Nesim Malki

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nesim Malki (5 Temmuz 1952, Edirne - 28 Kasım 1995, Bursa), Yahudi asıllı Türk iş insanı ve tefecidir.[1][2]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tunca Tekstil'in sahibi olan Bursalı iş adamı ve tekstilci Nesim Malki, piyasaya faizle para vererek tefecilik yapmasıyla tanınıyordu.

KKTC'de 1993 yılında Tunca Bank'ı kurdu ve Genel Müdürlüğüne Emlak Bank'ın eski Genel Müdürü Şükrü Karahasanoğlu'nu getirdi. Kısa bir süre sonra Bank Indosuez Türkiye'yi satın aldı. Ancak bu satış Hazine engeline takıldı. Bu arada Nesim Malki, 28 Kasım 1995'te Bursa'da Özdilek Tesisleri önündeki trafik ışıklarında düzenlenen ve faili meçhul kalan saldırı sonucu öldürüldü. Malki'nin uyarılarına rağmen Sümerbank ihalesine giren ve 103.7 milyon dolara satın alan Hayyam Garipoğlu'nu desteklemesinin de ölümüyle ilişkisi olduğu ileri sürüldü. Ölmeden bir süre önce Trabzonspor Kulübü başkanı Sadri Şener'in iflasına neden olmuştu.

Malkiden birkaç gün önce öldürülen Yener Kaya'nın da Malki ile ilişkili olduğu, kimi tekstil hisselerinin işlemlerini kontrol ettiği iddia edildi.[kim?] Malki cinayetiyle ilgili olarak yakalanan ilk kişi Mehmet Sümbül oldu.

Popüler Kültürdeki Yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı iddialara[kim?] ve benzerliklere göre Kurtlar Vadisi dizisindeki İplikçi Nedim karakteri Nesim Malki'yi temsil etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nesim Malki cinayeti de çete işi çıktı". Hürriyet. 8 Ekim 1998. 14 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2013. 
  2. ^ "Evcil'i kurtaran yarbay". Aksiyon. 22 Mayıs 1999. 14 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2013.