Deri Surat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Deri Surat
Teksas Testere Katliamı karakteri
CanlandıranGunnar Hansen
(Teksas Testere Katliamı)
Bill Johnson
(Teksas Testere Katliamı Bölüm 2)
R.A. Mihailoff
(Deri Yüz: Teksas Testere Katliamı III)
Robert Jacks
(Teksas Kasabı)
Bilgileri
CinsiyetErkek

Deri Surat veya Meşin Surat (İngilizce: Leatherface), Teksas Testere Katliamı filminin karakteri. Deri Yüz karakterinin değişmez özellikleri, testeresi, insan derisinden yapılma maskesi ve cani ailesidir. Karakter, seri katil Ed Gein'den esinlenilerek yaratılmıştır.

Göründüğü bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Teksas Testere Katliamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Deri Yüz karakterinin orijinalini canlandıran Gunnar Hansen'dir. Deri Yüz onun lakabıdır. Bu lakap, insanların derilerini yüzerek yaptığı maskelerden gelir. İlk filmde Deri Yüz'ün gerçek adından bahsedilmez. Deri Yüz sadist bir katildir.

Deri Yüz'ün gerçek adı "Bubba Sawyer"'dır. İkinci filmde onun büyük kardeşi, Vuruş Zirvesi onu "Bubba" adıyla çağırmasından bilinir. İlk bölümde Deri Yüz, evde çalışır. Evde, etleri kesmek ve pişirmek gibi bazı görevler verilmiştir. Deri Yüz ailesinden özellikle de abisi Drayton Sawyer'dan korkmaktadır. Cinayetlerini testere ile işlemektedir. İlk bölümde ailesi Drayton, Otostopçu, Büyükanne ve Büyükbaba'dır (Bunların gerçek adı bilinmiyor). Filmde üç çeşit maskeyi de takar. Sally'nin arkadaşlarının tümünü filmde öldürmüştür. Ara sıra çekiç kullandığı da görülür. Deri Yüz'ün ünlü testere dansı filmin sonunda görülür.[1]

Devam bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1974 tarihi Teksas Testere Katliamı'nın devamı olan Teksas Testere Katliamı Bölüm 2'de Deri Yüz'ü Bill Johnson canlandırmaktadır. Bu bölümde Deri Yüz tek çeşit maske takar. Abisi Robert Sawyer onu Bubba adıyla çağırır. Deri Yüz'ün adından ilk kez bu bölümde anılmaktadır. Deri Yüz filmde Vanita "Stretch" Brock'a aşık olur. Filmin sonunda Lefty ile yaptığı testere düellosunda yenilir. Lefty testeresini Deri Yüz'ün karnına saplar.[2]

Önceki bölümde Bubba Sawyer Jr. öldüğünden serinin üçüncü filmi olan Deri Yüz: Teksas Testere Katliamı III'te Deri Yüz'lük görevini W. E. Sawyer üstlenmiş olabilir. Veya yine Bubba Sawyer Jr.'dır. Aile üyeleri ona "Ufaklık" derler. Deri Yüz ilk olarak Benny ile kapışır. Deri Yüz'ün bu bölümde sağ bacağı topaldır. Ryan'ı öldürür. Ormanda sürekli kovaladığı biri vardır. Michelle'yi de yakalayıp eve getirir. Bu bölümde bir de Deri Yüz'ün kızı vardır. Kardeşi Tech ona üzerinde Drayton'un ünlü sözü olan Testere Ailedir yazılı büyük boy testere hediye eder. Benny, Sawyer Ailesi'nin Michaelle'ye işkence ettiğini görünce aileye ateş eder. Anne ölür. Benny, Eddie ile savaştıktan sonra onu yakarak öldürür. Deri Yüz ise kaçan Michaelle'yi kovalar. Benny ile insan ölülerinin olduğu gölün içinde savaşır. Michelle bu sırada Deri Yüz'ün kafasına bir taş ile vurur. Benny ile Michelle arabalarına binince Alfredo ortaya çıkarak Benny'i yaralar. Ama Michelle Alfredo'yu anlının ortasından tüfek ile vurur. Benny ile Michelle arabaları ile yolda giderken, Deri Yüz'de yeniden yola çıkar. Bu bölümde Deri Yüz önceki bölümlere göre daha zayıftır.[3] Deri Yüz serinin dördüncü filmi olan Teksas Kasabı'in başlarında Jenny'yi kovalar. Bu bölümde Deri Yüz kadın kıyafetleri giyer. Travesti gibi çığırır. Ailesiyle beraber insan eti ile birlikte pizza gibi yiyecekler yerler. Deri Yüz bu bölümde yine üç çeşit maske takar. Jenny'i kovalarken Jenny onların evine sığınır. Deri Yüz kapıyı testere ile kırar. Kuzeni W.E. ona elektrikli bir sopa ile ceza verir. Jenny ailenin boş bulunduğu bir anda kaçınca Deri Yüz onu kovalar. Vilmer da gelir. Vilmer'a bir helikopter çarpınca ağlar. Jenny bir arabaya binip kaçınca yine ilk filmdeki gibi testere dansını yapar.[4] Deri yüz başkalarına acı çektirerek onları öldürmüştür. Maskelerini kendi eliyle dikerek yapmıştır ve sadist bir katildir.

Yeniden çevrim[değiştir | kaynağı değiştir]

Thomas Brown Hewitt, Teksas Testere Katliamı filmi yeni veriyonunun katili. Filmde ismi Deri Yüz olarak geçse de orijinal serinin baş katili ve gerçek adı Bubba Sawyer olan Deri Yüz değildir. Hewitt Ailesi'nin bir üyesidir.

Çizgi roman[değiştir | kaynağı değiştir]

Jason Deri Yüz'e Karşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Deri Yüz'ün ailesi ilk bölümdeki ailedir. Deri Yüz ile Otostopçu ormanda birini öldürürken, o kişiyi Jason öldürmek ister. Bu yüzden Jason ile Deri Yüz savaşır. Deri Yüz bu savaşta fazla başarılı olamaz. Daha sonra Otostopçu ile Jason'u eve getirirler. Drayton çizgi romanda Deri Yüz ve Otostopçu'ya, Velma Sawyer baktığını o ölünce kendisinin baktığını anlatır. Velma Sawyer, Drayton'dan sonraki en büyük kardeştir. Jason, Deri Yüz'ün odasına girdiğinde Deri Yüz, maskesini takmamıştır. Yüzü çirkin olduğu için maskesini acele ile giyer. Deri Yüz Otostopçu'nun Büyükbaba'ya doğum günü için yaptığı sandalyenin üstüne düşerek kırması üzerine Otostopçu, Deri Yüz'ü döver. Ailenin Jason ile sürekli bir yana tartışması sonucu Jason ile savaşmak zorunda kalır. Aslında o Jason ile savaşmak istememiş Jason'u arkadaşı olarak görmüşse de ailesi onu savaşa sürüklemiştir. Jason Deri Yüz'e Karşı'nın sonunda Deri Yüz ve Jason kapışmıştır. Otostopçu, Jason'un kafasına bir çekiç ile vurur. Daha sonra Drayton, Otostopçu ve Deri Yüz, Jason'u göle atarlar.[5]

Maskeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal Teksas Testere Katliamı filminde Deri Yüz'ün üç çeşit maskesi vardır. Bunlar; "Öldürme Maskesi", "Büyükanne Maskesi" ve "Güzel Kadın Maskesi"'dir. Bu maskeleri Tobe Hooper ve Kim Henkel tasarlamıştır. Öldürme Maskesi; cinayet işlerken, normal zamanlarda giyilen maskedir. Büyükanne Maskesi; yemek yaparken, evi temizlerken, ev işleri yaparken giyilen maskedir. Güzel Kadın Maskesi; yemek yerken giyilen maskedir.

Teksas Testere Katliamı Bölüm II'de ve Deri Yüz: Teksas Testere Katliamı III'te tek çeşit maske takar. Deri Yüz: Teksas Testere Katliamı III'ün başında maskesini kendisinin hazırladığı görülmektedir. Teksas Kasabı'nda orijinal bölümdeki gibi üç çeşit maske takar. Deri Yüz'ün favori maskesi "Güzel Kadın Maskesi"'dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tobe Hooper (Director). (1974). The Texas Chain Saw Massacre [DVD]. United States: Bryanston Distributing Company.
  2. ^ Tobe Hooper (Director). (1986). The Texas Chainsaw Massacre 2 [DVD]. United States: Cannon Films Inc..
  3. ^ Jeff Burr (Director). (1990). Leatherface: Texas Chainsaw Massacre III [DVD]. United States: New Line Cinema.
  4. ^ Kim Henkel (Director). (1995). Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation [DVD]. United States: Columbia Pictures.
  5. ^ Nancy Collins (w), Steve Montano (i). "Goin' South" Jason vs. Leatherface vol. 1, #1 (1995) Topps Comics.