Cosplay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Finlandiya'da Yukicon 2014 kongresinde bulunan bir grup cosplayer.

Cosplay (Japonca: コスプレ kosupure), "costume" ve "play" kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş, "kostümlü oyun" olarak kabaca çevrilebilecek bir kelimedir. Çeşitli aksesuarlar ve kostümler kullanılarak anime ve manga, film, oyun, kitap ve cosplay sanatçısının kendi yarattığı karakterlerin taklit edildiği kostüm ve performans sanatıdır. Genellikle Japonya ve Doğu Asya yapımlarından etkilenilir. Fantezi, drama, büyü, aşk vb. tüm yapımlar cosplay konusu olabilir. Cosplay kostümlerini diğer kostümlerden ayıran fark çizgilerden kurgulanarak hayata geçirilmesi olmuştur. Dolayısıyla kalıpları farklı, malzemeleri apayrıdır. Cosplay dünyanın her yerinde birçok seveni olan eğlenceli, hareketli, sosyal ve bir o kadar da masraflı bir hobidir. Hem kültürel bir birikim hem el becerisi hem de tiyatral yeteneklere sahip olmak başarılı bir cosplay sanatçısı olmak için önemlidir.

Cosplayer[değiştir | kaynağı değiştir]

Cosplayer, cosplay yapan kişilere verilen isimdir. Cosplayerliği meslek olarak yapanlar olmasına karşın hobi olarak yapan insanlar da vardır. Cosplayer bütün bu insanlara genel olarak takılan isimdir.

Cosplay faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cosplay çalışmaları kimi zaman sokaklarda kimi zaman alışveriş merkezlerinde kimi zaman da özel stüdyolarda sergilenir. 1998 yılından bu yana başta Japonya olmak üzere pek çok ülkede cosplay kafe adı verilen cosplay sergi noktaları kurulmuştur. Büyük Convention'lar, yani içinde cosplay fotoğraf çekimleri video çekimleri, dans gösterileri, yarışmalar, kareoke, oyunlar, film gösterimleri ve konferans-panel tarzı hizmetler bulunan büyük cosplay festivalleri dünyanın her yerinde yaygınlaşmaktadır. Özellikle Comiket dergi fuarı Japonya'nın en büyük cosplay sergi alanıdır. Ayrıca Amerika'da bulunan San Diego Comic-Con, New York Comic Con ve Anime Expo cosplay'in en çok sergilendiği fuarlarındandır. Avrupa'da ise en çok Paris'te bulunan Japan Expo ve Londra'da bulunan London MCM Expo fuarları bilinmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]