Scorpion (Mortal Kombat)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Scorpion
Scorpion Mortal Kombat 11.png
Seri Mortal Kombat
İlk oyun Mortal Kombat (1992)
Yaratan Ed Boon
John Tobias
Seslendiren Ed Boon (1992-2005)
Simeon Norfleet (MK:A)
Patrick Seitz (2008-günümüz)
Ron Yuan (MK11)
Genel bilgiler
Cinsiyeti Erkek
Doğum Japonya (Earthrealm); Netherrelam'da tekrar doğdu

Scorpion, Mortal Kombat dövüş oyunu serisinden kurgusal bir karakterdir. Asıl adı Hanzo Hasashi'dir. 1992'deki Mortal Kombat'da oynanabilir 7 karakterden biri olarak ilk çıkışını yapan Scorpion, Quan Chi'nin elinde ölümünün intikamını almak isteyen ölümsüz bir ninja hayaletidir.

Serinin ana karakterlerinden biri olan Scorpion, Mortal Kombat 3 orijinal versiyonu dışında neredeyse her Mortal Kombat dövüş oyunlarında oynanabiliyordu. Seriyi dövüş oyunlarında ve diğer oyunlarda konuk karakter olarak temsil ederken, çeşitli resmi seri ürünlerinde ve alternatif medyada yer aldı.

Scorpion kendi klanı Shirai Ryu'dur. Mortal Kombat'da klanını ve ailesini yok ettiği gerekçesiyle Sub-Zero (Bi-Han)'yu öldürmek için Mortal Kombat turnuvasına katılır. Mortal Kombat'ın ilk turnuvasında Quan Chi'ye kanarak Sub-Zero (Bi-Han)'yu öldürür. Daha sonra ise Sub-Zero (Bi-Han)'nun kardeşi Kuai Liang, Sub-Zero lakabını alır ve Scorpion ile kardeşini öldürdüğü için düşman olur. Mortal Kombat: Armageddon'da diğer tüm karakterler gibi Scorpion da ölür ancak Mortal Kombat (2011)'da zamanın geriye alınması ile yaşamaya devam eder.

Serinin bir önceki oyunu olan Mortal Kombat X'de Quan Chi'nin büyüsü Raiden'ın sayesinde bozulur. Scorpion, Revenant Sub-Zero (Kuai Liang) ve Jax insan formlarına geri dönerler. Scorpion halen Sub-Zero'nun klanı olan Lin Kuei'ye düşmandır. Sub-Zero bu düşmanlığı bitirmek ve Scorpion'ın ailesini gerçek öldürenin Quan Chi olduğunu söyler. Bunun sonucunda Scorpion, Quan Chi'yi öldürür.

Göründüğü yapımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Silahları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kunai (Tüm Mortal Kombat oyunları)
  • Balta (UMK 3 ve MKT)
  • Pala (MK 4)
  • Ninjato (MK:DA, MK:D, MKU, MK:A, MK:X)