Sub-Zero

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sub-Zero
SeriMortal Kombat
İlk oyunMortal Kombat (1992)
YaratanEd Boon
John Tobias
OynayanFrançois Petit (1995 filmi, Bi-Han)
Keith Cooke (Annihilation, Kuai Liang)
J.J. Perry (Conquest, Federation of Martial Arts)
Kevan Ohtsji (Legacy, Bi-Han)
Eric Steinberg (Legacy II, Bi-Han)
Harry Shum (Legacy II, Kuai Liang)
Joe Taslim (2021 film, Bi-Han)
SeslendirenLuke Perry (MK:DotR)
John Tobias (MK4)
Ed Boon (MK:D)
Rom Barkhordar (2005-2006)
Jim Miller (2008-2011)
Steve Blum (MKX, MK11)
Dimitri Vegas (MK11 DLC kostüm)
Genel bilgiler
CinsiyetiErkek
DoğumÇin (Earthrealm) [1]
Aile üyeleriNoob Saibot (ağabeyi)
SilahlarBuz Asası (MK4, MKG)
Kori Blade (MK:DA, MK:D, MK:U, MK:A, MKvs.DCU, MK9, MKX, Injustice 2)
Sibernetik Silahlar (MK9)
Buz Hançerleri (MKX, Injustice 2)
Buz Çekiç (MKX, Injustice 2)
Buz Pollaks (MK11)

Sub-Zero, Midway Games ve NetherRealm Studios tarafından geliştirilen Mortal Kombat dövüş oyunu serisinden kurgusal bir karakterdir. Esas olarak buzu birçok biçimde kontrol etme yeteneği ile tanımlanan ve kurgusal bir klan olan Lin Kuei (Çince: 林魁; pinyin: Lín Kúi)'den bir savaşçı olan karakter, spin-off aksiyon-macera oyunu Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero'nun ana kahramanı olarak öne çıkmanın yanı sıra, serinin her ana oyununda yer alan tek karakterdir.

Franchise'ın ana Sub-Zero'su Kuai Liang'tir (Çince: 快凉; pinyin: Kuài Liáng). İlk çıkışını Mortal Kombat II'de yapan savaşçı, tanıtımından bu yana her kronolojik oyunda aynı giysiyi kullandı. Bu giysi, daha önce 1992'deki orijinal oyunda ve Myhtologies'te; sonraki oyunlarda Noob Saibot adıyla görünen ağabeyi Bi-Han (Çince: 避寒; pinyin: Bì Hán), tarafından kullanılmıştı. Bi-Han'ın serideki anti-kahramanlık ve kötü niyetli rolünün aksine, ana Sub-Zero; Earthrealm'i çeşitli tehditlere karşı savunan kahraman savaşçılardan biri olarak tasvir edilir. Sub-Zero ayrıca eskiden ölümsüz bir hayalet olan Scorpion'un hem rakibi hem de müttefiki olarak görünür.

Mortal Kombat'ın ikonik karakterlerinden biri olan Sub-Zero, oyunların dışında çeşitli ilgili medyada yer aldı. Görünüşü, yetenekleri ve Fatality bitirme hareketleri adına beğeni topladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sub-Zero Mortal Kombat biography 8 Aralık 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (John Tobias, 1992).