İçeriğe atla

Jason Voorhees

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13. Cuma karakteri
Jason Voorhees
İlk görünüm 13. Cuma (1980)
Son görünüm Mortal Kombat X (2015)
Cinsiyet: Erkek
Yer Illinois
Düşmanları Annesi dışında herkes
Kullandığı Silah: Pala
Canlandıranlar: Steve Daskawisz
(13. Cuma 2. Bölüm)
Richard Brooker
(13. Cuma 3. Bölüm)
Ted White
(13. Cuma: Son Bölüm)
Kane Hodder
(13. Cuma 7. Bölüm: Yeni Kan)Ken Kirzinger

(Freddy Jason'a Karşı)

Derek Mears Derek Mears (13.Cuma )

Jason Voorhees, Victor Miller tarafından yaratılmış kurgusal bir karakter. Jason 13. Cuma serisinin başlıca antagonistidir. Jason psikopat bir seri katildir ve cinayetlerini genellikle Kristal Göl'de cuma günleri işler. Jason hokey maskesini serinin üçüncü filminde kullanmaya başlar. Orijinal seride yaklaşık 8 tane film vardır. Toplamda 12 film vardır. Bunlardan en yeni çıkanı 2009 yılında yapılmış 13. Cuma filmidir.

Jason Deri Surat'a karşı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Deri Surat'ın ailesi ilk bölümdeki ailedir. Deri Surat ile Otostopçu ormanda birini öldürürken, o kişiyi Jason'da öldürmek ister. Bu yüzden Jason ile Deri Surat savaşır. Deri Surat bu savaşta fazla başarılı olamaz. Daha sonra otostopçu ile Jason'ı eve getirirler. Drayton çizgi romanda Deri Surat ve Otostopçuya, Velma Sawyer baktığını o ölünce kendisinin baktığını anlatır. Velma Sawyer, Drayton'dan sonraki en büyük kardeştir. Jason, Deri Surat'ın odasına girdiğinde Deri Surat maskesini takmamıştır. Yüzü çirkin olduğu için maskesini acele ile giyer. Deri Surat Otostopçu'nun Büyük Baba'ya doğum günü için yaptığı sandalyenin üstüne düşerek kırması üzerine otostopçu Deri Surat'ı döver. Ailenin Jason ile sürekli bir yana tartışması sonucu Jason ile savaşmak zorunda kalır. Aslında o Jason ile savaşmak istememiş Jason'ı arkadaşı olarak görmüşse de ailesi onu savaşa sürüklemiştir. Jason Deri Surat'a Karşı'nın sonunda Deri Surat ve Jason kapışmıştır. Otostopçu, Jason'ın kafasına bir çekiç ile vurur. Daha sonra Drayton, Otostopçu ve Deri Surat, Jason'ı göle atarlar.

Jason Voorhees 2 metre üzeri boya sahip ve 154 kg ağırlığındadır. Jason konuşmayı sevmez, sevişenlere asla acımaz, silah olarak kılıç uzunluğundaki ustura keskinliğindeki palasını kullanır. Kurbanlarını, koşarak yakalamayı tercih etmez, daha çok hızlı veya yavaş yürümeyi tercih eder. Jason, ölümsüz bir ölü olduğu için ölmek bilmez. Mezarda ise ölmez, yeniden dirilmek için gün sayıp dinlenir. Yüzü, Engelli Olduğu için kötü durumdadır ve sürekli maske takar. Kadın, çocuk, yaşlı vs. ayırt etmeksizin öldürür. Öldürürken vakit kaybetmez. Tek değer verdiği şey annesidir. Jason'ın öldürme sebebi; annesinin Kristal Göl'deki gençler tarafından öldürülmesidir.