Kurtlar Vadisi Vol. 1

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kurtlar Vadisi Vol. 1
Gökhan Kırdar stüdyo albümü
Yayımlanma7 Şubat 2004
KaydedilmeAğustos 2002 - Şubat 2004
TarzSoundtrack
Süre47:06
DilTürkçe
ŞirketSinegraf
Loopus
YönetmenGökhan Kırdar
YapımcıOsman Sınav
DerleyenGökhan Kırdar
Gökhan Kırdar kronolojisi
Keyf/Pleasure
(2004)
Kurtlar Vadisi Vol. 1
(2004)
Kurtlar Vadisi Vol. 2
(2004)

Kurtlar Vadisi Vol. 1, Gökhan Kırdar tarafından bestelenen ve düzenlenen Kurtlar Vadisi adlı televizyon dizisinin müziklerinin yer aldığı soundtrack albümüdür. Dizinin ilk bölümünden beri kullanılan müzikler, dizinin yapım şirketi Sinegraf ve Loopus etiketiyle 7 Şubat 2004 tarihinde yayınlandı.

Dizinin olağanüstü başarısından dolayı müzikleri de büyük ilgi görüyordu. Albümün başarısından dolayı Kurtlar Vadisi Vol. 2 dört ay sonra satışa çıktı. Albüm yayınlandığı hafta 250 bin adetten fazla satarak, Türkiye'de dizi için yapılan gelmiş geçmiş en çok satan soundtrack albümü olmuştur.[1] Türkiye'de tüm zamanların en çok satan albümlerinden enstrümantal albümlerden birisidir. Gökhan Kırdar, 2016 yılında bu albümü ve ikinci albümü Youtube kanalından da yayınlamıştır. Youtube'da yayınladığı albümlerin izlenme oranları da milyonu geçmiştir.[2]

Albüm bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Osman Sınav, 15 Ocak 2003 tarihinde Bu Bir Mafya Dizisidir. sloganıyla yayına girecek olan Kurtlar Vadisi dizisi için tamamen profesyonel bir ekiple çalışıyordu. Müzikler için ise daha önce Gece, Melek ve Bizim Çocuklar ve birkaç filmin müziklerini yapmıştır. Osman Sınav, dizinin müzikleri için Gökhan Kırdar'a teklif götürmüştür ve Kırdar teklifi kabul etmiştir. Dizideki müziklerin büyük bir kısmı enstrümantal'dır.

Türkiye'de dizi müzikleri 90'lı yıllarda ciddi anlamda şekillenmeye başladı. Bunun en büyük örneklerinden birisi de 1993 yılında yayınlanmaya başlanan Süper Baba dizisinin müziklerinin popüleritesi olmuştur. Dizide duyulan müzikler ve özellikle jenerik müziğinin çok sevilmesinin ardından Süper Baba adında dizi müziklerinin yer aldığı albüm çıkmıştır. Türkiye'de bu olayın ilklerinden birisidir. Kurtlar Vadisi dizisinde yer alan parçaların bazıları bu albümde yer almıştır. 14 parça yer alan albüm CD ve Kaset formatında yayınlanmıştır. Türkiye'de CD formatında yayınlanan ilk dizi müziği albümüdür ve gelmiş geçmiş en çok satan soundtrack albümü olmuştur.

Ticari performans[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtlar Vadisi, Türkiye çapındaki satışları 250 bin adet kopyayı geçmesiyle tarihteki en çok satan soundtrack dizi albümü olmuştur. Dizinin aldığı reytingleri hala hiçbir dizi tarafından alınamamıştır. Dizideki müziklerin adını Türkiye'deki neredeyse herkes bilmektedir. Dizide Asiye, Elif Dedim ve İncecikten gibi parçalar Gökhan Kırdar tarafından düzenlenerek çeşitli sanatçılar tarafından seslendirilmiştir. 15 Ocak 2003 tarihinde yayınlanmaya başlayan dizide neredeyse her karakter için farklı bir parça vardı. İnsanlar tarafından büyük bir ilgiyle izlenen dizinin müzikleri de dizi kadar popülerleşti. Bu albümde de yer alan Pusu, Gurbet, Asiye, Buluşma ve Elif Dedim gibi parçalar dizide büyük ilgi görmüştür. Müzikleri dünya çapında popülariteye ulaşan neredeyse ilk ve tek yerli yapımdır.[3]

Parça listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümde yer alan tüm parçaların düzenlemeleri Gökhan Kırdar'a aittir. Albümde yer alan Asiye türküsünün söz ve müziği Ömer Akpınar'a aittir. Albümde yer alan Buluşma adlı tulum eserinin müziği Mustafa Sırtlı'ya aittir.Yaram Yarimdir türküsünün sözleri Ömer Lütfi Mete tarafından yazılmıştır, müziği ise Bora Ebeoğlu'na aittir. İncecikten parçası Karaaoğlan'a aittir. Dizinin en beğenilen müziklerinden birisi olan Elif Dedim adlı parçanın ise sözü ve müziği anonimdir.[4]

No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ıMüzik Süre
1. "Kurtlar Vadisi Jenerik" (Solist: Funda Görgülü Çelik) Gökhan Kırdar 3:26
2. "Elif Türküsü" (Solist-Bağlama: Özer Özel
Kemençe: Aslı Özel
Duduk: Ertan Tekin)
AnonimAnonim 5:04
3. "Pusu" (Duduk: Ertan Tekin) Gökhan Kırdar 5:09
4. Başlıksız (Duduk: Ertan Tekin) Gökhan Kırdar 4:21
5. "Asiye" (Solist, Bağlama, Kemençe: Özer Özel)Ömer AkpınarÖmer Akpınar 5:00
6. "Buluşma" (Tulum: Cevdet Öztopal) Mustafa Sırtlı 2:34
7. "İncecikten" (Solist, Tanbur: Özer Özel)KaracaoğlanSaadettin Kaynak 3:29
8. "Hatıra" (Tanbur: Özer Özel) Gökhan Kırdar 3:01
9. "Veda" (Ud: Ömer Öcal) Gökhan Kırdar 3:02
10. "Yaram Yarimdir" (Solist: Bora Ebeoğlu
Tanbur, Bağlama: Özer Özel
Kemençe: Aslı Özel)
Ömer Lütfi MeteBora Ebeoğlu 4:02
11. "Ebruli" (Tanbur: Özer Özel) Gökhan Kırdar 2:49
12. "Rev-Bahar" (Tanbur: Özer Özel) Gökhan Kırdar 1:30
13. "Gizli Aşk"   Gökhan Kırdar 2:43
14. "Gece Görüşü"   Gökhan Kırdar 2:12

Yapım görevlileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gökhan Kırdar, soundtrack albüm yapmak daha etkili". 23 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2020. 
  2. ^ "Kurtlar Vadisi - Valley of the Wolves (Soundtrack)". 17 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2020. 
  3. ^ "Gökhan Kırdar diskografisi". Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2023. 
  4. ^ "Kurtlar Vadisi albümü bilgileri". 21 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2020.