İçeriğe atla

Mortal Kombat X

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mortal Kombat X
Kapak resmi
GeliştiriciNetherRealm Studios
YayımcıWarner Bros. Interactive Entertainment
YönetmenEd Boon
YapımcılarHans Lo
Adam Urbano
Shaun Himmerick
TasarımcılarJohn Edwards
Paulo Garcia
SanatçıSteve Beran
SenaristlerBrian Chard
Dominic Cianciolo
John Vogel
Jon Greenberg
BestecilerDynamedion
Tilman Sillescu
SeriMortal Kombat
MotorUnreal Engine 3
PlatformlarAndroid
iOS
Microsoft Windows
PlayStation 4
Xbox One
ÇıkışiOS
7 Nisan, 2015
Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One 14 Nisan, 2015
Android
4 Mayıs, 2015
TürDövüş
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Mortal Kombat X, NetherRealm Studios tarafından geliştirilen ve Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından yayımlanan bir dövüş video oyunudur. Mortal Kombat serisinin onuncu ana video oyunudur ve 14 Nisan 2015'te Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için yayınlandı. NetherRealm Studio'nun mobil takımı iOS ve Android cihazlar için versiyonunu geliştirdi. Xbox 360 ve PlayStation 3 için de bir versiyon geliştirildi ama sonunda iptal edildi çünkü NetherRealm bir Mortal Kombat oyununun beklenen kaliteyi son nesil versiyonlarında elde edemedi.

Mortal Kombat X, iki karakterin özel hareketler, çeşitli saldırılar ve Fatality'lerin de dahil olduğu bir dövüş oyunudur. Oyun iki oyuncunun hem yerel, hem çevrimiçi olarak veya tek bir oyuncunun bir yapay zeka (bot)'a karşı oynamasına izin verir. İlk olarak 2011'deki Mortal Kombat'ta tanıtılan enerji barı, oyuncuların "X-Ray"leri ve özel hareketlerinin güçlendirilmiş ve geliştirilmiş bir versiyonunu yapmaya olanak tanır. Injustice: Gods Among Us'a benzer şekilde oyuncular kendilerini başka bir yere konumlandırmak veya bazı nesneleri silah olarak kullanarak çevre ile etkileşime geçebilir.[1] Ek olarak, her karakterin dövüş sırasında kullanabilecekleri farklı hareketler içeren 3 varyasyonu vardır. Örneğin, Scorpion karakteri ona bir çift kılıç kullandıran ve belirli hareketler veren bir 'Ninjutsu' varyasyonu, ateş topu atma, ateş aurası oluşturma gibi hareketler içeren bir 'Hellfire' varyasyonu, dövüşte ona yardım etmek için cehennem minyonlarını çağırmasına izin veren bir 'Inferno' varyasyonuna sahiptir.

Fatality'lere ek olarak Mortal Kombat X yeni bir bitirme türü hareketi olan 'Quitality'i sunar. Çevrimiçi çok oyunculu modda iki oyuncudan biri maçı terkederse karakteri anında ölür.[2] Ayrıca Fatality'e benzer şekilde Faction Kill adlı yeni bir bitirme hareketi oyuna eklenmiştir. Bu, oyunun "Black Dragon", "Brotherhood of Shadow", "Lin Kuei", "Special Forces" ve "White Lotus" adında beş fraksiyonundan birinin seçimine bağlı bir dizi bitirme hareketi yapmasına olanak sağlar.

Oyun ayrıca dövüşler arasında ara sahneler içeren tek oyunculu bir hikâye modu sunar.

Oyunda oynanabilen 24 temel karakter (1'i açılabilir), 9 DLC karakteri (4'ü konuk karakter) olmak üzere toplam 34 karakter vardır.

Kalın yazılmış karakterler seriye yenidir, altı çizili olanlar ise konuk karakterlerdir.

Temel kadro Kombat Pack 1 Kombat Pack 2

Mortal Kombat X'in devamı olan Mortal Kombat 11, ilk olarak The Game Awards 2018'de tanıtıldı. 23 Nisan 2019'da Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch için yayımlandı. 17 Kasım 2020'de ise PlayStation 5 ve Xbox Series X/S'de yayımlandı.

  1. ^ "Mortal Kombat X producer discusses environmental attacks" (İngilizce). Shacknews.com. 8 Eylül 2014. 19 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2021. 
  2. ^ "Mortal Kombat X Will Punish You for Rage Quitting" (İngilizce). IGN. 1 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2020.