Raiden (Mortal Kombat)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Raiden
Seri Mortal Kombat
İlk oyun Mortal Kombat (1992)
Seslendiren Jon Hey (MK, MKII)
Clancy Brown (MK:DotR)
Carlos Pesina (MK:DA)
Richard Epcar (MKvDC, MK2011, MKX, MK11)[1]

Raiden, Ed Boon ve John Tobias tarafından yaratılan ve Mortal Kombat dövüş oyunundaki kurgusal bir karakterdir. Babası yüce tanrılardan biridir, Raiden yüce tanrılar arasında yer almaz. Zira kendisine yüce tanrılar tarafından dünyayı koruma görevi verilmiştir. Aynı zamanda yıldırım tanrısı olduğu da bilinir. Ve şüphesiz, Raiden; Mortal Kombat evreninin omurgasını oluşturan karakterlerden biridir.

Hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Raiden'ın hikâyesi, yarı tanrı ve -hikayedeki adı ile- Outworldün hükümdarı olan Shao Kahn'ın dünyayı ele geçirme planları yapması ile başlar. Kendisine yüce tanrılar tarafından dünyayı koruma görevi verilmiş olan Raiden, Shao Kahn'a engel olmak zorundadır. Fakat çok geçmeden Shao Kahn dünyaya ayak basar, ve planlarını hızlı bir şekilde uygulamaya başlar. Dünyanın Shao Kahn'ın ordusuna karşı koyacak şansı yoktur. Raiden tek kurtuluş olarak gördüğü yöntemi, yani yüce tanrılardan yardım istemeye karar verir. Raiden yüce tanrılara dünyanın savunacak gücü olmadığını ve ortada bariz bir adaletsizlik olduğunu savunur; ve kuralların adil olmasını ister. Buna karşın Raiden ve yüce tanrılar, dünya ve Outworld arasında bir dövüş turnuvası başlatmaya karar verirler. Kurallara göre dünyanın ve Outworldün en iyi dövüşçüleri bu turnuvaya katılacak, ve eğer dünya kazanırsa Shao Kahn dünyadan elini çekecektir. Ve bu turnuvaya dünyadan katılacak dövüşçüleri bizzat Raiden arar ve bulur. Ve dünya ile Outworld arasında Mortal Kombat turnuvası böylece başlar.

Turnuva oldukça uzun ve dünya için oldukça yıpratıcıdır. Shao Kahn'ın da bu turnuvadan haberi olur, ve kendisi de turnuvaya katılacak kişileri seçer. Dünya ve Outworldün seçtiği dövüşçüler şu şekilde sıralanabilir: Liu Kang, Kung Lao, Johnny Cage, Sonya Blade, Jax Briggs ve sonradan dahil olan Kitana dünya dövüşçüleri; Baraka, Shang Tsung, Jade, Sindel, Goro, Reptile, Kano ve Sheeva ise Outworld dövüşçüleridir. Turnuvanın sonunda Shao Kahn ve ordusu Liu Kang tarafından yenilir. Liu Kang, Raiden ve diğer dövüşçülerin yardımıyla turnuvayı kazanarak dünyayı kurtarır.

Hikâyenin bu bölümü, Mortal Kombat ve Mortal Kombat: Annihilation isimli iki ayrı film ile aktarılmıştır. Fakat film pek başarı elde edememiş, ve Ed Boon'un kararıyla hikâyenin geri kalanı video oyunları ile aktarılacaktır. Zira 1992 yılında çıkan Mortal Kombat isimli video oyunu beklenenden de fazla ilgi görmüştür.

İlk üç Mortal Kombat oyununda konu değişmemektedir. Fakat dördüncü oyun hikâye için bir dönüm noktası olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Richard Epcar interview - Kingdom Hearts Insider. Retrieved on 2008-10-13.