Reptile (Mortal Kombat)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Reptile cosplay'i

Reptile, Mortal Kombat video oyununun serisindeki kurgusal karakterlerden biridir. John Tobias ve Ed Boon tarafından Midway Games için yaratılan Reptile Mortal Kombat'ta gizli boss olarak görüldü, serinin devam oyunlarında ise oynanabilir bir karakter haline getirildi. Mortal Kombat X serisinde Raiden tarafından "Syzoth" ismiyle hitap edilir , gerçek adının bu olduğunu da Reptile "Gerçek ismimi biliyorsun" cevabı ile onaylar. Karakter ayrıca seriyle ilgili çeşitli ürünlerde, televizyonda ve yazında yer aldı. Mortal Kombat 4 ile başlayan süreçte Reptile serinin ses mühendisi Dan Forden tarafından seslendirildi.

Reptile, seride neredeyse soyu tükenmiş olan bipedal sürüngenimsi yaratıkların humanoid ırkına mensuptur ve ırkını tekrar diriltmek bahanesiyle serinin yinelenen kötü karakteri Shao Kahn'a sadık bir şekilde hizmet etmektedir. Reptile, henüz çabalarının karşılığını alamamış olmasına rağmen neredeyse serinin bütün bölümlerinde aynı nedenle yer alır.

Tasarımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Reptile başlangıçta uzun, kaslı ve açık tenli bir humanoid olarak betimlendi. Scorpion ve Sub-Zero'nun palette swap'ı olan kökeni nedeniyle kostümü de onlarınkine benzerdi. Kostümü siyah kolsuz bir şortla ve açık kapüşonla birlikte vücudunun altı kısmını örten pantolon ve çizmeden oluşur. Gövdesini koruyan açık V şekilli bir yeleği vardır, kolları ve dizaltları yeşil hafif bir zırhla örtülüdür.[1] Önceleri yeşil bir yüz maskesi takıyor gibi görünüyor olmasına rağmen serinin sonraki oyunlarında, Asit Tükürme saldırısında da görüleceği gibi bunun sürüngen doğasını gizlemek için yaptığı bir aldatmaca olduğu ortaya çıkar.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kent, Steve L. (2001). The Ultimate History of Video Games. Prima Games. ISBN 0-7615-3643-4. p. 463
  2. ^ Wartow, Ronald (1996). Official Ultimate Mortal Kombat 3 Fighter's Kompanion. BradyGames. s. 370. ISBN 1-56686-639-1.