İçeriğe atla

Fortnite

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fortnite
FortniteLogo
GeliştiriciEpic Games
YayımcılarEpic Games, Warner Bros. Interactive Entertainment
BesteciRom Di Prisco
Pınar Toprak Bunu Vikiveri'de düzenleyin
MotorUnreal Engine 5.1
PlatformlarWindows, macOS, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X/S, Nintendo Switch,
Çıkış25 Temmuz 2017 (Erken Erişim)
TürBattle Royale
ModTek oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Fortnite, Epic Games ve People Can Fly tarafından geliştirilen, Epic Games tarafından 25 Temmuz 2017'de yayınlanan nişancı oyunudur. Oyun, 4 kişiye kadar eşli oynanışa sahip bir görev yapma oyunudur. Oyun, aynı oyun motoruna sahip Dünyayı Kurtar, Fortnite Battle Royale (hayatta kalma) ve Creative adında üç oyun modunu içerir. Eylül 2017'de yayınlanan hayatta kalma modu sonrası oyunun popülerliği artmıştır.[1]

Fortnite Battle Royale modu dünyada popülerlik kazanmasından bu yana 125 milyon civarında bir oyuncu sayısına sahiptir. SuperData'nın verilerine göre Fortnite 2018'in en çok kazanan oyunu olmuştur. Oyunun 2018 yılında 2,4 milyar dolarlık bir gelir elde ettiği bilinmektedir.[2] Bunun yanı sıra oyun, oynaması ücretsiz tüm konsol oyunlarının gelirlerini 2017 yılında %458 oranında artırmıştı.

Sawe The World, macOS,[3] PlayStation 4, Windows ve Xbox One için mevcutken, Battle Royale ve Creative tüm bu platformların yanı sıra Android ve iOS cihazları[3] ve Nintendo Switch için de yayınlandı. Oyun ayrıca dokuzuncu nesil PlayStation 5 ve Xbox Series X/S konsollarının piyasaya sürülmesiyle birlikte piyasaya sürüldü.

Oyunun mobil cihazlar üzerinden kaldırılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Fortnite: Battle Royale oyununun, iOS ve Android istemcileri 13 Ağustos 2020'de sırasıyla Apple ve Google tarafından kaldırıldı çünkü Epic Games, kullanıcıların V-papel satın alma şeklini oyunu mobil platform üzerinden sunmak için kullandığı şirketlere aykırı şekilde değiştirdi ve Epic Games'in Apple'a karşı dava açmasına neden oldu. Hem, Fortnite : Battle Royale hem de Fortnite: Save the World'ün macOS istemcisi indirilebilir olsa da güncellenemez ve dolayısıyla oynanamaz. Android'de, artık Google Play'de mevcut olmasa da, diğer tüm Android cihazlarda doğrudan Epic Games uygulamasının yanı sıra Samsung Galaxy cihazlarındaki Samsung Galaxy Store aracılığıyla da kullanılabilir.[4]

Oyun modları[değiştir | kaynağı değiştir]

Fortnite, aynı motoru kullanan üç farklı oyun modu olarak ayrılıyor; her biri benzer grafiklere, sanat varlıklarına ve oyun mekaniklerine sahiptir.

 • Fortnite: Save the World, dört oyuncunun çeşitli görevlerde ortak bir hedef doğrultusunda işbirliği yaptığı, oyuncuya karşı çevre işbirliğine dayalı bir oyundur. Oyun, Dünya'da ortaya çıkan ve nüfusun %98'inin yok olmasına ve hayatta kalanların zombi benzeri "kabukların" saldırısına uğramasına neden olan şans eseri bir fırtınanın ardından geçiyor. Oyuncular ana üs sığınaklarının komutanları rolünü üstlenir, kaynakları toplar, hayatta kalanları kurtarır ve fırtına hakkında veri toplamaya veya fırtınayı geri püskürtmeye yardımcı olan ekipmanı savunur. Görevlerden oyunculara kahraman karakterleri, silah ve tuzak şemaları ve hayatta kalanları içeren bir dizi oyun içi öğe verilir ve bunların tümü niteliklerini geliştirmek için kazanılan deneyimle seviyelendirilebilir.
 • Fortnite: Battle Royale, 100 oyuncuya kadar oynanabilen, tek başına, ikili veya takım halinde (genellikle üç veya dört oyuncudan oluşur) oynanabilen bir oyuncuya karşı oyuncu oyunudur. Silahsız oyuncular, oyunun haritasından geçen bir "Savaş Otobüsü "nden havalanırlar. İndiklerinde, hayatta kalmaya ve diğer oyunculara saldırıp onları ortadan kaldırmaya çalışırken silah, eşya, kaynak ve hatta araç bulmaları gerekir. Bir tur boyunca, haritanın güvenli alanı yaklaşan bir zehirli fırtına nedeniyle küçülür; bu eşiğin dışındaki oyuncular hasar alır ve hızlı bir şekilde tahliye edemezlerse elenebilirler. Bu, kalan oyuncuları daha dar alanlara zorlar ve oyuncu karşılaşmalarını teşvik eder. Kalan son oyuncu, ikili veya takım kazanır.
 • Fortnite: Creative, oyunculara Battle Royale oyun modundaki herhangi bir öğeyi kişisel bir adada ortaya çıkarma özgürlüğünün verildiği ve savaş arenaları, yarış parkurları, platform mücadeleleri ve daha fazlası gibi oyunlar yaratabilecekleri bir sandbox oyun modudur.

Oyuncular ahşap, tuğla ve metal gibi temel kaynakları toplamak için haritadaki mevcut yapıları yıkmak için kazmalarını kullanabilirler. Daha sonra, tüm modlarda, oyuncu bu malzemeleri duvarlar, zeminler ve merdivenler gibi tahkimatlar inşa etmek için kullanabilir. Bu tahkimat parçaları, pencere veya kapı gibi şeyler eklemek için düzenlenebilir. Kullanılan malzemeler farklı dayanıklılık özelliklerine sahiptir ve aynı türden daha fazla malzeme kullanılarak daha güçlü varyantlara güncellenebilir. Dünyayı Kurtar'da bu, oyuncuların bir hedefin etrafında savunma tahkimatı veya kabukları çekmek için tuzak dolu tüneller oluşturmasını sağlar. Battle Royale'de bu, haritayı hızla geçme, kendini düşman ateşinden koruma veya ilerleyen bir düşmanı geciktirme araçları sağlar. Oyuncular Creative'te tahkimatlarını tasarlarken çok yaratıcı olmaya teşvik edilir.

Battle Royale ve Creative oynaması ücretsizken, Save the World oynaması ücretlidir.[5] Oyunlar, gerçek dünya fonlarıyla satın alınabilen, ancak aynı zamanda Save the World'deki görevleri ve diğer başarıları tamamlayarak kazanılan oyun içi para birimi olan V-Papeller kullanılarak para kazanılır.[6] Save the World'deki V-Papeller, rastgele bir öğe seçimi elde etmek için lama şeklinde piñata şeklinde ganimet kutuları satın almak için kullanılabilir. Battle Royale'de V-Papeller, karakter modelleri ve benzerleri gibi kozmetik öğeleri veya bir Battle Royale sezonu boyunca deneyim kazanmak ve belirli hedefleri tamamlamak için özelleştirme ödüllerinin kademeli bir ilerlemesi olan oyunun savaş geçişini satın almak için kullanılabilir.[7][8]

Canlı etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, belirli aralıklarla canlı etkinlikler düzenlemektedir.

Etkinlik Adı Sezon Tarih Yer Etkinlik Türü Olaylar
Patlat 4. Sezon 30 Haziran 2018 Karanlık Sığınak Canlı Hikâye Etkinliği Etkinlikte, Derbeder Depolar' a bir meteor düşmüştür. Meteor 1 depoyu yok edip, birine zarar vermiştir. Bu şekilde Derbeder Depolar, Derbeder Delik olmuştur.
Kelebek 6. Sezon 4 Kasım 2018 Girdap Gölü Canlı Hikâye Etkinliği Etkinlikte Mor Küp yani Kevin, Ganimet Gölüne girer. Kevin erir. Bu gölü mor yapar ve göle giren herkesi zıplatır.
Kar Fırtınası 7. Sezon 19 Ocak 2019 Donmuş Zirve Canlı Hikâye Etkinliği
Gösteri Zamanı 7. Sezon 2 Şubat 2019 Eğik Evler Canlı Konser Etkinlikte, Marshmello'nun dijital bir kopyası Fortnite oyuncularına konser vermiştir. Konseri yaklaşık 10,7 milyon kişi anlık olarak izlemiştir.
Mahzenden

Çıkarma

8. Sezon 4 Mayıs 2019 Ganimet Gölü Canlı Hikâye Etkinliği
Nihai Hesaplaşma 9. Sezon 20 Temmuz 2019 Sıcak Santral Canlı Hikâye Etkinliği Etkinlikte, Canavar, haritanın bir bölümünde belirir ve haritaya atlar. Ardından Mecha adı verilen bir robot haritanın öbür ucundan yükselmeye başlar ve ikisi er meydanında buluşurlar. Ufak bir arbededen sonra Mecha'nın kolu kopar. Daha sonra Mecha, Eğik Evler'deki bir heykelin altına gizlenmiş olan kılıcı bulur ve canavarı gözünden bıçaklayarak alt eder.
Sonumuz Geldi (Bölüm 1) 10. Sezon 13 Ekim 2019 Tozlu Depo Canlı Hikâye Etkinliği
Travis Scott - Astronomical 2. Bölüm 2. Sezon 23 Nisan 2020 Kumlu Kıyılar Canlı Konser Etkinlikte, Travis Scott'ın dijital bir kopyası Fortnite oyuncularına konser vermiştir. Konseri yaklaşık 12,3 milyon kişi anlık olarak izlemiştir.
Cihaz 2. Bölüm 2. Sezon 15 Haziran 2020 Büro Canlı Hikâye Etkinliği Etkinlikte, Büro'nun etrafındaki kapakçıklardan minareler yukarı doğru yükselir. Büro patlar ve cihaz, büronun ortasından minarelerin hizasına kadar çıkar. Daha sonra oyuncular sinematik modda Jonesy'in odasında Midas'ı ve kız kardeşi olan Müge'yi "ÇOK GİZLİ" dosyasında görürler. Sonrasında Jonesy odaya girer ve şaşkın bir ifadeyle "Beni duyabiliyor musun ?' der ve böylece Jonesy, Fortnite hikayesine dahil olmuş olur.
Dünyaları Tüketen 2. Bölüm 4. Sezon 1 Aralık 2020 Helicarrier 64 Canlı Hikaye Etkinliği Etkinlikte, Zaten haritanın dışından gözükmeye başlamış olan Galactus, etkinlik esnasında Helicarrier 64'e doğru yürümeye başlar. Elini kaldırır, "Sakının, açlığım dinmiyor !" dedikten sonra tek darbeyle Helicarrier'i parçalar. Aşağıya düşmeye başlayan oyuncuların yardımına Demir Adam yetişir ve oyunculara Sırt Roketi dağıtır. Bu sırada Galactus, sıfır noktasındaki enerjiyi ele geçirmeye başlar. Demir Adam ise zaman döngüsünü değiştirerek milyarlarca savaş otobüsü klonu oluşturur. Hikâye o ki; Galactus'u bu savaş otobüsü bombalarıyla alt edecekler. Otobüsün kontrolü oyunculara geçer ve ilk defa Fortnite, bir canlı etkinlikte oyunculara kontrol hakkı verir. Etkinliğe Thor ve Wolverine'de dahil olur. Daha sonrasında Galactus'a tüm otobüsleri yedirirler ve Galactus yok olur. Etkinlik sonunda Jonesy'nin ofisi gösterilir. Jonesy bayılmış bir şekilde yerde yatmaktadır ve ofiste deprem gerçekleşmektedir.
Sıfır Noktası Finali 2. Bölüm 6. Sezon 8 Haziran 2021 Sıfır Noktası Tekil Hikâye Etkinliği Jonesy, Sıfır Noktasını kurtarmak adına Doktor Slone'la birlikte çalışıyorlardı. Fakat son anda Jonesy, Slone'dan vazgeçip bu işi kendi kendine halledebileceğini düşündü ve böylece Slone ile yolları ayrılmış oldu. Jonesy, Sıfır Noktasına doğru yaklaşır, ardından, Patlat etkinliğindeki meteor Jonesy'nin çok yakınına düşer. İçinden Kuruluş çıkar. Jonesy her ne kadar uzlaşmacı bir kişi olsa da Kuruluş dinlemez ve onu pataklar. Jonesy, Geno'yu ve kız kardeşleri bulabileceğini söyler. Kız kardeşler, cihaz etkinliğinde Jonesy'nin masasında bulunan "ÇOK GİZLİ" dosyasındaki kişilerdir. Jonesy ve Kuruluş, Sıfır Noktasını tamir etmek için iş birliği yaparlar. Fortnite gerçekliği çökmeye başlar. Jonesy'e düşen ise portalları kapatmaktır. Sıfır Noktasından çıkan bir gerçeklik dalgası Jonesy'i bir kelebeğe dönüştürür. Artık sıra oyunculardadır. Etkinliği "Tekil Hikaye Etkinliği" yapan da budur. Oyuncular portalları bir bir kapatır. Kuruluş, Sıfır Noktasındaki patlamayı durduramayacağını anlayınca, Sıfır Noktasını mühürlemek için kendini feda eder. Kendini kapatmadan önce ise geri döneceğini ve Jonesy'nin kendisine baştan sona her şeyi anlatacağını söyler. Jonesy söz verir ve Sıfır Noktası mühürlenir.
Ariana Grande - Girift Turne 2. Bölüm 7. Sezon 6 Ağustos 2021 The Aftermath Canlı Konser / Hikâye Etkinliği Bu etkinlik, aslında bir sonraki etkinlik olan Gökteki Savaş etkinliğine karşı bir ipucu niteliğindeki bir etkinliktir. Etkinlikte, eski sezonların sembolleri olan Eğik Evler bölgesi, Muzaffer karakteri, Volkan dağı, Küp ve Roket gösterilmiştir. Ayrıca Ariana Grande'nin dijital bir kopyası konser vermiştir. Etkinliğe kaç kişinin katıldığı açıklanmamıştır.
Operasyon: Gökteki Savaş 2. Bölüm 7. Sezon 12 Eylül 2021 Ana Gemi Canlı Hikâye Etkinliği Etkinlikte, Haritanın üstünde bulunan Ana Gemi, oyuncuları kendi içine çeker. Oyuncuların amacı Slone'un emirleriyle, Ana Gemi'yi patlatıp ondan kurtulmaktır. Bombaları tam patlatmak üzereyken, sinyal kesilir ve patlatma iptal olur. Sonrasında, Ariana Grande etkinliğinde gösterilen küp, sezonlar sonra tekrar ortaya çıkar. Küp, kontrolden çıkar ve oyunculara saldırır ve bir kısmı ölür. Slone, küpü etkisizleştirmeyi başarır, bombaları patlatma emri verilir ve geri sayım başlar. Oyuncular küpü yeniden canlandırır ve küp kontrol altına alınır. Oyuncular, üst tarafa doğru yükselirler ve tek olduğu sanılan küpün aslında milyonlarca klonu olduğu anlaşılır. Ardından geri sayım biter, bombalar patlar ve oyuncular Ana Gemi'den çıkarlar. Geminin parçaları haritanın dört bir yanına yayılır.
Sonumuz Geldi (2. Bölüm) 2. Bölüm 8. Sezon 5 Aralık 2021 Piramit Canlı Hikâye Etkinliği
Çarpışma 3.Bölüm

2.Sezon

Çarpıştırıcı Canlı Hikâye Etkinliği

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Şefik Akkoç (26 Şubat 2018). "Fortnite İnceleme". 14 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2020. 
 2. ^ Gordon Gottsegen. "Fortnite made over $300M in May, but could finally be slowing down". 29 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2018. 
 3. ^ a b "İngilizce Vikipedi". 9 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ "Fortnite'ın, App Store ve Google Play üzerinden kaldırılması*". IGN. 13 Ağustos 2020. 1 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 5. ^ "Fortnite Save The World". 30 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 6. ^ "Fortnite V-papel". 29 Ekim 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2023. 
 7. ^ "Fortnite". 23 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2023. 
 8. ^ "Fortnite 2". 20 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2023.