Mortal Kombat X

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mortal Kombat X
Mortal kombat x kapak resmi.jpg
Kapak resmi
Geliştirici NetherRealm Studios
Yayımcı Warner Bros. Interactive Entertainment
Yönetmen Ed Boon
Yapımcılar Hans Lo
Adam Urbano
Shaun Himmerick
Tasarımcılar John Edwards
Paulo Garcia
Sanatçı Steve Beran
Senaristler Brian Chard
Dominic Cianciolo
John Vogel
Jon Greenberg
Besteciler Dynamedion
Tilman Sillescu
Seri Mortal Kombat
Motor Unreal Engine 3
Platformlar Android
iOS
Microsoft Windows
PlayStation 4
Xbox One
Çıkış iOS
7 Nisan, 2015
Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One 14 Nisan, 2015
Android
4 Mayıs, 2015
Tür Dövüş
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Mortal Kombat X, NetherRealm Studios tarafından geliştirilen ve Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından yayımlanan bir dövüş video oyunudur. Mortal Kombat serisinin onuncu ana video oyunudur ve 14 Nisan 2015'te Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için yayınlandı. NetherRealm Studio'nun mobil takımı iOS ve Android cihazlar için versiyonunu geliştirdi. Xbox 360 ve PlayStation 3 için de bir versiyon geliştirildi ama sonunda iptal edildi çünkü NetherRealm bir Mortal Kombat oyununun beklenen kaliteyi son nesil versiyonlarında elde edemedi.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Mortal Kombat X, iki karakterin özel hareketler, çeşitli saldırılar ve Fatality'lerin de dahil olduğu bir dövüş oyunudur. Oyun iki oyuncunun hem yerel, hem çevrimiçi olarak veya tek bir oyuncunun bir yapay zeka (bot)'a karşı oynamasına izin verir. İlk olarak 2011'deki Mortal Kombat'ta tanıtılan enerji barı, oyuncuların "X-Ray"leri ve özel hareketlerinin güçlendirilmiş ve geliştirilmiş bir versiyonunu yapmaya olanak tanır. Injustice: Gods Among Us'a benzer şekilde oyuncular kendilerini başka bir yere konumlandırmak veya bazı nesneleri silah olarak kullanarak çevre ile etkileşime geçebilir.[1] Ek olarak, her karakterin dövüş sırasında kullanabilecekleri farklı hareketler içeren 3 varyasyonu vardır. Örneğin, Scorpion karakteri ona bir çift kılıç kullandıran ve belirli hareketler veren bir 'Ninjutsu' varyasyonu, ateş topu atma, ateş aurası oluşturma gibi hareketler içeren bir 'Hellfire' varyasyonu, dövüşte ona yardım etmek için cehennem minyonlarını çağırmasına izin veren bir 'Inferno' varyasyonuna sahiptir.

Fatality'lere ek olarak Mortal Kombat X yeni bir bitirme türü hareketi olan 'Quitality'i sunar. Çevrimiçi çok oyunculu modda iki oyuncudan biri maçı terkederse karakteri anında ölür.[2] Ayrıca Fatality'e benzer şekilde Faction Kill adlı yeni bir bitirme hareketi oyuna eklenmiştir. Bu, oyunun "Black Dragon", "Brotherhood of Shadow", "Lin Kuei", "Special Forces" ve "White Lotus" adında beş fraksiyonundan birinin seçimine bağlı bir dizi bitirme hareketi yapmasına olanak sağlar.

Oyun ayrıca dövüşler arasında ara sahneler içeren tek oyunculu bir hikâye modu sunar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda oynanabilen 24 temel karakter (1'i açılabilir), 9 DLC karakteri (4'ü konuk karakter) olmak üzere toplam 34 karakter vardır.

Kalın yazılmış karakterler seriye yenidir, altı çizili olanlar ise konuk karakterlerdir.

Temel kadro Kombat Pack 1 Kombat Pack 2

Devam oyunu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mortal Kombat X'in devamı olan Mortal Kombat 11, ilk olarak The Game Awards 2018'de tanıtıldı. 23 Nisan 2019'da Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch için yayımlandı. 17 Kasım 2020'de ise PlayStation 5 ve Xbox Series X/S'de yayımlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mortal Kombat X producer discusses environmental attacks" (İngilizce). Shacknews.com. 8 Eylül 2014. 19 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2021. 
  2. ^ "Mortal Kombat X Will Punish You for Rage Quitting" (İngilizce). IGN. 1 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020.