USgamer (İngilizce). 14 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2020. 
 92. ^ "2019 Nominees". National Academy of Video Game Trade Reviewers (İngilizce). 13 Ocak 2020. 21 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2020. 
 93. ^ Grayshadow (17 Şubat 2020). "2020 SXSW Gaming Awards Nominees Revealed". NoobFeed (İngilizce). 18 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2020. 
 94. ^ Wilson, Kelly (13 Şubat 2020). "Game Audio Network Guild Announces 18th Annual G.A.N.G. Award Nominees". The Hype Magazine (İngilizce). 14 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2020. 
 95. ^ Awards, The Game. "Nominees | The Game Awards". Nominees | The Game Awards. 20 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2020. 
 96. ^ "Mortal Kombat 11 banned for its gore". ONE Esports (İngilizce). 24 Nisan 2019. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 
 97. ^ "Mortal Kombat 11 is denied in Ukraine". Medium (İngilizce). 19 Nisan 2019. Erişim tarihi: 6 Aralık 2020. 
 98. ^ "MKWarehouse: Mortal Kombat 11: Kollection". Mortalkombatwarehouse.com. 17 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2019. 
 99. ^ "Mortal Kombat 11 Premium Edition". EB Games (İngilizce). Erişim tarihi: 6 Aralık 2020. 
 100. ^ "How ‘Mortal Kombat’ Became an Immortal Franchise," Playboy 22 Nisan 2019|erişimtarihi=6 Aralık 2020|dil=İngilizce
 101. ^ Walker, Ian (19 Ocak 2021). "Mortal Kombat Player Disqualified From Tournament For Criticizing Developers". Kotaku (İngilizce). 
 102. ^ Kljajic - Nem, Adnan (21 Ocak 2021). "Mortal Kombat 11 pro disqualified for using WhyDidNRSdoThis as variation name". AltChar (İngilizce). 
 103. ^ Garrett, Eric (17 Şubat 2019). "McFarlane Toys Previews Figures From 'Mortal Kombat 11,' 'Doom,' and More". Comicbook.com (İngilizce). 18 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2019. 
 104. ^ "Mortal Kombat 11 characters will be coming to MK Mobile soon" (İngilizce). Destructoid. 23 Ocak 2019. 27 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 105. ^ "MORTAL KOMBAT - Apps on Google Play" (İngilizce). 4 Mayıs 2015. 14 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2019. 

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Ödülü Mortal Kombat 11'in Ultimate sürümü kazanmıştır.