Mortal Kombat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mortal Kombat Logo.svg.png
Tür
Yapımcı
Midway Games
Yayımcı
Yaratan
Platformlar
İlk yayın Mortal Kombat
6 Ekim 1992
Son yayın Mortal Kombat 11
23 Nisan 2019

Mortal Kombat, 1992 yılında Midway Games tarafından geliştirilen video oyunu odaklı bir Amerikan medya franchise'ıdır. Serinin ilk oyununun gelişimi başlangıçta Ed Boon ve John Tobias'ın Jean-Claude Van Damme'ın başrolde olduğu bir video oyunu yapma fikrine dayanıyordu, ancak bu fikir düştüğünde bunun yerine bilim-fantezi temalı bir dövüş oyunu yaratıldı. Yine de geliştiriciler, kişisel tarzı Van Damme'inkine benzeyen kurgusal bir film yıldızı Johnny Cage (oyundaki ana karakterlerden biri) ile ona saygı gösterdi. Orijinal Mortal Kombat (1992), gizli bir karaktere sahip ilk dövüş oyunuydu ve oyuncu bir dizi gereksinimi yerine getirdiğinde ulaşılırdı.

Orijinal oyun, birkaç aksiyon-macera oyunu ile birçok 'sequel' üretti. Serinin aynı zamanda bir çizgi roman serisi ve bir kart oyunu da vardır. Film yapımcısı Larry Kasanoff, 1990'ların başında oyunun haklarını lisansladı ve franchise'ın ilk filmini çekti. Kasanoff ayrıca ikinci bir filmi, animasyon TV dizisi, canlı çekim aksiyon TV dizisi gibi medyaları üretti, ilk 1,000,000 platin satan müzik albümü ve live-action tour'u da yaptı. Mortal Kombat, dünya çapında en çok satan dövüş oyunu franchise'ı ve tüm zamanların en yüksek hasılat yapan medya imtiyazlarından biri haline geldi.

Serinin en önemli ün kaynağı mağlup edilen rakipleri nakavt etmek yerine öldüren fatality ismindeki bitirme hareketleri ve yüksek düzeyde grafik şiddetleridir. Mortal Kombat'i çevreleyen tartışmalar kısmen Entertainment Software Rating Board adında video oyunu derecelendirme sisteminin oluşturulmasına yol açtı. Bu serinin ilk oyunları, gerçekçi dijitalleştirilmiş sprite'ları ve yeni karakterler oluşturmak için palet değiştirme özelliğinin yaygın kullanımıyla da dikkat çekti. Midway'in iflasının ardından, MK geliştirme ekibi Warner Bros. tarafından satın alındı ​​ve NetherRealm Studios olarak yeniden kuruldu.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Mortal Kombat II'nin arcade makinesindeki tuş panosu

Orijinal üç oyun ve güncellemeleri, Mortal Kombat (1992), Mortal Kombat II (1993), Mortal Kombat 3 (1995), Ultimate Mortal Kombat 3 (1995) ve Mortal Kombat Trilogy (1996), 2 boyutlu dövüş oyunlarıydı. MK ve MKII'in arcade versiyonları bir joystick ve beş tuş kullandı. Bunlar; high punch, low punch, high kick, low kick ve block idi. Mortal Kombat 3 ve güncellemelerinde "run" adında altıncı bir tuş eklendi.[1] ilk Mortal Kombat oyunlarında karakterler, aralarındaki tek büyük farkları kendilerine has özel hareketlerinin olması dışında hemen hemen aynı şekilde oynanışa sahipti.[2] 1990'lar boyunca, geliştirici ve yayıncı Midway Games; yumruklar, tekmeler ve bloklar için dört saldırı tuşuyla tek tarz dövüş hareketleri sundu. Mortal Kombat: Deadly Alliance, karakterlerin üç boyutlu olarak haritada hareket edebildiği ilk Mortal Kombat oyunuydu. Mortal Kombat 4 ise 3 boyutlu bilgisayar grafiklerini kullanan ilk oyundu. Deadly Alliance'dan Mortal Kombat: Deception'a kadar, dövüşçülerin iki silahsız ve bir silahlı stil olmak üzere karakter başına seçilebilir üç dövüş stili vardı. Seride kullanılan stillerin çoğu gerçek dövüş sanatlarına dayansa da bazıları tamamen hayal ürünüdür.[3] Örneğin Goro'nun dövüş stilleri, dört kollu olması avantajından yararlanarak tasarlanmıştı. Mortal Kombat: Armageddon için, oynanabilir karakter sayısının çokluğu nedeniyle dövüş stilleri genellikle bir 'yumruk yumruğa' ve bir 'silahlı' stil olacak şekilde karakter başına maksimum iki stile düşürüldü.[4] Mortal Kombat vs. DC Universe'de çoğu karaktere birden fazla dövüş stili verilmedi ve bunun yerine daha geniş bir 'özel hareket' çeşitliliği kazandırıldı.[5] 2011'deki Mortal Kombat oyununda karakterler 3 boyutlu[6] olarak işlendi ama 90'lardaki 2 boyutlu dövüş stili geri döndü. Önceki MK oyunlarından farklı olarak controller'ın dört saldırı tuşunun her biri karakterin uzuvlarından birine karşılık geldi. Böylece tuşlar; "front punch", "back punch", "front kick" ve "back kick" oldu. Bu konsept büyük ölçüde Tekken'den esinlenildi.

Mortal Kombat: Deception ve Mortal Kombat: Armageddon, tek oyunculu oynanış deneyimini önemli ölçüde genişleten "Konquest" adında açık dünya aksiyon-macera tarzı bir oyun moduna sahipti. Her iki oyun da, aksiyon-strateji oyunu Archon'a benzer "Chess Kombat" gibi farklı mini oyun modları içerdi. Diğer iki bonus mini oyun, Puzzle Fighter'dan esinlenilen "Puzzle Kombat" ve Mario Kart'tan ilham alan "Motor Kombat" idi.

Bitirme hareketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bence [Mortal Kombat] felsefedeki farkı temsil ediyor. [....] Yani Street Fighter'da oynarken en iyisi olması gereken an be an oynanışdır, kazanmanız veya kaybetmeniz gerçekten önemli değil. Mortal Kombat'ta dövüşmek ve oynamak sonuca ulaşmanın bir yoludur - görmek istediğiniz Fatality'dir ve neredeyse dövüş kısmını atlayıp Fatality'e ulaşmak istersiniz çünkü işin neticesi budur.[7]

Street Fighter'ın yapımcısı Yoshinori Ono

Mortal Kombat serisinin en dikkat çekici özelliklerinden biri, acımasız ve dehşet verici "Fatality" adındaki bitirme hareketleridir. Fatality'ler, galip karakterlerin savunmasız-mağlup rakipleri öldürmesine olanak sağlar. Genelde her karaktere özel olanak tasarlanır; istisna olarak Mortal Kombat: Armageddon'da oyuncular, "Kreate-A-Fatality" adındaki bir özellik ile içinde şiddetli hareketlerin bulunduğu tüm karakterlere ortak olan bir havuzdan istediklerini seçebilerek kendilerine özel Fatality'ler oluşturabilirler.[1][8]

Çeşitli Mortal Kombat oyunlarındaki diğer bitirme hareketleri arasında kazananın rakibini bitirmek için bir hayvana dönüştüğü Animality'ler (Mortal Kombat 3'de tanıtıldı); Uzun kombo vuruşlarının ardından rakibi parçalara ayıran Brutality'ler (Ultimate Mortal Kombat 3'te tanıtıldı); Bitirme hamlesi gerçekleştirebilmek için harita parçalarının kullanılabildiği Stage Fatality'leri/Death Trap'ler bulunur. Mortal Kombat: Deception, kaybedenlerin intihar tarzı bir bitirme hareketi yapabildiği Hara-Kiri'yi ekledi. Her iki oyuncu arasında; kazananların, kaybedenlerin kendilerini Hara-Kiri ile öldürmeden önce rakibini bitirip bitiremeyeceğini görmek için potansiyel bir yarışa yol açtı.[9]

Ayrıca seride, Mortal Kombat II'de ilk oyunun şiddet içeren içeriği nedeniyle yarattığı öfkeye bir hiciv olarak tanıtılan iki adet şiddet içermeyen bitirme hamlesi vardır. Bunlar, katliam yapmak yerine düşmana karşı dostluk gösterisiyle sonuçlanan Friendship'ler[10] ve rakibi bir bebeğe dönüştüren Babality'lerdir.[10]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Seri; oyun içi hikâyelere göre, Elder Gods (Türkçe: Yaşlı Tanrılar) olarak bilinen sonsuz, eterik ve doğaüstü ilahi varlıkların eski bir panteonu tarafından yaratılan, hayatta kalan on sekiz alemden oluşan kurgusal bir evrende geçmektedir. Mortal Kombat: Deception kılavuzu, alemlerin altısını: Liu Kang, Kung Lao, Sonya Blade, Johnny Cage ve Jax Briggs gibi efsanevi kahramanlara ev sahipliği yapan ve ayrıca Thunder God Raiden'ın koruması altında olan "Earthrealm" (Dünya); Ateşli derinlikleri en aşağılık olanlar dışında herkes için kabul edilemez olan, Quan Chi, Noob Saibot gibi iblisler ve gölgeli savaşçıların diyarı "Netherrealm"; İmparator Shao Kahn'ın kendisine ait olduğunu iddia ettiği, sürekli çekişmeler olan diyar "Outworld"; Sakinlerinin yapıyı ve düzeni her şeyin üstünde tuttuğu "Seido, The Realm of Order"; sakinlerinin hiçbir kurala uymadığı, sürekli kargaşa ve değişime tapılan "Chaosrealm"; ve güzelliği, sanatsal ifadesi ve sakinlerinin uzun ömürlülüğü ile tanınan "Edenia" olarak tanımladı. Elder God'lar, bir diyarın sakinlerinin başka bir diyarı ancak savunan diyarın en büyük savaşçılarını on ardışık Mortal Kombat turnuvasında yenerek fethedebileceklerine hükmetti.

İlk Mortal Kombat oyunu, yedi farklı savaşçının turnuvaya katılmak için kendi sebepleriyle yer aldığı Earthrealm'de geçer. Outworld tarafından ele geçirilme tehdidi altında olan diyarın, özgürlüklerini sürdürmeleri turnuvanın ödülüydü. Earthrealm'in yerleşik savaşçıları arasında Liu Kang, Johnny Cage ve Sonya Blade vardı. Thunder God Raiden'ın yardımıyla Earthrealm savaşçıları galip geldi ve Liu Kang, Mortal Kombat'ın yeni şampiyonu oldu. Mortal Kombat II'de, minion'ı Shang Tsung'un başarısızlığıyla baş edemeyen Outworld İmparatoru Shao Kahn, Earthrealm savaşçılarını Liu Kang'ın sonunda Shao Kahn'ı yendiği Outworld'e çeker. Mortal Kombat 3'de Shao Kahn, Edenia'yı kendi imparatorluğuyla birleştirdi ve oranın eski kraliçesi Sindel'i Earthrealm'de canlandırdı ve Outworld ile de bir araya getirdi. İmparator, Earthrealm'i işgal etmeye çalışır, ancak sonunda Liu Kang tarafından bir kez daha yenilir, akabininde Edenia onun elinden kurtulur ve orası Prenses Kitana tarafından yönetilen barışçıl bir diyara geri döner. Bir sonraki oyun olan Mortal Kombat 4'te, düşmüş yaşlı tanrı Shinnok'un krallıkları fethetmeye ve Raiden'ı öldürmeye çalışması yer alır. Ancak, o da Liu Kang tarafından mağlubiyete uğratılır.

Mortal Kombat: Deadly Alliance'da kötü büyücüler Quan Chi ve Shang Tsung, diyarları fethetmek için güçlerini birleştirir. Mortal Kombat: Deception'da, birkaç dövüşten sonra büyücüler galip gelir; Raiden onlara karşı çıkmada öne çıkmak için Earthrealm'in savaşçılarının çoğunu öldürür. Mortal Kombat: Deadly Alliance'ın sonunda savaşçı Reptile tarafından serbest bırakılan Ejderha Kral Onaga, Shujinko'yu Onaga'nın gücünün kaynağı olan Kamidogu'nun altı parçasını araması için kandırmıştı. Ejderha Kral, gücünün son parçası olan Quan Chi'nin muskasını elde etmek için Raiden, Shang Tsung ve Quan Chi ittifakıyla yüzleşti. Onaga ve güçleriyle savaşmak için sadece birkaç savaşçı kaldı. Shujinko sonunda Onaga'yı yendi ve tehdidini diyarlardan kaldırdı.

Mortal Kombat: Armageddon'da başlı başına felaket başlar. İlk Mortal Kombat'tan yüzyıllar önce, Kraliçe Delia, "diyarların tüm savaşçılarının gücü, diyarları altüst edecek ve istikrarsızlaştıracak kadar büyük bir boyuta ulaşacağı için", diyarları yok edileceğini önceden bildirdi. Bu durum yıkıcı olaylar zincirini tetikleyecekti. Kral Argus, oğulları Taven ve Daegon'u inkübasyona koyarak bekletir ve böylece bir gün, Blaze adında bir ateş yaratığını yenerek diyarları Armageddon'dan kurtarmak için uyandırılabilirlerdi. Ancak sonda Blaze'i yenen Shao Kahn, Armageddon'a neden olan kişidir.

Crossover oyun Mortal Kombat vs. DC Universe, hikâye açısından konularının devamı olmayıp önceki oyunlar ile bağlantısı yoktur. Hem Shao Kahn'ın hem de uzaylı savaş lordu Darkseid'in eşzamanlı yenilgileri, her iki kötünün de "Dark Kahn" adında bir varlığına kaynaşmasına neden olduktan sonra, hem Mortal Kombat hem de DC Evrenleri birleşmeye başlar. Bu, savaşçıları ve kahramanları kontrol edilemeyen öfke nöbetleri geçirttikten sonra çatışmalara sokar. Her iki evrenin kahramanları ve kötüleri, yalnızca Raiden ve Superman kalana kadar, felaketten birbirlerinin sorumlu olduğuna inanarak defalarca birbirleriyle savaşırlar. İkisi Dark Kahn ile yüzleşir ve ortak düşmanlarını yenmek için bir araya gelir. Dark Kahn'ın yenilgisinden sonra, iki krallık etkisiz hale gelir ve Shao Kahn ile Darkseid sonsuz hapis cezasına çarptırılmak üzere birbirlerinin evrenlerinde sıkışıp kalırlar.

2011 Mortal Kombat reboot'unda Armageddon savaşı sadece Shao Kahn ve Raiden'ın hayatta kalmasıyla sonuçlandı: Raiden, Shao Kahn tarafından öldürülmek üzeredir ve son darbeyi indirmeden hemen önce Raiden, kazanması gerektiğini söyleyerek önceki benliğine zihinsel bir mesaj gönderir ve kamera Mortal Kombat 1'e geri döner. Görüntüleri alan geçmiş Raiden, onuncu Mortal Kombat turnuvasının ortasında Armageddon'u önlemek için zaman çizelgesini değiştirmeye çalışır. Yaşlı Tanrıların yardımıyla Shao Kahn'ın zaferini engellemeyi başarırken, kendini savunmak için Liu Kang'ı öldürmek zorunda kalır ve müttefiklerinin çoğunu Kraliçe Sindel'e kaptırır; Earthrealm'i Shinnok ve Quan Chi'nin entrikalarına karşı savunmasız bırakır.

Mortal Kombat X'de, Shinnok ve Quan Chi'nin planlarını uygularken, Shao Kahn'ın Earthrealm'i işgalinde öldürülenlerin ölümsüz revenantlarından oluşan bir orduya liderlik ettiğini görür. Raiden, Johnny Cage, Kenshi Takahashi ve Sonya Blade liderliğindeki bir savaşçı ekibi onlara karşı çıkar ve müteakiben savaşta, Shinnok muskasında hapsedilir, Quan Chi kaçsa da çeşitli savaşçılar diriltilir ve kontrolünden kurtulur. Yirmi beş yıl sonra büyücü, Shinnok'un dönüşünü kolaylaştırmak için böceksi D'Vorah'ın yanında yeniden ortaya çıkar. İntikamcı Scorpion, Quan Chi'yi öldürür, ancak Shinnok'u serbest bırakmasını engelleyemez. Onunla savaşmak için Cassie Cage, Earthrealm'in yeni nesil kahramanlarından oluşan bir ekibin onu yenmesinde liderlik eder. Shinnok ve Quan Chi'nin yenilmesiyle Liu Kang ve Kitana'nın revenantları Netherrealm'in kontrolünü ele geçirirken, Raiden, Shinnok'un muskasına "dokunur".

Mortal Kombat 11 ve genişlemesi Aftermath'de, zamanın mimarı ve Shinnok'un Annesi Kronika'nın, oğlunun yenilgisinden ve Raiden'in çalışmalarını kurcalamasından sonra zaman çizelgesini yeniden başlatmak için çalıştığı görülür. Bunu yaparken, diyarların kahramanlarının geçmiş versiyonlarını günümüze getirir, geri kalanı onu yenmek için çalışırken kendini bazılarıyla aynı hizaya getirir. Neredeyse Liu Kang'ı ikinci kez öldürdükten sonra Raiden, Kronika'nın birleşik güçlerinden korktuğu için onları birden fazla zaman çizelgesinde savaşmaya yönlendirdiğini keşfeder. Onun müdahalesine ve kölelerinin saldırılarına rağmen, Raiden, Liu Kang'a gücünü verir ve onu bir ateş ve gök gürültüsü tanrısına dönüştürür, böylece Kronika'yı yenebilir. Genişlemeden sonra, Liu Kang'ın zaman çizelgesini yeniden başlatmak için gereken öğe olan Kronika'nın Tacı'nı istemeden yok ettiği ortaya çıktı. Yenilgisi, Kronika'nın hapsedilmesi nedeniyle temel oyunda bulunmayan Shang Tsung'u da canlandırır. Tacı geri almak için Liu Kang, Shang Tsung'u, öğeyi Kronika'dan önce elde etmek için diğer Earthrealm kahramanlarını zamanında geri gönderir, ancak Shang Tsung olayları manipüle eder, böylece tacı ele geçirir. Son kısımda oyuncu, Shang Tsung veya Liu Kang ile yeni bir zaman çizelgesi başlatmayı tercih edebilir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dragon Con 2012'de Kitana, Reptile ve Sonya Blade'in cosplaycileri.

Seri, iterasyonları boyunca; Baraka, Cassie Cage, Cyrax, Ermac, Fujin, Goro, Jade, Jax, Johnny Cage, Kabal, Kano, Kenshi, Kintaro, Kitana, Kung Lao, Liu Kang, Mileena, Motaro, Nightwolf, Noob Saibot, Quan Chi, Raiden, Rain, Reptile, Scorpion, Sektor, Shang Tsung, Shao Kahn, Sheeva, Shinnok, Sindel, Skarlet, Smoke, Sonya Blade, Stryker, Sub-Zero ve Tanya gibi çok sayıda oynanabilir karaktere sahip oldu. Bunlardan bazıları Dünya'daki insanlar ve siborglarıdır, bazıları iyi ve kötü tanrılardır, bazıları da 'Outworld' ve diğer alemlerin sakinleridir.

Ana karakterler dışında birçok konuk karaktere de yer verilmiştir. Bu içerik, birkaç DC Comics evreninin kahramanlarını ve kötülerini bünyesinde barındırdığı 2008'de piyasaya sürülen Mortal Kombat vs. DC Universe'den başlayarak sonraki oyunlarda God of War'dan "Kratos", Elm Sokağında Kâbus serisinden "Freddy Krueger", 13. Cuma serisinden "Jason Voorhees", Alien serisinden "Alien", Teksas Testere Katliamı serisi'nden "Leatherface", Predatör serisinden "Predatör", Terminatör serisinden "Terminatör T-800", RoboCop serisinden "RoboCop", Image Comics'den "Spawn", Rambo serisinden "John Rambo" ve daha önce MKvs.DC'de yer almış "The Joker" gibi karakterler yer aldı.

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kökenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mortal Kombat geliştirilmeye 1991 yılında sadece dört kişiyle başladı: Ed Boon (programlama), John Tobias (sanat ve hikâye), John Vogel (grafikler) ve Dan Forden (ses tasarımı).[11][12] Mortal Kombat aktörleri Richard Divizio ve Daniel Pesina'ya göre, ilk oyun aslında John Tobias'ın (o zamanlar Midway Games'in genç ve yeni bir çalışanı) ve Carlos Pesina'nın ninja temalı bir projesi olarak başladı. Ancak Tobias'ın patronu Ed Boon'a yaptıkları teklif tüm Midway yönetimi tarafından reddedildi.[13] Midway'e daha sonra, Jean-Claude Van Damme'ın başrolde olduğu 1992 yapımı Evrenin Askerleri filminin bir video oyunu uyarlamasını yaratması için başarısız bir şekilde yaklaşıldı[14] ve Tobias, Van Damme'ın dijitalleştirilmiş bir versiyonunu içeren bir dövüş oyunu hayal etti.[15] Bir oyunu çağdaş karikatürize dövüş oyunlarından daha "çok daha sert, biraz daha ciddi, biraz daha Enter the Dragon veya Bloodsport gibi" yapmak niyetinde olan Tobias ve Boon,[16] Bloodsport lisansını kullanma anlaşması bozulduktan sonra bile projelerine devam etmeye karar verdiler.[17]

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mortal Kombat serisindeki oyunlara ve versiyonlara genel bakış
Başlık Çıkış Orijinal platform Bağlantı noktaları (Port) Notlar
Mortal Kombat 1992 Arcade Çeşitli Orijinal Mortal Kombat oyunu.
Mortal Kombat II 1993 Arcade Çeşitli İkinci ana oyun. Mortal Kombat'ın devamı.
Mortal Kombat 3 1995 Arcade Çeşitli Üçüncü ana oyun. Mortal Kombat II'nin devamı.
Ultimate Mortal Kombat 3 1995 Arcade Çeşilti Mortal Kombat 3'e yapılan bir güncelleme.
Mortal Kombat Trilogy 1996 PS1, N64 Saturn, Windows, Game.com, R-Zone 1996'ya kadar serideki tüm karakterleri içeren, MK3 motorunu temel alan bir oyun.
Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero 1997 PS1, N64 Yok Üç spin-off oyunun ilki. Sub-Zero'nun başrolde olduğu bir aksiyon-macera oyunu. İlk Mortal Kombat'ın ön bölümü (prequel'i).
Mortal Kombat 4 1997 Arcade PS1, N64, Windows Dördüncü ana oyun. Mortal Kombat 3'ün devamı. Arcade'de görünen son oyun.
Mortal Kombat Gold 1999 Dreamcast Yok Mortal Kombat 4'e yapılmış güncelleme. Sadece konsol platformu için çıktı.
Mortal Kombat: Special Forces 2000 PS1 Yok Üç spin-off oyunun ikincisi. Jax'in başrolde olduğu bir aksiyon-macera oyunu. İlk Mortal Kombat'ın ön bölümü.
Mortal Kombat Advance 2001 GBA Yok Ultimate Mortal Kombat 3'ün bir port'u
Mortal Kombat: Deadly Alliance 2002 PS2, Xbox, GCN GBA Beşinci ana oyun. Mortal Kombat 4'ün devamı.
Mortal Kombat: Tournament Edition 2003 GBA Yok Mortal Kombat: Deadly Alliance'ın GBA sürümüne bir güncelleme.
Mortal Kombat: Deception 2004 PS2, Xbox, GCN Yok Altıncı ana oyun. Deadly Alliance'ın devamı.
Mortal Kombat: Shaolin Monks 2005 PS2, Xbox Yok Üç spin-off oyununun üçüncüsü. Mortal Kombat ve Mortal Kombat II arasındaki alternatif bir zaman çizelgesinde, Liu Kang ve Kung Lao'nun başrol oynadığı bir aksiyon-macera uyarlaması.
Mortal Kombat: Armageddon 2006 PS2, Xbox Wii (2007) Yedinci ana oyun. Deception'ın devamı ve orijinal ana serinin son oyunu.
Mortal Kombat: Unchained 2006 PSP Yok Deception'ın bir port'u.
Ultimate Mortal Kombat 2007 NDS Yok Ultimate Mortal Kombat 3'ün başka bir port'u.
Mortal Kombat vs. DC Universe 2008 PS3, Xbox 360 Yok Sekizinci ana oyun. Mortal Kombat II ve Mortal Kombat 3 arasında alternatif bir zaman çizelgesinde geçen, kanonik olmayan bir geçiş oyunu.
Mortal Kombat 2011 PS3, Xbox 360 PS Vita (2012), Windows (2013) Dokuzuncu ana oyun. Orijinal Mortal Kombat, Mortal Kombat II ve Mortal Kombat 3'teki olayları birleştiren hikâye reboot'u. Windows sürümü, tüm indirilebilir içerikleri içeren Mortal Kombat: Komplete Edition olarak yayınlandı.
Mortal Kombat Arcade Kollection 2011 PS3, Xbox 360 Windows (2012) Mortal Kombat, Mortal Kombat II ve Ultimate Mortal Kombat 3 port'ları derlemesi.
Mortal Kombat X 2015 PS4, Xbox One,[18] Windows Android, iOS Onuncu ana oyun. 2011'deki Mortal Kombat'ının devamı. Tüm indirilebilir içerikleri içeren yükseltilmiş bir sürüm, Mortal Kombat XL adıyla yayımlandı.
Mortal Kombat Mobile 2015 Android, iOS, iPadOS Yok İlk başta Mortal Kombat X adıyla çıktı. Bu oynaması ücretsiz mobil oyun, 2020'lerde güncellemeler aldı.[19]
Mortal Kombat 11 2019 Nintendo Switch, Google Stadia, PS4, Xbox One,[20] Windows PS5 (2020), Xbox Series X/S (2020) On birinci ana oyun. Mortal Kombat X'in devamı. Mortal Kombat 11: Aftermath başlıklı bir genişletme 2020'de yayınlandı. Mortal Kombat 11: Ultimate Edition adında tüm indirilebilir içerikleri içeren geliştirilmiş bir sürüm yayınlandı.
Mortal Kombat: Onslaught 2023 Android, iOS Yok Mortal Kombat serisinin ikinci mobil oyunu. 2023'te piyasaya sürülecek bir koleksiyon RPG'sidir.[21]
Mortal Kombat 12 2023 TBA TBA On ikinci ana oyun. Mortal Kombat 11'in devamı.

Ana seri[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal Mortal Kombat oyunu, Ekim 1992'de Midway tarafından arcade makinelerinde piyasaya sürüldü ve o zamandan beri Acclaim Entertainment tarafından piyasaya sürülen ilk bağlantı noktalarıyla birlikte birkaç konsol ve ev bilgisayarı sistemine taşındı.[22] Devam oyunu, Mortal Kombat II, 1993'te arcade makineleri için piyasaya sürüldü, daha fazla karakter kadrosu ve iyileştirilmiş grafikler ve oynanış içeriyordu, ardından 1993-1995'te çok sayıda ev sistemine taşındı ve yine Acclaim tarafından piyasaya sürüldü.[23] Mortal Kombat 3, 1995'te hem arcade hem de ev sürümlerinde çıktı.[24] MK3, oyundaki karakter sayısını ve diğer özellikleri artıran iki güncelleme aldı: Aynı yıl oyun salonlarında yayınlanan Ultimate Mortal Kombat 3 ve ertesi yıl ev konsolları için piyasaya sürülen Mortal Kombat Trilogy.[25] Bir sonraki oyun, Mortal Kombat 4, 1997'de piyasaya sürüldü ve serinin önceki oyunlarda kullanılan dijitize 2D grafikler yerine 3D işlenmiş grafiklere sıçramasını işaret etti. Mortal Kombat 4; PlayStation, Nintendo 64 ve Microsoft Windows'a port'landı. Oyunun Mortal Kombat Gold başlıklı güncellenmiş versiyonu 1999'da Dreamcast için özel olarak piyasaya sürüldü.

Bu noktada seri, sadece konsolları hedef almaya başladı ve Mortal Kombat 4, serinin oyun salonları için piyasaya sürülen son oyunu oldu. Ayrıca serinin adlandırma şeması, 2002'de Mortal Kombat: Deadly Alliance ile başlayarak, sayılar yerine alt başlıkların kullanımı şeklinde değiştirildi.

Deadly Alliance başlangıçta Xbox, PlayStation 2 ve GameCube için piyasaya sürüldü.[26][27][28] Deadly Alliance aynı zamanda tamamen 3D oynanışa sahip ilk Mortal Kombat oyunuydu ve Mortal Kombat 4'e kadar oyun 2D düzlemde kalmıştı; bu 3D trendinin kullanımı sonraki iki oyun için de devam edecekti.

Bir sonraki devam oyunu, 2004 çıkışlı Mortal Kombat: Deception'dı; PlayStation 2, Xbox ve GameCube için yayınlandı.[29][30][31] PlayStation Portable için bağlantı noktası olan Mortal Kombat: Unchained, 2006'da piyasaya sürüldü. Mortal Kombat: Armageddon 2006'da PlayStation 2, Xbox ve 2007'de Wii için yayınlandı.[32][33][34]

Mortal Kombat serisi ile DC Comics arasında bir crossover dövüş oyunu olan Mortal Kombat vs. DC Universe, 2008'de PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya sürüldü.[35][35]

Serideki dokuzuncu oyun, kısaca Mortal Kombat adlı bir reboot, şimdi NetherRealm Studios olarak bilinen eski Midway Games tarafından geliştirildi.[36] İlk olarak 2011'de PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya sürüldü ve 2012'de PlayStation Vita'ya ve 2013'te Microsoft Windows'a taşındı. İndirilebilir içerik, şu anda serideki oyunların bir özelliği haline geldi. Bunun ilk devam oyunu olan Mortal Kombat X, 2015'te PlayStation 4, Xbox One ve Microsoft Windows'ta piyasaya sürüldü. -Sayılarla oyun adlandırılma şemasına geri dönüldü-* MKX, tablet ve smarofon bilgisayarlar için ilk Mortal Kombat oyunu Mortal Kombat Mobile ile eşleştirildi. Onun ardından gelen, Mortal Kombat 11, 2019'da PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch ve Microsoft Windows için piyasaya sürüldü. On birinci oyunun devamı,Mortal Kombat 12, 2023'te piyasaya sürülecek.[37]

Spin-off oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Fahs, Travis (5 Mayıs 2011). "The History of Mortal Kombat". IGN (İngilizce). 27 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2022. 
 2. ^ "1UP Show Mortal Kombat vs. DC Universe Video Gameplay Review Impressions Trailer on GameVideos from GameVideos". web.archive.org. 7 Temmuz 2011. 7 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2022. 
 3. ^ "Mortal Kombat: Deadly Alliance Review". GameSpot (İngilizce). 7 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2022. 
 4. ^ Haynes, Jeff (10 Ekim 2006). "Mortal Kombat: Armageddon Review". IGN (İngilizce). 16 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2022. 
 5. ^ "Mortal Kombat vs DC Universe Review, Mortal Kombat vs DC Universe PS3 Review - GameSpot.com". web.archive.org. 28 Haziran 2011. 28 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2022. 
 6. ^ Webster, Andrew (23 Ağustos 2010). "A gruesome return to form: hands-on with Mortal Kombat". Ars Technica (İngilizce). 25 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2022. 
 7. ^ Jim Sterling, Ono: Mortal Kombat represents Western game design 29 Ekim 2012[Tarih uyuşmuyor] tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Destructoid, 04.07.2011.
 8. ^ "Ultimate Mortal Kombat 3 Review, Ultimate Mortal Kombat 3 Xbox 360 Review - GameSpot.com". web.archive.org. 11 Temmuz 2011. 11 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2022. 
 9. ^ "Mortal Kombat: Deception Review". GameSpot (İngilizce). 18 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2022. 
 10. ^ a b Mayhew, Malcom. "NEW 'MORTAL KOMBAT' IS GORIER THAN 1ST ONE" (İngilizce). Deseret News. 15 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2022. 
 11. ^ "Nintendo® The Official Magazine". web.archive.org. 23 Ekim 2007. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2022. 
 12. ^ Nelson, Major (18 Ocak 2009). "Show #305 : The Maw and Ed Boon". Xbox Wire (İngilizce). 5 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2022. 
 13. ^ "An Oral History of 'Mortal Kombat'". MEL Magazine (İngilizce). 24 Temmuz 2020. 27 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2022. 
 14. ^ GamePro 58 (İngilizce). Mayıs 1994. s. 28-31. 
 15. ^ Guinness World Records. (2008). Guinness World Rec Gamers Ed#P. Internet Archive. Little Brown Books. ISBN 978-1-904994-21-3. 
 16. ^ "Ed Boon's 12 Biggest Mortal Kombat Memories". Complex (İngilizce). 26 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2022. 
 17. ^ "Video Games, Game Reviews & News - G4tv.com". web.archive.org. 6 Ağustos 2011. 8 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2022. 
 18. ^ "TRMK Features - Interview Mortal Kombat X Ed Boon E3 2014". Trmk.org. 2 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2014. 
 19. ^ "Mortal Kombat Mobile (@MKMobileGame) | Twitter". 8 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2021. 
 20. ^ Fahey, Mike (6 Aralık 2018). "Mortal Kombat 11 Announced, Launching Globally April 23". Kotaku. 7 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2018. 
 21. ^ "Collection RPG Mortal Kombat: Onslaught announced for iOS, Android". Gematsu (İngilizce). 18 Ekim 2022. 18 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2022. 
 22. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2022. 
 23. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2022. 
 24. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2022. 
 25. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2022. 
 26. ^ "Mortal Kombat: Deadly Alliance Release dates (PS2)". GameSpot (İngilizce). 20 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2022. 
 27. ^ "Mortal Kombat: Deadly Alliance Release dates (Xbox)". GameSpot (İngilizce). 20 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2022. 
 28. ^ "Mortal Kombat: Deadly Alliance Release dates (GameCube)". GameSpot (İngilizce). 20 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2022. 
 29. ^ "Mortal Kombat: Deception Release dates (PS2)". GameSpot. 24 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2009. 
 30. ^ "Mortal Kombat: Deception Release dates (Xbox)". GameSpot. 25 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2009. 
 31. ^ "Mortal Kombat: Deception Release dates (GameCube)". GameSpot. 7 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2009. 
 32. ^ "Mortal Kombat: Armageddon Release dates (PS2)". GameSpot. 28 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2010. 
 33. ^ "Mortal Kombat: Armageddon Release dates (Xbox)". GameSpot. 28 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2010. 
 34. ^ "Mortal Kombat: Armageddon Release dates (Wii)". GameSpot. 28 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2010. 
 35. ^ a b "Mortal Kombat". GameSpot (İngilizce). 2 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2022. 
 36. ^ "Video Game News & Reviews". Engadget (İngilizce). 1 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2022. 
 37. ^ Plant, Logan (23 Şubat 2023). "Mortal Kombat 12 Confirmed for 2023 Release". IGN (İngilizce). 24 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]