Mortal Kombat 4

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mortal Kombat 4
Geliştiriciler Midway Games (Arcade)
Eurocom (N64, PC, PS1)
Digital Eclipse (GBC)
Yayımcı Midway Games
Besteci Dan Forden Bunu Vikiveri'de düzenle
Seri Mortal Kombat
Platformlar Arcade, Microsoft Windows, Nintendo 64, PlayStation, Game Boy Color
Çıkış 15 Ekim 1997
Tür Dövüş oyunu
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Mortal Kombat 4, Mortal Kombat serisinin hazırlanmış, 1997 yılında piyasaya sürülmüş olan 4. oyunudur. Önceki üç oyundan ziyade, oyunun yapımcısı olan Midway bu sefer oyuncuların karşısına farklı bir senaryo ve birkaç yeni karakter ile çıkmaktadır. Ayrıca Mortal Kombat serisinin ilk üç boyutlu grafikler ile hazırlanmış oyunudur.

Hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyundaki hikâye genel olarak, - oyundaki adı ile - Netherrealm adı verilen, dünyadan farklı bir boyutta yaşayan ve bu boyutun yöneticisi olan Shinnok'un dünyayı ele geçirmek için başlattığı yeni bir ölümcül Dövüş turnuvasıdır. Lakin bahsi geçen karakter Shinnok, bir zamanlar yüce tanrılardan biridir fakat yaptığı hatalar ve hırsı yüzünden yıldırım tanrısı Raiden ile yüzleşmek zorunda kalmıştır. Raiden, Shinnok'u mağlup ederek Netherrealm adı verilen boyuta sıkıştırmıştır. Shinnok dünya ile başlayıp Outworldü de ele geçirerek evrenlerin tek hakimi olmayı planlamaktadır. Shinnok büyücü Quan Chi'nin yardımıyla Netherrealmdan kurtulur. Fakat ilk dünyayı ele geçirmek için önceki dövüş turnuvasını kazanan Raiden ve dövüşçülerini bu turnuvada mağlup etmek zorundadır.

Oynanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin 4. oyunu, yalnızca senaryo olarak değil, oynanış olarak da diğer Mortal Kombat oyunlarından ayrılır. Diğer oyunlarından farklı olarak her dövüşçüye oyunda kullanabileceği silahlar vermiştir (Gürz, kılıç, mızrak vb.) . Ayrıca oyunda yeni eklenen üç boyut ile yapılan dövüşlere farklı bir boyut kazandırılmaya çalışılmıştır. Serideki en çok rağbet gören, herhangi bir dövüşçünün karşısındaki dövüşçüyü mağlup ettikten sonra uygulanabilen Fatality bitirme hareketi de bulunmaktadır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda oynanabilir 15 karakter, oynanamaz 3 karakter vardır.

Oynanabilir karakterler arasında şunlar vardır: Liu Kang, Jax, Sonya Blade, Johnny Cage, Sub-Zero, Reiko, Jarek, Raiden, Tanya, Scorpion, Kai, Reptile, Fujin, Shinnok ve Quan Chi

Oynanamayan karakterler arasına ise şunlar vardır: Goro (alt-boss), Noob Saibot (gizli), Meat (gizli)

Bunlara ek olarak Mortal Kombat Gold 5 oynanabilir ve 1 gizli karakter daha sunar: Kitana, Mileena, Cyrax, Kung Lao, Baraka ve Sektor (gizli)