Scorpion (Mortal Kombat)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Scorpion
Mortal Kombat 11'de Scorpion
SeriMortal Kombat
İlk oyunMortal Kombat (1992)
YaratanEd Boon
John Tobias
OynayanChris Casamassa (1995 filmi, Conquest, Federation of Martial Arts)
J.J. Perry (Annihilation)
Ian Anthony Dale (web serileri)
Hiroyuki Sanada (2021 filmi)
SeslendirenEd Boon (1992-2005)
Simeon Norfleet (MK:A)
Patrick Seitz (MK2011 & MKX)
Ron Yuan (MK11)
Genel bilgiler
CinsiyetiErkek
DoğumOsaka, Japonya (Earthrealm)
Aile üyeleriHarumi Hasashi (eşi, öldü) Satoshi Hasahi (oğlu, öldü)
SilahlarKunai (Tüm Mortal Kombat oyunları)
Balta (UMK3 ve MKT)
Pala (MK4)
Ninjato (MK:DA, MK:D, MKU, MK:A, MK:X)

Scorpion, fiksiyonel gerçek adıyla Hanzo Hasashi, Midway Games ve NetherRealm Studios tarafından geliştirilen Mortal Kombat dövüş oyunu serisinden bir kurgusal karakterdir. Çoğunlukla kendisinin, ailesinin ve klanının ölümlerinin intikamını alma arayışında olan ölümsüz bir ninjadır. Birincil silahı, rakiplerini zıpkınlayıp kendine çektiği bir kunai silahıdır.

İlk çıkışını orijinal 1992 oyununda yapan Scorpion, 1995'te piyasaya sürülen Mortal Kombat 3 hariç her ana oyunda yer aldı. Karakterin arkaplanı, onu rakip klan olan Lin Kuei'den Bi-Han tarafından öldürülen; kendi klanı Shirai Ryu'dan bir savaşçı olan Hanzo Hasashi (Japonca: 波佐志 半蔵) olarak tanımlar. Sonraki oyunlar, ailesi ve klanının büyücü Quan Chi tarafından katledildiğini ortaya koyar ve Quan Chi, Scorpion'un intikamının ana hedefi haline gelir. Çoğu oyunda tarafsız bir karakter olarak tasvir edilen Scorpion, genellikle ana çatışmaları göz ardı eder ve kişisel misyonlarını takip eder, bu da bazen hedefine yardımcı olacak tarafı seçmesine neden olur. Aynı zamanda, Mortal Kombat'ın ana Sub-Zero'su Kuai Liang'ın hem rakibi hem de müttefikidir.

Scorpion ilk çıkışından bu yana büyük beğeni toplamış oyunların dışında sık sık medyada sık sık yer almıştır. Serinin ortak geliştiricilerinden Ed Boon'un en sevdiği karakter olan Scorpion, Mortal Kombat'ın en ikonik dövüşçüsü olarak kabul edilir.

Görünümler ve karakter arka planı[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter tasarımı ve oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

S: Aynı etkiye sahip olabilecek yeni [MK] karakterleri oluşturmanın mümkün olduğunu düşünüyor musunuz?
Y: Diğer franchise'lara da bakabilirsiniz. Örnek olarak X-Men, tonlarca yeni ekip üyelerine sahip ancak; Cyclops, Storm, Jean Grey, Profesör X, Magneto ve Wolverine gibi karakterler her zaman onların özleri olacak. Onları değiştirebilir misin? Elbette, ama neden? X-Men her zaman Wolverine'e, MK da Scorpion'a sahip ve bunun kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum.

—2012'de John Tobias[1]

Scorpion, ilk Mortal Kombat oyununda Sub-Zero ve Reptile ile birlikte "palette-swap" yapılan üç ninja karakterlerinden biri olarak ortaya çıktı. İlk kökenleri, Eylül 2011'de serinin orijinal baş karakter tasarımcısı John Tobias tarafından Twitter'da birkaç sayfa prodüksiyon öncesi eski karakter çizimleri ve notları yayınlandığında ortaya çıktı.[2] Oyun için kendi hafızalarını sıkı olarak kısıtlamalarına ilgin ortak geliştirici ve programcı Ed Boon şunları söyledi: "Bunun ekonomik kısmına çok dikkat edildi. Eğer bir karakteri alıp rengini değiştirebilirsek ve temelde aynı hafızayı iki karakter oluşturmak için kullanabilirsek, çok fazla paradan tasarruf edeceğimizi ve iki farklı karakterimize sahip olacağımızı biliyorduk."

Scorpion'a sarı bir palet verildi çünkü geliştiriciler Sub-Zero'nun buz mavisinin aksine bu rengin ateşi sembolize ettiğine karar verdiler. Görünüşleri benzer ama doğaları farklı olmaları, birbirlerine rakip olan klan karakterler olmalarının arkasındaki hikâyeyi harekete geçirdi.[3] Üçüncü bir ninja "palette-swap" ı olan Reptile'ınsa yeşil bir kostümu vardı. Oyuna, saldırı hareketlerinin bir parçası olarak Sub-Zero'nun buz topu ve Scorpion'un zincirli kunai hareketlerini kullanan gizli bir karakter olarak eklenen Reptile, Boon tarafından "Scorpion'un daha havalı bir versiyonu" olarak tasarlandı.[4] Orijinal kostümü, Chicago kostüm mağazasından satın alınan modifiye edilmiş ninja benzeri bir kıyafetten oluşturuldu[3]. İlk oyunda çekimler için orijinal kostüm rengi kırmızıydı, ancak Mortal Kombat II oyunu için kapitone yelek ve dize kadar tekmelikler ile farklı bir sarı renkli bir kostüm kullanıldı. Bu da diğer erkek ninja karakterler olan Sub-Zero ve Reptile; gizli karakterler Smoke ve Noob Saibot'u Scorpion'un palette-swap'ları haline getirdi. Oyuncuların gizli dövüşlerde dövüştüğü Noob Saibot ve Smoke da savaşmak için Scorpion'un zincirli kunai hareketini kullanıyordu. Scorpion ve ninja karakterler ilk olarak Ultimate Mortal Kombat 3 ve 1996 derlemesi Mortal Kombat Trilogy için John Turk yerine Daniel Pesina tarafından oynanırken, MK: Mythologiesde Sal Divita tarafından oynandı.

İlk nesil oyunlardaki ninja kıyafeti şablonu zamanla nispeten değişmeden kalırken, Mortal Kombat 4 sonrası üç boyutlu sürümlerin yazılım teknolojisi, karakterler için daha ayrıntılı kostümlere olanak sağladı ve Scorpion'un kostümleri, Deadly Alliance'ta sırtına bir çift katana kılıcı verilip kunai'sini kemerindeki bir ipe bağlattırılarak geliştirildi.[5] Deception'daki alternatif kostümunde bir dizi süslü omuz apoleti, iki boyutlu eski MK oyunlarına bir "throwback" oldu. Scorpion'un MK2011 oyunundaki kostümünde sırtında çapraz şekilde duran, akrep iğnesi gibi sapı olan iki kılıç ve yüz maskesindeki mekanik dış iskelet deseni adaşından ilham almıştır.[6] 2011 reboot oyunu için Scorpion, Sub-Zero, Reptile ve Ermac'in ilk oyunlardaki klasik kostümlerini içeren bir paket, indirilebilir içerik olarak piyasaya sürüldü.[7] Injustice: Gods Among Us için çizgi roman sanatçısı Jim Lee tarafından yeni bir kostüm tasarlandı.[8] Orijinal Mortal Kombat'ın karakter seçim ekranında, Scorpion'un dirilmiş bir hayalet kimliğinin bir gizem olması gerektiği için bir insan gibi gözleri vardı ancak MKII'den itibaren her oyun için ona sarı ya da beyaz gözler verildi.[8] Uzun metrajlı filmler ve Mortal Kombat: Legacy gibi web dizilerinde kendisini canlandıran oyuncular, aynı etkiyi yaratmak için opak kontakt lensler takmışlardı.

Mortal Kombat'in yaratıcılarından Ed Boon, Scorpion'u birkaç oyunda seslendirdi ve en sevdiği karakter olduğunu dile getirdi.

Scorpion, rakiplerini kunai'si ile tutup çektiğinde "Get over here!" ve "Come here!" şeklinde bağırır. Bunlar, video oyunlarda ve uzun metrajlı filmlerde Boon tarafından seslendirildiler. Daniel Pesina tarafından doğrulandığı gibi, Scorpion'un klasik "kafatası surat"ının Jason and the Argonauts filminden esinlenme fikri gibi bu da Kano'nun aktörü olan Richard Divizio'nun bir fikriydi.[9] Boon, karakterin kendisinin yanı sıra kunai hareketini de franchise'ın tepe noktaları arasında yer verdi. İlk MK oyununun yayımlanmasından 20 yıl sonra Boon şunları söyledi: "Bütün gün ofisimde oturan insanların kunai ile tutulan ve sersemleyen bir rakibe 'Aman Tanrım, bu çok iyi hissettiriyor' gibisine sürekli aparkat attıklarını hatırlıyorum. Bu sadece oyunun temel taşı oldu."[10] MKII, Scorpion'un "Flaming Skull" Fatality'sinin bir varyasyonu sırasında veya oyunun karakterlerinden herhangi biri rakibe aparkat attığında rastgele duyulan Dan Forden tarafından seslendirilen "Toasty!" sesinin ilk çıkışını yaptığı oyundu. Tobias'a göre oyunun test aşamaları sırasında bu ses ilk başta "You're Toast!" olarak ortaya çıktı.

Scorpion'un seri boyunca imzası olan özel hareketi, rakibe fırlattığı zıpkın benzeri uzunca bir ipe bağlı kunai'dir. (oyunlarda 'spear' adıyla geçer) karakter ilk önce rakibinin göğsüne kunai'yi saplar, daha sonra kendi yakınına çeker ve bu ona bir kombo için free hit şansı verir. Pesina, bu hareketi "halatlı dart" adındaki eski bir Asya silahından esinlenerek tasarladı.[11] Scorpion'un bir diğer özel hareketi ise ışınlanıp rakibin arkasından belirerek saldırı yaptığı "Teleport Punch"dı. Bu hareket Deadly Alliance dışında serideki bütün oyunlarda kendisinde barınıyordu. Scorpion ayrıca MKII'de pek hoş karşılanmayan yeni bir bacağıyla rakibi devirme hareketine sahipti. (Sega Saturn Magazine bunu "hiç kimsenin kullanmadığı" "saçma" bir hareket olarak nitelendirdi).[12] GamePro tarafından 1993 MKII karakter sıralamasında daha düşük seviyede olarak kabul edildi. Onu oyunun 12 oynanabilir karakter arasından 8. olarak derecelendirdi ve hem kendisini hem de Sub-Zero'yu "eskiden en iyileri olup MKII'de şans bulamayan karakterler" tanımıyla Jax ve Mileena'ya göre en kötüleri olarak nitelendirdi.[13] Sega Saturn Magazine'den Ed Lomas, karakterin UMK3'te "yeni başlayanlar için iyi olmasını sağlayan ve kullanışlı bir karakter olmasını engellemeyen", "basit ama etkili" özel hareketlere sahip olduğunu, ve "güvenilir" kunai'sinin "kombo yapabilmek için" "mükemmel" olduğunu söyledi.[14] GameSpy, Deception'daki oynanış sırasında karakteri "özel ve normal hareketlerde olduğu kadar kombolarında da güçlü yanları olan çok yönlü bir karakter" olarak tanımladılar.[15] Ayrıca Armageddon'da kunai'sini "her zamanki gibi kullanışlı" olarak belirtti. "Spear'ını ve diğer özel hareketleri olan ... kapsadıklarını ve Scorpion'un hemen hemen her şeye sahip olduğunu" da eklediler.[16] Prima Games'in MK2011 strateji rehberi, Scorpion'u oyunun diğer karakterlerine karşı yaptığı dövüşlerin yarısından fazlasını kazanırken, belirgin bir zayıflığı veya avantajı olmayan iyi bir şekilde dengelenmiş olarak değerlendirdi. Ayrıca Shaolin Monks için hem karşı (versus), hem de hikâye modu için oynanabilir bir karakterdi. Bu oyundaki hareket setleri bazı özgün hareketler dışında büyük ölçüde Liu Kang'inkiyle aynı idi.[17]

Scorpion'un orijinal oyundan Mortal Kombat 4'e kadar imzası olduğu bitirme hareketi, maskesini çıkardığı anda karakterin kafasının kafatasında dönüştüğü ve ağzıyla onları yaktığı "Fire Breath" adındaki Fatality'siydi. Bu bitiricinin başka bir varyasyonu MKII'ye dahil edilmişti. (Farklı bir tuş/joystick kombinasyonu yapıldığında, "Toasty!" sesinin ekranda belirmesi). "Fire Breath" 2008'de çıkan Mortal Kombat vs. DC Universe için geri eklenirken, serideki üç boyutlu oyunlardaki Fatality'lerinde kullandığı birincil aracı kunai'siydi.

Electronic Gaming Monthly, 1993'te orijinal oyundan Scorpion'un üzerinde oynanmış bir ekran görüntüsünü yayınlamıştı. Scorpion, o zamanlar var olmayan Ermac adındaki bir karakterinin çıkışında dolaylı olarak bir rol oynayacaktı. MK1'deki Chameleon gibi birçok karakter onun şablonunu kullanıyordu.[18] Daha sonra oyuncuların doğru olmayan glitch söylentileri ortaya çıktı. Bu glitch ise Scorpion'un sprite'nı kırmızı renge çevirip, can barında kendi ismi yerine "Error Macro" yazmasıydı.[19] Ermac, Scorpion ile Teleport Punch özel hareketini paylaştı ve kırmızı bir palette-swap'la UMK3'te oynanabilir bir karakter haline geldi.

Diğer medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Değerlendirmeler[değiştir | kaynağı değiştir]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ In Konversation: Mortal Kombat Online vs John Tobias - Part 1 30 Mayıs 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Mortal Kombat Online, 09/17/2012.
 2. ^ "John Tobias (@therealsaibot) on Twitter, September 2011". 8 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2022. 
 3. ^ a b Creating Scorpion and Sub-Zero - Ed Boon's 12 Best Mortal Kombat Memories 25 Temmuz 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - Complex, September 2012. Retrieved August 25, 2014.
 4. ^ TMK E308 - MK vs DCU - Ed Boon interview Part 1 8 Temmuz 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., (YouTube, interview transcript 17 Kasım 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.). Total Mortal Kombat. Retrieved on 2008-12-26
 5. ^ Scorpion Deadly Alliance biography 21 Kasım 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - Mortal Kombat Warehouse. Retrieved August 30, 2014.
 6. ^ [Scorpion (MK2011)] - Mortal Kombat Warehouse. Retrieved August 30, 2014.
 7. ^ Winslett, Ryan (31 Mayıs 2011). "Mortal Kombat Klassic Kostumes Koming as DLC (with official trailer)". Joystick Division. 22 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2022. 
 8. ^ a b Yin, Wesley (3 Haziran 2013). "Mortal Kombat's Scorpion is the next DLC character in Injustice: Gods Among Us • News •". Eurogamer.net. 7 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2022. 
 9. ^ "An Oral History of 'Mortal Kombat'". MEL Magazine (İngilizce). 26 Kasım 2018. 27 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2018. 
 10. ^ Reyan Ali, Ed Boon's 12 Biggest Mortal Kombat Memories 19 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Complex.com, September 12, 2012.
 11. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; :0 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 12. ^ Lomas, Ed. Ultimate Mortal Kombat 3 strategy guide. Sega Saturn Magazine (April 1996), p. 48
 13. ^ "GamePro Rankings Analysis". 2005. 22 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2013. 
 14. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; SSG4962 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 15. ^ Sallee, Mark Ryan (8 Ocak 2004). "Mortal Kombat: Deception Walkthrough and Strategy Guide (p. 17)". GameSpy. 3 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2013. 
 16. ^ Vo, Alex (7 Ocak 2006). "Mortal Kombat: Armageddon Walkthrough & Strategy Guide". GameSpy. 9 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2014. 
 17. ^ Dodson, Joe (22 Mayıs 2009). "Mortal Kombat: Shaolin Monks Review". Game Revolution. 27 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2009. 
 18. ^ "Tricks of the Trade letter and photograph". Electronic Gaming Monthly #51, reposted at The Kombat Pavilion. October 1993. 26 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2013. 
 19. ^ "PopFiction Episode 26: I AM ERMAC". GameTrailers. 1 Eylül 2012. 10 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2013.