Fortnite

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fortnite
FortniteLogo
Geliştirici Epic Games
Yayımcılar Epic Games, Warner Bros. Interactive Entertainment
Besteci Pınar Toprak
Rom Di Prisco Bunu Vikiveri'de düzenle
Motor Unreal Engine 4
Platformlar Windows, macOS, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X/S, Nintendo Switch,
Çıkış 25 Temmuz 2017 (Erken Erişim)
Türler Battle Royale, Hayatta Kalma
Mod Tek oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenle

Fortnite, Epic Games ve People Can Fly tarafından geliştirilen, Epic Games tarafından 25 Temmuz 2017'de yayınlanan nişancı oyunudur. Oyun, 4 kişiye kadar eşli oynanışa sahip bir görev yapma oyunudur. Oyun, aynı oyun motoruna sahip Save the World, Fortnite Battle Royale (hayatta kalma) ve Kreatif adında üç oyun modunu içerir. Eylül 2017'de yayınlanan hayatta kalma modu sonrası oyunun popülerliği artmıştır.[1]

Fortnite Battle Royale modu dünyada popülerlik kazanmasından bu yana 125 milyon civarında bir oyuncu sayısına sahiptir. SuperData'nın verilerine göre Fortnite 2018'in en çok kazanan oyunu olmuştur. Oyunun 2018 yılında 2,4 milyar dolarlık bir gelir elde ettiği bilinmektedir.[2] Bunun yanı sıra oyun, oynaması ücretsiz tüm konsol oyunlarının gelirlerini 2017 yılında %458 oranında artırmıştı.

Oyunun mobil cihazlar üzerinden kaldırılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Fortnite : Battle Royale oyununun, iOS ve Android istemcileri 13 Ağustos 2020'de sırasıyla Apple ve Google tarafından kaldırıldı çünkü Epic Games, kullanıcıların V-papel satın alma şeklini oyunu mobil platform üzerinden sunmak için kullandığı şirketlere aykırı şekilde değiştirdi ve Epic Games'in Apple'a karşı dava açmasına neden oldu. Hem, Fortnite : Battle Royale hem de Fortnite : Save the World'ün macOS istemcisi indirilebilir olsa da güncellenemez ve dolayısıyla oynanamaz. Android'de, artık Google Play'de mevcut olmasa da, diğer tüm Android cihazlarda doğrudan Epic Games uygulamasının yanı sıra Samsung Galaxy cihazlarındaki Samsung Galaxy Store aracılığıyla da kullanılabilir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Şefik Akkoç (26 Şubat 2018). "Fortnite İnceleme". 14 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2020. 
  2. ^ Gordon Gottsegen. "Fortnite made over $300M in May, but could finally be slowing down". 29 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2018. 
  3. ^ "Fortnite'ın, App Store ve Google Play üzerinden kaldırılması*". IGN. 13 Ağustos 2020. 1 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.