Mortal Kombat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
MK title.png
Tür Dövüş
Yapımcı
Midway Games
Yayımcı
Yaratan
Platformlar
İlk yayın Mortal Kombat
6 Ekim 1992
Son yayın Mortal Kombat 11
23 Nisan 2019

Mortal Kombat, Midway Games tarafından ilk olarak 1992'de geliştirilen video oyunu odaklı Amerikan medya franchise'ıdır. İlk oyunun gelişimi aslen Ed Boon ve John Tobias'ın Jean-Claude Van Damme'ın başrolde olduğu bir video oyunu yapma fikrine dayanıyordu, ancak bu fikir suya düşünce bunun yerine bilim-fantezi temalı bir dövüş oyunu oluşturuldu. Yine de geliştiriciler, kişisel tarzı Van Damme'ınkine benzeyen, serinin birçok oyununda ana karakterlerden biri olan kurgusal film yıldızı Johnny Cage ile ona saygılarını sundular. Orijinal Mortal Kombat, gizli bir karaktere sahip ilk dövüş oyunuydu ve oyuncu bir dizi gereksinimi yerine getirdiğinde ulaşılırdı.

Orijinal oyundan sonra birkaç aksiyon-macera oyunuyla beraber birçok devam oyunu yapıldı. Bir çizgi roman serisi ve bir kart oyunu da yapıldı. Larry Kasanoff 1990'ların başında oyunun haklarını lisansladı ve franchise'ın ilk filminde yapımcılığı üstlendi. Ayrıcadan ikinci filmi, animasyon TV dizilerini ve canlı çekim TV dizisini çekti, ilk 1,000,000 kez satılan platinyum sertifikalı bir albüm yaptı. Mortal Kombat, dünya çapında en çok satan dövüş oyunu serisi ve tüm zamanların en çok hasılat yapan medya serilerinden biri haline geldi.

Serinin en önemli ün kaynağı mağlup edilen rakipleri nakavt etmek yerine öldüren fatality bitirme hareketleri ve yüksek düzeyde grafik şiddetleridir. Mortal Kombat ile ilgili tartışmalar kısmen Entertainment Software Rating Board adında video oyunu derecelendirme sisteminin oluşturulmasına yol açtı. Bu serideki ilk oyunlar, gerçekçi dijitalleşmiş sprite'larla ve yeni karakterler oluşturmak için kapsamlı bir palette-swap kullanımıyla dikkat çekti. Midway'in iflasının ardından, MK geliştirme ekibi Warner Bros. tarafından satın alındı ​​ve NetherRealm Studios olarak yeniden kuruldu.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Mortal Kombat II'nin arcade makinesindeki tuş panosu

Orijinal üç oyun ve güncellemeleri, Mortal Kombat (1992), Mortal Kombat II (1993), Mortal Kombat 3 (1995), Ultimate Mortal Kombat 3 (1995) ve Mortal Kombat Trilogy (1996), 2 boyutlu dövüş oyunlarıydı. MK ve MKII'in arcade versiyonları bir joystick ve beş tuş kullandı. Bunlar; high punch, low punch, high kick, low kick ve block idi. Mortal Kombat 3 ve güncellemelerinde "run" adında altıncı bir tuş eklendi.[1] ilk Mortal Kombat oyunlarında karakterler, aralarındaki tek büyük farkları kendilerine has özel hareketlerinin olması dışında hemen hemen aynı şekilde oynanışa sahipti.[2] 1990'lar boyunca, geliştirici ve yayıncı Midway Games; yumruklar, tekmeler ve bloklar için dört saldırı tuşuyla tek tarz dövüş hareketleri sundu. Mortal Kombat: Deadly Alliance, karakterlerin üç boyutlu olarak haritada hareket edebildiği ilk Mortal Kombat oyunuydu. Mortal Kombat 4 ise 3 boyutlu bilgisayar grafiklerini kullanan ilk oyundu. Deadly Alliance'dan Mortal Kombat: Deception'a kadar, dövüşçülerin iki silahsız ve bir silahlı stil olmak üzere karakter başına seçilebilir üç dövüş stili vardı. Seride kullanılan stillerin çoğu gerçek dövüş sanatlarına dayansa da bazıları tamamen hayal ürünüdür.[3] Örneğin Goro'nun dövüş stilleri, dört kollu olması avantajından yararlanarak tasarlanmıştı. Mortal Kombat: Armageddon için, oynanabilir karakter sayısının çokluğu nedeniyle dövüş stilleri genellikle bir 'yumruk yumruğa' ve bir 'silahlı' stil olacak şekilde karakter başına maksimum iki stile düşürüldü.[4] Mortal Kombat vs. DC Universe'de çoğu karaktere birden fazla dövüş stili verilmedi ve bunun yerine daha geniş bir 'özel hareket' çeşitliliği kazandırıldı.[5] 2011'deki Mortal Kombat oyununda karakterler 3 boyutlu[6] olarak işlendi ama 90'lardaki 2 boyutlu dövüş stili geri döndü. Önceki MK oyunlarından farklı olarak controller'ın dört saldırı tuşunun her biri karakterin uzuvlarından birine karşılık geldi. Böylece tuşlar; "front punch", "back punch", "front kick" ve "back kick" oldu. Bu konsept büyük ölçüde Tekken'den esinlenildi.

Mortal Kombat: Deception ve Mortal Kombat: Armageddon, tek oyunculu deneyimi önemli ölçüde genişleten "Konquest" adında açık dünya aksiyon-macera tarzı bir oyun moduna sahipti. Her iki oyun da aksiyon-strateji oyunu Archon'a benzer "Chess Kombat" gibi farklı mini oyun modları içerdi. Diğer iki bonus mini oyun, Puzzle Fighter'dan esinlenilen "Puzzle Kombat" ve Mario Kart'tan ilham alan "Motor Kombat" idi.

Bitirme hareketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bence [Mortal Kombat] felsefedeki farkı temsil ediyor. [....] Yani Street Fighter'da oynarken, kazansanız da kaybetseniz de en iyisi olması gereken, an be an oynanıştır. Mortal Kombat'ta dövüşmek ve oynamak sonuca ulaşmanın bir yoludur - görmek istediğiniz Fatality'dir ve neredeyse dövüş kısmını atlayıp Fatality'e ulaşmak istersiniz çünkü sonuç budur.[7]

Street Fighter'ın yapımcısı Yoshinori Ono

Mortal Kombat serisinin en dikkat çekici özelliklerinden biri, acımasız ve dehşet verici "Fatality" adındaki bitirme hareketleridir. Fatality'ler, galip karakterlerin savunmasız-mağlup rakipleri öldürmesine olanak sağlar. Genelde her karaktere özel olanak tasarlanır; istisna olarak Mortal Kombat: Armageddon'da oyuncular, "Kreate-A-Fatality" adındaki bir özellik ile içinde şiddetli hareketlerin bulunduğu tüm karakterlere ortak olan bir havuzdan istediklerini seçebilerek kendilerine özel Fatality'ler oluşturabilirler.[1][8]

Çeşitli Mortal Kombat oyunlarındaki diğer bitirme hareketleri arasında kazananın rakibini bitirmek için bir hayvana dönüştüğü Animality'ler (Mortal Kombat 3'de tanıtıldı); Uzun kombo vuruşlarının ardından rakibi parçalara ayıran Brutality'ler (Ultimate Mortal Kombat 3'te tanıtıldı); Bitirme hamlesi gerçekleştirebilmek için harita parçalarının kullanılabildiği Stage Fatality'leri/Death Trap'ler bulunur. Mortal Kombat: Deception, kaybedenlerin intihar tarzı bir bitirme hareketi yapabildiği Hara-Kiri'yi ekledi. Her iki oyuncu arasında; kazananların, kaybedenlerin kendilerini Hara-Kiri ile öldürmeden önce rakibini bitirip bitiremeyeceğini görmek için potansiyel bir yarışa yol açtı.[9]

Ayrıca seride, Mortal Kombat II'de ilk oyunun şiddet içeren içeriği nedeniyle yarattığı öfkeye bir hiciv olarak tanıtılan iki adet şiddet içermeyen bitirme hamlesi vardır. Bunlar, katliam yapmak yerine düşmana karşı dostluk gösterisiyle sonuçlanan Friendship'ler[10] ve rakibi bir bebeğe dönüştüren Babality'lerdir.[10]

Oyun serileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Karşılıklı dövüş[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksiyon-macera[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Fahs, Travis (5 Mayıs 2011). "The History of Mortal Kombat". IGN (İngilizce). Erişim tarihi: 13 Ağustos 2022. 
  2. ^ "1UP Show Mortal Kombat vs. DC Universe Video Gameplay Review Impressions Trailer on GameVideos from GameVideos". web.archive.org. 7 Temmuz 2011. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2022. 
  3. ^ "Mortal Kombat: Deadly Alliance Review". GameSpot (İngilizce). Erişim tarihi: 13 Ağustos 2022. 
  4. ^ Haynes, Jeff (10 Ekim 2006). "Mortal Kombat: Armageddon Review". IGN (İngilizce). Erişim tarihi: 13 Ağustos 2022. 
  5. ^ "Mortal Kombat vs DC Universe Review, Mortal Kombat vs DC Universe PS3 Review - GameSpot.com". web.archive.org. 28 Haziran 2011. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2022. 
  6. ^ Webster, Andrew (23 Ağustos 2010). "A gruesome return to form: hands-on with Mortal Kombat". Ars Technica (İngilizce). Erişim tarihi: 13 Ağustos 2022. 
  7. ^ Jim Sterling, Ono: Mortal Kombat represents Western game design 29 Ekim 2012[Tarih uyuşmuyor] tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Destructoid, 04.07.2011.
  8. ^ "Ultimate Mortal Kombat 3 Review, Ultimate Mortal Kombat 3 Xbox 360 Review - GameSpot.com". web.archive.org. 11 Temmuz 2011. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2022. 
  9. ^ "Mortal Kombat: Deception Review". GameSpot (İngilizce). Erişim tarihi: 14 Ağustos 2022. 
  10. ^ a b Mayhew, Malcom. "NEW 'MORTAL KOMBAT' IS GORIER THAN 1ST ONE" (İngilizce). Deseret News. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]